• BIST 93.198
 • Altın 230,400
 • Dolar 5,7808
 • Euro 6,6326

  Trabzonlu'ya Ermenistan'dan davet

  Trabzonluya Ermenistandan davet
  30.09.2009 12:44
  Trabzon Sanat Tiyatrosu Yönetmeni Necati Zengin’ e Ermenistan’ dan resmi davet.

  Bu sezon kuruluşunun 17. yılını kutlayacak olan Trabzon sanat Tiyatrosunun (TST) Genel sanat Yönetmeni Necati Zengin’ e, Ermenistan’ ın başkenti Erivan’ da yapılacak olan uluslar arası Tiyatro Festivaline katılması için resmi davet geldi.

   

   

  Birçok ülke tiyatrolarının katıldığı “Hayfest” adlı Tiyatro Festivali Ermenistan’ ın gerçekleştirdiği en önemli kültürel organizasyonlardan biri sayılıyor.

  Davet ile ilgili olarak bir açıklama yapan TST Yönetmeni Necati Zengin, aynı Tiyatro festivaline 2006 yılında da katıldığını ve çok memnun kaldığını söyledi.

   

  Necati Zengin “ Ermenistan’ da ki katıldığım ilk Hayfest Tiyatro Festivali Türk ve Ermeni Tiyatro – Sanat ilişkileri açısından çok önemli bir başlangıç olmuş ve festival sonrası Trabzon’ a beraber döndüğümüz Ermeni Yönetmen Hrant Hakobyan 2006-2007 sezonunda sahnelediğimiz “Bağdasar Kardeş” adlı oyununu Osmanlı dönemi Tiyatro yazarlarından Agop Baronyan’ın yazdığı ve Diran Lokmagözyan’ ın Türkçeye çevirdiği bir tiyatro klasiğiydi. 120 yıl sonra ilk kez TST tarafından sahneye konulmuş, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere bir çok turneye çıkmış ve çok beğenilmiştir.

   

  Trabzon’ da yapılan Uluslar arası Tiyatro Festivaline son birkaç yıldır katılan Ermenistan’ ın Türkiye’ den de bir Tiyatronun Hayfest Festivaline davet edilmesi ve katılması gerekir. Böyle bir sanatsal alışverişin iki ülke arasında ki sorunlara katkı sağlayacağını düşünüyorum. Yoksa benim bireysel olarak bu kültürel organizasyonlara davet edilmem fazla bir şey ifade etmez” dedi.

   

  1-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Tiyatro Festivalinde, bir Türk oyunun Ermenistan’ da kendi yönetimiyle sahnelenmesinin gündeme geleceğini söyleyen Zengin, bu konuyla ilgili daha önce de teklif aldığını sözlerine ekledi.

   

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim