• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845

  Muharrem Usta'dan şike açıklaması

  Muharrem Usta'dan şike açıklaması
  02.09.2016 06:19
  Trabzonspor kulüp başkanı Muharrem Usta, şike konusunda Fenerbahçe'nin mahkumiyetini bir kez daha ortaya koydu.

  Geçtiğimiz hafta Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Yönetim Kurulu üyesi Şekip Mosturoğlu, Ntv'de Oğuz Haksever'in konuğu olmuştu. Programa Trabzonspor tepki göstermişti. Programın ardından Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta NTV ve Ntvspor canlı yayınında cevap hakkını kullandı ve şike süreciyle ilgili iddilara açıklık getirdi.

  ustuuuuu.jpg

  Olaya vakıf olma konusunda hayli başarılı bulunan Trabzonspor Kulüp Başkanı Muharrem Usta, bilinen gerçekleri bir tez daha gündeme taşıdı. Usta, şike konusunda özetle şunları söyledi;

  - Spor ahlakı dışında müsabakayı etklieme faaliyetlerine şike deniyor. Sonuç ne olmuş diye bakılımıyor. Önemli olan spor ahlakı dışında bir şeye giriştiniz mi girişmediniz mi? Spor ahlakı dışında hareket ettiğinizde sonucuna bakılmaksızın cezaları veriliyor. Bence bizim ile Trabzonspor arasında olan ve Fenerbahçe'yle FETÖ arasında olan iki konuyla karşı karşıyayız.

  - Sportif hukuk boyutu çok basit. Okuma yazma bilen herhangi bir insanın CAS'da UEFA ve İsviçre Federal Mahkemesi'nde verilen  kararların tercümesini okuduğunda şike meselesini gayet iyi çözer. Bizim camiamız şunu söyledi. Muharrem bey lütfen yanına avukat al. Bilerek almadım. Spor hukuku konusu herkesin anlayabileceği kadar basit bir konu. O nedenle benim bu noktada bir avukata ihtiyacım yok.

  - TFF ne karar vermiş, UEFA ne demiş, CAS ne demiş, Türkçe okuması olan herkes bunu anlar.

  - Fenerbahçe'ye kumpas kuruldu mu, kurulmadı mı bu ceza hukukunu ilgilendiren bir olay ve bizimle Fenerbahçe arasında ceza hukukuna dair bir şey yoktur. Tekrar ediyorum. Eğer FETÖ Fenerbahçe'ye kumpas kurmuşsa, ele geçirmeye çalışmışsa bizde kimse Fenerbahçe veya başka bir kulübü ele geçirmesin diye o kulübün yanında oluruz. O yüzden Fenerbahçe'ye kumpas kurulmuşsa biz de Fenerbahçe'nin yanındayız.

  SÜREÇTE NELER YAŞANDI!

  - 2010 - 11'de Trabzonspor ve Fenerbahçe aynı puanda bitiyor. Ve telefon mesajları fark edilince, müsabaka sonucu etkilemeye yönelim mesajlar fark edilince şu yapılıyor. Önce 2 Haziran'da önce Trabzonspor sonra Trabzon Baro'su, sonra Kemalettin Göktaş şikayette bulunuyor. Hem federasyona hem de UEFA'ya. Kaan Söylemezgiller'e Emre Belözoğlu ve Emenike konusuyla ilgili mesajlar var. Bu mesajlar bir şekilde ele geçiriliyor. Bu mesajlar ele geçirilince Trabzonspor girişimde bulunuyor. Sene bitmiş, şampiyon Fenerbahçe olarak ilan edilmiş. 3 Temmuz süreci sonrasında gelişiyor. Devamında bu tablo ortaya çıktığında 24 Ağustos'da Türkiye'de yaşanan bu sorunlar nedeniyle UEFA Türkiye Masası şefi Türkiye'ye geliyor. Ve 24 Ağustos'da TFF, bir karar vermek zorunda kalıyor.

  - UEFA, TFF'ye yazı yazıyor. 24 Ağustos'tan önce. Türkiye'de şikeyle ilgili çok ciddi sorunlar var. Fenerbahçe'yle ilgili TFF'den 3 şey istiyor. 1 diyor Fenerbahçe'ye söyleyin kendisi karar versin 1 yıl Avrupa'ya gelmesin. 2 - Eğer ki Fenerbahçe karar vermezse sen, TFF o zaman sen gönderme fakat Fenerbahçe'ye 3 yıl ceza vereceğim. 3- Eğer sen de bu konuda karar vermezsen Türkiye'ye Avrup'da 5 yıl ceza veririm, Fenerbahçe'ye de 7 yıl ceza veririm.

  - TFF de ben buna hızlıca karar veremem diyor. TFF kendi yönetimiyle oturuyor ve şunu diyor. Ben Fenerbahçe'yi UEFA için Avrupa için göndermiyorum diyor. Ve UEFA oturuyor şu kararı veriyor. Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'ne almıyoruz, Trabzonspor'u alıyoruz. Ve Fenerbahçe şampiyon ilan edilmesine rağmen, Trabzonspor da Avrupa Kupalarında bir gün sonra maç yapacakken Trabzonspor'u Şmapiyon Kulüpler Kupası'na çağırıyorlar. Tekrar ediyorum Şenes Erzik o toplantıda bulunmuyor.

  - Avrupa'daki sportif yargılama ''zero tolerance'' üzerine kurulu. Avrupa Kupalarının kalitesini, itibarını en ufak bir şekilde etkileyecek konuda UEFA ve CAS'ın en ufak bir yumuşak davranışı söz konusu değil. Avrupa'da bugüne kadar yaptığı uygulamalarda sıfır töleransı görüyorsunuz.

  - Trabzonspor ile Fenerbahçe arasındaki konu şike konusudur ve sportif yargılama konusudur. TFF içindeki kurullar için de UEFA için de CAS için de bu geçerlidir.

  TFF'NİN ÖNERİSİ GENEL KURUL'DAN GEÇMEYİNCE!

  -  UEFA bizim federasyonumuza 3 madde sunuyor. Ve bizim Federasyonumuz 2. maddeyi uyguluyor. Mehmet Ali bey doğası gereği Fenerbahçeli. Federasyon bu sorunu çözebilmek adına uğraş veriyor. Fenerbahçe'nin bu konuyu çözmek uğruna UEFA'da kararlar çok ağır. Ceza alma durumu söz konusu olunca Nisan 2011'de 6222 çıkmışken 7 ay sonra değiştiriliyor ve hafifletiliyor. Bu ceza hukukunu ilgilendiren maddeler. Fakat ilginç bir şey oluyor. Mehmet Ali Aydınlar Genel Kurul kararı alıyor ve şu kararla toplanıyorlar.

  1) TFF Olağan Genel Kurulu'nda müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs girişiminde bulunan takımlara uygulanacak yaptırımlar yerine 1 defaya mahsus olmak üzere  aşağıdaki maddelerin uygulanması karar alınması düşünülmektedir.

  Nedir bunlar

  1) Federasyon yönetimi diyor ki o sezon verilen kupaları geri alalım. Türkiye Kupası Beşiktaş'ın, Şampiyonluk Kupası Fenerbahçe'ye verilmiş. Beşiktaş geri vermek için başvurmuş. İlk madde bu.

  2) Müsabaka sonucunu etkilemenin ağırlığına göre 12 puandan az olmak üzere puan silelim

  3) 2 Milyondan az 10 milyondan çok olmamak üzere para cezası verelim.

  4) Suçlu bulunan kulüpler Avrupa'ya gitmesi.

  Genel Kurul'dan bunlar geçmeyince Mehmet Ali Bey istifa ediyor. Aslında bu kararlar UEFA'nın kararlarına aykırı ama Federasyon bunu UEFA'ya soruyor. İlginç bir şekilde UEFA da diyor ki ''tamam kabulumdür böyle gir''

  - Demek ki burada şu oluyor UEFA'nın söylediğin dışında bir şeye de anlaşılmış ama Genel Kurul'dan bu geçmemiş.

  - TFF ve UEFA'nın birlikte aldığı bir karar vardı bu Genel Kurul'dan geçmedi ve Yıldırım bey geldi. Yıldırım Demirören'in PFDK'nın yargılamasında ise kararlar çıkıyor. Teşebbüsün varsa şikenin içine girdin diyor. Şekip Mosturoğlu'na 3 yıl hak mahrumiyeti, Cemil Turan'a 1 yıl hak mahrumiyeti veriyor.

  TÜRKİYE'DE VE AVRUPA'DA ŞİKEDEN CEZA VERİLDİ!

  - Türkiye'de 3 kişiye 1'er yıl men cezasını veriyor. PFDK diyor ki Türkiye'de şike var. Sahaya yansıdı mı yansımadı mı? Sportif yargılama buna bakmaz. Türkiye'de hemen Tahkim Kurulu'na gidiliyor ve Türkiye'deki Tahkim bu 3 itiraza şunu söylüyor. 1) İlhan Ekşioğlu'nun oy birliğiyle alınan karar kabul edilmiştir. Cemil Turan ve Şekip Mosturoğlu oy birliğilyle verilen karar kabul edilmiştir diyor. Yani Tahkim de şikeyi kabul ediyor.

  - UEFA ne yapıyor? 22 Haziran 2013... UEFA diyor ki 1) Fenerbahçe aşağıdaki işlemlere dahil olduğuna karar vermiştir. Ben Fenerbahçe için üzülüyorum. Bireylerin yaptığını kulüplere bağlayınca üzülüyoruz. Trabzon'da bir kişi sahaya atlıyor koca camiaya mal ediliyor. Üzülüyoruz.

  FENERBAHÇE'YE KUMPAS KURULDU!

  - Fenerbahçe'ye bir kumpas kurulduğuna inanıyorum. Fenerbahçe'ye örgütlü bir yapının bir takım sebeplerle... Böyle bir şey olmuş olabilir, hatta kuvvetle inanıyorum. Ama dinlemeler yapılırken birileri yaptırmıyor ki. Bunlar delil. UEFA da kabul ediyor, CAS da kabul ediyor. Fenerbahçe'ye kurulan kumpas ayrı yerde yargılanıyor zaten.

  - Ama kimse de şunu demesin, Fenerbahçe ile ilgili kişilerin şu eyleme teşebbüs ettiğini örgüt yaptırmıyor ki. Yasal olmayan bir dinlemeyle kanıt olmuyor. Ceza hukuku olarak aklanabilirler ama sportif olarak olmuyor.

  - UEFA tatmin oldu mu? CAS tatmin oldu mu? Türkiye'deki PFDK, Tahkim Kurulu tatmin oldu mu? Oldular ve ceza verdiler...

  UEFA 5 MAÇ DEDİ TEMYİZ 8'E ÇIKARTTI AZİZ YILDIRIM'I DA EKLEDİ!

  - UEFA 5 maç için şike vardır dedi. Ve UEFA Temyiz Kurulu'na gidiyor. UEFA rahat tatmin oluyor bu olaylara. Bu sonuçları verenler UEFA ve CAS. Günün birinde UEFA ve CAS kararından döner mi? Dönerse konuşalım...

  - Temyize gidiyor. Temyiz diyor ki UEFA sen 5 maç dedin ya o 8 maçta var. Maçları sayıyor... Fakat Temyiz Kurulu'nda isimlere Aziz Bey'i de ekliyorlar. Arkasından iş bir üst mahkemeye gidiyor. CAS 2013'te diyor ki netice olarak şu maçta şike yapmaya teşebbüs ettiğini, şu maçta şike yapmaya teşebbüs ettiğinden hakem heyetinin hiçbir şüphesi yoktur.  Tatmin olmuştur. 4 maçta şike teşebbüsünde bulunmaktan suçlu bulunmuştur.

  - İsviçre Federal Mahkemesi de diyor ki evet bu kararlar doğrudur. Konuyu reddediyor.

  - Tapeler Türkiye'de mahkemede gündeme geldiğinde ilgili şahısları tapeleri reddetmedi. Şunu söylediler ''Bunlar şike değil ki'' ama içeriği reddetmediler.

  - Usulsüz dinlemeler ceza yargılamasında çok şey ifade eder ama ister PFDK ister CAS - UEFA tatmin olmuşsa kararı verir. Ve doğası gereği iş bu noktaya gelmiş.

  BİZ UEFA VE CAS'A ŞUNU DEDİK

  - Biz şunu yaptık. Sen Türkiye'de şikenin olduğunu söylüyorsun, gereğini yapsana. UEFA diyor ki ''Benim yetkimde değil'' ve müdahale etmiyor. Biz de bunu CAS'a götürdük. UEFA burada doğru karar vermedi dedik. Şimdi CAS'ın bu kararını bekliyoruz. Olmazsa FİFA'ya gidebiliyorsunuz. Oraya da gideriz.

  - Peki Trabzonspor bunun neresinde. Trabzonspor yok mu bu işin içerisinde? Trabzonspor'un hem ceza hukuku kanalında hem de sportif hukuk kanalında Fenerbahçe'nin şikayetleri nedeniyle tam 13 yerden beraat etti. 2010 - 11'de UEFA Avrupa Ligi'ne Trabzonspor alınıyor... Şampiyonlar Ligi'ne alınıyor... 2011 - 2012'de tekrar Avrupa'ya alıyorlar. Avrupa'ya giden her hangi bir kulüp şikeye bulaşmadım diye evrak veriyor. Biz de doğası gereği her sene bunu veriyoruz. 2012 - 13'de gidiyoruz, 2013 - 14'te gidiyoruz... Her sene gidiyoruz. Sonra TFF Etik Kurulu bizim aleyhimize hiçbir karar almıyor. TFF, PFDK'sı hiçbir karar almıyor. 16 ACM almıyor, Yargıtay'a gidiyorlar bir şey çıkmıyor. UEFA'ya gidiyor bir şey çıkmıyor. UEFA Temyiz Kurulu'na gidiyorlar bir şey çıkmıyor. İkinci kez TFF Etik Kurulu'na gidiyorlar yine bir şey çıkmıyor.

  - 13 yere gidiyorlar Trabzonsporla ilgili bir şey çıkmıyor!

  - Fenerbahçe bizi UEFA Disiplin Kurulu'na bizi o usulsüz dinleme dediği kayıtlarla şikayet ettiler. Ben de Fenerbahçe'de yönetici olabilirim fark etmez. Milyonlarca Fenerbahçeliyi tenzih ediyorum. İnsanların yaptığı hatalardan dolayı camiaların rencide olması içimi acıtıyor. O dinlemeler usulsüzdür diyorlar ya bizi onlarla UEFA'ya şikayet ettiler.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Trabzonspor'a Aytaç Kara Piyangosu22 Şubat 2018 Perşembe 16:28
 • Trabzonspor'dan 5 Milyon Euro İstediler22 Şubat 2018 Perşembe 16:20
 • Trabzonspor Bedel Ödüyor!19 Şubat 2018 Pazartesi 19:38
 • Sosa'dan Yusuf Açıklaması19 Şubat 2018 Pazartesi 10:41
 • Nevzat Aydın'dan Olay Paylaşım!19 Şubat 2018 Pazartesi 10:38
 • Muharrem Usta'dan İstifa Kararı!19 Şubat 2018 Pazartesi 10:36
 • Yusuf Yazıcı'dan Özür Açıklaması19 Şubat 2018 Pazartesi 10:34
 • Bu Sezon 13. Direk06 Şubat 2018 Salı 04:59
 • Sezon Sonu Trabzonspor'a Geliyor05 Şubat 2018 Pazartesi 10:16
 • Muharrem Usta'nın Sosa İsyanı31 Ocak 2018 Çarşamba 09:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim