• BIST 117.240
 • Altın 166,401
 • Dolar 3,9296
 • Euro 4,8261

  Rekabet Kurulu’ndan ’Migros’ Açıklaması

  Rekabet Kurulu’ndan ’Migros’ Açıklaması
  28.07.2015 17:33
  Rekabet Kurulu, Migros hisse devir işlemine ilişkin nihai incelemeyi sonuçlandırdığını duyurdu.

  Rekabet Kurulu, Migros hisse devir işlemine ilişkin nihai incelemeyi sonuçlandırdığını duyurdu.

  Anadolu Endüstri Holding A.Ş. tarafından Moonlight Capital S.A. kontrolündeki MH Perakendecilik ve Ticaret A.Ş.'nin çoğunluk hisselerinin devralınması suretiyle Migros Ticaret A.Ş. üzerinde kontrolün sağlanması işlemine ilişkin nihai inceleme sonuçlandığını açıkladı. Resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  "Anadolu Endüstri Holding A.Ş. (AEH) tarafından Moonlight Capital S.A. kontrolündeki MH Perakendecilik ve Ticaret A.Ş.'nin çoğunluk hisselerinin devralınması suretiyle Migros Ticaret A.Ş. (Migros) üzerinde kontrolün sağlanması işlemine ilişkin olarak Rekabet Kurulunun 24.04.2015 tarih ve 15-21/257-M sayılı kararı ile yürütülen nihai inceleme sonuçlandı. Nihai inceleme sürecinde, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 7. maddesine aykırı olarak söz konusu işlemin ilgili teşebbüsün hâkim duruma gelmesine ve böylece rekabetin önemli ölçüde azaltılmasına yol açıp açmayacağı incelendi.

  Anılan nihai inceleme sonucunda, Rekabet Kurulu tarafından alınan 09.07.2015 tarihli ve 15-29/420-117 sayılı kararda, AEH tarafından Moonlight Capital S.A. kontrolündeki MH Perakendecilik ve Ticaret A.Ş.'nin çoğunluk hisselerinin devralınması suretiyle Migros üzerinde kontrolün sağlanması işleminin 2010/4 sayılı Rekabet Kurulundan İzin Alınması Gereken Birleşme Devralmalar Hakkında Tebliğ'in 5. maddesi kapsamında bir devralma olduğuna, söz konusu işlemin anılan Tebliğ'in 7. maddesinde öngörülen ciro eşikleri aşıldığından hukuki geçerlilik kazanabilmesi için Rekabet Kurulunun iznine tâbi olduğuna, bahse konu işlemin bira pazarı dışındaki ilgili ürün pazarlarında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 7. maddesi çerçevesinde hâkim durum yaratılması veya mevcut hâkim durumun güçlendirilmesi yoluyla rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunu doğurmadığına karar verildi" denildi.

  İŞLEME İZİN VERİLDİ

  Açıklama şöyle devam etti:

  "Bira pazarı ile ilgili temel olarak ise, AEH tarafından verilen Migros'un, Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş.'nin (Anadolu Efes) rakipleri ile olan ticari ilişkilerine belirli kriterlere uygun ve objektif olarak devam etmesi, Anadolu Efes'e yeni rakip olarak bira pazarına girecek üretici/tedarikçilerle yine belirli kriterlere uygun ve objektif olarak ticari ilişki kurması, Anadolu Efes'in ürünlerine rakip olan ürünlerin satışının engellenmemesi, bira kategorisinde müşterilere sunulan tüm tedarikçi/üretici, ürün ve marka çeşitliliğini ve belirli kriterlere uygun olarak sıcak/soğuk alanlarındaki raf paylarını ve teşhirlerini devam ettirmesi gibi bir takım taahhütler ve Moonlight Capital S.A.'nın Migros üzerinde ortak kontrolün sağlanacağı ara dönemde işlem taraflarınca verilen taahhütlerin uygulanması konusunda herhangi bir itirazının bulunmadığı ve Migros'ta hissedar olduğu sürece taahhütlerin AEH veya Migros tarafından uygulanmasına engel olmayacağına dair beyanı ile birlikte işleme izin verilebileceğine karar verildi.

  Kurul, 09.07.2015 tarihli ve 15-29/420-117 sayılı kararında işleme izin verirken, verilen taahhütlerin yerine getirilmesini sağlamaya yönelik şart ve yükümlülük öngörerek, şartların süresi içinde hiç veya gereği gibi yerine getirilmemesi halinde, verilen iznin geçersiz sayılacağına karar verdi".

  Kaynak: Haber Kaynağı

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim