• BIST 111.864
 • Altın 174,046
 • Dolar 4,0278
 • Euro 4,9678

  Vatandaş Yaylalarında Yeşil Yol İstiyor Mu?

  Vatandaş Yaylalarında Yeşil Yol İstiyor Mu?
  10.07.2015 10:25
  Al Jazeera, Doğu Karadeniz'de tepkilere yol açan "Yeşil Yol" ile alakalı olarak geniş bir haber yayınladı.

  Rakım 2260. Her taraf sis. Aslında bir bulutun içindeyiz. 20 metreden ötesi görülmüyor. Yer Rize’nin Yukarı Kavrun yaylası. Ayder Yaylası’ndan Yeşil Yol projesi kapsamında genişletilen yolu kat ederek buraya geldik. Daha önce 4 metre genişliğindeki yol, kısa bir süre önce iki midibüs aracının karşılıklı geçebileceği şekle gelmiş ama toprak ve çamurlu. Yol proje kapsamında iyileştirilecek. Yukarı Kavrun Yaylası kısa bir süre önce Yeşil Yol karşıtlarının protestosuna sahne oldu. Bu yayladan daha yüksekte olan Samizdal Yaylası’na yol açmak için gelen iş makinaları protestolar nedeniyle ilerleyemedi. Protestoculardan biri de Nuray Çakmak idi:

  "Biz dağımıza taşımıza dozerin değmesini istemiyoruz. Yaylamız bozulur. Güzelliğimiz gider. Yaylayı yaylaya bağlayacaklar. Buralara oteller yapacaklar. Biz kalabalık yabancı insan istemiyoruz. Kalmak isteyen olursa küçük ev pansiyonlarında kalsın. Onu da bizden yerli biri yapsın. Yol genişlesin itirazım yok ama beni başka yaylalara bağlamasınlar. Ben tek yolla Çamlıhemşin’e gidip geleyim yeter. Genişleyen yol da toprak kalsın beton falan olmasın."

  1-230.jpg

  Nuray Çakmak, iş makinaları yine gelirse yine önüne çıkacağını söylüyor. 350 haneli yaylaya gelenlerin çoğu Şimşir Köyü’nden. Zaten yüzyıllarca oluşan gelenek nedeniyle bu yaylanın köylüsü olmayan biri buraya gelip yerleşemiyor. Her köyün yaylası ayrı. Bazı yaylaları birden fazla köy kullanıyor. Temmuz ayındayız ama sobalar yanıyor. Sobanın başında ısınanlardan biri de Mehmet Kardemir. Kardemir de Yeşil Yol’a itiraz edenlerden:

  "Buraya aşağıdan gelen yolu genişlettiler, ona itirazımız yok ama asfalt olmasın parke taş olsun. Yanlara istinat duvarları yapılmasın, yapılırsa hayvanlarımız geçemez. Başka yaylaya da bağlanmak istemiyoruz. Buradan başka yaylalara yol olunca hayvanlarımızı çalsalar alıp götürseler nasıl bulacağız? Şu anda buranın tek girişi tek çıkışı var, hayvanlarımızı rahatça salıyoruz. Başka yaylaya yol olursa hayvanlarımız çalınırsa nasıl bulacağız? Nereye götürüldüğünü nasıl bileceğiz?"

  3-138.jpg

  Yeşil Yol tartışmalarıyla alâkalı olarak ekranlara yansıyan eylem görüntülerinin adresi işte bu yayla. Yayla’da hararetli Yeşil yol savunucusuna rastlamadık. Rize Valisi’nin bölgedeki köy muhtarlarının çoğundan aldığı "olur" imzaları da tepkileri durduracağa benzemiyor.

  Yeşil Yol'un sahibi DOKAP

  Bölgedeki tepkileri Yeşil Yol projesini planlayan ve hayata geçmesi için koordinasyon görevini yapan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce'ye sorduk. Ekrem Yüce orada yol yapımı için muhtarlardan yazılı onay aldıklarını ama "bir grubun sıkıntı yarattığını" söyledi. Yüce, bölgeye gidip görüşmeler yapacağını çevreye zarar varsa yanlıştan dönüleceğini belirtti. 

  5-040.jpg

  DOKAP, 2012’de kurulmasından bu yana en büyük mesaisini Yeşil Yol projesine veriyor. Proje kapsamındaki 8 ilde, varsa büyükşehir, yoksa il özel idarelerine her yıl illerideki Yeşil Yol’ları yapmaları için para veriliyor. 2013’ten bu yana verilen ödeneklerde ciddi artışlar olmuş. Toplam 2600 km’lik yolun 1000 km’si zaten mevcut yollar. 2012’den bu yana 500 km’lik yol "iyileştirildi". DOKAP Başkanı yollar için "iyileştirme" kavramını kullanıyor.

  "Biz hep yolların kenarlarından kenarlarında alıyoruz. Mevcut yolları iyileştiriyoruz. 1100 km kaldı onu yapmaya çalışıyoruz. Biz Yeşil Yol’da yeni yollar açmıyoruz. Mevcut yolların izini sürüyoruz, iyileştiriyoruz. Bazı yerlerde yol yok ama patika var. O da bir izdir onu takip ediyoruz. Sıfırdan ham yol geçmiyoruz. Ormanı keserek yaptığımız bir yolumuz yok bizim. Bazen öyle yollarımız var ki yaylalar arası birbirine bağlanması gerekirken, 15-20 ya da bilemediniz 50 metrelik mesafe var o yolu açıyoruz. O açtığımız da yeni yol açıyoruz manasına gelmez. Patika, bir yol güzergahıdır. İki metre genişliğindeki yol da bir güzergahtır. Yaylanın ortasından yol açmıyoruz. İki midibüsün yan yana geçmesini sağlıyoruz o da yedi metre genişliktir. Bir metrede şev için açıyoruz."

  yesilyolmain.jpg

  DOKAP Başkanı her fırsatta doğayı ve doğal hayatı koruyarak yol çalışmaları yaptıklarının altını çiziyor. Doğaya atık dökülmediğini, SİT alanlarında koruma kurullarının istediklerini yaptıklarını söylüyor. Hedef 2018’e kadar kalan kısımları bitirmek. Yüce’ye göre Yeşil Yol bölge insanına istihdam yaratacak, bölge insanını doğduğu topraklarda tutacak.

  Yeşil Yol çalışmalarını gözlemlemek için Rize’de Ayder Yaylası’ndan Trabzon’da ise Uzungöl’den üst rakımlara doğru yaptığımız yolculuklarda mevcut yolların kenarlarının traşlanarak genişletildiğini gözlemledik.

  ''Yeşil Yol doğaya hançer''

  Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Fakültesi öğretim üyelerinden Yard. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu’na göre yol genişletme çalışması da doğaya zarar veren bir uygulama.

  "Var olan yolu, 4 metreden 11 metreye çıkarmak, hiç yol yokken 7 metre yol yapmak demek. Genişlik üç katına çıkıyor. Bu tahribat yapmaz mı? Bazı yerlerde bu yollar 13- 14 metreye çıkacak. Yollar yağ keser gibi yapılmıyor. Ne oluyor? Eğer orada bitki örtüsü varsa ağaç gidiyor. Bu hafriyatlar asla taşınmıyor. Yamaçlardan aşağı bırakılıyor."

  Kurdoğlu’na göre, yol ormanın en büyük düşmanı. Çünkü doğal hayatı ikiye ayırıyor.

  "Doğu Karadeniz’de yol, en önemli doğa koruma problemidir. Yol, büyük doğal yaşam alanlarını küçük parçalara ayırarak ormanı kenarlardan gelecek olumsuz etkilere açık getiriyor. 11 metre genişliğinde 30 km uzunluğunda bir yol düşünün, bu ne demektir, 11 çarpı 30 metrelik bir doğa parçası yok demektir. Orada yaşayan canlılar başka yere taşınmak zorunda kalacaklar. Başka yere taşındığı zaman, yaşam alanları darlaşacak, bu da türlerin azalmasına neden olacaktır. İstinat duvarları yaban hayvanlarının suya ulaşmasını engelleyecek. Orman, bu canlılarla bu hayvanlarla orman. Yol doğanın dostu değil düşmanıdır. Bu proje doğaya 2600 km lik bir hançerdir."

  ''Gitmediğin yer senin değildir''

  Yeşil Yol’a yönelik tepkinin yükseldiği yer şu anda Rize Çamlıhemşin ile sınırlı. Projenin yürüdüğü diğer illerde Kavrun Yaylası’ndaki ‘’yayla/sokak’’ tepkisi yok. Diğer illerde bazı çevreci kuruluşların hukuki girişimleri söz konusu. Trabzon’da Sultan Murat yaylasına çıkarken rastladığımız Ataköy sakini Yüksel Öner Yeşil Yol için kestirmeden hüküm veriyor.

  "Gitmediğin yer senin değildir."

  Öner’e göre Yeşil Yol bölge için çok faydalı olacak:

  "Bu yol çok faydalı. Gelen giden olacak, mesela şimdi Araplar yaylalara çok geliyorlar. İyi para bırakıyorlar. Yol yapılsın hiç itirazım yok. Bizim buralarda da itiraz eden yok."

  Parke yollar

  Yeşil Yol yapımlarında her yerde asfalt ya da beton dökülerek yol yapılmıyor. Uzungöl ile yukarısındaki Demirkapı Köyü arasındaki sekiz kilometrelik güzergah koruma kurulunun kararı nedeniyle parke taş yapılmış. Yol genişletme çalışmaları sırasında çıkan taşlar 10 santimetreye 10 santimetre kare haline getirilerek yola döşenmiş. Su geçirgenliği ve doğa ile uyumu diğer yollardan farklı bir görüntü ortaya çıkmasına neden olmuş. Ancak maliyet problemi ve her sene bakım istemesi pahalı bir yol masrafı ortaya çıkarmış. 


  DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, parke yolların çok maliyetli olduğunu, zaten sarsıntı nedeniyle de konforlu bir ulaşım sağlamadığını, bu nedenle tercih etmediklerini söyledi. Türkiye'nin gündemine Rize-Çamlıhemşin yaylalarındaki itirazlarla gelse de Yeşil Yol diğer yedi ilde yöneticilerin başını ağrıtmadan yürüyor.

  Kaynak: Al Jazeera

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Taşönü Turizm Merkezi Olsun22 Mart 2018 Perşembe 15:26
 • Gedikli'den Kandil Mesajı22 Mart 2018 Perşembe 15:23
 • Trabzon'da Ormancılık Haftası Kutlamaları22 Mart 2018 Perşembe 15:19
 • Metin Kara Yeniden Başkan Seçildi19 Mart 2018 Pazartesi 21:43
 • Salih Cora'dan Haluk Pekşen'e Cevap19 Mart 2018 Pazartesi 11:20
 • Gedikli'den Çanakkale Zaferi Açıklaması17 Mart 2018 Cumartesi 19:51
 • İsmail Saymaz İş Kazalarını Trabzon'da Anlattı16 Mart 2018 Cuma 13:49
 • KİKAP'tan Trabzon'da Sempozyum16 Mart 2018 Cuma 13:46
 • Düzköy'de Okuma Seferberliği Başlatıldı16 Mart 2018 Cuma 13:45
 • İyi Parti İl Kongresi Yapıldı13 Mart 2018 Salı 20:46
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim