• BIST 109.462
 • Altın 172,165
 • Dolar 4,0442
 • Euro 4,9356

  Uraloğlu'nun Trabzon İçin 2023 Hedefi

  Uraloğlu'nun Trabzon İçin 2023 Hedefi
  27.02.2015 13:26
  AK Parti Trabzon Milletvekili Aday Adayı Abdulkadir Uraloğlu, açıklamalarda bulundu.

  Trabzon'un gelişmesi için size göre hangi alana yatırımlara ağırlık verilmeli?

  Karadeniz’in incisi Trabzon’umuzun, tek başına fındıkla, tek başına çayla veya küçük ölçekteki sanayisi ile gelişmesi mümkün değildir. Esasında Trabzon’un olduğu gibi Doğu Karadeniz bölgesinin gelişmesinde en temel öğelerden biri turizmdir. Turizmin gelişmesinin olmazsa olmazı ise ulaşımdır. Ülkemizin birçok bölgesine olduğu gibi Trabzon’umuzun ulaşımı için de büyük hizmetler yaptık, yapmamız gereken daha pek çok hizmetler olduğunun farkındayız. Mevcut hali ile bile Doğu Karadeniz 12 yıl öncesine oranla ciddi turizm hareketliliğine erişmişse de hedefimiz, Ulaşım ve altyapı sistemlerinde var olan problemler halledilerek, turistik tesislerin gelişme hızı ve ekonomiye katkılarının çok daha yüksek seviyelere çıkarılmasıdır.

  Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Yeşil Yol ile Samsun-Artvin arasındaki yaylalar arası yaklaşık 2.600 Km’lik yol ağı birbirine bağlanarak halen birbirinden kopuk olan turistik yerler birbirine bağlanacak, dolayısı ile turistlerin konaklama imkânları ve süreleri artacaktır.

  Gerek artan nüfus gerek artan turizm faaliyetleri ve gerekse de ekonominin sürekli iyi yönde gelişmesi hareketliliği de artıracaktır. Bu anlamda şehirleri daha yaşanılabilir hale getirmek için de devam eden projelerin bir an önce tamamlanması ve mutlaka yenilerinin de planlanması gerekmektedir. Sürekli büyüyen ve gelişen Trabzon’da ulaşım ihtiyaçları sürekli gündem olmuştur. Günün belli saatlerinde şehrin belli bölgelerinde tıkanıklık yaşanmaktadır. Kuzey-Güney yönünde ihtiyaçlar her geçen gün artarken, Doğu-Batı yönünde trafik sadece sahil yolu ve tanjant yolundan sağlanmaktadır.

  Ulaşım problemlerinin çözümü için başlatılan 24 Km uzunluğundaki Kanuni Bulvarı Projesinin bir an önce hizmete sunulması için, birçok noktada çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. 2015 yılı sonunda Akyazı-Toklu mahalleleri arasındaki 3,5 Km’lik kesimi inşallah bitirip halkımızın hizmetine sunacağız.

  Ak Parti 7 Haziran seçimlerine nasıl bakıyor?

  AK Parti olarak amacımız, ülkemizi köylerinden büyük şehirlerine kadar her mekânda, en güçlü, en zengin ve en demokratik düzeylere yükseltmektir. AK Parti olarak bunun için hizmet aşkıyla ve millet sevdasıyla çalışıyoruz çalışmaya da devam edeceğiz. Yani, asıl mesele şehir imar etmek ülke imar etmek yanında, halkın gönlünü âbâd etmek, ona mutluluk vermektir. Şehre ve ülkeye gerçek ruhunu verenin, orada yaşayan insanın huzuru ve mutluluğu olduğu bilinci ile çalışıyoruz. 7 Haziran, başlattığımız dünya çapında projelerin milletimiz tarafından yeniden teyit edileceği, kendisine hizmet edenlerin arkasında durduğunu yüksek sesle haykıracağı bir tarih olacaktır.

  Trabzon'un 2023 hedefi nedir?

  Bizim, Türkiye’ye ve Trabzon’a ilişkin çok daha büyük hedeflerimiz var. Bu güzel ülkeyi, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’te, ekonomisiyle, demokrasisiyle, refah seviyesiyle, itibarı ile gücüne güç katarak dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri konumuna yükseltmek istiyoruz. Aynı şekilde hedefimiz İlimiz Trabzon’u 2023 yılında Türkiye’nin ilk 10 ili arasına yükseltmektir.

  Trabzon eğitim şehridir. Üniversite şehridir. Karadeniz Teknik Üniversitesi ülkemizin köklü üniversitelerinden biridir. Bunun yanında Hükümetimizin ve Sayın Başbakanımızın desteği ile kurulan Özel Avrasya Üniversitesi şehrimizde eğitim öğretim alanında faaliyet göstermektedir. Karadeniz Teknik Üniversitesinde 2014 yılında 56.000’den fazla öğrenci eğitim görmektedir. Karadeniz Teknik Üniversitesinin var olan marka değerini artırmak için seferber olacağız.

  Ortaöğretimde Eğitimde kaliteyi artırmak amacıyla Trabzon’da 844 yeni derslik inşa ederek derslik sayısını %14 arttırdık. 2002 yılında derslik başına düşen öğrenci sayısı 34 iken 2014 yılında 24 oldu. Hedefimiz 2023 yılında 18 olmasıdır.

  Trabzon için kritik gördüğünüz projeler nelerdir?

  Şehir hastanesi, yatırım adası, güney çevre yolu, demir yolu, raylı sistem 2.pist bu şehrin olmazsa olmazdır. Bütün bu projeler ülke çapında çok önemli büyük projelerdir. Trabzon için hayal olarak kalmamalıdır. Bugüne kadar yapılanlara bakıldığında bunların yapılmaması için hiçbir neden olmadığı görülecektir. İşte kanuni bulvarı, Akyazı, Zigana tünelleri, tanajnt ve sahil yolu her biri kendi alanında marka olan bu projelere ilave olarak hedefimiz, Trabzon’umuzu dünya markası şehir haline getirmektir. Sahil yolu ve tanjant yolu yatırımlarından hemen sonra kanuni bulvarı gibi büyük bir yatırıma başlanılmış olması, Sayın Cumhurbaşkanımızın Sanayi Odasında yaptığı toplantıda güney çevre yolu ile özel ve ehemmiyetle ilgilenmesi, Trabzon’un hiçbir zaman sıradan bir il olarak değerlendirilmediğinin göstergesidir.

  Türkiye’nin diğer illerine oranla kırsal nüfusu daha fazla olan Trabzon’umuzun Büyükşehirden önce köy, şimdi mahalle olan yerleşim alanlarına hükümetimiz ciddi yatırımlar getirdi. Sadece 500 km asfalt yapıldı. 390 birimin içme suyu sorunu ortadan kaldırıldı. 250 milyon TL köydes yatırımı yapıldı. Bu kadar kısa sürede yapılan bu yatırımlar önümüzdeki süreçte de aynı hızla devam edecektir. Büyükşehir Belediyemizin, Ortahisar Belediyemizin ve tüm İlçe Belediyelerimizin çok gayretli çalışmaları olduğunu biliyorum. Özellikle grup yolları ve turizm alanlarının bütün yolları asfaltlanmış, çevre sorunları tamamlanmış olacaktır.

  Trabzon'un trafik sorunu nasıl çözülebilir?

  Türkiye de araç sayısı 2002 yılından bu yana iki katından fazla artış göstermesine rağmen kazalardaki ölüm sayısı yaklaşık üçte bir oranında azaltmıştır. Tabi burada hedefimiz trafik kazası oranını dünya standartlarının altına düşürmektir. 10 yılda bunu başarmak kolay bir hadise değildir. Burada en önemli etken ulaşımdır, duble yollar, otoyollar, hava yolu taşımacılığı, deniz yolu, hızlı tren hepsi birer etkendir. 12 yıl gibi kısa bir sürede bu başarıda elbette cesaret, yürek ve istikrarlı siyaset anlayışı yatmaktadır. Her ortamda her anlamda davamızın lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Başbakanımız Sayın Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu’nun yeni Türkiye’nin imarında cesaretli, güven veren adımları bu başarının en büyük ayağıdır. İlimiz Trabzon da 2014 verilerine göre kayıtlı araç sayısı 139 bin 899 adettir. Birde buna günlük giriş çıkışlar ilave edilirse bu sayı yaklaşık 150 bin civarında olur. Elbette mevcut yolar, yeni yatırımlar, yeni güzergâhlar hızla ilave edilmelidir. Bu anlamda tarihi İpekyolu özelliği taşıyan şehrimiz canlılığını ve potansiyelini göstermektedir.

  Trabzon Havalimanı hakkındaki düşünceleriniz neler. 2. Pist mi yoksa yeni havalimanı mı yapılmalı?

  2002 yılında 370 bin civarında olan yolcu sayısı, bölgesel taşımacılığın da güçlendirilmesiyle 2007 yılında 1,5 milyona ulaşmıştır. 2011 yılı sonu itibariyle Trabzon Havalimanından 2 milyon 280 bin, 2014 yılında ise 2 milyon 821 bin yolcu hizmet aldı. Genel yoğunlukta Türkiye’nin 3 Büyükşehir’inden sonra en yoğun havalimanlarından biri, yaz yoğunluğunda ise Türkiye’nin en yoğun 10 Havalimanından biridir. Elbette burada yeni ilave ciddi yatırımlara ihtiyaç vardır. Bu 2. Pist mi olur, yeni havaalanı mı olur pist uzatma mı olur mevcut şartlara göre en doğru çözüm neyse o şekilde çözüme kavuşturulacaktır. Yıllardır Türkiye’nin önemli pek çok projesinin başında görev yapmış bir kişi olarak, bu konunun çözüme kavuşturulması anlamında yapılan teknik ve fizibilite çalışmalarına, bizde katkı sağlayacağız, takipçisi olacağız.

  Trabzon'da deniz yolu ve demir yolu taşımacılığının gelişmesi için düşünceleriniz var mı?

  Doğu Karadeniz Bölümü’nün en önemli limanı Trabzon Limanıdır. Trabzon Limanı Dağların denize paralel uzanmasından dolayı hinterlandı yani arka bölgesi dar olan bir limandır. Bu coğrafya demir yolu ile mutlaka desteklenmelidir. Gelişmiş ülkelerde taşımacılıkta kullanılan en verimli yol ağı sırasıyla deniz yolu, demir yolu, karayolu ve hava yolu şeklindedir. Havayolu taşımacılıkta en az kullanılan ulaştırma çeşididir. Bu standart hem maliyet açısından hem de verimliliği bakımından oldukça önemlidir. Belli bir aşamaya gelen demir yolu proje çalışmaları artık zaman kaybetmeden hayata geçmelidir. Trabzon bunu başarmak zorundadır ve bu tarihi sorumluluğu mutlaka yerine getirmelidir. 

  ABDULKADİR URALOĞLU KİMDİR

  1966 yılında Trabzon’da doğdu. Evli ve 3 çocuk babasıdır. 1988 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünden mezun oldu. URALOĞLU,27 yıllık çalışma hayatında Karayolları Genel Müdürlüğü’nde mühendis olarak çeşitli görevlerde bulunduktan sonra, Trabzon Bölge Müdürlüğü Yardımcılığı yapmıştır. 12 Yıl boyunca da sırasıyla Kayseri, Samsun, Bursa ve İzmir Bölge Müdürlüğü görevlerinde bulunarak sayısız önemli projelerde  hizmet etti. Hükümetin en önemli projelerinden olan bölünmüş yollar hamlesinde 1.303 km yol ve otoyolun hizmete açılmasına doğrudan katkı sağlayan URALOĞLU,  şimdi Trabzonlu hemşerilerinin vereceği vekâletle hizmetlerine devam etmek istiyor.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Hakkımız Olan Kadromuzu İstiyoruz26 Mart 2018 Pazartesi 19:44
 • Akçaabat'a Galericiler Sitesi İstiyorlar24 Mart 2018 Cumartesi 00:01
 • Taşönü Turizm Merkezi Olsun22 Mart 2018 Perşembe 15:26
 • Gedikli'den Kandil Mesajı22 Mart 2018 Perşembe 15:23
 • Trabzon'da Ormancılık Haftası Kutlamaları22 Mart 2018 Perşembe 15:19
 • Metin Kara Yeniden Başkan Seçildi19 Mart 2018 Pazartesi 21:43
 • Salih Cora'dan Haluk Pekşen'e Cevap19 Mart 2018 Pazartesi 11:20
 • Gedikli'den Çanakkale Zaferi Açıklaması17 Mart 2018 Cumartesi 19:51
 • İsmail Saymaz İş Kazalarını Trabzon'da Anlattı16 Mart 2018 Cuma 13:49
 • KİKAP'tan Trabzon'da Sempozyum16 Mart 2018 Cuma 13:46
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim