• BIST 94.437
 • Altın 194,223
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729

  Twitter’a Rest !

  Twitter’a Rest !
  15.10.2015 09:08
  Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bombalı saldırı öncesinde saldırı olacağına ilişkin mesajlar atan kullanıcı bilgilerini...

  Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bombalı saldırı öncesinde saldırı olacağına ilişkin mesajlar atan kullanıcı bilgilerini Twitter'ın paylaşmakta güçlük çıkarması hakkında, "Böyle bir girişim içerisine girmesi halinde gereken neyse o yapılır, gerekirse Twitter kapatılır" dedi.

  AK Parti Antalya Milletvekili ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan, TGRT Haber ekranlarında yayınlanan "Neler Oluyor" programında, İhlas Haber Ajansı (İHA) ve TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

  "TERÖRE VE ŞİDDETE ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ"

  Elvan, Ankara Garı önünde gerçekleştirilen bombalı saldırıyla ilgili, "Sadece kuklalar ve maşalar değil, o maşayı tutanlar, o kuklayı oynatanlar mutlaka ortaya çıkacak. Devletimize, milletimize, bayrağımıza, ülkemize yapılan bu saldırıyı biz kınıyoruz, lanetliyoruz. Milli birliğimiz ve beraberliğimiz hedef alınmıştır burada. Kardeşliğimiz hedef alınmıştır. Teröre ve şiddete asla boyun eğmeyeceğiz. Bu konuda kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

  DEMİRTAŞ'IN SALDIRIYA İLİŞKİN AÇIKLAMALARI

  Ankara Garı önündeki bombalı saldırı sonrası HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarını eleştiren Elvan, "Olaydan sonra Demirtaş çıkıp "bu devlet tarafından gerçekleştirilmiştir" diyor. Utanmadan, alçakça bir saldırıda bulunuyor. Son derece ayrılıkçı ve kışkırtıcı bir tutum içerisinde… Sanki Demirtaş bu olayın olacağını önceden biliyormuş, nasıl bir yaklaşım içerisinde olacağını önceden dizayn etmiş ve bir şekilde olay olur olmaz böyle bir ifade kullanıyor. Bu devletine olan saygısızlık, hukukuna olan saygısızlık, millete saygısızlık. Terör örgütü, terör örgütüdür. PKK'ya gelince "terör örgütü değil', ama başka örgütler olunca terör örgütü. IŞİD'i de terör örgütü, DEAŞ'ı da terör örgütüdür, PKK da terör örgütüdür" diye konuştu.

  "TWITTER'A KARŞI HER TÜRLÜ TEDBİR ALINIR"

  Elvan, Patlamanın olduğu günden önce Twitter'dan "Ankara'da yarın bomba patlayacak" mesajını atan kullanıcıların bilgilerinde PKK ve DEAŞ örgütlerine ait bulguların bulunması ve Twitter yönetiminin ilk aşamada bu kullanıcılara ait bilgileri "özel hayatın gizliliği" nedeniyle paylaşmamasıyla ilgili olarak, "Bir terör hadisesi oluşuyor, bu terörün arkasında kim var araştırmaya çalışıyorsunuz, bununla ilgili yargı kararınız var ve Twitter kalkıp böyle söylüyorsa, biz de burada gereğini yaparız. Bunun gereği şudur; her türlü tedbiri almak bizim görevimizdir. Eğer terörle mücadele gerekiyorsa bunu biz yapacağız. Ama Twitter'ın kalkıp da terör örgütünü koruma gibi bir eğilim içerisine girmesi kabul edilemez. Böyle bir girişim içerisine girmesi halinde gereken neyse o yapılır, gerekirse Twitter kapatılır. Teröre karşı mücadele etmekte kararlıysalar bize bu konuda yardımcı olmak zorundalar. DEAŞ, Esad'a destek vermekten bahsediyor ve Esad'a destek veriyor, Esad, PYD'ye destek veriyor, PYD, PKK'ya destek veriyor. Kendi içerisinde bir döngü var. Bunların hepsi terör örgütü" değerlendirmesinde bulundu.

  BOMBALI SALDIRIDA PKK-DEAŞ ORTAKLIĞINA DAİR BULGULAR

  Elvan, patlamada adı geçen eylemcilerin PKK ve DEAŞ ile olan bağlantıları hakkında, "Terör örgütlerinin öyle bir yapısı var ki, bu örgütler bir teröristi bugün PKK için kullanır, yarın IŞİD'in içerisinde yer alır, bir sonraki gün DHKP-C'nin içerisinde yer alır. Nitekim 7 Haziran seçimlerinden önce oldu. Adana, Mersin'de bir takım HDP binalarında patlamalar oldu. HDP binalarına yönelik saldırılarda saldırıyı düzenleyen kişi, bizatihi HDP ile iç içe olan HDP bayrağını taşıyan, HDP bayrağıyla mitinglere katılan bir vatandaş. Ama HDP binasına saldırı yapıyor. PKK terör örgütü gerekirse, kendi içindeki bir takım insanları bile öldürebiliyor" şeklinde konuştu.

  "GÖREVDEN ALINAN ARKADAŞLARIMIZIN SUÇLU OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ"

  Elvan, Ankara Garı saldırısının AK Parti'nin önünü kesmeye yönelik bir saldırı olduğunu belirterek, saldırıda istihbarat zaafının olduğu yönündeki iddialar ile emniyet ve şube müdürlerinin açığa alınmasıyla ilgili, "Terör konusunda oldukça deneyimli bir istihbarat birimimiz, yine oldukça emniyet birimlerimiz var. Bugüne kadar yüzlerce hadiseyi engellediler. Bu süreçle alakalı herhangi bir zaafiyet söz konusu mu diye bir tahkikat yapılıyor şu anda. Bu sürecin sağlıklı işleyebilmesi için böyle bir uygulamanın yapılması yerindedir diye düşünüyorum. Sürecin çok daha şeffaf bir şekilde işlemesi gerekiyor. O ilgili emniyet müdürümüzün orada bulunması halinde belki bu soruşturma tahkikat sürecinin sağlıklı bir şekilde işlemesi mümkün olamayabilir. Görevden alınan arkadaşlarımızın suçlu olduğu anlamına gelmez" ifadelerini kullandı.

  KILIÇDAROĞLU'NUN "İKİ BAKAN İSTİFA ETSİN" ÇIKIŞI

  Kılıçdaroğlu'nun İçişleri ve Adalet Bakanlarının istifa etmeleri gerektiğini söylemesi hakkında Elvan, "Terörle ilgili olarak Sayın Başbakanımız Sayın Kılıçdaroğlu'na ve Sayın Bahçeli'ye çağrıda bulundu. Bunun karşılığında Kılıçdaroğlu, nezaket gösterdi ve Başbakanımızla bir araya geldi. Bu girişimi yapıcı ve olumlu buluyorum. Ancak o görüşmeden sonra, içeride konuşulan bir takım hususların, kalkıp siyasi ranta dönüştürülmesi ve terörle ilgili bir araya gelindiği ortamda, terör dışında birçok konunun Kılıçdaroğlu tarafından dile getirilmesi, bunun da bir malzeme olarak kullanılıp siyasi ranta dönüştürülmesi son derece yanlış ve yakışıksız. Sayın Kılıçdaroğlu, 7 Haziran'dan sonraki tutumundan farklı bir tutuma mı geçiyor diye bir soru işareti kafamda oluştu" diye konuştu.

  Bir buçuk senede dördüncü seçime girildiğini kaydeden Elvan, üst üste seçimin getirdiği bir yorgunluğun olabileceğini ancak böyle bir yorgunluğun AK Parti'de bulunmadığını söyledi.

  SEÇİM GÜVENLİĞİ

  Kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelerde PKK'nın ve HDP'nin gençlik yapılanmasının seçmen üzerinde sıkı baskılarının bulunduğuna dikkat çeken Elvan, "Hiç korkmasınlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlüdür. Hiçbir şekilde kendi özgür iradeleriyle gidip sandıkta oy kullansınlar. Hukuk devletini ayakta tutmak ve hukuğun gereğini yapmak son derece önemli. Okulların çevresini çevreliyorlar ve özellikle oy kullanılacak olan sınıfların kapılarında birikiyorlar. Vatandaş üzerinde psikolojik baskı oluşturmaya çalışıyorlar. Emniyet birimlerimiz uyarılmasına rağmen birçok yerde yaptılar bunu. Ama bu seçimde emniyet güçlerimizin, istihbarat birimlerimizin sıkı şekilde çalışıp gerekli her türlü tedbiri aldığını biliyorum" ifadelerini kaydetti.

  Elvan, Mersin'in Akdeniz ilçesinde sokakta esnafla bir araya geldiği sırada iki gencin yanlarına yaklaşarak kendisinin burada seçim çalışması yapamayacağını söyleyerek tehdit ettiklerini belirtti ve aynı tehditlerle partisinin kadın ve gençlik kolları üyelerinin de karşılaştıklarını kaydetti.

  AK PARTİ'NİN SEÇİM VAATLERİ

  "Biz, Türkiye'nin en büyük, en güçlü partisiyiz. Yüzde 41 gibi yüksek bir oy aldık ama tek başımıza iktidara gelemedik. Bunun nedenlerini detaylı şekilde analiz ettik" diyen Elvan, açıklamalarına şöyle devam etti:

  "Toplumun değişik kesimleriyle bir araya geldik ve onların düşüncelerini öğrendik. Çiftçi kesimiyle, işçi kesimiyle, esnafla, gençlerle, kadınlarla, toplumun değişik kesimlerinin düşüncelerini ve taleplerini aldık. Biz, o talepleri bir bütün olarak değerlendirdik. Bugüne kadar milletimiz bize kucak açtı, bize destek verdi ve Türkiye'de o büyük reformları yapmamıza katkı sağladı. Bundan sonraki süreçte de milletimizin talepleri elbette önemli. Biz, o vaatlerimizde bazı güncellemeler yaptık. Toplumun bizden beklentisi önemliydi, o beklentileri dikkate alan bir çalışma sergiledik. O çalışmayı yaparken de "gençlerimizin, çiftçilerimizin, esnaflarımızın bizden bir talebi var ama bunun bütçeye yansıması ne olacak" bunların hesabını teker teker yaptık ve aşağı yukarı 20 milyar TL'lik ek bir maliyet geldi. Bunları nasıl ve ne şekilde karşılayacağımızın çalışmasını da yaptık. Hangi tedbirleri almamız gerektiği konusunu da beyannamemize koyduk. Bizim diğer partilerden önemli bir farkımız var; diğer partilerin hiçbir zaman iktidara gelme gibi bir hedefleri olmadığı için ne söyledikleri pek önemli değil."

  Seçim beyannamesi kültürünün AK Parti'de olduğunu söyleyen Elvan, "CHP'nin seçim beyannamesini alın, bizim geçmiş yıllardaki seçim beyannamemizle karşılaştırın, kelimesi kelimesine aynı ifadeler olduğunu göreceksiniz. O konuya girerlerse zararlı çıkarlar, bence o konuya hiç girmesinler" dedi.

  "KENDİ İŞLERİNİ KURMAK İSTEYEN GENÇLERİMİZE 50 BİN TL HİBE VERİYORUZ"

  AK Parti'nin gençlere yönelik projelerini anlatan elvan, iş kurmak isteyen gençlere 50 bin TL hibe verileceğini belirtti ve şunları ifade etti:

  "Biz gençlerimizle oturup konuştuğumuzda, "biz iş arayan değil, iş veren gençler olmak istiyoruz" dediler. Biz de gençlerin önünü açıyoruz. Kendi işlerini kurmak isteyen gençlerimize 50 bin TL hibe veriyoruz. Eğer devam etmek isterse ilave 100 bin TL faizsiz kredi vereceğiz. Yine gençlerimize ücretsiz internet uygulamasını başlatacağız. Gençlerimizin özellikle kültür ve sanat alanında çok daha etkin olmaları, söz sahibi olmaları, bu alanda ticari birtakım işler yapabilmelerine yönelik altyapı oluşturacağız. Biz, gençlerimize çok güveniyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti içerisinde bulunan gençlerimizin son derece dinamik olduğunu görüyoruz, dünyadaki gelişmeleri takip eden gençler olduğunu görüyoruz. Biz, gençlerimizle gurur duyuyoruz. Yurtdışına giderken uçaklarda gençleri görüyoruz. Çin'e, Londra'ya, Paris'e ihracat yapan gençleri görüyoruz. Bu gençlerimizin birçoğunu Erasmus kanalıyla yurtdışına gönderdik. Çok sayıda gencimiz, ciddi bir yabancı dil lisanına kavuştu. Gerçekten gurur duyabileceğimiz bir genç nesilimiz var. Onun için biz gençlerimizi desteklemek zorundayız."

  EMEKLİLERE YÖNELİK PROJELER

  AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan, emeklilere yılda bin 200 TL'lik zam vaadini anlatan Elvan, "2002 yılının sonundan itibaren, AK Parti iktidarları döneminde emeklilerimize hep enflasyonun üzerinde artışlar verdik. Emeklilerimizin bizden beklentileri çerçevesinde Temmuz 2015'te bin TL'nin altında emekli maaşı olanlara yılda bin 200 TL olacak şekilde bir zam yaptık. Bunu yaparken de hiçbir siyasi beklenti içerisinde olmadık. O düzenlemeyi biz 7 Haziran seçimlerinden önce yaptık. O zaman şunu söylerdik: "biz mayıs ayında bin TL'nin altında maaş alan emeklilerin maaşına yılda bin 200 TL zam yapıyoruz" derdik ve mayıs ayında, nisan ayında başlatırdık. Ama biz temmuz ayında başlattık. Yani, hiçbir zaman siyasi rant elde etme çabasında olmadık. Bu dönemde de tüm SSK'lı ve Bağ-Kur'lu emeklilerimize yılda bin 200 TL zam vereceğiz. Bunun da hesabı yapıldı, bütçemize eklendi. Emeklilerimizin de rahat bir nefes alması için bir düzenleme yapacağız. Emekli olup da başka bir işte çalışan yada kendi işini yapanların maaşlarında bir kesinti oluyor. Biz bunu yüzde 10'a indirmiştik. Yeni dönemde sıfırlayacağız ve herhangi bir kesinti yapmayacağız" şeklinde konuştu.

  YERLİ UÇAK PROJESİ

  Elvan, yerli otomobilden sonra yerli uçakla ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirtti. Savunma Sanayi Müsteşarının, hemen hemen çalışmaları tamamladığını söyleyen Elvan, her türlü altyapı hazır olduğunu, herhangi bir sıkıntı söz konusu olmadığını kaydetti.

  Kaynak: Haber Kaynağı

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim