• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812

  Tekli Eğitime Geçmeliyiz

  Tekli Eğitime Geçmeliyiz
  16.02.2016 12:37
  TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi ve AK Parti Trabzon Milletvekili Avukat Salih Cora, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri sırasında bir konuşma yaptı.

  TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi ve AK Parti Trabzon Milletvekili Avukat Salih Cora, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri sırasında bir konuşma yaparak AK Parti'nin eğitime yönelik hizmetlerine vurgu yaparken getirdiği yeni önerilerle de takdirleri topladı.

  TBMM'de Plan Bütçe Komisyonu'nda kısa sürede gösterdiği performans ile muhalif milletvekillerinin dahi takdirini kazanan Trabzon Milletvekili Salih Cora, Milli Eğitim Bakanlığı'nın büte görüşmelerinde de bir konuşma yaptı. AK Parti'nin eğitime büyük bir önem verdiğini belirten Cora, “Hepimiz Türkiye’nin geleceğin dünyasında büyük ve öncü bir ülke olmasını arzu ediyoruz. Bu noktada da Millî Eğitim Bakanlığı'mızın gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği hizmetlerin önemini tartışmasız kabul ediyoruz. Zira, Millî Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinin yüksek olmasının bir sebebi de geleceğe dair planlardan kaynaklanmaktadır. Aynı şekilde, yine, millî değerlerimizi ve tarihi mirasımızı özümsemiş, dünya değerleriyle etkileşen genç nesilleri bilim, girişimcilik ve donanmış özgür bireyler olarak yetiştirmenin gayreti içerisinde olduk. Türkiye’nin en büyük güç kaynağının eğitip yetiştirdiği insanlar olacağını hepimiz biliyoruz. AK PARTİ iktidarları döneminde, tabii, millî eğitim alanında önemli hizmetler yapılmıştır, önemli icraatlar ortaya konulmuştur. “ dedi.

  BAKAN AVCI'YA BÜYÜK ÖVGÜ

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı döneminde, eğitimde pozitif gelişmeler yaşandığını vurgulayan Salih Cora sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Sayın Bakanımız Nabi Avcı Bey’in döneminde yapılan ve değer verdiğimiz bazı hususları belirtmekte yarar görüyorum. Bakanlığın teşkilat yapısını tümüyle reformdan geçirerek etkinlik ve verimlilik artışının sağlanması, eğitim ve öğretime erişim artırılarak kaliteli ve kurumsal kapasitenin yükseltilmesi, eğitim programları ve materyallerinin güncellenme çalışmalarının yürütülmesi, eğitim bilişim ağı 8,5 milyon izleyicisi ve 150 bini aşkın yardımcı ders materyaliyle örgün ortaöğretim düzeyinde dünyanın en büyük eğitim portali hâline gelmesi önemli birer gelişmedir. Çocuklarımızı umut tacirlerinin elinden kurtararak destekleme ve yetiştirme kurslarıyla dev bir hizmete imza atılmış olması da önemlidir. Yine, eğitimde fırsat eşitliği için kazanım kavrama testleri yayınlanarak TEOG gibi sınavlara hazırlığın kolaylaştırılması, ortaöğretim mevzuatının basitleştirilerek birleştirilmiş olması, okullarda serbest kıyafet uygulamasına geçilmesi, ortaöğretim kurumlarında okul türlerinin azaltılmasının yine Bakanımız döneminde sağlanması, ders kitapları incelenip önceden gelen hataların hassasiyetle düzeltilerek güncellenmesi, bunun dışında, e-pansiyon, e-bütçe modülünde bütçe takip modülü işleme alınarak uygulamaya konulması, ortaöğretim kurumlarında, bilhassa zorluk yaşanan bu öğrenci nakil işlemlerinin kolaylaştırılmış olması, eğitim ve öğretimin aksadığı yörelerde telafi eğitimi uygulama programları yapılarak hiçbir bireyin eğitimden yoksun bırakılmaması, ayrıca, 315 bin Suriyeli öğrenciye eğitim hizmeti sağlanması ve bunların yanı sıra, bence en önemlilerinden biri de cumhuriyet tarihinin en çok öğretmen atamasının da yine Sayın Bakanımız döneminde gerçekleştirilmesi önemli hizmetlerdir. Bunun dışında, çağdaş öğretim, teknik ve materyallerin etkin kullanımını esas alan FATİH Projesi’nin başarıyla yürütülmesinden dolayı Sayın Bakanımıza teşekkür ediyoruz. “

  YASAL DÜZENLEME GEREKİYOR

  Türkiye'de eğitimin daha iyi noktalara ulaşıp gelecek nesillerin donanımlı bir şekilde yetiştirilmesi amacıyla öneriler de sunan Trabzon Milletvekili Salih Cora, “Mevcut ders müfredatlarının yeniden gözden geçirilerek daha millî ve yerli bir müfredat programının oluşturulması, merkez ve taşra teşkilatı idaresinin vekaleten değil, asaleten atanan idarecilerle yürütülmesinin ülkemizin eğitimine güç vereceğini, buralarda çalışan kişilerin de motivasyonunun geliştirileceğini ümit ediyorum. İmar planlarında okul yeri olarak tahsis edilen parsellerin, taşınmazların mülkiyet hakkını ihlal edici durumlar oluşturduğuna şahit olmaktayız. Yani, bu taşınmazlar imar planında okul yeri olarak gösteriliyor ancak ne vatandaş kullanıyor, ne de Millî Eğitim Bakanlığı bunları satın alabiliyor, belirli süre geçtikten sonra da fiilen el atma durumları söz konusu oluyor. Vatandaş dava açtığında bu sefer kamu yüksek bedeller ödemek zorunda kalıyor. Bu konuda son yargı kararlarını da gözeterek yasal bir düzenleme yapılmasında yarar görüyoruz. “ şeklinde konuştu.

  ÖĞRETMENLİK BİR SANATTIR

  Öğretmen yetiştirmenin önemine vurgu yapan Cora, öğretmenliğin bir sanat olduğunu söyledi. Öğretmen olabilecek kişilerin ilkokuldan itibaren takip edilip yönlendirilmesi gerektiğini belirten Salih Cora, “Geçmişte sürekli konuşulan meseleler şimdi tabii çok fazla konuşulmuyor, kırk günlük öğretmenler, altı aylık öğretmenler, başka meslekten öğretmenler, bunların eğitimdeki kalitenin yakalanmasında hiçbir katkı sağlayamadıklarını hep beraber gözlemledik. Dolayısıyla, bu sorunun çözümü için aslında öğretmenliğin bir meslek olarak görülmemesi gerekiyor; bu işin bir kabiliyet işi, bu işin bir sanat olarak görünmesi gerekiyor, bir adanmışlık ruhunun oluşması gerekiyor. Öğretmen olabilecek kişilerin bu görevi ifa edip etmeyecekleri ta ilkokuldan itibaren takip edilerek, izlenerek, yönlendirilerek, teşvik edilerek öğretmenliği tercih etmesi sağlanmalı ve böylece yetenekli kadrolara ulaşarak daha fazla kaliteyi ortaya çıkarabileceğimizi düşünmekteyim. “ dedi.

  TEKLİ EĞİTİME GEÇİLMELİ

  Son olarak eğitimde ikili eğitimden tekli eğitime geçişin sağlanması gerektiğini ifade eden Salih Cora, “İkili eğitimin tekli eğitime geçmesi hususunda bizim bir önerimiz olacak. Tekli eğitime geçersek konular daha rahat işlenir, bilgiyi zamana sıkıştırmamış oluruz. Özellikle öğleden sonraki derslerde kültür, sanat, spor olarak planlanırsa öğrencilerin sosyalleşmeleri ve yine bunlarla beraber sosyal donatı ortamlarının da oluşturulmasıyla öğrencilerimizin okulu sevmelerini sağlamış oluruz. “ şeklinde konuştu.

  Etiketler:

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  yuksel
  16 Şubat 2016 13:23
  Öğretmenlik sanat değil ücretli öğretmenlik koleliktir siz kimi kandiriyorsunuz utanmadan
  88.225.61.157
  yuksel
  16 Şubat 2016 13:22
  Nabi Avcı ne yaptı millet vekili isen bu ülkede 80 bin olan 10 yıl ve üzeri çalışan ücretli öğretmenlerle ilgili düzenleme niçin yapılmıyor Nabi Avcı ya bunu sor görevden alınan müdürleri sor okullarin servis sorununu sor okullarin güvenliğini sor okullarin temizlik sorununu sor Dersaneler niçin kapatıldı sor
  88.225.61.157
  yuksel
  16 Şubat 2016 13:15
  Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz...
  88.225.61.157
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim