• BIST 110.932
 • Altın 175,419
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845

  YEŞİL YOLCULUK PROJESİ

  14.11.2013 15:46
  Nehir Varol / Yazar

  Nehir Varol / Yazar

  Bu yazımda sizlerle, Karadeniz bölgesini ekonomik ve istihdam açısından etkileyecek olan Doğu Karadeniz Master Planı, başka bir deyişle Yeşil Yolculuk Projesi hakkında düşüncelerimi paylaşmak istedim.

  Nedir bu plan? Turizm Master Planı’nın kamuoyundaki algısı üst kotlardan geçen ve yaylaları birleştiren yoldur. Ancak, Doğu Karadeniz Master Planı, bölgenin sahip olduğu doğal ve tarihi potansiyelin yıl boyunca kullanılması ana teması üzerine kurgulanmıştır.

  Doğu Karadeniz Master Planı (DKMP), konusunda ilk çalışmalar, Dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız ÖZAK, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY, Nusret BAYRAKTAR ve Cevdet ERDÖL’ün girişimleri ve katkılarıyla 2007 yılının Kasım ayında başlamıştı. Projeye Ordu-Giresun-Gümüşhane-Trabzon ve Rize olmak üzere 5 il dahil edilmişti. İlk etapta, 5 ilde yer alan tüm turizm kaynakları, mevcut turist eğilimleri ve arz-talep yapısı incelenmiş, bu çalışmaların sonucunda Doğu Karadeniz Master Planı hazırlanmıştır.

  Proje kapsamında, Yeşil Yolculuğun markalaştırılması ve bu marka altında illerde belirlenen yol güzergahları üzerinde yer alan konaklama ve turizm merkezlerinin turizme kazandırılması hedeflenmektedir. 5 il kapsamında 13 turizm merkezi planlanmıştır. Proje, yaz aylarında yaylaların, doğal sit alanlarının, tarihi ve arkeolojik alanlarının gezilmesini öngörmekte iken kış aylarında ise ağırlığı yapılacak kayak merkezleri vasıtasıyla, kış sporlarına vermektedir.

  Doğu Karedeniz Master Planı çerçevesinde uzun yıllar bir ilerleme kaydedilemedi. Ancak özellikle Sayın Faruk ÖZAK’ın ve Nusret BAYRAKTAR’ın konuyu yakından takip etmesi, Kalkınma Bakanı Cevdet YILMAZ’ın konuyu sahiplenmesi ve aynı heyecanı paylaşması, Bakan Yardımcısı Mehmet CEYLAN’ın, bölge vekillerinin destekleri, DOKAP Başkanı Ekrem YÜCE’nin yoğun mesai harcaması ile, Yeşil Yolculuk projesi kapsamında son dönemde, güzel gelişmeler yaşandı. Mevcut 5 ile, Samsun, Bayburt ve Artvin eklenerek toplam 8 il için bütünleştirilmiş bir master planı yapımı için çalışmalara başlandı. Valiliklerden gelen bilgiler doğrultusunda, 2013 yılında öncelikli yollar belirlendi, 8 ile bu yıl için 5’er milyon gönderildi. Önümüzdeki yıllarda, il performanslarına göre Kalkınma Bakanlığı tarafından ödenek aktarımına devam edilecek.

  Peki önümüzdeki süreç ve yapılması gereken çalışmalar neler?

  Turizm Merkezlerinin çoğunun çevre düzeni planları, uygulama imar planları ve nazım imar planları yok. Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından ya da DOKAP (Doğu Karadeniz Kalkınma İdaresi) koordinasyonunda müellifler tarafından ivedilikle plan çalışmalarının yapılması gerekiyor. Yeşil Yolculuk Projesinin kısaca geçmişi, bugünkü durumu ve kapsamı bu şekilde özetlenebilir.

  Projeye bir de diğer açıdan bakalım. Bu çalışmanın doğaya etkisi nedir, kâr zarar analizi nedir, bölgenin mevcut turizm potansiyeli nedir?

  Kaygılardan bir tanesi, yaylaların işgal edileceği. Şuan yaylalarda durum nasıl biliyor musunuz? Tam manasıyla içler acısı. Yatırımcılar kendisine ait olmayan arazide yapı yapıyorlar. Kaçak yapılaşma oldukça fazla, yaylalara uygun mimari yapı yapılmıyor. Hem estetiği bozuyoruz, hem de mevcut potansiyeli değerlendiremiyoruz.

  Doğu Karadeniz Turizm Master Planı ile en önemlisi yaylalardaki mülkiyet sorunu çözülmüş, Doğu Karadeniz'in yıllarca ihmal edilen potansiyeli değerlendirilecektir. Ülkemizde turizmin, daha çok güney ve batı bölgelerde yoğunlaştığı gerçeği göz önünde bulundurulursa, Doğu Karadeniz önemli bir potansiyel olarak önümüzde duruyor.

  Günümüzde, Karadeniz’e gelen turistler sadece Ayder, Uzungöl ve Sümela’ya gitmekte ve tesis sıkıntısı çekmektedirler. Ayrıca diğer bir sorun turiste yıl boyunca hizmet verilememesidir. Çünkü kış aylarında ulaşımı sağlamak sıkıntı yaratmaktadır. Yolların büyük bir kısmı kapanmaktadır. Günümüzde dağlarda yer alan ve büyük ağırlıkla turizm sektörüne hizmet veren tesislerde yıl boyu doluluk oranı % 18 civarındadır.

  Peki proje tamamlandığında çıktıları ne olacak? Doğu Karadeniz Master Planını hazırlayan Turan BARLAS beyin hesaplamalarına göre, turizm master planın gerçekleşmesi ile sadece turizme hitap edecek ilave yatak sayısı 70.255 olarak hesaplanmaktadır. Bu ilave değerin bölgeye getireceği ek ekonomik değerler aşağıda özetlenmiştir.

  İnşaat Sektörü

  1.756.375 m2 inşaat, 500 TL/m2 inşaat maliyeti ile 878.187.500 TL inşaat cirosu

  Ek İstihdam

  Yatak başına 0.20 personel varsayımı ile 14.051

  Ticaret ve hizmetler sektörü ek istihdam (takribi) 4.000

  Multiplier Effect (çarpan katsayısı) İstihdamı (x5) 90.255

  Yani 90 binin üzerinde istihdam. Bu hesaplamalara yol inşaatı, altyapı inşaatları ek hizmet tesisleri inşaatları ve tüm inşaatlarda çalışacak istihdam ve teknik altyapı inşaat maliyetleri dâhil edilmemiştir. Bölgede sanayileşmenin fazla olmadığı göz önünde bulundurulursa, turizmin önemli bir istihdam sağlayacağı şüphesizdir.

  Size bir ülke örneği vermek istiyorum. Slovenya bir Avrupa ülkesi, termal ve sağlık turizm olanakları mevcut. Özellikle, Alp kuşağında olması 3000 m’nin üzerindeki dağları, kayak merkezleri ve kış sporları imkanları ile turistleri çeken bir ülke. Bir proje çalışmasını yürüttüğüm dönemde 3 yıl yılda 2 kez 10’ ar günlük dönemlerle Slovenya’da bulundum. Proje, çığ afeti önleme teknikleri ile alakalıydı. Julien Alpleri ile Kaçkarların korelasyonunu içeriyordu. Konusu gereği Slovenya’nın dağlık, ormanlık alanlarını milli park alanlarını adım adım gezdik, Triglav Milli Parkın’da konakladık. Gördüğüm şuydu; her yere araç yolu ile ulaşabiliyorsunuz ve birçok konaklama imkanları mevcut. Sonuç olarak; Dünya Turizm Örgütü verilerine göre 2011 yılında 2 milyon nüfusa sahip Slovenya'yı ziyaret eden turist sayısı 2 milyon 37 bin kişi olup, aynı yıl ülkenin turizm geliri 2 milyar 717 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiş.

  Şunu söylemek istiyorum; yine Alp kuşağı içerisinde yer alan ülkemizin Slonveya’dan çok daha fazla sayıda kayak merkezi yapılacak alanı var, tüm dünyayı kıskandıracak potansiyeli var. Doğaya zarar vermeden bu potansiyel değerlendirilmelidir. Ancak çevresel etki değerlendirme çok önemli. Mevcut kültürel yapıyı koruyarak, doğaya zarar vermeden planlamaların yapılması gerekmekte.

  Kayak merkezi açısından bakıldığında da, Sayın ÖZAK’ın dediği gibi “kar yağar, biz bakarız” gerçeği artık değişmeli. Doğu Karadeniz, belki de; Avrupa, Kafkaslar ve Balkanların en önemli kayak merkezi destinasyonu olmalıdır. Ben, doğayı bozmayan, asıl unsurları ikinci planda bırakmayan, bir çalışma ile, Yeşil Yolculuk Projesinin ekonomik ve istihdam açısından çok getirisi olacağına inanıyorum. Bu benim görüşüm, yorumu size bırakıyorum…

  Güzel bir Söz:

  “Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur…” (A. Einstein)

  Benden Bir dörtlük:

  Dışarıda deli gibi yağmur yağıyor,

  İçimden maviler, kırmızılar akıyor..

  Sen akıp gidiyorsun yüreğimden

  Ve karışıyorsun akan sulara..

  Öneri :

  CD : Cem ADRİAN- Şeker Prens Tuz Kral

  Kitap : Eflatun Sufleler

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim