• BIST 111.032
 • Altın 174,588
 • Dolar 4,0640
 • Euro 4,9847

  PORSELEN DİŞ KAPLAMA UYGULAMALARI

  PORSELEN DİŞ KAPLAMA UYGULAMALARI
  05.01.2016 13:38
  Porselen dişler, çok uzun yıllardır yapılan ve sonuçları başarılı olan kaplama dişlerdir.

   

  Porselen dişler, çok uzun yıllardır yapılan ve  sonuçları başarılı olan kaplama dişlerdir.

  Porselen Yapay Bir Madde midir?

  Porselen, çeşitli doğal maddelerin laboratuvar ortamında bazı teknikler ile karıştırılıp işlenmesi ile elde edilen naturel kaynağa sahip olan bir maddedir. İşleniş ve ısıtılma tekniklerine bağlı olarak .çeşitli beyaz ve krem renklerde üretilebilen porselen kendiliğinden açık renklidir. Herhangi bir boya ya da renklendirici ile rengi beyazlatılmaz. Yapay maddeler ile yoğunlaştırılmaz. Bu nedenle porselen diş hekimliği için oldukça kullanışlı ve sağlıklı bir malzemedir.

  Bunun yanı sıra porselen sıralanan bu özellikleri sayesinde dişler ile uyumludur ve sağlık açısından riski yoktur.

  Porselen Diş Nasıl Yapılır?

  Porselen dişler çeşitli şekillerde yapılır. Bunlar,

  - İmplant diş

  - Porselen kaplama
  - Lamine kaplama
  - Empress
  - Kron diştir.

  Porselen Kaplama Nedir?

  Porselen kaplama, yapılan zirkonyum ve metal kaplamalar üzerine yapılan porselen kaplama dişlerdir. Altı zirkonyum ya da metal ile desteklenen porselen dişler oldukça kullanışlı ve sağlamdır. Porselen diş kaplama son yıllarda sıkça başvurulan bir diş estetiği uygulaması olmuştur.

  Lamine Kaplama Nedir?

  Lamine kaplama, diğer adı ile yaprak porselen kaplamalar, sağlıklı olan dişler üzerine yapılan kaplamalardır. Bu kaplamalar sadece dişlerin ön yüzüne yapılır. Dişlerin boyuna ve genişliğine uygun olarak çeşitli beyazlıklarda üretilebilen porselen lamineler, dişler üzerine özel bir ilaç ile uygulanır ve tamamen estetik kaygıları çözümlemek amacı ile yapılır.  Lamine kaplamalar, ciddi diş bozukluklarını çözümlemek için yeterli bir tedavi şekli değildir. Kozmetik diş hekimliği ve gülüş tasarımı branşlarında estetik bir diş dizilimi için yapılır.

  Lamine Porselen Diş Kaplama ile Ön Dişler Tasarlanabilir mi?

  Elbette. Eper ön dişlerde ortodontik bir problem yoksa sadece ön iki dişin arası hafif derece açık ise ve ön dişler alt ve üst şekilde kenetlendiği zaman, dişler kısa kalıyor ise lamine kaplama ile bu problemler kısa sürede çözümlenir.

  Porselen Kaplamalar Üzerine Diş Beyazlatma ( Bleaching) Tedavisi Uygulanabilir mi?

  Porselen dişler üzerine bleaching tedavisi uygulanamaz.  Çünkü bleaching tedavisinde kullanılan beyazlatıcı ilaç canlı dişler üzerinde etkilidir ve canlı dişleri sararmadan önceki rengine geri döndürmek konusunda başarılıdır. Porselenler üzerinde sonuç alınamaz.

  Canlı Dişler İçin Yapılacak Olan Bleaching İle  Porselen Dişler Arasında Renk Farklılığı Olur mu?

  Bleaching yani diş beyazlatma işlemi porselen dişlere uygulanamaz fakat bir hastanın ağzında hem porselen diş hem de kendi canlı dişi olabilir. Bu durumlarda hastanın kendi dişlerine beyazlatma işlemi uygulanır. Uygulama esnasında da porselen dişler koruma altına alınır. Fakat bu durumlarda hastaların en çok kaygılandığı konu ağız içindeki tüm dişlerin aynı derecede beyaz olup olmayacağıdır.

  Bu konuda kaygılanmamak gerekir. Çünkü porselen dişler, ağız içindeki diğer dişlerin rengine uygun olarak yapılır.

  Bunun yanı sıra orjinal dişlerin beyazlatılması da porselen dişlere göre ayarlanır ve tüm dişler eşitlenir.  Bu şekilde renk uyumu sağlanmış olur.

  Porselen Kaplamalar Sararır mı?

  Porselen her ne kadar diş yapısına uygun bir madde olsa da bir üretim aşamasından geçip elde edilen bir maddedir. Bu nedenle de canlı dişler kadar kolay sararmazlar. Fakat uzun yıllar içinde sapsarı olmasa da bir derece renk değiştirebilirler. Bunun yaşanmaması için ağız bakımı ve diş fırçalama aksatılmamalıdır.

  Porselen Diş Yapımı İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

  Porselen dişler en erken 19 yaşında yapılmalıdır. Çünkü 18 yaşına kadar dişler gelişmeye devam eder ve 18 yaşında gelişim tamamlanır.  Bu yaşa kadar bir diş travması, diş kaybı yaşanmaz ise 19 yaşından sonra porselen diş yapımı önerilir.

  Hamile Kadınlara Porselen Diş Yapılabilir mi?

  Eğer annenin dişlerinde müdahale gerektiren ciddi bir  problem yoksa hamilelik ve emzirme dönemi beklenmelidir. Çünkü ciddi bir problem yoksa yapılacak olan uygulama kozmetik amaçlı olacaktır. Fakat dişlerde ciddi konfor bozukluğu varsa, kaplama gerekli ise,  anne adayının diş doktoruna muayene olarak tedavi planını öğrenmesi ve bu tedavi için jinekoloğundan onay alması gerekir. Risk teşkil etmeyen durumlarda anne adaylarına da porselen diş yapılabilir.

  Porselen Diş Fiyatları Nedir?

  Porselen diş fiyatları, porselen dişlerin yapımında hangi yöntemin kullanılacağı, porselen yapılacak olan diş sayısı, porselen rengi gibi değişik bir takım kriter ile birlikte netleşir.  Ayrıntılı bilgi edinmek için bize ulaşabilirsiniz.

   

  Kaynak: Haber Kaynağı

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim