• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547

  OLANLARIN FARKINDAMIYIZ ?

  26.12.2012 10:33
  Hasan Suiçmez / yazar

  Hasan Suiçmez / yazar

   

  Bir modadır gidiyor; efendim herkes İngilizce öğrenmeli!

  Bir beladır geliyor; efendim dünya küresel bir köye dönüşecek;

  Bir kazadır yaşanıyor; herkese İngilizce öğretmeye çalışıyoruz!

   Hatta yakın bir gelecekte çok bilimsel çalışmaları olan akademisyenlerin yeni bir bilimsel! İcadı olarak: “aslında en iyi İngilizce öğrenmenin ana rahminde olacağının” açıklanması yapılırsa kimse şaşırmasın!

  Dahası İngilizce ağlayan bebek doğuran annelere “dil tazminatı” ödenirse hiç şaşırmayalım!

  Yahu bu nasıl bir iştir?

  Gerekçe hazır; efendim İngilizce bir dünya dili;

  Başka; insanların ortak bir dile ihtiyacı var,

  Başka; İngilizce ilim dilidir,

  Bunları yazarken sakın yabancı dile karşı olduğumuz anlaşılmasın, aksine: ”bir dil bilen bir insan, iki dil bilen iki insandır” gerçeğine inananlardanım.

  İyi de dünyanın nüfusu 7 milyarın üzerinde. Nasıl oluyor da 6 milyar 940 milyon insan 60 milyon insanın dilini konuşacak. Bu gün İngiltere’nin nüfusu yaklaşık altmış milyondur. Eğer İngiltere emperyalist bir politika izlememiş olsaydı, sömürgecilik yapmamış olsaydı, dilini değiştirmek için Milletleri soykırıma tabı tutmasaydı böyle hâksiz ve hadsiz bir gücü nasıl elde edecekti?

  Acaba aydınlarımız, eğitmenlerimiz ve her seviyedeki insanımızın büyük gayretlerle çocuklarına öğretmeye çalıştıkları İngilizce sonradan başlarına küresel bir bela olmasın!

  Onlarca yıldan beri okullarımızda Türkçe ders saatinden çok İngilizce okuttuk çocuklarımıza. Sanki hepsi dışişleri bakanlığında görev alacaktı veya hepsi mütercim olacaktı, ya da kendi şirketinin herkes İngiltere’de ki temsilcisi olacakmış gibi aşk ve şevkle çalıştık.

  Dahası bir zamanlar Türkçe anlatıp kavratamadığımız Fen ve Matematik derslerini Anadolu liselerinde İngilizce öğretmeye çalışıp binlerce gencimizi hafıza soykırımına tabi tuttuk! Her gelen yetkiliden bu anlamsız ısrara son vermesi için beklentilerimiz oldu ama nafile ümitlendik. Bırakın son vermeyi her gelen yeni eklemeler yaparak neredeyse anadilimiz artık İngilizcedir demedikleri kaldı.

  Anadillerini doğru dürüst öğretemediğimiz milyonlarca öğrencimize, milyarlarca dolar harcayarak İngilizce öğretmeye kalktık. Dünyanın neresinde böyle bir kültürel soykırım vardır. Dünyanın neresinde kendi anadilleri varken üniversiteler yangına odun taşırcasına başka bir dil ile eğitim öğretim yapmaktadırlar!

  Hangi ülkenin sokakları işgalci kültürün reklam panolarına dönüşmüş, daha ilginci bütün bu çılgınlıkların sonunda kaç kişi gerçekten dil öğrenebilmiş? Batılı ülkelerde de yabancı dil öğretimi yapılıyor. Acaba hangisi bizdeki gibi boşuna çalışmaktadır bilen var mı? İşin birde başka bir yönü vardır ki bunu okuyacak değerli okuyucularımızın bir bölümü belki de bize kızacaklardır. Ama olsun biz doğruları yazalım da bedeli kızılan insan olmak olsun.

  Dünya dili ve dünya küresel bir köy olacak yalanını yayanlar bunu bilinçli yapıyorlar. Bunlar İslam düşmanı olan bilinçli çevrelerdir,çünkü:

  “Göklerin ve yerin yaratılmasıyla dillerinizin ve renklerinizin ayrı olması o’nun ayetlerindendir”(Rum süresi 22.Ayet)

  Demek ki Allah insanların dillerinin ayrı olmasını istemiş ve öyle yaratmış, kim ne diyebilir ki?

  Demek ki dünya dili diye bir İslami inanç yoktur.

  “Ey insanlar, biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık, sonrada birbirinizi tanıyasınız diye sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız en ziyade takva sahibi olanınızdır. Allah ise her şeyi bilir, her şeyden haberdardır” (Hucurat Süresi 13. Ayet)

  Demek ki Allah “dünyanın küresel bir köy olmasını ve ayrı ayrı yaratılan kavimlerin tek bir millet olmasını istememiş, isteseydi bunu kim önleyebilirdi ki?

  Bilmeden mi bütün bu yanlışlıkları yapıyoruz düşünmek zorundayız!    

  O zaman şu soruyu soralım ve beraber cevaplayalım;

   Dünyaya tek dili ve küresel bir köyü dayatanlar kimin dostu, kimin düşmanıdır?

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  sacide
  29 Aralık 2012 Cumartesi 11:00
  hodri meydan
  Kaldı ki ingilizceciler meslekten ihraç edilmeliler ise eğer,gururla söyleyebilirim ki çoğu ingilizceden daha fazla şey biliyordur.Bu ülkenin Türkçesini,Edebiyatını,Tarihini,Kültürünü,Dinini...okuyor araştırıyor ve bunlara sahip çıkıyorlardır.İnsanları şucu,bucu diye ayıran ve İngilizceci sadece ingilizce bilir sananlar yanılıyorlar.Kendi adıma diyebilirim ki hem ingilizceyi süper öğretip hem ülkesine sahip bir genç yetiştirebilirim. Acaba bazıları karşı çıkmak dışında ne yapabilir?hodri meydan.
  78.163.124.243
  sacide
  29 Aralık 2012 Cumartesi 10:52
  duyurulur
  Bazıları bu sayfayı facebook sayfasıyla karıştırıyor sanırım,sırf yorum olsun ya da sırf karşı çıkayımda nasıl olursa olsun düşüncesindeler.Yabancı dilin önemi ve gereği tartışılmaz bile ama bunu farklı bir ideolojiyle gençlerimizin dünyasına sokuyorlarsa buna karşıyım ben.Osmanlı eğer zamanında bunu yapsaydı,adına da küreselleşme deseydi şimdi bambaşka bir durumda olurdu dünya.Yabancı dil bilip konuşmak başka,yabancı dile bağımlı olmak başka.Adı kimyacı olan muhaliflere duyurulur....
  78.163.124.243
  yaşar
  28 Aralık 2012 Cuma 11:35
  Sen neymişsin be abi o
  Bismillahirrahmanirrahim.Allahım beni ve ülkemi yabancı dil öğrenenlerden .yabancı dil öğretenlerden muhafaza eyle.Küresel dünyayı top edip oynayacak güce sahip bir milletin (USA USK , vb. ) evlatları zaten ingilizce konuşuyor.Bende araştırdım ingilizce öğrenin diye bir ayet yok.O halde niye öğrenelim derhal bu USA maşası yabancı dil öğretmenlerinin işine son verilmelidir. Dil : insanlar arasında bir iletişim aracıdır O şanlı ecdadınız fransızcayı ana dili gibi konuşuyordu.
  176.40.179.225
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim