• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882

  TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ

  16.02.2014 08:21
  Nehir Varol / Yazar

  Nehir Varol / Yazar

  Sevgili ülkemde her dönem farklı gündemler, farklı karmaşalar yaşanır, ama kadının derdi hep aynıdır. Seçim çalışmalarının, siyasi gelişmelerin hızlandığı bugünlerde benim ilgimi farklı bir konu çekiyor. Algıda seçicilik olsa gerek, partilerin kadın il, ilçe belediye başkan adayı sayısı, parti meclisi, belediye meclis üye sayısı ve oranları. Evet bu yazımda, kadın istihdamı, ve toplumsal cinsiyet üzerine bir şeyler paylaşmak istedim.

  Yaklaşık son 20-30 yılda kadınların yaşamlarında pozitif anlamda iyileşme var, iş gücünün yarısına yakınını kadınlar oluşturuyor. İstatistikler böyle gösteriyor. Ancak detaylı bir araştırma yaptığınızda, kadın istihdamının büyük bir oranının hizmet sektöründe olduğunu görüyorsunuz.

  Avrupa ülkelerinde kadın nüfusuna bakıldığı zaman 42 milyon kadın nüfusu ile Almanya birinci sırada. 35 milyon kadın nüfusu ile Türkiye 2. Sırada yer almaktadır. Kadın istihdamının en yüksek olduğu ülke, her yüz kadından 71’inin istihdam edildiği Danimarka, ikinci sırada % 70 ile İsveç bulunuyor ve Türkiye % 24 ile AB ülkeleri içinde kadın istihdamı en düşük ülke konumunda.

  Son yıllarda ülkemizde çalışan kadınların sayısı hızla artmaya başladı. Kadınlar, karşılaştıkları pek çok soruna rağmen, çok başarılı işlere imza atıyorlar. Ama üst düzey yönetici, siyaset alanı, yerel yönetimler şeklinde bir kategorizasyon yaparsak, durumun pek de parlak olmadığını görüyoruz. Kısaca rakamlara göz atacak olursak; kadın Büyükşehir Belediye Başkanı sayısı: 0, milletvekili kadın oranı %14, Bakan sayısı 1, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hariç, Bakan Yardımcısı ve Müsteşarların tümü erkek. 81 valinin sadece 1’i bayan. Bu rakamlara bakınca söylenecek fazla söz yok diye düşünüyorum. Ayrıca gururla belirtmek isterim ki; Yalova Valisi Sayın Esengül CİVELEK, gerçekten bulunduğu her mevkide ilklere ve başarılı işlere imza atmış bir kadın.

  Peki; kadına önem veren bir kültüre sahip bir ülke olduğumuzu düşünmemize rağmen durum neden böyle? Çünkü bizdeki bayana saygı, erkek üstünlüğünden kaynaklanıyor. Kadın üşürse ceket verilir, bayanlara yol verilir, kadına saygı gösterilir vs.. Kadına değil, insana saygı göstermek gerekiyor. Erkeklerin ve kadınların yapabileceği işler konusunda ayrım yapmak ve bu tavırlar kadını ötekileştirme nedenidir.

  Ülkemizde ve bu coğrafyada kadına ve erkeğe, geleneksel olarak doğumdan başlayıp ölüme kadar farklı bir sosyal statüler verilir. Toplumun kadın ve erkekten farklı beklentileri ve bununla ilgili inançları, bireylerin de bu yönde, yani cinsiyetlerine uygun davranışlar geliştirmesine yol açmaktadır.

  Yazımın başlığına bir daha dönmek isterim. Anahtar nokta, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğidir. Toplumsal cinsiyet kısaca, sosyal yönden kadın ve erkeğe verilen roller, sorumluluklar olarak tanımlanır. Farklı kültürlerde ve farklı coğrafyalarda kadınlara ve erkeklere toplumsal olarak yüklenen roller ve sorumlulukları ifade eder. Tabiiki; kaynakların paylaşımında ve kullanımında bireyin cinsiyeti nedeni ile ayrımcılığa maruz kalmaması gerekmektedir.

  Özetle şunu belirtmek isterim; kadınların işgücüne katılımı ve toplumsal cinsiyet eşitliği gereği aldığı roller, sürdürülebilir kalkınmanın ve toplumsal huzurun önemli unsurlarından birisidir. Son yıllarda kadın istihdamı artıyor. Ancak bahsettiğim sorunlar bağlamında alınacak daha çok yol var. Kadının çalıştığı, yetenekleri ve kapasitesi doğrultusunda yükselme fırsatını yakalayabildiği, toplumsal cinsiyet eşitliğinin her kademede yaşandığı günler dileği ile…..

  Güzel bir söz:

  Daha esenlikle, daha dürüst olarak yürüteceğimiz yol vardır. Bu yol, Türk kadınını çalışmamıza ortak yapmak, ilmî, ahlâkî, sosyal, ekonomik yaşamda erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve destekleyicisi yapmak yoludur.” M. Kemal Atatürk

  Öneri :

  CD : Indila- derniere danse

  Kitap : Atlıkarıncada Bir Tur Daha – Tiziano Terzani

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim