• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845

  Milli Misak Bölünmez Bütünlüktür

  08.02.2013 11:22
  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Kenan Kuru / köşe yazarı

   

  Türk Milleti yoğun propaganda sonucu ,doğru ile yanlışı, yasal olan ile yasal olmayanı hukuk devletinden yana olan ile hukuk devletine karşı olanı  ayırt etmekte, tespit etmekte,  tereddüt’ e düşürülmektedir.

  Doğru ve etkili çözüm yolunun geliştirilmesibu noktada  atılacak en önemli adım olmakla beraber, problemlerin ortaya konulması da  çözümsüzlük  olmamaktadır.

  Bölgedeki terörle asıl hedeflenenin Türkiye’nin gelişmesini istemeyen  dış ve iç mihrakların planı olduğuna dair  pek çok görüşler ileri sürülmektedir.       
   

  Güneydoğuda dışarıdan da destek gören terörün  çabası yörede; Irak, İran , Suriye ile birlikte Türkiye’ den de  toprak almayı amaçlamakta mıdır? Ülkemizdeki karışıklıklar bir etnik grubun siyasi gelecekleri için kendilerine bölge oluşturma gayreti görülmekte değil midir?

  Ekonomik durum, az gelişmişlik, Kültürel haklar, özerklik ve federasyon gibi  ifadelerini de kapsayacak olan, çalışmalar ve isteklerin gerçek hedefi nedir?Yoksa; Türkiye’nin topraklarının bir bölümünün Misak-ı Milli sınırlarının dışına çıkarılması mıdır? Türkiye kamuoyunun, özelliklede  bu yolda bir gelişmenin bölgedeki geleceğe yönelik potansiyel bir ilerleme oluşturacağı görüşünde olanlara yeterince anlatılamaması, bölge ve dünya kararlarını ne ölçüde  etkiliyebileceğinin tahlili gerekmez mi?Dolayısıyla; tam bir netlik ile, bu ülkelere kabul ettirilememesi, engelleyici ve geciktirici bir  rol oynamaya devam etmez mi?

  Bölgede bir kürt devletine giderek  barışın gelişimine fayda sağlanılacağına inanmak abesle iştigaldir.

  Bu sade gerçeğin bütün açıklığıyla görülmemesi olacaksa, buraya çözüm aramak gibi, yapılan çalışmalarında, farklı değerlendirmelerle sonuçsuz kalması hesabı olanları cesaretlendirmez mi.?  Bu durum, Türkiye açısından son derece zor bir problemin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bir anlamda problemi çözümsüz bırakmaktadır.

  Bugün gerek kamuoyu önünde, gerekse bölgede cesaretle ve açıkça ortaya konulanları  tahlil etmek gerekmektedir. Problemin özünü oluşturan asıl amaç yerine, ortaya konulan ve hedeflenenlerin çok daha farklı olduğudur. Bölgede yaşayan vatandaşlar Anayasada  ve Yasalarda  Türk Devletinin asıl unsuru olarak eşit haklara sahip iken, Bunun dışındaki değerlendirmeleri ve uygulamaları ifade etmek bölücülüğe destek olmak değil midir?

   

  Yanlış aşılama yüzünden bahçede çiçek açtıramayan bir bahçıvanın her gün çiçek açacak diye beklemesi yerine İlk önce bahçede, bahçıvan neden çiçek açmadığının tespiti ile işe başlarsa yanlış aşılama sonucu çiçek açmadığını görebilecektir.

   

  Ülkemizde kavram kargaşası ortaya çıkarılmak istenmektedir. Kimin ne söylediği, niçin söylediği anlaşılamaz hale getirilmiştir. Halbuki Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Burada herkesin hukuka uyma zorunluluğu yok mudur?

   

   Türkiye bu ayrılmaz vatan parçasının sosyo-ekonomik kalkınmasını ve gelişmesini sağlarken terör ile mücadelede en etkili unsur olan insanların geleceklerinden emin, hayatlarında mutlu olmaları, sahip oldukları bu değerlere zarar verilmemesini istemeleri olacaktır.

       93 yıl önce 28 Ocak’ta kabul edilen MİSAK-İ MİLLİ Türk Milletinin  ve Vatan toprağının bütünlüğü olarak tarihte yerini almıştır.             

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  bilal
  08 Şubat 2013 Cuma 12:54
  misak-ı milli
  Sayın yazar acaba misak-ı millinin nerleri ihtiva ettiğini ve nasıl bundan taviz verildiğini bilmiyormuda atıyor. Önce sana anlatılan yalan tarihi yaz, sonra neden taviz verildiğini yaz, ondan sonra konuşalım bunları...
  176.40.106.199
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim