• BIST 88.735
 • Altın 229,442
 • Dolar 6,0368
 • Euro 6,8881

  Trabzonspor Kulübü Başkanı Hacıosmanoğlu: (1)

  Trabzonspor Kulübü Başkanı Hacıosmanoğlu: (1)
  17.02.2015 17:23
  "Maçın sonucuna direkt etki eden Trabzonspor'un kaybettiği 13 puan var. Bunlar bizim hakem arkadaşlarımızın aleyhimize verdiği kararlardan kaybettiğimiz puanlar. 13 puanın yarısını verseniz, bugün ligde çok daha iddialı konumdaydık"- "Trabzonspor'un büyük

  TRABZON (AA) - Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, bu sezon maçın sonucuna direkt etki eden hakem hatalarından Trabzonspor'un 13 puan kaybettiğini savundu.

  Hacıosmanoğlu, Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinde, hakem hatalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantı öncesi, bu sezon Spor Toto Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası'nda bordo-mavili takım aleyhine yapılan hakem hatalarıyla ilgili hazırlanan bir videoyu basın mensuplarıyla izleyen Hacıosmanoğlu, daha sonra açıklamalarda bulundu.

  Sözlerine, "Bir görüntü seyrettiniz, bu, senaristler tarafından yazılan ve oynanan bir film değil" diyen Hacıosmanoğlu, "Fair-play adıyla çıktığımız rahmetli Süleyman Seba Sezonu'nda oynanan maçlarla ilgili görüntüler bunlar. Böyle bir değerli insanın adını bu sezona veriyorsanız o sezonun adil ve adaletli geçmesini sağlamak yetkililerin görevidir" ifadesini kullandı.

  Konuştuğunu ancak karşılığında ceza aldığını söyleyen Hacıosmanoğlu, "Konuşmalarımız da sevdalısı olduğumuz Trabzonspor'un haklarının korunmasına yönelik yaptığımız söylemler. Hataları hep beraber seyrettik. Türkiye, daha önce seyretmişti. Futbol hatalar oyunu. Oynayanlar, yönetenler, yazanlar da değerlendirenler de hata yapıyor. Şayet bu hatalar eşit olursa, forma, renk, camia ayrımı yapılmadan herkese eşit olursa söyleyeceğimiz bir şey yok, o zaman bunun adına hata diyebiliriz. Belli takımlara ayrı, bu sistemden ayrılan farklı takımlara ayrı uygulanıyorsa o  zaman bu hatadan çıkıyor, kaste giriyor" dedi.

  - "Hak arama adına gösterilen tepkiler normal karşılanmalı"

  Hacıosmanoğlu, kendilerinin de bunu dile getirmelerinin doğal olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

  "Bizim de bunu dile getirmemiz doğal. Bizim ve bizim gibi haksızlığa uğrayan takımların bu kamuoyunda hakkını arama adına tepki göstermesini yetkililerin normal karşılaması lazım. 16 maçta hakem hatalarını gösterdik. '10 tanesini hata olarak kabul edelim' diyoruz. Kabul edemeyeceğimiz hatalar var. Erciyes maçında ilk hafta Süleyman Seba Sezonu başlıyor, herkesin ahlaklı olması lazım. 48. dakikada çok özenerek aldığımız Deniz kardeşimizin topa vurduktan sonra kaleci ile karşı karşıyayken kaldığı hareket, golün engellenmesi, verilmeyen penaltı, kırmızı kart bizi üzmedi. Bu arkadaşımız sakatlandı  ancak bu hafta oynayabildi. Kaçan Trabzonspor'un 2 puanı."

  Hacıosmanoğlu, şöyle devam etti:

  "Dönüp geliyoruz 3. hafta Başakşehir maçını oynuyoruz. Maçın içinde yapılan onca hatayı bir tarafa bırakalım, maçı son dakikasında bizim oyuncumuza faul yapılmasına rağmen o faul yapmış gibi gösterilerek golü engelliyor ve 2 puan daha gidiyor, etti 4 puan. Akhisar maçında eşit kararlar vermesi gereken dediğimiz hakem arkadaşımızın kararları ile 2 puan daha kaybettik, 6 puan. Bursaspor maçında 1-0 öndeyiz, öyle bir penaltı veriliyor ki insan bu kararı verirken, biraz vicdanı olan, çok büyük rahatsız olur. Belki kalecimizin parmaklarının ucu değiyor ama hazır kıta bekleyen hakem penaltıyı veriyor. Verebilirsiniz, parmaklarının ucu değdi ama bir örnek vereceğiz, şampiyonlukta yarıştığımız rakiplerimizden bir tanesi, Fenerbahçeli oyuncu, Karabük maçında rakibine sevgilisi gibi sarılıyor, ona penaltı yok. Bizimkinin parmak uçları, penaltı. Burada da 2 puan gidiyor. 1-0 öndeyiz, o maç öyle bitmezdi, 8 puan. Balıkesirspor ligimize hoş geldi, inşallah kalıcı olur ama bu maçta verilen komedi penaltıyı Türkiye izledi. Kale arkası hakemleri yanlış yapıyor, orta hakemleri yönlendiriyor diye suçluyoruz. 6. hakemin önünde oluyor, oyuncu kendisi takılıp düşüyor, aleyhimize penaltıdan 2 puan daha kaybediyoruz."

  - "Golü vermeyen hakemin Trabzonlu olduğunu öğrendim"

  Eskişehirspor maçında direkten ceza sahasına dönen topu Cardozo'nun ağlara gönderdiğini aktaran Hacıosmanoğlu, şunları söyledi:

   "Cardozo golü atıyor, yardımcı hakem de kendi kafasından çok daha büyük top, 1 metrelik mesafede, bakış açısı da güzel, direkten dönen topu iptal ediyor. Balıkesir maçında 6. hakem, gözünün önünde olmayan pozisyonda penaltı veriyor ama Trabzonspor söz konusu olunca 6. hakem, orta hakeme yardımcı oluyor nizami golü iptal etmesi konusunda, orta hakem de iptal ediyor. Şimdi hakemler aranıyor diyorlar ya maçtan önce, biz aradık, dünya yerinden oynadı. Bundan yaklaşık  bir ay önce ben golü vermeyen hakemin Trabzonlu olduğunu öğrendim. Trabzon bölgesinden olan hakemleri, rakiplerimizin maçlarına vermiyorlar ama Trabzonlu hakemi 6. hakem olarak Trabzon'a verdiler. Akçaabatlı kardeşimiz. Öğrendikten sonra telefonu tedarik ettim, kendisini aradım. Trabzonlu, 'Akçabaatlıyım başkanım' dedi, 'Bütün ailem orada'. Sadece şunu söyledim, 'Bir Trabzonlu olarak orada Trabzonspor'un nizami golünü vermediğinizden dolayı rahatsız oldunuz mu'? 'Bir hafta 10 gün vicdan azabı çektim' diyor.

  "Toplamda bakıyorsunuz, hakem hatalarıyla 10 maç daha var, onları hakem hatası olarak kabul ediyorum" diyen Hacıosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Maçın sonucuna direkt etki eden Trabzonspor'un kaybettiği 13 puan var. Bunlar bizim hakem arkadaşlarımızın aleyhimize verdiği kararlardan kaybettiğimiz puanlar. 13 puanın yarısını verseniz, bugün ligde çok daha iddialı konumdaydık. Rakiplerinize ne yapıyorsunuz, onların aleyhinde kararları lehlerine çevirmekte görevlendirmiş gibi hareket yapıyor hakem arkadaşlarımız. Ondan sonra Seba Sezonu, temiz sezon, adaletli yarıştan bahsediyoruz. Eğer bu böyle olacaksa, yarış böyle devam edecekse, her sezon kurallar içine koyup ilan etsinler. '3 takımı biz yarıştıracağız, diğer takımlara da Anadolu'nun güzide takımları ve bu lige damgasını vuran Trabzonspor'u ayrı statüye koyun, siz tamamlayıcı kulüplersiniz' diyin. Biz de ona göre bütçelerimizi belirleyip yatırım yapalım."

  Hacıosmanoğlu, böyle durumda Trabzon'a önemli oyuncuları getirmelerine gerek olmadığını belirterek, "Bu yörenin yetenekli, yetiştirdiğimiz oyuncularıyla en kötü 4. oluruz ama bu şekilde Türk futbolu nereye gider diye hesap ediyorsanız herhalde hiçbir yere gitmeyecek, gitmesine de imkan yok. Bizim Federasyon Başkanımız televizyon programında canlı yayında. Şansal Bey soruyor, 'Yukarıda iki takım rekabet üst düzeyde mücadele ediyor'. 'Evet' diyor, çok güzel. 'Altta da büyük, güzel rekabet var' diyor. Federasyon Başkanı olarak bu sözleri kullanırken vicdanı sızlıyor mu merak ediyorum, benim de arkadaşım. Sizin amacınız 3 takımı orda güzel yarıştırmak mı? Bizim bu kadar vermiş olduğumuz mücadele, emek... Bunun karşılığını biz nerede, nasıl alacağız" diye konuştu.

  - "Bizim cezalardan endişemiz yok"

  "Biz konuşuyoruz, bunları söylüyoruz, yarın yine PFDK'ya sevk edersiniz 6 ay daha ceza verirsiniz" diyen Hacıosmanoğlu, "Bizim cezalardan endişemiz yok. Bizi asıl bu toplumun geleceği adına endişeye düşüren sizin adaletsiz anlayışınız. Cenab-ı Allah, onu düzeltmeyi, adil yönetim göstermeyi sizlere nasip etsin. Bu ülkede nelerin yaşandığını, kimlerin nasıl organizasyonlar yaptığını herkes çok iyi biliyor" ifadesini kullandı.

  Fenerbahçe maçının hakemi Bülent Yıldırım'ı aramasına ilişkin de Hacıosmanoğlu, şöyle dedi:

  "Bülent Yıldırım'ı maçtan önce aramam çok rahatsız etti insanları ama rahatsız olmasınlar, bunu açıklayan benim. Bu hataları yapan hakem arkadaşlarımızın hata yaptıklarında, 'hata futbolun içinde var' deyip geçiştirecek kadar basit bir şey olmadığını kamuoyunun bilmesini istiyorum. Eğer bu hataysa Beşiktaş'a, Galatasaray'a, Fenerbahçe'ye de aynı hatalardan yapılmasını bekliyoruz. Eğer yapılmıyorsa, onlar bu manada korunuyorsa, onların lehine hatalar yapılıyorsa demek ki bizim konuştuklarımızın, söylediklerimizin Türk futbolu adına ne kadar doğru olduğu ortaya çıkıyor. Biz  bir şekilde bunun üstesinden geliriz. Anadolu'nun bağrından çıkmış, zor imkanlardaki Anadolu takımlarının hakkını yiyenlere Anadolu insanın saf, temiz duygularıyla bir ahı yeter. Yarın belki sizden çıkmaz ama çocuklarınızdan çıkacağından emin olun. Hak yiyenin hiçbir zaman hak yanında kalmamıştır."

  - "İnsanlar statta tiyatro seyretmek istemiyor"

  İbrahim Hacıosmanoğlu, PFDK tarafından aldığı cezanın "komik" olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

   "Bize ceza veriyorsunuz, o kadar komik ki disiplin talimatında hakem aramanın suçu yok, bundan sonra hakem arayana 1 ile 3  yıl arasında ceza vereceksiniz. Bana verdiğiniz cezayı ne ile izah edeceksiniz? Acaba Bülent Yıldırım'ın 'sportmenliğe aykırı bana konuşması oldu' diye bir raporu var mı sizde, yok. Ben bugüne kadar şahsımla ilgili cezaları savunma yapmadım Tahkimde ama bu sefer yapacağım, orada da bunu soracağız. Demek ki olmayan ceza maddesinden bize ceza verdiniz, şimdi aklınız başınıza geldi, maddeyi değiştirdiniz. Bizim de istediğimiz bu, biz hakemleri maçtan sonra tebrik edelim, maçtan önce kimse aramasın ama sağduyulu bütün insanlar biliyor ki Türkiye'de futbol artık top ile oynanan oyun değil, tiyatro sahnelerinin bir benzeri. Bunun nedenine baktığınızda sahada sporseverlerin maç izlememesinin asıl nedeni budur, çünkü insanlar statta tiyatro seyretmek istemiyorlar." 

  Aldıkları cezaların kendilerini yıldıramayacağını belirten Hacıosmanoğlu, "Trabzonspor'un büyüklüğünü elbette göreceksiniz. Bizi cezalardan yıldıracağınızı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Bu bizim için bir dava ve bu davaya Trabzonspor sevdalılarına hizmetkar olarak hizmet etmek için yola çıktık. Böyle de devam edeceğiz. Bunun sonu nereye giderse biz onun sonuna kadar gideceğiz. İnanın bu verdiğiniz açık cezalar bizi hiç etkilemiyor. Bizim bu Türk futbolundaki adaletsizliğin ortadan kalkması için kapalı ceza yatmayı da göze aldığımızı bilmenizi istiyorum" diye konuştu.

  (sürecek) 

  Kaynak: Haber Kaynağı

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim