• BIST 103.328
 • Altın 193,027
 • Dolar 4,6479
 • Euro 5,4758

  Trabzonspor Karar Vermeli!

  01.02.2016 10:53
  Oğuzhan İnce / Yazar

  Oğuzhan İnce / Yazar

  Trabzonspor Anadolu’daki kır kalıtsal kimliğinin, kentlilerce işlenmesi ve pazarlanması sonucu bir ürün olarak ortaya çıkmıştır. Anadolu küçük burjuvazisinin önderliğinde işçi-köylü varlığını arkasına alan bir ‘’şey’’dir. Kuruluş yılları itibariyle feodal ve yerel yanları ağır basar. Genç Türkiye’nin erken kapitalizm döneminde feodalite-küçük burjuvazi işbirliğinin zirve yapması neticesinde başarı elde etmiştir. 1980’lerden itibaren zirve yapan kapitalist çılgınlığa entegre olma sürecine ise uyum sağlayamamıştır. Bunu da kulübün efsane başkanı Şamil Ekinci’nin kulübü holdingleştirme fikrini ortaya attığı dönemden, Mehmet Ali Yılmaz’ın ‘’Trabzonspor İstanbul takımları gibi olacak’’ sözünü ettiği güne hatta bugüne kadar görüyoruz. İlk günden bu güne kadar büyük bir başarısızlık ve buna ters orantıda varlığını sürdürebilme açısından da bir başarı görüyoruz. Bu başarının aslında temel gücün ikincil rollere ihtiyacından kaynaklandığını da biliyoruz tabii. Doğa koruma ekipleri Karadeniz dağlarında belli sayıda yaban keçisine izin verirken, kalanları avcılara boğdurtturuyor, bu durum ile Trabzonspor’un mevcut durumu aslında pek de farklı değil.

  Biraz yukarıda bahsettiğimiz erken dönemde küçük burjuvazi genel anlamda vatansever bir tutum takınıyordu, yerel anlamda ise yöresel değerlerine bağlı bir tavır içerisindeydi. 80’lerin başından itibaren ise yerellik ve vatanseverlik para etmemeye başladı. Yerel küçük burjuvazinin iki yolu vardı. Ya sisteme entegre olacak, ilk aşamada ulusal burjuvaziye sonrasında ise işbirlikçi küresel sermayeye eklemlenecekti. Bunun dışında kalanlar ise asırlardan gelen entelektüel birikim ve yönetme kabiliyetini beyaz yakalı olmaya harcayacaktı. İlk bahsettiğimiz kesim zaten yerellikten koptuğu için, Trabzonspor ile ilgilenemezdi, dolayısıyla Trabzonspor, şehrin sanat yuvaları, sivil inisiyatiferi gibi odakları bu ikinci kısmın üzerine yığılacaktı.

  Bu süreçte Trabzonspor da bu çarkın dışında kalamazdı, nitekim kalamadı da. Ama ne tekelci sermayeye dahil olabildi ne yerel küçük burjuvazinin elinde kalabildi, ne de yerel küçük burjuvazi tarzı bir evrim geçirebildi. Bu sebepten renkli televizyon hayaliyle tutuşan ancak bir renkli televizyon parasından biraz fazla geliri olan geçmişin köylü bugünün kasabalı insanı kimliğine sıkışıp kaldı.

  Bugün baktığımızda Trabzonspor’un hala var olması ve büyük paralarla oynayabilmesinin sebebi; Anadolu kökenli olup küçük burjuvaziden evrilmiş işbirlikçi tekelci sermayenin yereli elinde tutma çabasıdır. Çünkü sermaye için kutsal yoktur, alınacak ve satılacak mal vardır.

  Bu davranış ortaçağ Osmanlı’sında 15 sene medrese eğitimi alıp da kendi köyüne vali olarak dönmek isteyen Hızır Paşaların davranışıdır.

  Trabzonspor ve onun kimliği zaten tarihsel süreç içerisinde yok olup gidecek küçük burjuvazinin makro ölçekte bir temsilcisidir. Siz isteseniz de istemeseniz de Trabzonspor ya tekelcileşecek ya mevcut durumunda sabitlenecek, ya da yerelleşip küçülüp bir alternatif üretecek. Yani eksiğiyle gediğiyle üretilen mal, serbest piyasadan alıcısını bulacaktır. Peki ama ürettiği mala hükmetmek yerine onun hükmü altına girenler ne yapacak?

  Şehrin evvel ki küçük toprak sahipleri, günün küçük burjuvazisi dar anlamda kulübü genel anlamda ise şehri kaybediyor. İnsanlar karar vermeli, ya şehirli olacaklar ya köylü, kasabalılık bir köprü.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  ı
  01 Şubat 2016 Pazartesi 12:28
  12:28
  ı
  78.168.125.70
  forza61
  01 Şubat 2016 11:51
  uzun zamandır okuduğum en iyi yazı
  176.219.147.54
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim