• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144

  Vurmuşlar da vurmuşlar

  Vurmuşlar da vurmuşlar
  17.08.2016 23:31
  Trabzon Tabipler Odası Başkanı Dr. Ahmet Rıza Güner, ülke gerçeğinden yola çıkarak gündeme dair tespitlerini öyküleştirerek kaleme aldı.

  Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kendi kendine yeten bir tarım ülkesi varmış. Sanayileşmesi çok iyi olmasa da çabaları varmış. Eğitimde de değişik bir eğitim sistemi inşa edip yaşamın her alanına dokunabilen bir gençlik yetiştirmeye çalışıyorlarmış. Savaştan yeni çıkmalarına karşın her alanda akılcı hamlelerle hızla ilerliyorlarmış. Alın teri esasmış o zamanlar. Okullarda ahlak, iyi insan olma, yalandan dolandan uzak durma anlatılıyormuş. Kadının yeri de Orta Doğu gibi değilmiş. Toplum;  inançlarına göre yaşayıp, geleneklerini de göz ardı etmiyormuş.

  Ama bu gelişmeler bazı kesimleri huzursuz etmeye başlamış. Çünkü insanlar okumaya, çalışmaya ve sorgulamaya başlamış.  Ne yapabiliriz  diye düşünmeye ve tartışmaya başlamışlar.

  Bir tanesi, ‘’Eğitim seviyesi arttıkça insanları sömürebilmemiz zor olur. Sömürü olmayınca kazancımız azalır ve biz de onlar gibi çalışmak zorunda kalırız . O yüzden eğitimi yerle bir etmemiz gerekiyor’’ demiş. Herkes onaylamış. ‘’Çözümün ne ‘’ demişler.

  Şöyle yapmalıyız demiş ve başlamış anlatmaya;

   O zamanlar her şeyin öğretildiği değişik bir enstitü varmış. Herkes bir müzik aleti çalıyormuş mesela bu okullarda. Motorun çalışmasından tutun da zeytin ağacının bakımına, ilk yardım eğitimine kadar her şey öğretiliyormuş. Ve gerektiği kadar  ders anlatılıyormuş. Dünya klasikleri okunuyor ve tartışılıyormuş. Bu okullardan çıkanlar ülkenin dört bir tarafına gidip aynı eğitim modelini uygulayacaklarmış. Bu gerçekleştiğinde cehaleti yerleştirmek çok zor olurmuş. Bir an önce kapatılmaları gerekiyormuş.

  Ve önce bunu yapmışlar.

  Sonra eğitim sistemi ile sürekli oynayıp insanların bir şeyler öğrenmesini engellemişler. 15 yıl İngilizce okutup hiç İngilizce konuşamayan bir kuşak yetiştirmişler. Aydınlanmayı önlemek için kitapları yasaklamak  lazımmış ve belli dönmelerde bunu da yapmışlar. Gerekli gereksiz birçok bilgi ile doldurup ahlak,insanlık, yurt sevgisi konusunda bir şey anlatmamışlar.

  Bir süre sonra ne kadar engel olsalar da köylerde bir başına bırakılmalarına rağmen, öldürülmek pahasına aydın beyinli çocuklar yetiştiren öğretmenler çıkmaya başlamış. Sadece çocukları değil, köylüleri de aydınlatıyorlarmış. Nasıl engel olmak lazım demişler birbirlerine. Bir tanesinin aklına şeytanın aklına gelmeyen bir şey gelmiş.

  -Okulları bakımsız bırakalım, birkaç sınıfa bir öğretmen verelim, eğitim kalitesi düşünce de okulları birleştirelim fikrini ortaya atarız demiş.

  Bir diğeri ;

  -yemezler bunu demiş.

  Fikri ortaya atan;

  - yemek parası veririz,okul servisi yaparız demiş.

  - Bu kadar ülkede bu kadar değişime halk bir şey demez mi  demiş.

  -Demezler; çocuğu evden alacak, öğle yemeğini de verecek sisteme kimse ses çıkarmaz demiş. Ve böylece köylerden eğitimli öğretmenlerimiz çekince de köyler yalnız kalmış. İnsanların danışacağı bir tek köy imamları kalmış. Onlar da her alanda eğitim almadıkları için yetersiz kalmışlar. Köylerden okulları alınca bir kısım köylü de şehre göç etmeye başlamış. Köyde kendi geçimini zor da olsa sağlayan vatandaş şehirde ırgatlık yapmaya ve geçinemeyince de sermayenin eline düşmeye başlamış. Banka borçları,krediler ve gerisi malumunuz.

  Bir taşla iki kuş vurmuşlar. Hem eğitimi yerle bir etmişler, hem de sömürebilecekleri ucuz iş gücü bulmuşlar.

  Sonra sanata,bilime,felsefeye, sanayiye…..

  Vurmuşlar da vurmuşlar…

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Erol Önsel
  18 Ağustos 2016 20:34
  Kaleminize sağlık, ülkenin yok edilişinin kısa bir özetini yapmışsınız sevgili doktorum.
  5.47.133.67
  öy okullarının geç açılp erken kapandığı dönemle
  18 Ağustos 2016 16:15
  hala insanların köyde kalmalarını ve eğitimlerini köyde tamamlamalarını istemek aydınlık sanmak saflıkla eşdeğerdir.Köydeki veliler artık lise ve üniversite mezunları nerede yaşıyonuz bilemedim.K
  88.249.92.122
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim