• BIST 116.544
 • Altın 161,941
 • Dolar 3,7795
 • Euro 4,6356

  Siyasi İktidarların Değişmeyen Kör İnadı

  03.12.2014 12:16
  Hasan Suiçmez / yazar

  Hasan Suiçmez / yazar

  Hatırlayın yakın geçmişimizi, hemen hepimiz birçok seçim dönemi yaşamışızdır. Seçime belli bir zaman kala; köylerde, ilçelerde ve dahi şehirlerde gözle görülür bir hareketlenme başlar, herkes vakit bu vakittir diyerek; mahalle yollarının asfaltlanması, birkaç yakınının tayini, birkaç tanıdığının işe alınması ve bahçesindeki tavuk kümeslerinin yoluna bile birkaç el arabası çakıl atılmasını; verecekleri bir oydan daha değerli bilirlerdi. Siyasiler bu durumu çok iyi takip eder, vatandaşlar da bu dönemleri beklerlerdi.

  Bir iktidar dönemi hiçbir şey yapmayanlar, son birkaç ayda “ak akçe kara gün içindir” misali beklettikleri hizmetleri hemen halkın gözü önüne çıkarır, onlara “bakın işte her şeyinizi biz yapıyoruz, biz tekrar gelemezsek bütün bu işler yarım kalır” mesajını verir ve ne yazık ki; her seferinde başarılı olup, bir daha ki seçim dönemine kadar ortalıkta görülmezlerdi.

  80 li ve 90 lı yıllardan itibaren bol süslemeli ve gür sesli nutuklar ile durumun biraz değişeceğini ümit ettiysek bile, ümidimiz kısa sürede kursağımızda kaldı. Çillerin “büyük kutlamalar ile Avrupa Gümrük Birliğine girdik” naralarını, rahmetli Ecevit’in “bebek katilini Kenya da yakaladık söylemleri bastırıyor ve sadece bu söylem bile Ecevit’i kurulacak üçlü koalisyonun en güçlü ortağı yapabiliyordu. Her seferinde aldatıldığını geç anlayan insanımız, yeni bir beklentinin hazırlığını yapıyor ve önüne sürülen “temcit” pilavını odun kaşığını sallamaya devam ediyordu!

  2002 iktidar değişiminden sonra söylemler de, eylemler de daha renkli, daha görkemli olmaya başladı. Umutlarımız kabartıldı. Öyle ya yıllarca iyi çalışmadığı için gaz yapan! barsaklarımız boşaltılacaktı, artık rahatlayacaktık, az bir şey miydi bu!

  Geçmiş iktidarların bilindik uygulamalarının halk tarafından artık anlaşıldığını iyi bilen yeni iktidar sahipleri, niyetleri ayni olmakla birlikte, nimetleri dağıtmanın farklı yollarını buldular. Aynı uygulamaları devam ettirdiler ancak yeni süslemeler getirdiler.

  Mevcut iktidarın da en önemli uygulaması, eskilerin yaptığı bilindik uygulamalardan ileri gidememektedir. Sosyal yardım paketleri adı altında desteklenen halkın tamamen teveccühünü kazanmak için, eskiden olduğu gibi seçim öncesine taşınan ve programlanan çalışmalar mevcut iktidarında vazgeçilmezleri arasında yerini almaktadır.

  Her gün telefonlarımıza gelen iş, aş ve sosyal yardımların dağıtımı ile ilgili mesajların yanında, merkezi yerlerde ayarlanmış ve perdelenerek seçim öncesini bekleyen çalışmalar da yavaş yavaş hızlanmaktadır. Bu iktidar da, bunu 12 yıldan beri ayni ısrarla başarılı bir şekilde yürütmektedir.

  Mesela Trabzon’a bakalım: Yaklaşık bir yıldan beri meydan parkının civarında eski belediye binası ve eski tansa binası perdelenerek çalışma yapılıyor bahanesi ile bekletildi. Şimdi dikkatle takıp edip bakalım, Yakında seçim atmosferine girildiği an; hemen çalışmalar hızlanacak, her taraftan çekiç sesleri, matkap sesleri birbirine karışacak. Baretli işçiler büyük bir hevesle rollerini kendilerine öğretildiği gibi yerine getireceklerdir.

  Diğer yandan Yıldızlı “Stat projesinin” anlı şanlı resimleri büyük şehir Belediye başkanımızın gülümseyen yüzü ile reklam panolarında yerini alacak, Kanuni bulvarının yapılıp servis edilmeyen tünel ve sanat yapılarının renkli fotoğrafları teknik uyarlamalar ile daha görsel hale getirilip hizmet diye topluma anlatılacaktır. Hizmettir hizmet olmasına ancak itirazımız bu yapılanların seçim dönemi reklamlarının yapılmasınadır. Eğer yeni Türkiye isek; eskilerden farklı bir sunum yapmalıyız! Bu yoğun algı propagandası altında ne yapacağını unutacak olan değerli insanlarımız yine aynı anlatımlara inanarak; “yahu bunlar ne güzel çalışıyor baksana, bir de giderlerse bu işler hep yarım kalacak zannıyla” yine istenilen yere oy verip, yine aynı hatayı yapmayı, tercih zannedeceklerdir. Sokaklarda banka kartı dağıttırıp herkesi bankalara kul edenler daha sonra bunun üzerinden ürettikleri sloganlarla halkın iradesini teslim almamışlar mıydı?

  Hatırlayalım herkes 7 den 70’e kadar borçlandırıldıktan sonra seçimlerin flaş söylemini pazara sürdüler “İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün” Üç-beş kuruşluk banka kredisinin ödenememesinden korkan milyonlar sırf bu sloganın cazibesinden dolayı mevcut iktidara yıllarca oy vermedi mi? Kimse bu insanlara; yahu kardeşim iktidar değişirse istikrar değişmeyebilir, senin borcunun yapılandırılması iktidar değişmelerine göre değişmez korkma” deyip bu insanları ikna etmeyi düşünmedi. Muhalefet ise her konu da olduğu gibi bu işlerde de sınıfta kalmıştır.

  Türkiye genelinde ise aynı çalışmalar her seçim bölgesi için programlanarak bekletilmektedir. Çok yakında göreceksiniz, en çok oy potansiyeli olan İstanbul da, 3.köprünün yapılış destanı, 3.havalimanının dünyada eşinin benzerinin olmadığından tutunda; Ankara’yı İstanbul’a bağlayacak hızlı tren yolunun projelerinin inanılmaz reklamları ile iktidar bir seçimi daha garanti etmenin rahatlığı içinde görülmektedir. Düşünün bir kere neden 3.köprü ile ilgili yazlı ve görsel medyada doğru dürüst bir habere rastlamıyoruz. Çünkü bu çalışmalar onların seçim sermayeleridir. Geri kalmış ülkelerde siyasal iktidarlar değişse bile “siyasi kör inatlar” değişmemektedir.

  Muhalefet ise bütün bu olup bitenlerin farkında olmadığı gibi, vatandaşlarımızı ikna etmek için önemli bir plan ve projeye de sahip görülmemektedir. Varsa da bunu milletine anlatmada yeterince başarılı görülmemektedir.

  Milletimize, hakkı olduğu için değil de, her devirde kendisinin tercih edilmesi durumunda hizmet vereceğini söyleyenler ile Afrika çöllerinde yaşayanlar arasında ne fark vardır bilen var mı?

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim