• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999

  TRABZON’DAN İMRALI’YA KÖPRÜ KURULUR MU?

  21.02.2013 11:37
  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Kenan Kuru / köşe yazarı

   

  Yol haritası anlamına gelen Karadeniz turuyla, Trabzon’da, tamamlanacağı planlanan Barış Sürecine sağlayacağı desteğin, makul ve kabul edilebilirliğinin gerçekçi olmadığı, giderek daha da iyi anlaşılmaktadır.

  Bu güzergâhta ki istenilenlerin atla deve olmadığı ifade edilmiş olsa da; ortaya konulan taleplerin inandırıcılıklarının olumsuzluğu karşısında, Trabzon’a yapacakları ve planladıkları ziyaretten vazgeçildiği görülmektedir

  Daha başlangıçta önemli sakıncaları değerlendirilerek kamuoyunda yükselen ses, çok önceden denenmiş olan ve içeriğinin nasıl olabileceği aslında tahmin edildiği halde,neden Trabzon, bu güzergahta son nokta olmuştur.

  Bilindiği üzere Trabzon’da faaliyette bulunan bazı meslek odaları ile Trabzon TÜRKAV,daha dün “Trabzon halkını haksızca eleştirenlere yönelik yaptığı açıklamalarında, Trabzon’un hukuka ve milli değerlere olan bağlılığını” ifade ederken, o gün sivil toplum kuruluşlarının Trabzon’dan yükselen sesine, kamu hizmetlerini yerine getirmekle görevli olan dönemin başta Sayın Vali’sine tek taraflı, haksız ve maksatlı tepki gösterenlerin asıl amaçlarını milletimiz bugün daha iyi kavramıştır.Demokrasi havarisi olan ve milletin önde gelenleri neden değerlendirme yapmamaktadırlar.

  Trabzon’a bu kadar haksızlık yapıldığını zaman teyit etmiştir.

  Bugün Kamuoyuna yapılan açıklamaların masumane olmadığını, BDP Milletvekillerinin ve bu anlayışa destek olan bazı STK’larının sürdürdüğü kapsamlı “Anayasal Vatandaşlık” gibi belirsiz, bireysel özgürlükler, dil ve demokratik haklar gibi kavramların sürekli gündemde tutularak kamuoyuna benimsetilmeye çalışılması değerlendirme konusu olmuştur.

  Trabzon için bu ifade edilenlerin neanlam taşıdığı düşünülerek dikkatle incelendiğinde, son derece yumuşak olmasına özen gösterilen üsluplarıyla, dikkatle seçilen kelimelerin arkasındaki çok kararlı amaçlarının ve isteklerinin varlığı, rahatlıkla görülebilmektedir.

  Türk yargısıadil yargılama sonucu, bölücü başı için kararını vermiştir. Türk yargısına ve Milletimize bu derece küstahça hakaret etmekte hiçbir beis görmeyenler, AİHM’ne her fırsatta ülkemizi şikayet edenler, AİHM’nin de aynı kararı onaylamış olduğu ortada iken, bu caniye hangi sıfat verilmek istenmektedir?İmralı’dan barışa giden yol ne kadar gerçekçidir?  TBMM üyeliği sıfatına sahip bu şahıslar, ettikleri yemine ne kadar sadık kalmaktadırlar?Yapılmak istenen nedir?

  Trabzon’a, barışa destek adına gelmek isteyen Milletvekili, İmralı’ya gidiyor.PKK’ya terör örgütü diyemeyen bu Milletvekilnin İmralı’ya gideceğibasında yer almıştır.Acaba, Karadeniz güzergahı hakkındaİmralı’ya bilgimi sunacaktır?

  Bulanan hafızasıyla cevap arayan Trabzon, insan hakkını gözetir, misafirperverdir, samimidir ancak; dağdaki eşkıyaların, İmralı’dankuryeyle gönderilen talimatların teröristlerce yerine getirildiğini kamuoyu izlemektedir.Siz, PKK’ya terör örgütü diyemezken,Trabzon’da acaba ne anlatacaktınız. Trabzon’un her köşesinde bulunan şehitlere hangi insan hakkından, hangi barıştan söz edecektiniz?

  MERKEZ’den; Rıfat TÜRE, Fahrettin SARI,ÇAYKARA’dan, Orhan SANCAR, Yıldıray BİRLİK, SÜRMENEden, Ali İhsan SEYMEN, Yaşar KARABACAK, KÖPRÜBAŞİ’ndan, Yaşar SOYTÜRK, Erdoğan ÖZKILIÇ, ARSİN’den, Halil ALBAYRAK, Haydar ARSLAN, AKÇAABAT’tanCoşkun DAVULCU, İbrahim SEİSDÜZKÖY’denMehmet DEĞİRMENCİ, Tahsin YUNUSOĞLUVAKFİKEBİR’denRamazan SAĞLAM, Muhammet TÜRK, ARAKLI’dan, Kenan ÇEPNİ, Musa DANIŞMAZ, MAÇKA’dan, Temel BAŞ, Cengiz YILDIZ, YOMRA’dan, Mustafa Ali YAZICIOĞLU, Osman BAYRAK, TONYA’dan, Metin KÖKSAL, Ali CORA, OFtanHayrullah ŞEN, Mehmet KARACA, HAYRAT’tanYunus KURULAY, Adil YAZICI,

  …….Ve Trabzon’un her köşesinden yüzlerce insanımız bölücü terör uğruna, vatan için, şehit düşmüştür. Trabzonlu yüzlerce şehitlerini ve ülkenin her köşesindeki şehitlerini, bağrına basmıştır.

  Kısacası, Trabzon’un kalbi yaralıdır. Bu kalbe baskı yaparak, demokratik ve barış süreci diyerek, inandırıcılık oluşturamazsınız.Öylede olmuştur.

  Trabzon’da, bulanan hafızalar bu anlayışıbenimsememiştir.Türk Milleti, bu gelişmeleri değerlendirerek, tarihi olaylarda, tabiat olaylarında olduğu gibi kesinlik olamayacağını, tarihi bir olayın, kendinden sonraki bir olayın sebebi, kendinden önceki bir olayın sonucu durumuna işaret etmektedir.

  ATATÜRK, Trabzon’a yaptığı ziyaretlerde ve 15 Eylül 1924 tarihindekianlamlı ifadesinde;

  “….. Beş sene evvel ilk defa Samsun’a ayak bastığımda bana kuvvet-i kalp veren arkadaşlarımın ilk safında kahraman Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım…Trabzon evlatlarının meydan-i muharebede gösterdikleri fedakarlıkların kıymetli hatırası daima dimağımda menkus kalacaktır.” tesvik etmiştir.

  Trabzon, binlerce yıllık tarihiyle çeşitli zorluklara sahne olmasının yanında, asildir. Trabzon halkı hukuka bağlıdır. Asaletini tarihinin her döneminde göstermiştir. Cumhuriyeti, Bayrağını, Milletini, Misak-i Milli-yi tartışılmazkabul eder. Çok büyük öneme sahip olan Trabzon, demokratiktir, insan haklarına saygılıdır. 

  Türkiye’nin meselesi bugün sadece İmralı değildir veya İmralı’ya kimlerin gidip,gitmeyeceği değildir.

  Türkiye’nin hedefi, istikrar içinde gelişmektir, büyümektir.

  Trabzonlu gerçekçidir ve hadiselere objektif bir gözle bakmaktadır.

  Planlanan güzergahta, Trabzon’dan İmralı’ya Köprü Kurulmaz…

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim