• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882

  Yeşil Yol'dan Sonra Mavisi Ve Moru Var!

  Yeşil Yol'dan Sonra Mavisi Ve Moru Var!
  20.07.2015 11:29
  Karadeniz’de bölge insanını ayağa kaldıran ve kısaca "Yeşil Yol" olarak adlandırılan 2 bin 600 kilometrelik projede, ikinci ve üçüncü öncelikli yol olarak yer alan ‘mor ve mavi’ güzergâhlar da çevreye zararları açısından eleştiriliyor.

  Uzmanlar, en büyük zararın en yoğun turizm merkezlerinin yer alacağı birinci öncelikli Yeşil Yol’da meydana geleceğini, ikinci öncelikli yol olan mor ile üçüncü öncelikli yol olan mavi güzergâhın da bölge doğasına zarar vereceğini savunuyor. Doğu Karadeniz Turizm Master Planı’nda detaylı olarak gösterilen üç güzergâh, 8 ayrı ildeki 38 turizm merkezini birbirine bağlayacak.

  1’İNCİ EN UZUNU

  Projede en uzun yolu, planda yeşil olarak gösterilen birinci öncelikli güzergâh oluşturacak. Karadeniz’in cennet doğasını tırpanlayacak olan Yeşil Yol’un 1’inci öncelikli yol güzergâhı Samsun’dan başlayarak Artvin’de sona erecek. Proje, 8 şehrin yaylalarını birbirine bağlayacak. Karadeniz’in cennet yaylalarını bitirecek asıl güzergâhın, Doğu Karadeniz Turizm Master Planı’nda yeşille gösterilen bu yol olduğu belirtiliyor.

  5 İLDEN GEÇİYOR

  Bu güzergâhı haritada mor renkle gösterilen İkinci Öncelikli Yol izleyecek. Mor rota, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Bayburt’u kapsayan 5 ilden geçiyor. Mor yol, Ordu’daki Çambaşı Turizm Merkezi ile Bektaş Turizm Merkezi’ni, Bulancak ile Bicik Avlağı’nı, Giresun ile Ağaçbaşı Tabiat Parkı’nı, Tamara Tabiat Parkı ile Olucak Vadisi’ni birbirine bağlayacak. Aynı mor güzergâh, Giresun’u çevre yolu gibi çevresinden saracak. Şalpazarı Avlağı ile Limni Gölü Milli Parkı arasından da bu yol geçecek. Görele ile Sisdağı Yaylası’ndan geçirilecek aynı güzergâh, Sultan Murat Yaylası ile Çaykara’daki doğal alanları da kapsayacak.

  EN KISASI OLACAK

  Projede üçüncü öncelikli yol olarak belirlenerek maviyle gösterilen güzergâh ise Samsun, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Artvin olarak sıralanan 6 şehirdeki yaylaları birbirine bağlayacak. 

  TAHRiP EDECEK

  Turizm Master Planı’nda yeşille gösterilen birinci güzergâh üzerinde 2018 yılına kadar rekreasyon alanları inşa edilecek. Projenin ana güzergâhını yeşille belirtilen yol oluşturacak. Diğer iki güzergâh, farklı kesimlerden birbirine bağlantılı olacak. Projedeki en yoğun turizm merkezleri, birinci öncelikli yol güzergâhındaki yaylalar, ikinci ve üçüncü öncelikli yol güzergâhlarında daha az turizm bölgesi planlanıyor. İklim Uzmanı Önder Algedik, güzergâhların, yaratacağı ranta göre belirlendiğini söyleyerek, “Birinci öncelikli yol, alanı daha büyük olduğu için daha fazla zarar verecek, ancak her 3 güzergâh da doğayı tahrip edecek” dedi.

  Toplam 2 bin 600 kilometrelik yolun neredeyse tamamı el değmemiş doğal alanların içinden geçiyor. Proje kapsamında 2012 yılından beri 500 kilometrelik yolda iyileştirme yapıldı. Çevrecilerin tepki gösterdiği yollar ortalama 2 bin ile 2 bin 500 metre yükseklikten geçecek. Bazı yerlerde orman seviyesine inilerek ağaçlar kesilecek. 2018 yılında tamamlanması planlanan projeyle üç farklı güzergâhta bulunan 38 noktada oteller, çim kayak tesisleri, kayak merkezleri, özgün karakteristiği korunacak yaylalar, ekoturizm merkezleri, ev pansiyonculuğu merkezleri, su sporları merkezleri, av turizm merkezleri, mesire alanları, mola noktaları, potansiyel heliski alanları, akarsu vadileri ve kamping alanları geliştirilmesi planlanıyor. 

  EL DEĞMEMiŞ YAYLALAR 

  Yeşil Yol projesi, Karadeniz’de Artvin, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize, Ordu ve Samsun olmak üzere 8 ili kapsayacak. Doğu Karadeniz Turizm Master Planı’na göre proje Samsun’da Vezirsuyu Tabiat Parkı, Nebiyan Yaylası, Amisos antik yeri, Hacı Osman Orman Tabiatı Koruma Alanı, Ladik Gölü; Ordu’da Elekçi Irmağı Vadisi, Gaga Gölü, Perşembe Yaylası, Ulugöl Tabiat Parkı, Topçam Barajı, Melet Avlağı, Beyağaç Yaylası; Giresun’da Taşbaşı Yaylası, Armutalan Yaylası, Bicik Avlağı, Ağaçbaşı Tabiat Parkı, Kulakkaya Avlağı, Koçkayası Tabiat Parkı, Göyani Obası; Gümüşhane’de Örümcek Ormanı Tabiat Koruma Alanı, Torul Barajı, Olucak Vadisi, Artebel Gölleri Tabiat Parkı, Kangel Avlağı, Karahava Yaylası, Taşköprü Yaylası, Limni Gölü Tabiat Parkı; Trabzon’da Çaycamili Tabiat Parkı, Kadıralak Yaylası, Figanoy Yaylası, Örnekalan Yaylası, Kulindağı Yaylası, Lişer Yaylası, Samandıra Yaylası, Altındere Vadisi Milli Parkı, Kayabaşı Tabiat Parkı; Rize’de Cimil Vadisi, Çağırankaya Yaylası, Handüzü Yaylası, Andon İçmesi, Kito Yaylası, Polovit Şelalesi, Elevit Yaylası, Amlakit Yaylası, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Hazindak Yaylası, Ayder Yaylası, Huser Yaylası; Artvin’de Borçka Tabiat Parkı, Camili Gorgit Tabiat Koruma Alanı, Gorgit Yaylası, Efeler Tabiat Koruma Alanı, Karagöl Sahara Milli Parkı, Cehennem Kalyonu; Bayburt’ta Aydıntepe Göleti gibi yerlerin içinden ya da yakınından geçecek.

  İMAR PLANI DA İPTAL

  ADOKOP, Arhavi Belediyesi’ne başvurarak, imar izni, iptal edilen ÇED raporu gereği verildiği için, imar planının iptalini istedi. Ancak Belediye Meclisi, AK Partili üyelerin oylarıyla bu talebi reddetti. Bunun üzerine şehir içinde yapılacak ilk HES olarak da bilinen projenin imar planlarının iptali için Arhavili Yaşar Abay ve Atilla Küçükkaya ayrı ayrı iptal davası açtı. Rize İdare Mahkemesi, 11 Mayıs 2015 tarihinde projenin belediye sınırları dahilinde kalan imar planlarını iptal etti. Belediye Başkanlığına ortak dilekçeyle başvuran Abay ve Küçükkaya, Kavak Regülatörü ve HES projesine ait imar planlarının ayrı ayrı açılan davalar sonucu iptal edildiğini belirterek, inşaatların mühürlenmesini istedi. Zabıtalar ve imar müdürü, önceki gün iki ayrı inşaat sahasını mühürledi. 

  TEHLiKESiZ ATIK

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Maden Atıkları Yönetmeliği ile maden atıklarının toprağa, denizlere, göllere, akarsulara dökülmesi ve doğrudan dolgu yapılması yasaklanıyor. Yönetmelikle atık karakterizasyonu sonucunda, tehlikeli olarak tanımlanan maden atıkları da denizlerde kesinlikle bertaraf edilemeyecek. Ancak, atık incelemesi sonucunda inert (çevreyi ve insanı zarar verecek derecede etkilemeyen) ve tehlikesiz olarak tanımlanan maden atıkları sadece Karadeniz’in oksijen içermeyen ve canlı yaşamı olmayan ölü tabakasında bertaraf edilebilecek. İnert ve tehlikesiz maden atıklarının Karadeniz’de bertarafı için madenciliğin yapıldığı yer merkez olmak üzere yaklaşık 30 kilometrelik bir yarıçapta kalan karasal bölgede coğrafik, topoğrafik ve jeolojik olarak uygun bir alanın olmaması gerekecek. 

  ÇALIŞMA YAPILACAK

  İnert ve tehlikesiz maden atıklarının Karadeniz’de oksijen içermeyen canlı yaşamının olmadığı ölü tabakada bertarafı planlandığında; depolanacak atığın taşınma ve deşarj yöntemi, deşarj derinliği, atığın yoğunluk hesaplamaları, atığın yükselme aralığı, denizin özümseme kapasitesi, akıntı gibi hidrodinamik koşullar ayrıntılı bir çalışma ile ortaya konulacak. Bu çalışmalar sonucunda faaliyetten etkilenmesi muhtemel deniz suyu kalitesi ve deniz ekolojisine etkilerini içeren bir bilimsel rapor Deniz Bilimleri Fakülteleri tarafından hazırlanarak bakanlığa sunulacak. Maden atıklarının depolandığı tesislerin tabanında yeraltı suyu bulunması ya da yeraltı suyunun yükselerek tabandaki geçirimsizlik sistemine zarar verme olasılığı olması durumunda, tabanda yeraltı suyunu drene edecek bir sistem oluşturulacak. 

  NÖBETTEKİLERE BAKLAVA

  ARTVİN Cerattepe’de, madencilik faaliyetlerine karşı halkın verdiği mücadele, bayramda da devam etti. Valilik ve belediyenin bayramlaşmasına katılmayan Artvinliler, 1800 metre yüksekliğindeki Cerattepe’ye çıkarak maden çalışmasına karşı nöbet tutanlara destek verdi. Bazı siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlardan oluşan yaklaşık 1000 kişi, "Kutlu mücadelemizde bize güç ver. Mücadelemize karşı gelen insanları, ıslahları mümkünse ıslah eyle yarabbi" duası üzerine hep birlikte ‘amin’ dedi. Duanın ardından Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile STK’lar ve siyasi parti temsilcileri katılanların bayramını kutladı. Daha sonra da madene tepki ve direnişe destek için Cerattepe’ye çıkan vatandaşlara tepsilerle baklava dağıtıldı, semaverde demlenen çaylar ikram edildi. Ardından da horon oynanarak, "Mücadeleye devam" mesajı verildi. Arhavi Doğa Koruma Platformu (ADOKOP), suyu 5 kilometrelik mesafeden dağ aşırılarak getirileceği için ‘Çılgın HES’ olarak anılan ‘Kavak HES’ projesine karşı açtığı davayı 18 Eylül 2014 tarihinde kazandı. Mahkeme, ‘hileli’ olduğu gerekçesiyle Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu iptal etti.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Taşönü Turizm Merkezi Olsun22 Mart 2018 Perşembe 15:26
 • Gedikli'den Kandil Mesajı22 Mart 2018 Perşembe 15:23
 • Trabzon'da Ormancılık Haftası Kutlamaları22 Mart 2018 Perşembe 15:19
 • Metin Kara Yeniden Başkan Seçildi19 Mart 2018 Pazartesi 21:43
 • Salih Cora'dan Haluk Pekşen'e Cevap19 Mart 2018 Pazartesi 11:20
 • Gedikli'den Çanakkale Zaferi Açıklaması17 Mart 2018 Cumartesi 19:51
 • İsmail Saymaz İş Kazalarını Trabzon'da Anlattı16 Mart 2018 Cuma 13:49
 • KİKAP'tan Trabzon'da Sempozyum16 Mart 2018 Cuma 13:46
 • Düzköy'de Okuma Seferberliği Başlatıldı16 Mart 2018 Cuma 13:45
 • İyi Parti İl Kongresi Yapıldı13 Mart 2018 Salı 20:46
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim