• BIST 110.932
 • Altın 175,280
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812

  Trabzon Kulislerinde Konuşulanlar

  Trabzon Kulislerinde Konuşulanlar
  01.09.2016 05:08
  Trabzon kulislerinde neler konuşuluyor...

  Okul isimleri neden değişti?

  Trabzon İl Milli Eğitim Ad Verme Komisyonu, 22.08.2016 tarihinde Milli Eğitim Müdürü Hızır AKTAŞ´ın başkanlığında toplanarak Trabzon genelindeki dokuz okulun adını değiştirmişti. Buna göre çoğu okula şehitlerin isimleri verildi. Bu gelişmeyi haber bültenlerinden takip etmişsinizdir. Bizim için önemli olan; mendil muamelesi yapılan bu isimlerden bir kaçının Trabzon ve ülke adına ne kadar önemli olduğunu ve yaptığı hizmetleri ortaya koymak.

  Bu nedenledir ki Trabzon için iki önemli ismin isimlerin okullardan kaldırılması şaşkınlık yarattı. Sadece şaşkınlık mı yarattı, tepki de topladı. Tepki gösterenler haksız da değil. Çünkü ismi kaldırılanlardan ikisine baktığımızda Trabzon’un bunu hak etmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kararı alanların Trabzon’un eğitim ve edebiyat kültüründen ne denli uzak, bilgisiz ve yetersiz olduğunu da görebiliyoruz. 

  İşte size Trabzon Milli Eğitimin’e ve ülke eğitimine damga vurmuş bir isim; Bener Cordan.

  BENER CORDAN KİMDİR?

  bener.jpg

  Bu isimlerden biri; bir döneme damga vuran eski Milli eğitim il müdürü merhum Bener Cordan. Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdikten sonra öğretmenlik yapan Cordan, Trabzon Fatih Yüksek Öğretmen Okulu'nda çalışırken, Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin öğretim görevlisi kadrosuna geçerek Türk Dili Bölüm Başkanlığı yaptı. Dokuz yıl Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü yaptı. 1992'de AK Parti hükümetinin ilk dönemlerinde Meclis Başkanlığı da yapan Köksal Toptan'ın bakanlığı döneminde müsteşar yardımcısı, 1994'de Nevzat Ayaz döneminde müsteşar oldu. 1993-2001 yılları arasında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesi oldu. 1 Kasım 2001'de müsteşarlıktan ayrıldı. 1996 yılında Milli Eğitim Bakanlığı kontenjanından YÖK üyeliğine atandı; ancak Temmuz 1997'de Danıştay tarafından YÖK'e MEB kontenjanından üye atanmasının iptal edilmesiyle YÖK üyeliğinden ayrıldı ardından 1997 ve 2001 yıllarında bakanlar kurulu kontenjanından YÖK Genel Kurulu üyeliğine atandı ve Haziran 2004'e kadar YÖK Başkanvekilliği görevini yürüttü. 15 Ağustos 2004 tarihinde uzun yıllardır mücadele ettiği kansere yenildi.

  Trabzon' da bir okuldan ismi kaldırılan ünü ülke sınırlarının dışına taşmış Hasan Ali Yücel. 

  HASAN ALİ YÜCEL KİMDİR? 

  hasan-ali-yucel.jpg

  16 Aralık 1897'de İstanbul'da doğdu. 26 Şubat 1961'de İstanbul'da yaşamını yitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi. İzmir ve İstanbul'da edebiyat ve felsefe öğretmenliği, maarif müfettişliği yaptı. Fransız eğitim sistemini incelemek üzere bir yıllığına Paris'e gönderildi. 1932'de yurda dönüşte Gazi Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü görevine atandı.

  1933-1935 arasında Milli Eğitim Bakanlığı Orta Eğitim Genel Müdürlüğü yaptı. 1935'te İzmir milletvekili seçildi. 1938'de Celal Bayar hükümetinde Milli Eğitim Bakanlığı'na getirildi. 1946'ya kadar Refik Saydam ve Şükrü Saracoğlu hükümetlerinde de aynı görevi sürdürdü.

  Birinci Eğitim Şürası'nı topladı. Ankara Fen ve Tıp fakültelerini, İzmir Yüksek Ticaret ve İktisat Okulu'nu, Balıkesir ve Edirne öğretmen okullarını eğitime açtı. Yüksek Mühendis Okulu'nun İstanbul Teknik Üniversitesi'ne dönüşmesini sağladı. Köy enstitülerini kurarak eğitim ve bilimi Türk köylerine kadar ulaştırdı.

  Dünya klasiklerinin Türkçe'ye çevrilmesini sağladı.

  1950 seçimlerinde parlamentoya giremedi. İstanbul'a yerleşti. Akşam ve Cumhuriyet gazetelerinde makaleler yazdı. 1958'de UNESCO Türkiye Milli Komisyonu üyeliğine atandı. 1961'de Kurucu Meclis üyesi oldu. Şiirlerini önce aruzla, sonra heceyle yazdı. Asıl önemli yanı Türk kültürü ve eğitimine yaptığı unutulmaz hizmetlerdir.

  Sonuç olarak mütevazı bir davranışla en azından bu iki ismin yaşatılması için alınan bir kararın ülke ve Trabzon adına ortaya koyduğu değeri bir çırpıda yok saymak hangi aklın ürünüdür?

   Av sezoru erken açıldı ama...

  Yasalar gereği Av yasağı bu gece itibarı ile sona erdi. Balıkçılar gece yarısı “Vira Bismillah” diyerek avlanmaya çıktı. Burada anlaşılmayacak bir durum yok da asıl komedi balıkçıların ava avlanma yasağını kaldırılmasından saatler sonra çıkmasıydı. Öğle saatlerinde ilin mülkü amiri, siyasileri, vekilleri memuru-amiri toplandı, gazetecilerin karşısına geçip poz verdi.  Dualar okundu ve avlanma yasağının kaldırılıp, av sezonunu açıldığını müjdelendi. Henüz yasak bitmeden törenle yasağı kaldırdılar. Peki bu balıkçılar öğlen saatlerinde kalkan yasağa rağmen sizce gece yarısını niye bekledi ki?

  Turizm kentinin turizmi!

  Turizm sezonu Doğu Karadeniz’de tüm hızıyla devam ediyor. Yetmiyor Doğu Karadeniz üzerinden Gürcistan’a da kaymalar oluyor. Ruslardan sonra Arapların bölgeye yağdırdığı nimetin merkezi Trabzon. Küçük pet şişe suyun ücretinin 1 lira olmasından yola çıkarsak, hizmette değil ama fiyatta sınır tanımayan esnafın vicdanına kalmış bir dönemeçten geçiyoruz. İl müdürünün olmadığı Turizmin, polisinin bile olmadığını düşünürsek Trabzon’da günü birlik yaşanan bu büyüme ve sirkülasyonun ters dönmesi tehlikeli boyuta ulaşmadan önlem alınmalı.   

  Dolmuş ağaları bitmiyor!

  Trabzon trafiği içinden çıkılamaz bir hal aldı. Son 100 yılı araçlı, 4 Bin yıllık kentin 100 yıl önce yapılan yollar aracılığı ile şehir için trafiğini sağladığından yola çıkarsak ter insanın bırakın ensesinden, paçalarından çıkar. Tanjant geçiş yolunun işe yaramadığını görmek için çok fazla inceleme yapmaya gerek yok. Bir dönemler, “okullar olmasa maarifi ne güzel idare ederdik” diyen dönemin Milli eğitim bakanı gibi Trabzon’u yönetmek ve yönlendirmek için görevde olanların da, “Trafik olmasa Trabzon’u ne güzel idare ederdik” dediklerini duyar gibiyim ama şekil öyle değil. 9 kişilik dolmuş münübüse 15 kişi dolduran şoförü eğitmeden, trafiği yönlendirmeye çalışmak hayalcilik olur. Ama bu işlerin düzeleceğine inanıyoruz. Vali ve Belediye başkanının çok daha önemli işleri olduğunu düşünürsek, 
  1461 Trabzon başkanlığı nedeni ile Trafik sorununa eğilemeyen Şöförler odası başkanı Turan Altıntaş’ın bu karmaşayı düzelteceğine yürekten inanıyoruz. 

  1461 Trabzon'da Neler Oluyor

  1461 Trabzon'da işler istenildiği gitmiyor. Yönetim boşluğu yaşayan, geçtiğimiz sezon ligden düşen 1461 Trabzon irtifa kaybetmeye devam ediyor. İç huzurunu da kaybeden pilot takımın antrenmanları dahi sıkıntılı geçiyor. Sık sık tartışmaların yaşanması moralleri bozarken teknik ekip futbolculara sözünü dinletemez oldu. Saygı ve sevgi ortamının kaybolması 1461 Trabzon'u kötü günlerin beklediğinin habercisi olsa da yönetim önce kendi içerisinde birlik beraberliği kurmalı ardından takım üzerinde etkisini göstermeli. Yoksa yarın çok geç olabilir.

  Vekiller neden TBMM Başkanı İsmail Kahramanı Karşılamadı?

  TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Rize'nin 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinin 555'inci yıl dönümü kutlamalarına katılmak için Trabzon Havaalına indi. Karşılamada Trabzon Milletvekillerini göremeyen Kahraman Trabzon İl Başkanı Haydar Revi'ye sitem etti. İşin aslı sonradan anlaşıldı. Ne TBMM Başkanlığı'ndan ne de İl Başkanlığı'ndan ziyaretten Trabzon Vekillerine haber verilmemişti.

  Gazeteci Hassasiyeti

  meryem.jpgGazetecinin asli görevi toplumu bilgilendirmektir. Bu kısa ve net ifadenin farklılıkları tabi ki vardır. Köşe yazarı haberi genişletir, yorumunu katar, bilgi birikimi doğrultusunda toplumu aydınlatır da. Ama bir başkası var ki yaptığı işi adam gibi yaptığında tadına doyum olmayan bir konumdur. Bunun adı da muhabirliktir. İşte yaptığı işten keyif alan, okuyucusuna doyumsuz haber vermeye çalışan aklının önü de, arkası da haber olan bir meslektaşımız. Bu meslektaşımız bir haber yaptı ve turizm merkezi olan Trabzon’un ivedilikle halletmesi gereken bir sorununa parmak bastı. “Bu nasıl Müze” başlığıyla yetkililere seslenen İlk Haber gazetesi muhabiri Meryem Akgün, valilikten beklediği cevabı alıp, valinin ilgililere talimat verdiğini ve bozuk yolla, müzenin tadilatı ile ilgilenileceği bilgisini alınca Facebook’ta paylaştığı fotoğrafa iliştirdiği, “Trabzon Valisi Sayın Yücel Yavuz'a, yetkili kuruma gereken talimatı verdiği için teşekkür eder, saygılarımı sunarım” ifadesiyle memnuniyetini ortaya koyarken, bir gazetecinin sınırlarını da ortaya koydu. Bu güzel ve ahlaklı duruşundan dolayı bizde Meryem kardeşimize teşekkür ediyoruz…

  "Sağır Sultan" Sizin Sesiniz Olacak

  Yeni yayın döneminde “Sağır Sultan” başlığıyla haberden çok haberin detaylarını ve gelişmelerini kaleme alacağımız kulis köşemizde siz de gözlemlerinizle, fotoğraflarınızla yer alabilir, yanlışların düzeltilmesi adına katkı sağlayabilirsiniz.. 

  İletişim adresimiz: medyatrabzon@hotmail.com

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Trabzon Kulislerinde Konuşulanlar30 Haziran 2017 Cuma 00:00
 • Trabzon Kulislerinde Konuşulanlar29 Haziran 2017 Perşembe 00:00
 • Trabzon Kulislerinde Konuşulanlar28 Haziran 2017 Çarşamba 00:00
 • Trabzon Kulislerinde Konuşulanlar15 Haziran 2017 Perşembe 00:00
 • Trabzon Kulislerinde Konuşulanlar14 Haziran 2017 Çarşamba 00:00
 • Trabzon Kulislerinde Konuşulanlar13 Haziran 2017 Salı 12:39
 • Trabzon Kulislerinde Konuşulanlar12 Haziran 2017 Pazartesi 00:00
 • Trabzon Kulislerinde Konuşulanlar09 Haziran 2017 Cuma 02:00
 • Trabzon Kulislerinde Konuşulanlar08 Haziran 2017 Perşembe 13:00
 • Trabzon Kulislerinde Konuşulanlar07 Haziran 2017 Çarşamba 03:43
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim