• BIST 112.122
 • Altın 174,588
 • Dolar 4,0390
 • Euro 4,9849

  Yeniden Yapılanma ve Uzun Yolculuk

  25.04.2016 10:21
  Aydın AKTAŞ / Yazar

  Aydın AKTAŞ / Yazar

  Büyük başarıların ardından uzun ve derin çöküntü dönemi ve ardından dibe vuruşu yaşayan bir kulüp Trabzonspor. Gelinen durumu tüm çıplaklığı ile herkese göstermek istedi Avni Aker Stadyumu, tarihinin belki de son maçına ev sahipliği yaparken. Trabzon futbolu da Avni Aker’le birlikte yok olmak üzere. Yepyeni bir başlangıç yapma şansını da yakalamışken üstelik...

  Neyse ki çöküş dönemi yaşayan ilk kulüp Trabzonspor değil. Birçok kulüp geçmişlerinde benzer zorluklar yaşamış, bazıları bu zorlukları aşıp yeniden ayağa kalkmayı başarmış, diğerleri ise tarihteki yerlerini almışlar.

  Büyük çöküş dönemlerini atlatabilen tüm kulüplerin başarıyla ortaya koyduğu bir ortak uygulama var; ismi de “yeniden yapılanma”.

  Yeniden yapılanma deyince hepimiz farklı şeyler anlıyoruz. Kimimizin aklına hemen öze dönüş sloganı geliyor. Kimimiz mevcut bütün oyuncuları satıp yerlerine yeni yıldız oyuncu transferleri hayal ediyoruz. Kimimizin zihninde Barcelona, kimimizin zihninde efsane Trabzonspor kadrosu canlanıyor. Oysa ki yeniden yapılanma; tüm bunların üzerinde, çok geniş kapsamlı, merkezinde bilim ve strateji olan uzun bir yolculuk.

  Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta’nın seçildiği dönemden bu güne kadar yeniden yapılanma süreci adı altında ortaya koyduğu uygulamalarını, başarıya ulaşmış kulüplerin uygulamaları ile karşılaştırmak istedim.

  Yeniden yapılanma başlıca bir yazı konusu olmasına rağmen genel uygulanışı ile özetle üç temel fonksiyondan oluştuğunu söyleyebiliriz:

  1-Temel Planlama: Planma döneminde görev yönetim kurulu üyelerindedir. Kulübün mevcut durumu yönetim kurulu tarafından kapsamlı olarak değerlendirilir, kulübün finansal ve sportif gerçekleri ve değerleri üzerinden oluşturulmak istenen kulüp yapısı şekillendirilir. Çağdaş futbol gerçekleri ile beslenen özgün bir kulüp felsefesi çerçevesinde; kısa, orta ve uzun vadeli potansiyel hedefler ortaya koyulur. Sonra bu hedeflere ulaşmak için hangi nitelikte personellere ihtiyaç duyulduğu belirlenir, bu nitelikleri karşılayan kişilerle yapılan detaylı görüşmelerin sonunda en önemli karar verilir ve yönetim kurulunun bu uzun yolda güveneceği, projenin teslim edileceği sportif direktör seçilir. Bu çok önemli bir adımdır. Çünkü ancak bu sayede; yöneticiler ile profesyonellerin görev sınırları çizilebilir. Her kafadan farklı sesin çıktığı, görev ve sorumluluk tanımlamalarının yapılamadığı bir dedikodu ortamı yerine, projenin lideri önderliğinde hiyerarşik düzen kurulur ve tüm ekibin ortak bir futbol dilini konuştuğu, aynı felsefeyle hareket eden, güçlü bir ekip yapısı oluşur. Ve yine bu sayede hedefler salt yönetim kurulu iradesi yerine ortak akıl ile belirlenir. Hayalcilikten uzak, açık, dürüst ve gerçekçi ortak sportif hedefler etrafında kulüp kenetlenir. A takımda işler kötü gittiğinde de kulüp inandığı hedeflerinden dönmez, projeler işlemeye devam eder.

  2-Uygulama: Sezon öncesinde sportif direktör; liderliğinde kulübü planlanan hedeflere ulaştıracak yeni ekibi inşa eder. Sonrasında içerisinde A takım hocası, altyapı koordinatörü, scout şefi, mali işler sorumlusu, psikolog ve pedagoglar, eğitim ekibi, sağlık ekibi ve diğer ekip sorumlularıyla bir dizi toplantı gerçekleştirir. Bu toplantılarda kulübün oluşturulacak futbol felsefesi, A takımın ve altyapının bu felsefe karşısındaki mevcut durumu, eldeki oyuncuların profilleri, kısa, orta ve uzun vadedeki hedefler için ihtiyaç duyulan transferlerler, altyapıda bu ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çalışmalar, diğer eksiklerin giderilmesi gibi bir çok konu tartışılır ve karara bağlanır. Her birim sportif direktörün liderliğinde, aynı futbol felsefesiyle, kendisine verilen görevi yerine getirmek ve hedefleri yakalamak için çalışmalarına başlar. Örneğin scout ekibi kendisine tebliğ edilen profile göre çabuk bir solbek ve top tekniği yüksek tecrübeli bir stoper aramaya başladığında altyapı koordinatörü iki yıl sonraki A takım planlamasına göre elindeki yetenekli önliberoyu kulübün belirlenen taktik anlayışıyla hazırlamaya başlar ve silsile en alt yaş kategorisine kadar devam eder. Bu aşamada yönetim kurulunun en önemli görevi çalışanlarına güven vermek, onlara çatışmadan uzak, sağlıklı ve üretken bir çalışma ortamı yaratmaktır.

  3-Denetleme: Yönetim kurulunun bir diğer görevi de denetleme faaliyetlerini yürütmektir. Yönetim kurulu; belirlenen hedefler ve gelinen mevcut durumu karşılaştırır, kulüp yapısı ve diğer sportif hedeflerde tespit ettiği aksaklıkları ilgili birim şefleri ve sportif direktörle paylaşır. Yönetim kurulları bu aşamada; daha önce belirlenen uzun vadeli hedeflere ulaşmakla ilgili temel sorunların varlığını tespit eder ve bu sorunları mevcut çalışanların çözemediğine karar verir ise görevlendirdiği kişileri değiştirir.

  Trabzonspor’a gelince; Yılmaz Büyükaydın bahsettiğim liderliği yapması gereken sportif direktörlük koltuğunda kendisine çizilen kırmızı çizgiler içinde sıkışmış otururken, bir diğer aday olan teknik direktör Hami’nin ise kulüpteki ömrü belli ki çok kısa. Altyapı başka bir kulüp, A takım başka bir kulüp, yönetimi yeni seçilen 1461 ise bambaşka bir kulüp havasında. Altyapı koordinatörü Sadi hocanın geleceği belli değil. Üstelik herhangi bir yetkinliği olmayan yöneticiler sportif görev almaya çok hevesli durumda.

  Scout ekibi yeni hoca belirlenmeden oyuncu izlemeye başlamış ama nasıl bir yapıda ve kime bağlı çalıştığı, hangi oyun felsefesi ve hangi profile göre oyuncu aradığı belli değil. Şimdilik Nevzat Aydın sahip olduğu futbol öngörüsüyle oyuncu izleme projesinin başındaki üst akıl gibi görünüyor.

  Başkanın söylediği gibi bu uzun bir yolculuk, zamana ihtiyaç olduğu da muhakkak. Ama kongrenin ardından yeterince zaman geçmesine rağmen, Trabzon futbolunun belki de son şansı olan ve çok kapsamlı ele alınması gereken yeniden yapılanma hamlesinde; planlama bölümü, hedefler bölümü, uygulama adımları anlatılmamış ve projenin resmi lideri henüz ortada yok gibi duruyor.

  Gelinen noktada; kongre yeni yönetimi seçti, tüm diğer güçler de yönetim kurulunun arkasında. Söylenilene göre sorun yok, yola çıkıldı, her şey kafalarda hazır. Projeler twitter dünyasında, hedefler gerçekçi, slogan belli:

  “50. Yılda Şampiyonluğa”...

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim