• BIST 93.616
 • Altın 208,990
 • Dolar 5,3413
 • Euro 6,0898

  Türkiye Siyaha Büründü

  Türkiye Siyaha Büründü
  18.02.2015 01:33
  Mersin’in Tarsus ilçesinde vahşice katledilen Özgecan Aslan için tüm Türkiye’de protesto gösterileri düzenlendi.DEVREK’TE ÖZGECAN ASLAN İÇİN PROTESTO MİTİNGİ DÜZENLENDİDevrek’te Özgecan Adlan için pro...

  Mersin’in Tarsus ilçesinde vahşice katledilen Özgecan Aslan için tüm Türkiye’de protesto gösterileri düzenlendi.

  DEVREK’TE ÖZGECAN ASLAN İÇİN PROTESTO MİTİNGİ DÜZENLENDİ

  Devrek’te Özgecan Adlan için protesto mitingi düzenlendi.

  Zonguldak’ın Devrek İlçesinde düzenlenen ve geçtiğimiz günlerde hunharca katledilen Özgecan Aslan için öğrenciler tarafından protesto yürüyüşü düzenlendi. Polis kontrolünde Vedat Akli Özkan Caddesinde başlayan ve Cumhuriyet Alanında sona eren protesto yürüyüşüne öğrencilerin yanı sıra vatandaşlar da alkışlarıyla büyük oranda destek verdiler. Yürüyüş sonrasında Cumhuriyet Alanında bir öğrenci tarafından yapılan basın açıklamasında, "İçimizden, kanımızdan, canımızdan bir kişiyi daha kaybettik. Biz bugün buraya gideni geri getirmek için değil, başkan bir can daha kaybetmemek için toplandık. Özgecan’ımız evine gitmek için bindiği minibüste insan dışı davranışlarla katledildi. Bu ülkede yaşayan hangi vatandaşın bunu yapmaya ve hangi vatandaşın bunu yaşamaya hakkı vardır. Bizler bugün buraya ortalığı ayağa kaldırıp akşam eve gidince yatmaya gelmedik. Bugün buradaki herkes vicdan sorgusu yaptırarak yüreği olan herkes elini vicdanına koysun” denilsin ifadeleri kullanıldı. Protesto yürüyüşü olaysız bir şekilde sona erdi.

  LİSE ÖĞRENCİLERİ ÖZGECAN İÇİN YÜRÜDÜ

  Eskişehir’de lise öğrencisi kızlar, Mersin’in Tarsus ilçesinde vahşice öldürülen Özgecan Aslan için yürüdü.

  İsmet İnönü Caddesi üzerindeki bir alışveriş merkezi önünde toplanan yaklaşık 50 lise öğrencisi, ellerindeki döviz ve pankartlarla Porsuk Bulvarı Adalar Mevkii’ne sloganlar atarak yürüdü. Yürüyüşün ardından grup adına basın açıklaması yapan lise öğrencisi Elif Su Saçbüken, Türkiye’de kadın cinayetleri ve kadın suistimalleri ile ilgili caydırıcı bir ceza bulunmadığını iddia etti. “Kadın cinayetleri devam ediyorsa ve kadınların öldürülmesi gerekçelendirilebilirmiş gibi kadın katilleri konuşma yapabiliyorsa, bunun sebebi sorumluların hala kadınların tepkilerini dikkate almayarak gereğini yerine getirmemeleridir” diyen Saçbüken, kadın katillerinin iyi hali olamayacağını dile getirerek şöyle devam etti:

  “Özgecan Aslan kardeşimizin davasına sahip çıkıyoruz. Bir babanın kızının mezarı başında ‘Meleğime toprak atmayın’ diyen çığlıklarını her yerde duyuracağız. Özgecan ve hakları elinden alınmış, katledilmiş bütün kadın düşmanlarının ve katillerinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması için tüm kadınları mücadelemize çağırıyoruz.”

  Grup, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

  MARMARİS’TE AK PARTİLİLER ÖZGECAN İÇİN MEVLİT OKUTACAK

  AK Parti Marmaris İlçe Kadın Kolları üyeleri, Özgecan’ın vahşice öldürülmesiyle ilgili ilçe binasında bir araya gelerek Özgecan için mevlüt okutacaklarını açıkladı.

  Kadın Kolları Başkanı Cavidan Öner’in okuduğu basın açıklamasında, Mersin’de yaşanan Özgecan Aslan cinayetiyle ilgili olarak yüreğimizi kanatan bir olayı sizinle paylaşmak istiyoruz ifadesini kullanarak şöyle konuştu: "Başımız sağolsun, Ailesine sabırlar diliyoruz. Ben ve arkadaşlarım Özgecan adına 19 Şubat Perşembe günü öğle namazı ile ikindi namazı arası Eski Cami’de mevlit okutacağız. Tüm halkımızı davet ediyoruz. 13 yıldır iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partimiz kadınına, yaşlısına ve engellisine sahip çıkma konusunda yaptığı politikalarla kendini kanıtlamıştır”.

  Basın açıklamasından ziyade Özgecan için okutacakları mevlitin duyurusunu yapan AK Partili kadınlar, “Biz siyaset yapmak istemiyoruz. O yüzden de başka bir açıklama yapmayacağız. Bizler birer anneyiz ve bu olay karşısında yürekleri kanıyor” dedi.

  BODTO PERSONELİNDEN ÖZGECAN İÇİN MESAJ

  Bodrum Ticaret Odası Başkanı (BODTO) Mahmut Kocadon ve oda personeli bugün siyah giyinerek Özgecan’ı andı.

  Bodrum Ticaret Odası personeli ayrıca bir kınama mesajı yayınladı. Yayınlanan kınama mesajı şu şekilde: "Fotoğraflarda gözlerini gördünüz mü Özgecan’ın? Gençlik, umutlar. kim bilir ne güzel hayalleri vardı, belki de güveni vardı hayata dair. Kadın olmak başlı başına bir iştir Türkiye’de. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının birçok ülkeden önce Türkiye’de 5 Aralık 1934’te tanınmasına ve aradan geçen bu kadar süreye rağmen kadınlar ile ilgili birçok sorun hala çözülememiş, cinsiyet ayrımcılığı ve kadınlar üzerindeki baskı yok edilememiştir.

  Ülkemizde toplumda kadın olarak yer etmek kendini koruma ve girişimci olma arasındaki ince dengeyi kurmayı gerektirir. Hep temkinli olmalıdır kadın, özgürlüğünü korumak için savaş vermelidir. İşte böyle bir ortamda, şiddetin yeterli cezai caydırıcılığının bulunmadığı sözde demokrasilerde kadın hep zihninde kelepçelerle dolaşır. Özgecan da o kadınlardan biriydi, o yaşa kadar bu toplumda var olabilmenin yollarını o da aradı. Sonra kötünün en kötüsüne, kelimelerin sınırının çok ötesinde bir yok oluşa mahkum bırakıldı. Öldü. Soldu. Yıkıldı gençliği, yarınları. Fena bir şekilde çalındı hayatı. Bizler, BODTO kadınları olarak Özgecan’ın melek ruhuna rahmet diliyor, başta ailesinin, daha sonra tüm kadınların ve kadınların yanında insanca yer alan erkeklerin başı sağolsun diyoruz! Bu yok oluşu, hayat hırsızlığını, ilkelliği, çağdışılığı kınıyoruz.”

  LİSE ÖĞRENCİLERİ ÖZGECAN İÇİN YÜRÜDÜ

  Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bir grup lise öğrencisi, Özgecan Aslan için yürüyüş yaparak kadın cinayetlerini protesto etti.

  Cumhuriyet meydanında toplanan yaklaşık 80 öğrenci, ‘Kadına uzanan eller kırılsın’ ve ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ şeklinde sloganlar attı. Hükümet bahçesi önünde yürüyüşlerine son veren öğrenciler adına yapılan açıklamada, “Biz burada hunharca öldürülen kardeşimiz Özgecan Aslan için bir araya geldik. Ama ne yazık ki büyüklerimiz bize destek vermiyor. Gelip gecenler bize gülüyor. Bizler devletimizden bu katiller için idam istiyoruz. Adalet ancak bu şekilde yerine gelir" denildi. Atılan sloganlar sonrası öğrenciler dağıldı.

  KADIN KOLEKTİFİ ÜYELERİ “ÖZGECAN ASLAN” İÇİN YÜRÜDÜ

  Bilecik’te üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın vahşice katledilmesi nedeniyle Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kadın Kolektifi üyeleri yürüyüş düzenlendi.

  Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan grup, sloganlar atarak Atatürk Bulvarı ve Teyfikbey Caddesi üzerinden yürüyerek tekrar Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Grup adına açıklama yapan Şevval Kaya, Mersin’in Tarsus ilçesinde kayıp olarak aranan üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın öldürüldükten sonra yakılmış cesedi 12 Şubat akşam saatlerinde bulunduğu belirtti. Kaya, “Bugün kadın cinayetlerinin hızla artmasına sebep olan tacizcileri, tecavüzcüleri, kadın katillerini mahkemede aklayanlardır Özgecan’ın katilleri.

  Buradan bir kez daha duyuralım Özgecan arkadaşımız öldürülen ilk kadın değildir ama son olması için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Özge’nin hesabını kadınlar sokaklarda soracak” dedi.

  Konuşmanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

  CHP’Lİ KADINLARDAN ÖZGECAN’IN ÖLDÜRÜLMESİNE KINAMA

  CHP Alaplı Kadın Kolları Teşkilatı, Mersin’in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın katledilmesini kınadı.

  Mersin’in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesine CHP Alaplı ilçe Kadın Kolları Teşkilatından tepki geldi.

  CHP Alaplı ilçe Kadın Kolları Başkanı Hasibe Sotka, Mersin’in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın katledilmesinin herkesimi derinden yaraladığını belirterek, ülke genelinde de yaşanan kadına şiddet ve cinayetlerin son bulmasını istediklerini söyledi.

  Yaşanan bu iğrenç olayı kınadıklarını belirten Sotka, “Tüm Türkiye’de maalesef kadına yönelik şiddet ve cinayetler oluyor. Son olarak ta Mersin’in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki Özgecan Aslan da cinayete kurban gitti. Biz CHP Alaplı ile Kadın Kolları Teşkilatı olarak Özgecan Aslan’ın ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Özgecan için adalet istiyoruz. Bir daha nice Özgecan’larımızın elimizden alınmaması için herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz” dedi.

  ŞANLIURFASPOR, ’ÖZGECAN’ PANKARTI İLE ANTRENMANA BAŞLADI

  Şanlıurfaspor, Karşıyaka maçı öncesi yaptığı akşam antrenmanına ‘Özgecanlar ölmesin’ yazılı pankart açarak başladı.

  GAP Vadisi Tesisleri’ndeki salonda sabah antrenman yapan sarı-yeşilliler, akşam ise çim sahada çalışmalarını sürdürdü. Şanlıurfasporlu teknik heyet ve futbolcular, akşam antrenmanı öncesi Mersin’de vahşice öldürülen Özgecan Aslan için pankart açtı. ’Özgecanlar ölmesin’ pankartı açan ve sonrasında antrenmana başlayan Şanlıurfasporlu futbolcular önce pas çalışması, ardından da dayanıklılık çalışması yaptı. Antrenmanın son bölümünde yarı alanda çift kale maç yapan futbolcular açma-germe hareketleri ile antrenmanı sonlandırdı. Teknik direktör Osman Özköylü yönetiminde yapılan 1,5 saatlik antrenman yağmur altında tamamlandı. Antrenmana hafif sakatlığı bulunan Simon Zenke katılmadı. Antrenmanı Şanlıurfaspor Asbaşkanı Mehmet Çavuş ve İcra kurulu başkanı aynı zamanda futbol şube sorumlusu Maruf Güneş de izledi.

  Sarı-yeşilli ekip, Karşıyaka maçı hazırlıklarına yarın devam edecek.

  AFYONKARAHİSAR’DA “ÖZGECAN ASLAN” PROTESTOSU

  Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şubesi üyeleri, geçtiğimiz hafta sonu Mersin’de işlenen “Özgecan Aslan” cinayetini protesto ederek, basın açıklaması yaptılar.

  Merkez PTT Binasında önünde bir araya gelen sendika üyelerine, kentteki çeşitli sivil toplum örgütleri de destek verdiler. Erkeklerin sayıca kadınlar kadar fazla olduğu protesto gösterisinde, eylemci grup sloganlar atarak Anıtpark’a kadar yürüdü. Burada eylemci grup adına basın açıklmasını okuyan sendika üyesi Türkan Emren, Özgecan Aslan cinayetinin Türkiye’de, erkek vahşetinin geldiği son nokta olduğunu ifade etti. Buna bir son verilmesi gerektiğini kaydeden Emren, “Kadınların katilleri, her yerdeler. Hayatımızın tam ortasındalar. Kadınların yaşam hakkına her gün, her yerde tecavüz ediyorlar. Kimi zaman bir minibüse binip evimize giderken, kimi zaman evde, kimi zaman sokakta, yol ortasında, herkesin gözü önünde, bazen iş yerinde, bazen mahkeme önlerinde. Kadınların katilleri her yerde, televizyonda, medyada. Kadınlara, erkek devletin borazancıbaşı olarak ne yapmaları gerektiğini hatırlatıyorlar. Nasıl giyineceklerini, kaç çocuk doğuracaklarını, nasıl çalışacaklarını, nasıl güleceklerini, ne zaman evleneceklerini, kocalarına nasıl hizmet edeceklerini her gün bir bir dikte ediyorlar. Kadınların her gün üçer beşer katledilmesine, kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete göz yumanlara tahammülümüz yok” dedi.

  Yaklaşık 100 eylemci sloganlar atarak sendika binasına kadar yürüyüp, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

  ÖZGECAN ASLAN CİNAYETİNİ SİYAH TABUTLA PROTESTO ETTİLER

  Hatay’ın İskenderun ilçesinde CHP Gençlik Kollarının çağrısıyla buluşan kadınlar siyah bir tabut ile Özgecan Aslan cinayetini protesto ettiler.

  Özgecan Aslan için Şehit Pamir Caddesi üzerinde buluşan CHP Gençlik Kolları üyesi bir grup kadın omuzlarında taşıdığı siyah tabut ile katıldılar. Protesto gösterisine Hatay’ın Arsuz İlçe Belediye Başkanı Nazım Culha da katıldı. Özgecan cinayetiyle ilgili açıklamalarda bulunan Culha, “Olayın faillerine kişi, insan demek ağzımızdan çıkmıyor. Bu cinayeti işleyenlere mahluk demek mahluka hakarettir” dedi.

  Yapılan açıklamanın ardından bir süre slogan atan kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

  DESTİCİ’DEN ÖZGECAN’IN AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİ

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Tarsus’da hunharca öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

  BBP Genel Başkanı Destici, partililerle birlikte Aslan ailesinin Barış Mahallesi’ndeki evine gelerek acılarını paylaştı, başsağlığı diledi. Baba Mehmet Aslan ve anne Songül Aslan’a üzüntülerini ileten Destici, olayı büyük bir üzüntüyle karşıladıklarını belirterek, "Ben ilk öğrendiğimde dedim ki; şehittir bizim kızımız. Çünkü şehit mertebesindedir. Gerçekten çok masum, savunmasız ve sizin gibi imanlı bir ailenin evladı. Onun için şehitlik, yani dünyada kazanılabilecek en büyük mertebedir. Aslında o savaşı kazanarak gitti, zaferle gitti. Ama sizleri, bizleri üzerek gitti. O aslında büyük bir zafer kazandı. Büyük bir acı ile büyük bir zafer kazandı. Biz inanıyoruz ki, diğer dünyasının ebedi hayatını kazandı ama hepimiz arzu ederdik ki yaşasın, aramızda olsun ve sizler onun okulunu bitirdiğini görün, evlendiğini, çocuğunu, çoluğunu görün. Ama takdiri ilahi böyleymiş" diye konuştu.

  "CEZASI İDAMDIR"

  Türk insanının bunu hak etmediğini vurgulayan Destici, "Maalesef Türkiye’de hemen hemen her gün bu kadar vahşice olmasa da buna benzer hadiseler, kadınlara şiddet, tecavüzler yaşanıyor. İnşallah bu bir hayıra da vesile olur. Yani bu tür tedbirlerin alınması açısından bir başlangıç olur diye düşünüyoruz. Vicdanların terbiye edilmesi, vicdanların harekete geçirilmesi, ahlaklı bir toplum, imanlı bir toplum, insan haklarına, kadın haklarına, birey haklarına saygılı bir toplum ama diğer taraftan da işlenen suçların da mutlaka yine toplumda hem düzeni hem nizamı hem de adaleti tesis edilmesi anlamında hak ettiği cezanın da verilmesi lazım. Çünkü insanoğluyuz hepimiz. Hiç kimse hakkını kendisi aramamalı mutlaka adil devletler toplumda bu tür vahşetler yaşandığında, bu tür zalimlikler yaşandığında gerekeni yapması gerekir. Bunun da mutlaka hak ettiği cezayı alması lazım. Bizim önerimiz, teklifimiz bu küçük yaşta kız çocuklarımızı kaçırıp ya da büyük yaşta fark etmez. En önemli olan insanoğludur, şerefidir. Dolayısıyla kadınları kaçırıp tecavüz edip öldürenler için, mutlaka hak ettiği ceza verilmelidir ve bunun karşılı da idamdır. Biz bunun başından beri söylüyoruz. Bunun hemen yapılması gerekir. Hepimiz bu olayın takipçisi olacağız. Başka Özgecan’lar kurban edilmesin" şeklinde konuştu.

  "ALLAH’IN SÖZÜNÜN ÜSTÜNDE SÖZ YOKTUR"

  Acılı baba Mehmet Aslan ise tüm Türkiye’nin bu olaya çok büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Herkesin Özgecan’ı çocuğu yerine koyduğunu vurgulayan Aslan, "Çok büyük hassasiyet gösterdiler. Bu anlamda artık çok söyleyecek söz yok. Erzurum’dan bir vatandaş aradı. ‘Allah kendisi için yaratmış, onu kendi bahçesine aldı’ diye bir cümle kullanmıştı. Katılıyorum, çocuğumun her ne kadar anne ve babası olsak bile artık memleketimizin böyle bir durum karşısında böyle bir vesilesiyle birleşmesine vesile olduğu için Allah’ın hikmetinin suali olunmaz. Allah’ın takdir etmiş olduğu olayın önüne hiçbir kul geçemez. Çocuğumun başına böyle bir şeyin gelmiş olması beni hiçbir şekilde kıymetli kılmaz. Ben günahkarların günahkarıyım, acizlerin aciziyim, fakirlerin fakiriyim. Benim kalbimi söksünler, bedenimi de çöplüğe atsınlar. Bu hiçbir anlam ifade etmez. Ama Allah’ın sözünün üstünde söz yoktur. Aklım bu hikmetin karşısında çaresiz" ifadelerini kullandı.

  "YASALARIN, VİCDANLARIN İÇERİSİNDE ÇALIŞIYOR OLMASI GEREKİYOR"

  Olayın artık kendilerinden çıktığını ve milletin meselesi haline geldiğini vurgulayan Aslan, "Bütün insanlığın sorunu, meselesi haline geldi. Bu bir kurtuluş vesilesi. Güzelliklerin, mutluluğun, güvenliğin, barışın tüm Türkiye’de ve tüm dünyada tekrar tesis ve temin edilebilmesi için bir vesile olabilir. Anadolu’muz her karışında kefensiz yatan şehitlerle, aslan parçalarıyla dolu, vatan evlatlarıyla dolu. Benim yavrum onlardan da çok üstün değil ama takdiri ilahi bu şekilde tecelli etti. Bunun için bir şey söyleyemeyeceğim. Anadolu Nuh’un Gemisi gibidir. Bu geminin kapısı açılmıştır. Bu gemiye bu vesileyle içinde sevgi taşıyan, hoşgörü taşıyan, güzellik taşıyan herkes alınacak. Direnenler geride kalacak. O direnenlerin başına da benim meleğimin başına gelenler gelebilir. Sadece melekleri yasalarla korumak mümkün değil. Yasaların, vicdanların içerisinde çalışıyor olması gerekiyor. Vicdanların içinde bir şeyler çalışmıyorsa hiçbir yasa kar etmez. Çocuğum üstünde bir şey yapılmasını istemiyorum. Bu geminin illaki Allah’ın takdir etmiş olduğu bir kaptanı vardır. Allah’ın lütfü, ihsanı olmadan bu geminin başına hiç kimse geçemez. Takdir edilmiş olan kaptan ve gerekli görevliler en güzelini, en iyisini layıkıyla yerine getireceklerinden hiç şüphem yoktur" diye konuştu.

  Ziyaretin sonunda Destici, Kuran-ı Kerim okudu.

  Kaynak: Haber Kaynağı

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim