• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024

  Şota: "Trabzon'un Ferguson'ı Olmak İstiyorum"

  Şota: "Trabzon'un Ferguson'ı Olmak İstiyorum"
  06.07.2015 17:26
  Trabzonspor Teknik Direktörü Shota Arveladze basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

  Trabzonspor Teknik Direktörü Shota Arveladze, çok sevdiği ve saygı duyduğu Trabzonspor'un teklifine 'hayır' demek gibi bir lüksü olmadığını belirterek, "Bırakın çalışalım 25 sene. Ferguson gibi de burada bırakalım" dedi.

  Hollanda'da takımın kamp yaptığı otelde basın toplantısı düzenleyen Trabzonspor teknik direktörü Shota Arveladze, "Tanıdığım, sevdiğim, beni alkışlayan herkesi göremem, yüzüne bakarak teşekkür edemem. Bu nedenle buradan bütün camiaya, halka, şehre, sevdiğim insanlara teşekkür etmek istiyorum. Uzun zamandan sonra geri dönmek ve aynı şeyleri hissetmek çok önemli. İnşallah aynı şekilde devam eder. Kampta doğal çalışmalar dün başladı. Gelmeyen birkaç oyuncu var. Şu an iyi gidiyor antrenmanlar. Her oyuncu istekli. Ama tabi daha başındayız. İnşallah iyi hazırlık yaparak en iyi şekilde hazırlanacağız. Erken bir maç oynayacağız ve o maça iyi hazırlanarak yolumuza devam etmek istiyoruz" diye konuştu.

  "SON HAFTAYA KADAR YARIŞTA KALMAK ÖNEMLİ"
  Shota Arveladze, bir yöneticinin, "Avrupa kupaları bizim için bu sezon ikinci planda" şeklindeki sözleri konusundaki soru üzerine de şu ifadeleri kullandı:

  "Trabzonspor'un ikinci planı diye bir şey olmaz. Bu Trabzonspor'a yakışmaz. Bu açıklamayı bilmiyorum. Ama ligde şampiyonluk yarışında uzun süre kalmak, son haftalara kadar devam etmek vurgulanmak istenmiştir. Türkiye'den Avrupa'da başarılı takımlar var. Trabzonspor da onlardan biri. Barcelona galibiyeti var, bir sürü güzel galibiyeti var. Onları yeniden yaşamak istiyoruz. Tabii ki şampiyonluk yarışında en son haftaya kadar kalmak bütün camia için çok önemli."

  "HAVASIZ TRABZONSPOR GÖRMEK İSTEMİYORUM"
  Shota Arveladze, "Gelmeden önce izlediğiniz Trabzonspor ile gördüğünüz takım arasında fark var mı?" şeklindeki soruyu yanıtlarken de şunları söyledi:

  "Trabzonspor'a gelen oyuncuların hepsi kaliteli. Son 3 gün içinde sadece kulüpte olan futbolcuları, dışarıda olan taraftarı ve şehrin havasını 20 sene önceyle karşılaştırıyorum. İçeride olan maçlarda aynı heyecan yok. Bu kalite değil hava meselesi. Bütünleşme gerekir. Havasız bir Trabzonspor'u görmek bile istemiyorum. 'Trabzonspor bu değil' diye kendi kendime söylüyorum. 20 sene ara verdim. Ama yaşayan biri olarak o havanın yeniden yaşanmasını istiyorum. Şu anda çok oyuncu olduğu doğru. Kaç kişi gidecek ve kalacak kısa zamanda belirleyeceğiz. Kesinlikle oyuncu alırken takımı daha da güçlendirmek amacını taşıyacağız."

  "ZOR İŞLERİ SEVERİM"
  Gürcü teknik adam, Trabzonspor'un son iki sezon içinde 5 hocayla çalışmasını değerlendirmesi istendiğinde de şu ifadeleri kullandı:

  "Büyük takımda büyük hedefler var. Her hocanın iş yapması ve hedefi değişik. Futbolda bazen öyle her şey istediğin gibi gitmeyebilir. Hocaların gönderilmesinin sebebi olabilir. Benim öyle bir korkum yok. Öyle bir lüksüm de yok. Trabzonspor gibi bir camiadan gelen teklife 'hayır' diyemem. Bu işin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Zor işleri seven insanım. Profesyonelim ve ona göre de çalışacağım."

  "BU KEZ GİDERKEN 5 KİŞİDEN FAZLASINI İSTERİM"
  Trabzonspor'u ve Trabzon'u asla unutmadığını da vurgulayan Shota Arveladze, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Birisi kopuyor bir camiadan ve şehirden, gidiyor, unutuyor. Ben gerçekten 5-6 defa geldim Trabzon'a. Belki toplasan 10 defayı bulur. Ama ben kopmadım Trabzon'dan. Her yerde, Avrupa'da yaşarken de, Gürcistan'da yaşarken de aynıydı. Trabzon'a geldiğimde, '25 sene önce anlaştım' dedim. O bir gerçek. Bizim anlaşmada mukavele, avukatlar, oluyor ama gerçekten benimki farklı bir anlaşma. Trabzon'a ilk geldiğimde Arçil ve beni havalimanında bütün şehir karşıladı. Ayrılırken de 5 kişi vardı. Buradan ne zaman gideceğimi bilmiyorum ama bu kez giderken de 5 kişiden fazlasını isterim."

  "TRABZON'UN FERGUSON'U OLMAK İSTİYORUM"
  Shota Arveladze, bir televizyon programında, "Gitmek istemeyeceğim takım Trabzonspor'dur. Çünkü orada beni çok seviyorlar" şeklindeki sözü hatırlatılınca da şu ifadeleri kullandı:

  "Öyle demedim, 'En son gideceğim yer Trabzonspor'dur' dedim. Çok sevdiğim bir yerdi burası. Çok saygı duyduğum, bana saygı duyulan bir yerde, top direğe çarptı dışarı çıktı, direğe çarptı içeri girdi olayına kalmasın, işimiz istiyorum. Keşke herkes gerçekten içinde istediğini bu kadar kolay söylese. 42 yaşındayım, başım dik herkesin gözüne bakarak söyleyebilirim. Bırakın çalışalım 25 sene, Ferguson gibi de burada bırakalım. Böyle bir camiaya, hedefi şampiyonluk olan bir kulübe 'hayır' demek gibi bir lüks yok hayatımda. O sevgi ve saygının karşılığı yok. Ne parayla alırsın, ne de hayatın boyunca ulaşırsın. Ben buna ulaştığım için korumak istiyorum. Benim için çok değerli."

  "KADROYU GENİŞ TUTMALIYIZ
  Kadroda ne kadar azaltmaya gideceği yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Shota Arveladze, "Hedefi olan takımın kadrosu biraz daha geniş olmalı. 3 turnuva oynayacağız. UEFA, Türkiye Kupası ve Lig oynuyoruz. 34 lig maçı var, kupada en az 10 maç var, Avrupa elemeleri ve grupları var. Sezonda 50 maça yaklaşıyor. Milli maçlar var. Bizim oyuncu listemizin biraz daha uzun olması lazım" dedi.

  "BİRİSİ ZORLA MI KOŞTURUYOR?"
  Shota Arveladze, yedek kalması muhtemel oyuncuları nasıl motive edeceğiyle ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı:

  "Futbolcunun motivesi; nerede olduğunu, kendisinden ne istendiğini bilmesi. Bu camianın ne kadar büyük olduğunu bilmesi. Dün akşam antrenmanda fotoğraf çektirmeye 5 bin kişi geldi. Bunlar sadece benim ve iki kişi için gelmedi. Bu kulüp için geldi. Bu bir motivasyon. Futbolcu sevdiği işi yapmıyor mu? Birisi zorla mı koşturuyor onu? Üzerine ciddi para verilmiyor mu? Motivesi çok basit. Burada başarılı olacaklar. İyi oynayan, iyi oynayandan daha iyi oynayan biraz daha fazla oynar. Yedek oyuncu yoktur burada. Onun için rotasyon olsa bile kulübe mutlu gelen oyuncu lazım. Ben her yerde hoca olarak futbolculara, 'mutlu gelin, mutlu gidin, mutlu olun' diyorum. Zaten sağlık problemi olmazsa insan mutlu kalkar özellikle böyle bir yerde. Gelir kendi performansını gösterir."

  "KİMSEYE YALAN SATMAYA GELMEDİM"
  Shota Arveladze, rakiplerin transferlerine bakıldığında Trabzonspor'u ligdeki şansıyla ilgili olarak, "Her transfere saygı göstermek zorundayız. Ama yaşadığımız her şey bunu göstermiyor. Real Madrid'den bile gelenler oldu ama bu her zaman başarılı olacağınızı göstermiyor. Biz kimseden eksik kalmayız. İstiyoruz ki öyle birisini getirelim ki burada uzun zaman kalsın ve bize faydalı olsun. Sadece performans değil önemli olan. Kimseye yalan söylemeye yalan satmaya gelmedim buraya. Havamızı bulalım ki, bu hava şampiyonluk havası olsun. Birisi bizden daha iyi topa vurur ve biz ikinci olup Şampiyonlar Ligi elemesine gidebiliriz. Önemli olan o havayı yakalamak. Ben bunu istiyorum. Seyircinin ve camianın havasını da bu yöne çekmek istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

  "HER YERDE 1 NUMARA OLMAYA ÇALIŞACAĞIZ"
  Yeni sezondaki Trabzonspor'u da anlatan Shota Arveladze, şunları söyledi:

  "Hücum oynayacak, çok fazla gol atmaya çalışacak, herkesi zorlayacağız, kazanmaya oynayacağız. Her yerde 1 numara olarak çıkmaya çalışacağız. Eğer birisi bizden daha iyi oynarsa, yensin. Ama çok hareketli, heyecan veren, hava veren, agresif olan bir Trabzsonspor görmeyi çok istiyorum. Kafamda o var. İnşallah bunu hep beraber becereceğiz."
  Gürcü teknik adam, transferdeki öncelikleri ve Cardozo'nun sakatlığının forvet transferini öncelikli hale getirip getirmediğiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken de, "Trabzonspor'a 2-3 tane Cardozo bile olabilir. Çok maç var. Birisi sakatlanıyor, diğerini oynatmalısınız. Arıyoruz, düşünüyoruz transferi. İyi, kaliteli, hemen gelen hemen fayda veren isimleri istiyoruz. Bekleme zamanımız çok yok. Çok bile bekledik" dedi.

  "ŞEHRİN DE HAVAYA GİRMESİ LAZIM"
  Shota, "O eski havayı; tribündeki seyirciden, şehirden gelen havayı yakalarsak çok daha az zaman gerekir. Sadece futbolcunun ve hocanın elinde değil. Oradan gelen enerji de takımın performansını yüzde 25 artırır. Bizim gücümüz oydu. Herkes bir gün kötü oynar ama o zaman maçı seyirci alır. Bizim zamanımızda içeride seyirci 30 puan alıyordu. Zorla koşturuyordu bizi bazı zamanlarda. Tekrar o havayı bulmak lazım. Herkes Trabzonspor'a küsmemeli. Bizim gösterdiğimiz performans da önemli ama en önemlisi seyirciden alacağınız enerji. Taraftara mesajım; fazla küçük sorunlar aramayın. Gelin eskisi gibi takımınızı destekleyin. O desteğinizi hissedelim" diyerek açıklamalarını noktaladı.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Trabzonspor'a Aytaç Kara Piyangosu22 Şubat 2018 Perşembe 16:28
 • Trabzonspor'dan 5 Milyon Euro İstediler22 Şubat 2018 Perşembe 16:20
 • Trabzonspor Bedel Ödüyor!19 Şubat 2018 Pazartesi 19:38
 • Sosa'dan Yusuf Açıklaması19 Şubat 2018 Pazartesi 10:41
 • Nevzat Aydın'dan Olay Paylaşım!19 Şubat 2018 Pazartesi 10:38
 • Muharrem Usta'dan İstifa Kararı!19 Şubat 2018 Pazartesi 10:36
 • Yusuf Yazıcı'dan Özür Açıklaması19 Şubat 2018 Pazartesi 10:34
 • Bu Sezon 13. Direk06 Şubat 2018 Salı 04:59
 • Sezon Sonu Trabzonspor'a Geliyor05 Şubat 2018 Pazartesi 10:16
 • Muharrem Usta'nın Sosa İsyanı31 Ocak 2018 Çarşamba 09:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim