• BIST 107.401
 • Altın 174,128
 • Dolar 4,0997
 • Euro 4,9946

  Ortadoğu'da Milliyetçilik

  26.06.2014 14:37
  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Geçmişin bilinmesiyle, bu gün daha gerçekçi değerlendirilebilecektir. Osmanlı topraklarındaki Müslümanları birbirine düşürmek ve sonunda zayıf bırakmak için bir dizi alınan kararlar bulunmaktadır. Avrupa’nın bazı ülkelerinin 19. yüzyılda da Ortadoğu’da çalışmalarına yönelik aldıkları kararlardan bir kaçına kısaca bakmak gereği ortadadır.

  Bu yüzyılda Ortadoğu’da hedeflenenler ve çalışmalar eğer iyi anlaşılmış olur ise, bugün bu coğrafyayı daha objektif değerlendirmek mümkün olacaktır.

  Bu kararlardan;

  “Karar 6: Müslüman ülkelerinde, her tarafın emniyetsiz hale gelmesi sağlanacak bunun için şehir ve köy merkezlerinde karışıklık çıkarılacaktır .Bu karışıklıkları çıkaranlar, ......., yol kesenler her vesile ile ödüllendirilecek ve bunların lojistik ve maddi destekleri …………. tarafından temin edilecektir.”

  “Karar 9: İslam ülkelerinde devamlı olarak karışıklık çıkarılacak, İslam’ın bir ibadet dini olduğu dünya ile hiçbir ilgisi olmadığı kanaati işlenecektir. Her Müslümanın kafasına Hz. Peygamber ve halifelerinin siyaset ve ekonomi ile ilgilenmedikleri siyasete katılmadıkları düşüncesi yerleştirilecektir.’’ Batı; bu karaları ne adına alma gereği duymuştu. Hangi hakla ve hangi durumda bu kararlar alınmıştır. Buradan Orta doğuda oynananlara bakmak gerekmiyor mu?”

  Ortadoğu’yu iyi analiz etmiş batılı ülkelerden Amerika ve İngiltere’nin çalışmaları ile Rus ve Fransız konsolosluklarının kışkırtıcı tahriklerinin azınlıklar üzerinde oldukça etkili olduğu görülmüştür.

  “1860’lı yıllardaki Suriye olayları sırasında yaşananların tamamen taraflı anlatıldığı, başta Fransa ve İngiltere olmak üzere batılı büyük devletler Osmanlı Devleti’ndeki Hıristiyan azınlıkları kendi siyasi ve iktisadi emellerini gerçekleştirmede birer sıçrama tahtası olarak kullandıkları, nitekim Suriye, Girit, Makedonya ve Ermeni olaylarının hep aynı şekilde patlak verdiği,” Görüşünün; kararları teyit edercesine Yahudi olan (Aaronesohn 2003:10) yazar ifade etmektedir.

  Suriye ve Mısır gelişmekte olan Arap Milliyetçiliğin merkezi olmuştur.

  Osmanlı-Türk’le birlikte İslam’a, yenileme ve cehalet girdiğini iddia eden batının, başlatmış olduğu olumsuz ve karşı propagandası ne yazık ki, Arap yazarlarının düşünce ortamına yerleşmiş, okullarda Türkçe eğitiminin yapılmamasına etkili olunarak sonuç alındığı bilinmektedir.

  “Devlet işleri Türklerin eline geçince memleketi hüzün ve ızdırap kapladığını, onlar İranlı’dan ve Arap’tan nefret edip, birbirleriyle de anlaşamazlar.” gibi Mısırlı Tarihçinin değerlendirmesinde anlaşılması mümkün değil midir?

  Ortadoğu da hiç bitmeyen batının çalışmaları ve uygulamaları; aynı dinden, aynı milletten olanlar arasında da batının kendi bakış açılarına göre değerlendirilmiştir.

  Bu coğrafyada Osmanlı-Türk’e karşı taraflı çalışmaların yapıldığı belirgin olarak ortada olduğu, basın yoluyla da Türklere karşı kendi ülkelerinde tek taraflı haberlerle tepki gösterenler bu coğrafyada asırlarca adaletli bir yönetimi hakim kılan Osmanlı-Türk’ünün huzuru sağlamayacağını ortaya koymaları bugün Irak’a daha çok demokratik hak için mücadele yapılması anlayışıyla örtüşmüyor mu? İşgal edilen Irak’ta demokratik hak diye bir şey var mı? Irak’ta, Ortadoğu’da neden huzur temin edilmek istenmemektedir. Müslümanlar katledilmekte, Milliyete ve inanca karşı soykırım ve katliam yapılmaktadır. Suriye’deki anlayışta bu gün İran ve Amerika’nın hangi mutabakatla hareket ettiği tarihe ışık tutmaktadır.

  Türk’ün yönetiminde olan Ortadoğu’da, huzur, adalet, inanca saygı ve hoşgörü vb. bulunmakta olduğuna tarih şahitlik yapmıştır.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim