• BIST 94.437
 • Altın 194,223
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729

  Trt’den "Sansür" Açıklaması

  Trt’den Sansür Açıklaması
  11.04.2015 23:23
  Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu, bazı basın ve yayın organlarında çıkan “Bir siyasi partinin reklamına TRT’nin sansür uyguladığı” yönündeki iddialar sonrasında açıklama yayınladı. TRT’den yapılan y...

  Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu, bazı basın ve yayın organlarında çıkan “Bir siyasi partinin reklamına TRT’nin sansür uyguladığı” yönündeki iddialar sonrasında açıklama yayınladı.

  TRT’den yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu, 2954 sayılı yasa ile kendisine verilen görevleri; yayıncılığın temel ilkesi olan kamusal sorumluluk anlayışına, Kamu Yayıncısı olmanın mesuliyetini de ekleyerek yerine getirmektedir. TRT, bu sorumluluk anlayışı çerçevesinde, 2954 sayılı yasanın 5 ve 6112 sayılı yasanın 8. maddesindeki yayın hizmeti ilkelerine titizlikle uyarak yayınlarını sürdürmektedir. Ayrıca seçim dönemlerinde Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen yayın ilkelerine de özenle riayet edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

  Yapılan açıklamada, kurumun hiçbir siyasi partiye veya reklamlarına sansür uygulamasının söz konusu olmadığına vurgu yapılarak, “Nitekim Cumhuriyet Halk Partisi’nin ’Milletçe Alkışlıyoruz’ başlıklı ve trafo, kedi vb görüntülerin kullanıldığı bazı reklam filmleri, Nisan ayı ilk haftasından itibaren kanallarımızda yayınlanmaktadır. Ancak 10 Nisan 2015 tarihinde, kurumumuza gönderilen 45 ve 59 saniyelik 2 reklam filmi, YSK ’nın siyasi reklamlarla ilgili olarak aldığı 291 sayılı kararında atıf yapılan mevzuat hükümlerine aykırı bulunmuş ve gerekçeleri belirtilerek ’Yayınlanamaz’ raporu verilmiştir. Geçmiş seçim dönemlerinde de, İktidar partisi de dahil bazı siyasi reklamların; Yayın Denetleme Kurulu tarafından ilgili mevzuat hükümlerine aykırılık gerekçesiyle ’Yayınlanamaz’ olarak raporlandırıldığı ve bu şekilde raporlanan siyasi reklamların yayınlanmadığı bilinmelidir” denildi.

  Açıklamada yayınlanmayan reklamın gerekçesi belirtilerek, “Söz konusu reklam filminin yayınlanmama gerekçesi; YSK’nın 291 sayılı kararı ve bu kararda uyulması gerektiğine hükmedilen 6112 sayılı yasanın 8. madde 1. fıkra (ç) bendi ‘…. kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez.’ ve aynı fıkranın (i) bendi ‘Suçlu olduğu yargı kararı ile kesinleşmedikçe hiç kimse suçlu ilan edilemez veya suçluymuş gibi gösterilemez; yargıya intikal eden konularda yargılama süresince, haber niteliği dışında yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkiler nitelikte olamaz’ ile Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğin 5.Madde (d) fıkrası ‘Dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri özelliklere yönelik kötüleme, istismar, önyargı veya ayrımcılık içeremez.’ ve aynı yönetmeliğin 10.maddesinde belirtilen ‘Reklamlar; hiçbir kişi, kurum veya kuruluşu, ticari ya da mesleki faaliyeti, malı ya da hizmeti, reklamı veya markayı aşağılayamaz, açıkça alay konusu edemez ve benzeri bir biçimde kötüleyemez’” hükümlerine aykırı olduğu belirtildi.

  Açıkoturum, yorum, tartışma vb. programlarda, yasalarda belirlenen sınırlılıklara uyulması kaydıyla siyasi partiler birbiri hakkında eleştirilerde bulunabileceğinin belirtildiği açıklamaya, “Ancak reklamlar için bu durum farklıdır ve reklam yayınlarının temel kurallarından biri, diğer ürün ve hizmetleri (siyasi reklamlar için, diğer siyasi partileri) kötüleme yasağıdır. Raporun gerekçesi dikkatli okunduğunda ilgili reklam filminde yer alan ifadelerin seçimlere katılan bir siyasi partiyi hedef aldığı açıkça görülmektedir” diye devam edildi.

  Açıklamada son olarak Denetleme Kurulu raporundan alıntı yapılarak, “Bu itibarla bazı gazete ve yayın organlarında söz konusu Denetleme Kurulu raporundan bir kaç cümle alıntı yapılarak, ‘TRT, Cumhuriyet Halk Partisi’nin reklam filmine sansür uyguladı’ biçiminde verilen haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bir kamu yayıncısı olan TRT siyasi parti ayrımı yapmaksızın bu tür reklamlarda aynı hassasiyeti gözetmeye devam edecektir” denildi.

  Kaynak: Haber Kaynağı

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim