• BIST 117.701
 • Altın 166,696
 • Dolar 3,9262
 • Euro 4,8248

  Trabzon'un Marka Değeri Katlanacak!

  Trabzon'un Marka Değeri Katlanacak!
  11.07.2016 11:53
  Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ömür Karakullukçu, “GymnasIade boyunca gelen katılımcılara Trabzon’un marka değerini yansıtıp şehrin değerini katlayacağız. Ülkemizin kültürel özelliklerini aktarıp dostluk köprülerini güçlendireceğiz” dedi

  Bir dev organizasyona daha ev sahipliği yapmaya hazırlanan Trabzon’da GymnasIade’de son gün heyecanı yaşanırken Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ömür Karakullukçu, bu dev organizasyonla ilgili Karadeniz gazetesine özel açıklamalarda bulundu. Trabzon’un bir marka olduğuna vurgu yapan Karakullukçu, “GymnasIade boyunca gelen katılımcılara Trabzon’un marka değerini yansıtıp değerini katlayacağız. Ülkemizin kültürel özelliklerini aktarıp dostluk köprülerini güçlendireceğiz” dedi. Okul sporlarının çocukların ilkokul çağından üniversite çağına kadar sportif bilincinin farkındalığını yaratmak, temel becerilerini, kazanımını sağlamak olduğuna dikkat çeken Karakullukçu, “Okul sporları dünyadaki tanımı itibariyle çocuğumuzun ilkokul çağından başlayarak üniversite çağına kadar sportif farkındalığının, sportif bilincinin, spor yapma alışkanlığını kazanabileceği, kazanmasını istediğimiz ve normal hayatında temel bir beceri kazanımını sağladığımız bir organizasyonun adı. Bizim asıl hayalimiz bu” dedi Karakullukçu, şunları söyledi: “Dünyanın, Amerika’nın, Avrupa’nın çok yerinde uygulanan bir yöntem. Bizim çok fazla genç yaklaşık okul sporlarıyla doğrudan muhatap 18 milyona yakın bir çağ nüfusumuz var. Çok da Avrupa standartlarında okul sporları organizasyonuna sahip değiliz. Çünkü gerek ülkemizin engebeli yapısı gerek tesis planlamamız gerek, okullarımızın donanımı bizleri istenilen seviyede okul sporlarının aktive edildiği bir organizasyonla karşı karşıya bırakmıyor. Son 10 yıldır ülkemizin tesisleşme politikası, birçok spora, sporcuya verilen önem, sporcuların maddi anlamda desteklenmesi, iş anlamında desteklenmesiyle halkın ve gençlerimizin spora karşı ilgisi arttı. Beden eğitimi bölümlerinin sayısı ve nüfusu artmaya başladı. Biz artık işleri teknik anlamda da yapmaya başladık. Bu anlamda olimpiyathazırlık merkezleri kuruldu. Hem spor organizasyonlarında hem olimpiyatlar noktasında, dünyanın en büyük organizasyonlarında Türkiye hem cazibe merkezi haline geldi. Hem otomatikman bütün dünya vatandaşlarının aklına gelen doğrudan bir aday haline geldi bütün organizasyonlarda. Tabii ki bu son 10 yıldır kazanımlarımızdan bazıları. Biz de okul sporlarının geleceğinde şöyle bir hayale sahibiz: İlk dörtten sonra bütün arkadaşlarımızı en az 3 tane branşta artı yüzmeyle birlikte okul sporları havuzuna alalım. Burada başarılı sporculardan müsabık sporcu olarak faydalanalım, altın madalya arzu edelim. Sporda herhangi bir başarı beklentisi olmayan kişilerden de sağlıklı yaşam, yaşam kalitesini arttırmaya yönelik yani sportif farkındalıklarını yükseltmek suretiyle onları da sporun içerisine dahil edelim. Aileler çocuklarını spor yaparken izlesinler, halkımızda bir seyirci kültürü oluşsun gibi parametreler belirledik kendimize. Tabii federasyon yönetimine yeni geldik. Önümüzde bir GYMNASIADE var. Bunu en iyi şekilde geçirdikten sonra bu projeksiyonumuzu ortaya koymaya çalışacağız.

  Dünyanın en büyük organizasyonlarından

  GYMNASIADE dünyanın en büyük organizasyonlarından bir tanesi. Fakat organizasyon fıtratı itibariyle daha festival havasında, daha az disiplinli bir organizasyon. GYMNASIADE katılımcıları itibariyle 13,14 yaş arasındaki lise gençlerini hedefleyen bir organizasyon. Bu organizasyonu bir 2013 yılında Brezilya’da devraldık. Bizde en iyi şekilde organize ettikten sonra Fas’a devredeceğiz GYMNASIADE bayrağını. Bu doğrultuda yaklaşık 40 ülkeden 2.500 sporcuyu Trabzon’a getiriyoruz. İlk yabancı kafilemiz geldi. Organizasyon startını 8 Temmuz olarak belirledik ve verdik. Türk Milli Takımımız 8 Temmuz’da Olimpiyat Köyü’ne giriş yaptı. Tabii ki Trabzon’un hem insani altyapısı hem organizasyonel kapasitesi hem tesis anlamında altyapısı bize bu tür organizasyonlarda çok kolaylık sağlıyor.  Çünkü Trabzon yaklaşık 4 tane uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmış, kendini ispatlamış. Belki de Türkiye’deki en donanımlı, en kabiliyetli, en tecrübeli insan, çalışan unsurla karşı karşıyayız. Tesis kabiliyetimiz olarak Avrupa standartlarının üzerinde birçok tesise sahibiz. Organizasyonlarımızı 11 tane tesiste icra edeceğiz, yaklaşık 20 kilometre arasında. Önceki organizasyonlar itibariyle Trabzon’da malzemecisinden sporcusuna, antrenörüne, sağlıkçısına, güvenlik görevlisine, tesis amirine herkes bir organizasyon deneyimine sahip. Bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor. Ayrıca Trabzon’un marka değeri her geçen gün artıyor, güzel bir marka değerine sahibiz. Biz de inşallah gelen katılımcılara Trabzon’un marka değerini yansıtacağız, ülkemizin kültürel özelliklerini aktarmaya çalışacağız. Başarılı bir organizasyon geçirip tabi ki Türk Milli Takımımızın başarılı olabileceği ve sonrasında da katılan sporcuların ülkelerine hoş bir seda ile ayrılacakları bir organizasyon planlıyoruz. 

  Dostluk ilişkileri daha da gelişecek

  Sportif organizasyonun, sporun temel amacı sevgi, dostluk. Belki ülkeler arasındaki ilişkilerin iyileşmesine, gruplar arasındaki ilişkilerin iyileşmesine de vesile oluyor spor organizasyonu. Fakat uluslararası organizasyon olduğu için bu davet usulü bir organizasyon değil. Uluslararası Okul Sporları Federasyonu’nun bütün üyelerine açık bir organizasyon. Bu doğrultuda zaten İsrail de, Rusya da, Ermenistan da, bizim yakın coğrafyamızdaki İran da, Yunanistan da, Bulgaristan da otomatikmen davetlilerimiz arasında. Rusya 150 sporcuyla katılacağını deklare etti. İsrail birçok sporcu ile katılacağını deklare etti ama 3 hafta önce kendi ülkesindeki bazı program değişikliği nedeniyle 2 delegasyon temsilcisiyle katılacak, sporculara başka bir şampiyona planladıklarını söylediler bize. Ermenistan Sarp Sınır Kapısı’ndan 50’ye yakın sporcuyla giriş yapacak, onları karşılaşamaya arkadaşlarımızı göndereceğiz. Yani sportif organizasyon dostluk ilişkilerinin gelişmesine vesile oluyor diyebiliriz. 

  Bir şemsiye altında 

  Bizim de okul sporlarıyla ilgili bahsettiğimiz bir hayalimiz vardı. Bu hayal yurt içi okul sporlarının faaliyetlerinin de federasyonunda içinde olduğu bir organizasyon tarafından yönlendirilmesini öneriyor. Mevcut durumda yurt içi faaliyetleri Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından organize ediliyor. Biz federasyon olarak sadece yurt dışı boyutuna bakıyoruz. Fakat diğer ülkelerde, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bizde Türkiye Okul Sporları Federasyonu’nun içinde olduğu bir şemsiyeci yapı... Bunun içerisinde Gençlik Spor Bakanlığını, Milli Eğitim Bakanlığını, Sağlık Bakanlığını hatta Aile Bakanlığını dahil etmeyi, içinde federasyonumuzun lokomotif bir organizasyonu yapı çerçevesinde okul sporlarını organize etmeyi planlıyoruz. Bu aşamada okul spor kulüplerinin çoğaltılmasını, akreditasyonlarının sağlanmasını öneriyoruz. Önceliğimiz GYMNASIADE. Daha sonra 2017-2018’le alakalı okul sporları adı altında bir önerimiz olacak. Bunu hem Milli Eğitim Bakanlığına hem Gençlik ve Spor Bakanlığına önereceğiz. Şunu olumlu bir gelişme olarak kaydetmek lazım. Nisan ayı sonu itibariyle Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında bir spor protokolü imzalandı. Bu protokolün önemli bazı başlıkları okul sporlarıyla doğrudan alakalı. Hem okul sporlarında faaliyet gösteren öğrencilerin Gençlik ve Spor Bakanlığına ait tesisleri kullanabilmesinde hem Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen müsabakalarda milli eğitim personelinin görevlendirilmesine olanak sağladı bu protokol. Bu protokolde okul sporlarının daha yaygınlaşmasıyla alakalı maddeler de var. Biz her iki bakanlığın da okul sporlarına, öğrencilerimize zaten sportif farkındalık anlamında, spor ahlakı anlamında katkı sağlamak istediklerinden herhangi bir şüphe duymuyoruz. İnşallah daha güzel şeyleri hep birlikte yapacağız. Tabi önceliğimiz GYMNASIADE’ı bitirmek. Bununla alakalı bir projeksiyon hazırlığımız var. Bunu birkaç tane çalıştayla daha da genişleteceğiz. Ortada nasıl bir hayal olması lazım, Avrupa ülkeleri, Amerika ne yapıyor, Güney Kore nasıl başardı bu işi? Bunları inceliyoruz. Kendi elimizdeki doneleri ilgili muhataplarla paylaşacağız. Üniversiteden hocalarla, okul müdürlerimizle, beden eğitimi öğretmenlerimizle, sporcularla, sporcu aileleriyle paylaşacağız hayalimiz ne, elimizdeki imkanlarla neyi üretebiliriz. Bunu sonuca bağladıktan sonra ilgili bakanlıklarımızla paylaşmayı düşünüyoruz.

  Avrupa’yı örnek alacağız

  İlkokullarda beden eğitimi dersi yerine bildiğim kadarıyla hareketle ilgili bir ders var. Haftada iki saat. Zaten Amerika’daki uygulaması da böyle. Sizin esnekliğinizi, hareket kabiliyetini arttırıcı, metodik özelliklerinizi arttırıcı, haftada maksimum bir ya da iki saat dersler konuluyor. Bu mantıklı diye düşünüyorum. Okul sporları faaliyeti beden eğitimi dersi içerisinde. Bir çocuğu spora 40 dakika içerisinde ne kadar yönlendirebilirsiniz? Bizim önermemizde ders saatleri bittikten sonra haftada en az 3 saat okulun çocukları bir spora dahil etme alakalı bir projeksiyonumuz var. Normalde bakanlığın kendi takdiridir beden eğitimi, ders saatini düşürmek, fazlalaştırmak. Ama zaten haftada siz 3 saat beden eğitimi dersi koysanız, içeriğinde herhangi bir kazanım planlamazsanız bunun çok da fazla bir anlamı olmayacak.  Biz diğer ülke incelemelerimizde de zaten birçok okulda beden eğitimi dersinin ders olarak işletilmediğini, sadece özellikle küçük ilköğrenimde esneklikle alakalı bir dersin konulduğunu gördüm.  Aynı şey bizim müfredatımızda da var. Hareket eğitimini kazandırdıktan sonra siz ders dışı faaliyetlerle okul spor kulübünün yapacağı sportif faaliyetlerle çocuğu becerisinin, yeteneğinin olduğu spor alanlarına çok güzel yönlendirebilirsiniz. Tabi bunun da okul sporları kurgusunun içinde çok güzel bir yer bulması gerekiyor. 

  Türkiye’nin en iyi tesisleri

  Tesis bakımından Türkiye’nin en iyi tesisleri diyebileceğimiz, metre kare başına Türkiye’de en fazla tesisin olduğu şehirdeyiz. Bu tesisler önceki organizasyonlar zamanında yapılmış, GYMNASIADE’le birlikte biz bu tesislerin hemen hepsine bakım yapmak durumunda kaldık. Bütün tesisler elden geçti, olimpiyatların ilk katkısı bu. İkinci katkısı Trabzon’da bu tarihler arasında bir sirkülasyon, bir hareketlilik var. Yerli ve yurt dışı katılımcılarla birlikte minimum 5 bin kişilik insan unsurunun hareketliliğine ev sahipliği yapacak. Haliyle bunun da bir ekonomik katkısı olacak şehre. Aynı zamanda milli bir heyecanı yansıtacağız şehre. Bir kültür aktarımını sağlamış olacağız. Trabzon zaten ülkemiz içinde güzel bir marka. Biz bu markayı inşallah dünyanın 40 farklı ülkesine de yaymış olacağız. Tabii ki hedef kitlemiz yaş aralığı itibariyle düşük bir kitle. Bunlar da hoş bir iz bırakırsak ileriki yıllarda bu çocuklar tekrar ülkemizi, belki Trabzon’umuzu ziyaret edeceklerdir diye ümit ediyoruz.

  Hiçbir engelle karşılaşmıyoruz

  Trabzon’un, Karadeniz’in yiğit çocuklarına teşekkür ediyorum. Çünkü onların heyecanı bizi her daim motive ediyor. Bu organizasyona olan istekleri, yaptıkları ev sahipliği bizi gerçekten motive ediyor. 12 Temmuz’da akşam 18.00’da Hayri Gür’de açılış seremonisiyle organizasyonu başlatacağız. Yine Hayri Gür’de 17 Temmuz akşamı kapanış seremonisiyle organizasyonumuzu noktalayacağız. Bu açılış ve kapanış törenlerine halkımızı davet ediyoruz. Ayrıca bütün tesislerimizde yapılacak spor müsabakalarını izlemek için halkımızı davet ediyoruz. Şehrimizin mülki, idari amirlerine teşekkür ediyorum.  Gençlik ve Spor Bakanlığına, ayrıca buranın taşra teşkilatına çok teşekkür ediyorum. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Süleyman Soylu’ya çok teşekkür ediyorum. Gerçekten büyük bir samimiyetle Trabzon bize ev sahipliği yapıyor. Her aşamada kendi organizasyonu olarak benimsedi organizasyonu. Hiçbir engelle, zorlukla karşılaşmıyoruz. Zaten bizim işimizi kolaylaştıran en güzel şey Trabzon’un hem bu samimiyeti hem de organizasyon kabiliyeti ve tecrübesi.  

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • İyi Parti İl Kongresi Yapıldı13 Mart 2018 Salı 20:46
 • SALİH CORA YATIRIMLARI ANLATTI11 Mart 2018 Pazar 14:43
 • Gedikli'den Kadınlar Günü Mesajı07 Mart 2018 Çarşamba 13:38
 • Salih Cora'dan Kadınlar Günü Mesajı07 Mart 2018 Çarşamba 13:05
 • Salih Cora İlçelerde Yatırımları Anlattı06 Mart 2018 Salı 20:55
 • Gedikli'den Karan İçin Taziye Mesajı06 Mart 2018 Salı 00:12
 • BOZTEPE'YE 61 METRELİK BAYRAK DİREĞİ04 Mart 2018 Pazar 13:05
 • Çaykaralılardan Afrin'e Destek Gecesi04 Mart 2018 Pazar 13:01
 • Trabzon Yeşilay Haftası'nda Buluştu02 Mart 2018 Cuma 23:55
 • SANAYİDE AFETLE MÜCADELE PROJESİ21 Şubat 2018 Çarşamba 18:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim