• BIST 110.932
 • Altın 174,431
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845

  Trabzonspor Yönetimi Yetkin Ellerde Değil!

  Trabzonspor Yönetimi Yetkin Ellerde Değil!
  01.09.2015 14:44
  Prof. Ferat Şahin'in ortaya koyduğu “Trabzonspor Ortak Aklı – Söyleşiler” projesi kapsamında sorulara cevap veren Hukukçu Atilla Dilaver, "Trabzonspor yönetimi yetkin ellerde değil" dedi.

  Amerika’da yaşayan, aslen Amasyalı olan, Trabzonspor taraftarı Prof. Ferat Şahin, Trabzonspor camiasının sorunlarını “Trabzonspor Ortak Aklı – Söyleşiler” projesiyle irdeliyor. Trabzonspor camiasının etkili isimlerine belirli soruları soran Şahin, aldığı cevapları da kamuoyu ile paylaşarak camianın ortak aklını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Medya Trabzon olarak da Şahin'in bu projesine destek vermek amacıyla yapmış olduğu söyleşileri yayınlayarak projeye destek oluyoruz.

  13-009.jpg

  Prof. Ferat Şahin, “Trabzonspor Ortak Aklı – Söyleşiler” isimli projesini şu şekilde açıkladı:

  “Değerli Trabzonspor gönüldaşları uzun zamandır üzerinde çalıştığım “Trabzonspor ortak aklı – söyleşiler” ortak akıl projesine hoş geldiniz. Bu proje Trabzonspor camiasının 3 Temmuz süreci ile yaşamış olduğu parçalanmayı ve zayıflamayı engellemek adını kafa patlatan insanların aynı sorulara verecekleri cevapların yayınlanacağı ve yorumlanacağı bir platform olacak. Yazıları bu blog sayfasında toplamakla beraber tüm medya kanallarında yayınlamak ve ortaya çıkan ortak aklı paylaşabilmek en büyük hedefim. Bu konuda yardımcı olacak tüm Trabzonspor gönüllülerine şimdiden teşekkürler. Burada yayınlanacak söyleşiler yazılı olarak alınmış söyleşiler olacak ve dolayısı ile noktasına virgülüne dokunulmadan yorumsuz yayınlanacaktır. Trabzonspor gönüllüleri gerek bu sayfalarda gerek bu söyleşilerin yayınlanacağı medya kanallarında yorumlarını paylaşmakta serbesttir ve ortak aklın oluşmasına katkı verecektir.

  Trabzonspor camiasının önde gelen fikir ve görev adamlarına ulaşmayı hedeflediğim için bu söyleşinin yapılmasını istediğiniz kişiler ile de bu söyleşiyi gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım. Bu söyleşiler Tayfa, Haberts, Tayfahaber ve MedyaTrabzon sayfalarından da yayınlanacaktır. Diğer yerel ve ulusal kanallarda da imkân verdiğince yayınlanmaları için çaba sarf edeceğim. Yukarıda adı geçen medya kuruluşlarına ve Tayfa taraftar grubuna desteklerinden dolayı teşekkür ederim.

  İnşallah camiamızın akil insanlarının görüş ve fikirlerini küfürsüz bir ortamda okur ve ortak aklı hep beraber bulabiliriz. Bulabildiğimiz bu ortak akıl ile de Trabzonspor kongresine ve geleceğine ışık tutabiliriz.

  SORULAR:

  1. Sizce bugünkü yönetimin en büyük hatası nedir?

  2. Sizce bugünkü yönetimin yaptığı en güzel iş nedir?

  3. Sizce bugünkü yönetim ve başkan Şike mücadelesini yürütebilecek güce ve inanca sahip mi?

  4. Trabzonspor’un şu anki yönetim krizinin sebepleri nelerdir ve bu krizden çıkmanın sizce en etkili yolu/yolları nedir?

  5. Trabzonspor camiasının güçlerini birleştirebilmesi için hangi somut adımlar atılmalıdır?

  6. Kongrede güçlü ve iradeli bir yönetimin seçilebilmesi için hangi somut adımlar atılmalıdır.

  7. Sizce Trabzonspor siyaset, yerel basın ve taraftar üçgeni içerisinde nasıl konumlandırılmalı?

  8. Sizce ideal Trabzonspor başkanı hangi özelliklere sahip olmalı?

  9. Sizce Trabzonspor bugünkü taraftar gücünü maddi ve manevi anlamda kullanabiliyor mu? Bu gücü daha çok kullanabilmesi için neler yapılmalıdır? “

  Trabzonspor'un istifa eden Hukuk Kurulu üyelerinden Hukukçu Atilla Dilaver Ferat Şahin'in sorularına şu şekilde cevaplar verdi:

  1-Sizce bugünkü yönetimin en büyük hatası nedir?

  Siyasi angajmanla aşacaklarını zannettikleri vizyonsuzlukları en ciddi zaafları. Yapılan pek çok hataya bu tutum sebep oluyor. Trabzonspor gibi büyük bir kulübün yönetimine hazır olmadıkları görüldü. Trabzonspor’da yönetici olmak sıradan bir dernek yönetmeye benzemez. Türkiye’nin en büyük kulüplerinden birini yönetecek kadronun bunu yapabilecek ehliyete, gerçekleştirmeyi gönülden arzu ettikleri hedeflere ve bunları realize edecek enerji, bilgi, birikim ve cesarete ihtiyaçları vardır.

              2-Sizce bugünkü yönetimin yaptığı en güzel iş nedir?

  Trabzonspor’u kullanıp şahsi iş ve ilişkilerini geliştirmek. Her ne kadar bu durum Trabzonspor’a fayda sağlamasa da hemşerilerimizin gelişmesi herkesi mutlu edecek bir durumdur.

  3-Sizce bugünkü yönetim ve başkan Şike mücadelesini yürütebilecek güce ve inanca sahip mi?

  Ne yazık ki değiller. Bu mücadeleyi sürdürecek bilgiye sahip olmadıkları gibi, bu hususta gerçek ve samimi bir niyet taşıdıklarından şüphe etmemize neden olacak bir takım eylem ve söylemlerine tanıklık ettik hep birlikte.

  4-Trabzonspor’un şu anki yönetim krizinin sebepleri nelerdir ve bu krizden çıkmanın sizce en etkili yolu/yolları nedir?

  Kerhen bir araya gelmiş bir yönetim var. Ekip ruhu ve ortak inanç ve amaç taşıyan insanlar değiller. Sosyal pozisyonları, ikbal hesapları ile Trabzonspor yönetiminde kalmanın kendileri açısından faydalı olacağını düşünen bir yönetimin kulübe faydası olacağını düşünmüyorum.

  Bu ülkede kulüp yöneticiliği paranın güce tahvil edildiği alanlardır. Çoğu arkadaş gerçek bir sporsever olduğu için değil yukarıda zikrettiğim şahsi hesapları nedeniyle göreve talip olur.

  Tabi her kulüpte olduğu gibi Trabzonspor’un yönetiminde de gerçekten temiz niyetlerle var olan arkadaşlarımız mevcut. Onları bu iddialardan tenzih ederim.

  5-Trabzonspor camiasının güçlerini birleştirebilmesi için hangi somut adımlar atılmalıdır?

  Bu sadece Trabzonspor’u değil, bütünlüklü olarak Trabzon şehrini ilgilendiren bir sorun.

  Trabzonlunun takımla olan ilişkisindeki çok güçlü duygusallık bir yandan takımı bugünlere taşıyan en önemli manevi değer iken, öbür yandan bazı zamanlarda yanlış kararlar alınmasına sebebiyet veren bir baskıya ve kaosa sebep oluyor. Nihayetinde Trabzonspor lokal bir atmosfer içinde varlığını sürdürüyor. Bu sebeple takımın ve yönetimsel olarak kulübün etki altında kalması kolay oluyor ve bu çoğu zaman aleyhe işleyen bir duruma dönüşüyor. İstanbul büyüklerinin ve bilhassa Fenerbahçe’nin maniple ettiği ulusal medya ve zaman zaman buna zemin hazırlayan bize ait tutumlar sebebiyle Trabzonspor’un imajı son yıllarda oldukça değişti. 1970’lerde Anadolu’dan doğan bir umut olarak futbol dışında pek çok olumlu misyonu da üstlenen Trabzonspor’u yıpratmak için uzun yıllardır sürdürülen gayret sonuçlarını maalesef verdi. Öte yandan geçmiş yönetimlerin yaşadığı sıkıntılar da ortada. İzah edilen bu şartlarda Trabzon sermayesinin ve güçlü insanlarının takımla aralarına mesafe koymaya başladıklarını söylemek zor olmasa gerek.

  Bir gerçek de genelde Türk futbolu, özelde de Trabzonspor yönetimi yetkin ellerde değil. Trabzonspor’un önümüzdeki kongre ile üzerindeki bu ölü toprağını atmak, tazelenmek ve amatör ruh ve profesyonel idare anlayışı ile görev yapacak bir yönetim tesis etme şansı var.

  Yukarıda izah edilen olumsuzlukların üstesinden gelmek için ise bütün bir şehir olarak Trabzon’un profesyonel bir PR desteğiyle çok ciddi bir halkla ilişkiler çalışması yapması ve takımın yeniden Kazım Koyuncu’nun ifadesinde yerini bulan “Trabzonspor, en güçlülere karşı koyan ve herkesi yenen hayali kahramandı. Öyle bir kahramandı ki statükoyu bile devirmişti.” statüsüne geri döndürülmesi gerekiyor.

  6-Kongrede güçlü ve iradeli bir yönetimin seçilebilmesi için hangi somut adımlar atılmalıdır.

  Aday yönetimlerin kimler oldukları ve hangi niyetlerle yola çıktıklarını keşfetmek zor olmasa gerek.

  Buna göre tercihlerin ve tevcihlerin doğru yapılması gerekiyor.

  Yönetim listeleri oluşturulurken de aday olarak konulacak arkadaşların iş hayatlarında sorunları olmayan, başarılı, dürüst ve temsil kabiliyeti olan, önceliği şahsi pozisyonu değil, Trabzonspor olan, takımdan “almak” değil, takıma “vermek” niyetiyle ortaya çıkmış şahıslardan oluşmasına dikkat etmek gerekiyor. Trabzonlu ve Trabzonsporlu bu vasıfları haiz çok insan var.

  7-Sizce Trabzonspor siyaset, yerel basın, ve taraftar üçgeni içerisinde nasıl konumlandırılmalı?

  Bu soru hâlihazırda Trabzonspor’un yaşadığı en ciddi handikaba işaret ediyor.

  Siyaset kurumunun her daim kendi çıkarları dahilinde hareket edeceği kesin.

  Diğer taraftan muktedirin yanında var olmanın kurumsal olarak takıma bir faydasının olmadığı halihazırdaki başkanın tutumuyla da anlaşıldı.

  Doğru olan bütün siyasi anlayışlara aynı mesafede kalıp, evrensel demokratik hak ve ilkelerin yanında bir tutum sergilemektir.

  Trabzonspor’un en ciddi sıkıntılarından biri de Yerel Basının yetersiz ve yanlı tutumu.

  Belli adamların ya da grupların etkisi ve idaresi altındaki yerel basın, takım ve taraftarı olumsuz etkiliyor.

  Taraftar bu üçgenin en masum tarafı. Ancak fazla sevgiyle öldürmek diye bir şey varsa, Trabzonspor taraftarının zaman zaman bunu yaptığını söylemek de mümkün.

  Ancak taraftarın makul olmasını beklemek mümkün olamayacağına göre, bu durumun kulübe ve takıma getirebileceği zararları en aza indirebilmek yönetime düşüyor Nihai olarak yönetim, siyasetten uzak durmalı , basın ve taraftarla ilişkilerini de profesyonelce yönetmelidir.

  8-Sizce ideal Trabzonspor başkanı hangi özelliklere sahip olmalı?

  Trabzonspor Başkanı sadece kulübü temsil etmiyor. Zannediyorum Türkiye’de Trabzon’un yüzü olarak tanınıyor. Bu sebeple genel manada büyük bir kulübün başkanında olması gereken tüm özellikler dışında, özel mealde Trabzon insanını temsil edecek vasıflara da sahip olmalıdır.

  9-Sizce Trabzonspor bugünkü taraftar gücünü maddi ve manevi anlamda kullanabiliyor mu? Bu gücü daha çok kullanabilmesi için neler yapılmalıdır?

  Trabzonspor’un çok dinamik bir taraftar kitlesi var. Kulübün adeta dinamosu taraftar.

  Bu sebeple bu kitlenin sevgisi ve enerjisi doğru kanallara yönlendirildiğinde takıma çok büyük motivasyon desteği sağlayacak bir güç oluşturulur. Özellikle taraftar grupları ile kirli ilişkiler içine yerine girmek yerine onlarla işbirliği içinde doğru projelere imza atılabilir.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Trabzonspor'a Aytaç Kara Piyangosu22 Şubat 2018 Perşembe 16:28
 • Trabzonspor'dan 5 Milyon Euro İstediler22 Şubat 2018 Perşembe 16:20
 • Trabzonspor Bedel Ödüyor!19 Şubat 2018 Pazartesi 19:38
 • Sosa'dan Yusuf Açıklaması19 Şubat 2018 Pazartesi 10:41
 • Nevzat Aydın'dan Olay Paylaşım!19 Şubat 2018 Pazartesi 10:38
 • Muharrem Usta'dan İstifa Kararı!19 Şubat 2018 Pazartesi 10:36
 • Yusuf Yazıcı'dan Özür Açıklaması19 Şubat 2018 Pazartesi 10:34
 • Bu Sezon 13. Direk06 Şubat 2018 Salı 04:59
 • Sezon Sonu Trabzonspor'a Geliyor05 Şubat 2018 Pazartesi 10:16
 • Muharrem Usta'nın Sosa İsyanı31 Ocak 2018 Çarşamba 09:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim