• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926

  SİZİN DOĞRUNUZ KARŞINIZDAKİNİN ANLADIĞI KADAR İSE...

  30.01.2016 12:42
  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Gün geçmiyor ki, Türk milletine karşı sokaktan, aydın, akademisyen ve yasama sorumluluğu olanlardan açlık grevi ile Cizre’de yaşananlar diye tepkileri olmasın. Vatan evlatları ve vatandaşlara hizmet etmek için görev yapan Kamu Çalışanlarının şehit edilmeleri sonucu hiç sesleri çıkmayanların, bildiğiniz gibi Milletvekili Meral Danış Beştaş, Cizre’de yaşananlar diye, TBMM’ de kürsüden konuşması sırasında telefonla Hdp Şirnak Milletvekilini Cizre’den Mecliste konuşturmaya çalışmasıyla art niyetine bir yenisi eklenmiştir. Hukuk ihlali yapılmıştır. Açlık grevine de katılanlardan Meral Danış Beştaş’ta bulunmaktadır. Kışın zor şartlarında Ülkenin her tarafında, kar ve soğuğun bıraktığı imkânsızlıklar tabiatıyla bulunmaktadır. milletvekili sorumluluğuyla hizmette öncelik araması yerine, kürsüden teröre destek bağlantısını Dünyanın hangi Parlamentosunda görmek mümkündür? Hangi Ülkede Milletvekilleri değerlerine, varlığına ve hukukuna saygısızlık yapılabilmektedir. Joe Biden’ in Türkiye’ ye yaptığı ziyareti ve yaptığı görüşmeleri basında yer aldığı kadarıyla kamuoyu değerlendirme imkânı bulmuştur. ABD’nin tecrübeli politikacısı, “uzun süre ABD senatosunda bulunmasından ve Başkan Yardımcısı olması nedeniyle” basınla yaptığı mülakatında Biden, “Amerikan tarihinde senatoda uzun zaman görev yapan on üç kişiden birisinin de kendisinin olması” ifadesindeki değerlendirmeyle Ortadoğu’ya bakmakta fayda mülahaza ediyorum; Biden ’in ifadesinden ABD’nin Ortadoğu’ya bakışını, Başkan Baba Bush’ un uygulamalarını ve Irak’taki hedefini hatırladım. Biden en uzun süre ABD senatosunda görev yaptığı dikkate alındığında Bush’un Başkanlık döneminde de aktif olması ayrıca değerlendirme konusudur. Ortadoğu’da, Irak’ta ve en son Suriye’de, ABD olmak üzere Uluslararası hukuktan ne anlaşıldığını tarih göstermedi mi? Türkiye’ ye Barzani ile aynı müttefiklik ile bakanların anlamsın ve basit bir düşünceleri bulunmakta değil midir? Irak’ın kuzeyinde Barzani’nin Türkiye’ den de katılan Milletvekilleriyle toplantı yaparak Irak’ın bütünlüğüne karşı ne adına toplantı düzenlenmişti? Heyecan içinde sıraya girerek Biden’le görüşme yapan Zana’nın, kimlik inkârına kadar bilinen ciddiyetsizliğinin ve Meclis kürsüsüne telefon teraneleriyle gelenlerin, açlık grevindeki düşüncelerinden farklılıkları olabilir mi?

  Milletinin Meclisinde, Gazi Mecliste Milletvekili vasfına uymayan davranışlarla iştahları kabaranlara, Milletin tarihinde var olan uygarlıkla insan hakkının gözetildiğinin kabul edilmesini anlatmak mümkün olmayacaktır. TBMM üye Milletvekillerinin Biden’le yaptığı görüşmelerinde basında yer alan istekleri görüldüğünde Milletin değerleriyle örtüşmemektedir. Sizin doğrunuz karşınızdakinin anladığı kadarsa tarih tekerrür etmektedir. 2013’ un Nevruzunda Diyarbakır’ da okunan mektup çözümün anahtarı olarak kabul edilmemmiş midir? Silah bırakmaya ve dağdan inmeye ikna edileceği adımlarla yapılanlar bu gün ortada değil midir? Bazı dış merkezlerin pkk’ yı taşeron unsur olarak görüp destekledikleri bilinmesine rağmen, diplomatik yollardan çalışmalar anlaşılmakta değil midir? Milletin egemenliğine, varlığına meclisin kürsüsünden kin ve nefretle yaklaşanlar, karanlık bir odada elektrik şalterinden habersiz olduklarını ve odanın aydınlatılmasının mümkün olamayacağını da görmeleri gerekmez mi?

  Herkes yasalar la eşit haklara sahip iken, çeşitli bahanelerle, eşit ve adil hakları unutup art niyetli olarak taşeron Milletvekili uygulamalarıyla seçim bölgelerindeki vatandaşların temsilcisi olmadıkları görülmektedir. Biden, Yeni Anayasa önceliği gösterirken, yeniden öncelik halini alan AB üyeliğindeki çalışmalar da Türkiye’ ye destek olduğunu ifade etmesi kadar, Meclis kürsüsünden Anayasal sorumluluğu yerine getirmeyen Milletvekilinin anlamsızlığı görülmüştür. Türkiye Anayasal devlettir herkesin Anayasa’ya uyma zorunluluğu bulunmaktadır.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim