• BIST 97.149
 • Altın 282,758
 • Dolar 5,7454
 • Euro 6,3899

  TRABZONSPOR'DA “İLK KONGRE” VE SONRASI…

  TRABZONSPOR'DA “İLK KONGRE” VE SONRASI…
  01.07.2016 21:15
  Ali Özbak'ın , "Trabzon Futbolunun Kökleri" kitabının yayınına "TRABZONSPOR'DA “İLK KONGRE” VE SONRASI…" yazısıyla devam ediyoruz.

   30 Nisan 1968 Cuma günü saat: 20.00’da Saray sinemasında yapılan bu Kongre’nin Divan Başkanı; Ahmet Rıza Kulaçoğlu, Vekili İsmet Teoman Gürdal. Kâtip üyeler ise; Vural Güner, Ahmet Kumaş, Fuat Eyüboğlu idi.

  Tasnif, net olarak sabah saat: 07.30’da sona ermişti. İlgili ve meraklılar hiç uyumamışlardı…

  Bizler, (Mesut SAĞLAM, Tuncay HACALOĞLU, Şefik ERKUT, Ahmet Önal FETTAHOĞLU) sabah saat 07.30’da “Zafer kazanmış bir komutanlar grubu edası ile” bir uzun sokak turu atarak çorba içmeye gitmiştik.

  Sonra o günü gezinerek; “Kongrenin sonuçlarını, karşı grupla tartışarak tamamlamıştık. Hele de ‘PİKNİK’ pastanesinde ki!”

  Ancak “Tek taraflı oluşturduğumuz bu yönetim, Trabzonspor’u beklentilere cevap verecek noktaya taşımamıştı.” Yani: Trabzonspor’u birinci lige çıkamamıştı…

   

  Kongre öncesi iki camianın (İdmanocağı ve İdmangücü) liderleri; A. Osman ULUSOY ve M. Rıfat DEDEOĞLU “12 üyeli bir yönetim kurulu listesi üzerinde uzlaşmıştılar.” Sanıyorum ki uzlaşma yeri, Rıfat ağabeyin ofisi idi. Çünkü daha sonra gelişmeler üzerine Rıfat ağabey, A. Osman ULUSOY’DAN özür dilemişti! Ve bu gelişmelerden bilgisi olmadığını da söylemişti. Bence bu doğru idi! A. Osman ULUSOY ise Rıfat Bey bunun hiç önemi yok! “Benimde size bir kahve borcum var. Gerektiğinde öderim” diye söylemişti!

   

  LİDERLERİN UZLAŞTIĞI LİSTE ŞU İSİMLERDEN OLUŞMUŞTU;

   

  A. Osman ULUSOY, M. Rıfat DEDEOĞLU, Sabahattin KUNDUPOĞLU, Refik KARAAĞAÇLI, Hasan ATAÇ, Nejat SELÇUK, Ruhan ÖNGÜR, E. Sabri UĞURBAŞ, Mahmut Celal DANIŞ, Sabıt SABIR, Nizamettin ALGAN ve Süha AKÇAY.

  Bu listeden bizim seçim çalışma gurubu A. Osman ULUSOY, Refik KARAAĞAÇLI, Ruhan ÖNGÜR ve Sabıt SABIR’I çıkararak, yerlerine Müfit AKÇAY, Mustafa GÖKSEL, Nihat ÖZGÜR ve Ata ATAOĞLU’NU yerleştirerek; “Üç yıldızlı, bir pembe liste” oluşturmuştu. Bu pembe liste çok konuşulmuştur… Ara sıra da, yine gündemleştiği de olmuştu!

  Bu işi yapanların öncülerini, bazılarımız da daha sonraları öğrenmişti! Bizler, o dönemde sadece oy verme timinde görevliydik. Oy kullanma, o gün ki tüzük kurallarına göre “Beyaz kâğıda isimlerin yazılması ile mümkündü.” Bu, bizim işimizi kolaylaştıran yegâne seçim silahı olmuştu. Çünkü çokları isim yazma işinden kaçmışlardı… Yani hazır yazılmış varsa, onu sandığa atmayı yeğlemişlerdi…

  Bir de amatör branş sporcularına; “Sabahattin KUNDUPOĞLU” tüzük hükümlerine aykırı oy kullandırmıştı! Onların çoğunluğu da ‘silmeciydi!’ KTÜ üniversitesinde okuyan çok sayıda amatör branş sporcuları vardı. Bunlar, Kayacan SÜMER’in kontrolündeydiler…

   

  Üç yıldızlı pembe liste, silme kazanmıştı. Haklı olarak karşı taraf infial yaratmıştı. Çünkü yapılan iş eylemi gizemlilik içerisinde yürütülmüştü. Hemen bizlere bir isim kondurmuşlardı. Bunlar, “Ocak cuntasıdır!” O nedenle bunlarla uğraşılmaz…

  Hedeflenen zafer kazanıldığı için bu isim bizlerde hoşnutsuzluk yaratmamıştı. Tam tersine yapanlar mutluluk duyguları ile donanmışlardı. Zira iki yıl önceye dayanıyordu bu çatışmanın kökleri… Yapılan bu iş eylemine bir isimde verilmişti. “Bu kongre gerçek Danıştay kararının uygulanmasıdır” diye. Buna rağmen, karşı tarafın gösterdiği tepkiye de pek söyleyeceğimiz bir şey yoktu! Çünkü onların herhangi bir gizli emelleri olmadığı bir gerçekti.

  Ancak; bize yakıştırılan bu cunta kavramına sonradan hep takılıp kalmışımdır. Eğer buna, o zaman “Ocak seçim örgütü” söylenseydi, bir itirazım olmazdı. Ama cuntaya var! Çünkü “Cunta seçimsiz yönetime el koyma hareketidir.” Hâlbu ki bizlerin ne o gün ve ne de takip eden günlerde, “Sandıksız, yani: seçimsiz hiçbir yönetim yapılanmasına asla müdahalemiz” olmamıştır… Eee… Sandık hakkını “İrade beyanını” kim kime kullandırmıştır ki? 28.08.2006  

  ahmetrizakulacoglu.jpg

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Sırt sırta durma!01 Temmuz 2016 Cuma 22:10
 • Düşüşün nedenlerinden biri!01 Temmuz 2016 Cuma 22:05
 • Futbolda kazanamadın mı?01 Temmuz 2016 Cuma 21:59
 • Münazara…01 Temmuz 2016 Cuma 21:55
 • Reculen Koska!01 Temmuz 2016 Cuma 21:50
 • Birlikte olabilme ve moral desteği!01 Temmuz 2016 Cuma 21:45
 • YIL 1968 ve Mesut Sağlam!01 Temmuz 2016 Cuma 21:40
 • Süha Akçay ve hoca serüvenleri…01 Temmuz 2016 Cuma 21:35
 • 02 Haziran 1980 Genel Kurulu!01 Temmuz 2016 Cuma 21:30
 • FENER MAÇLARI…01 Temmuz 2016 Cuma 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 684 08 93 | Faks : | Haber Yazılımı: CM Bilişim