• BIST 97.988
 • Altın 242,791
 • Dolar 6,2610
 • Euro 7,3524

  Millet İradesiyle AnayasalÇıkış

  24.08.2015 08:30
  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Parlamenter demokrasilerde zaman zaman siyası bunalımlar olduğu bilinmektedir.
  7 Haziran’da yapılan seçimde; Millet iradesinin TBMM’deki ortaya çıkardığı tablodaki sandalye sayısı hiçbir siyası erke tek başına iktidar kurma yetkisi vermemektedir. Koalisyon olması da mümkün görülmemektedir.
  Demokratik teamüller gereği zaman zaman zora giren tıkanıklıkları ülke yönetiminde egemen olan Millet iradesi ile Anayasal çıkışta görmek önemlidir.
  Türkiye’nin ifade edilen “sistem” tıkanıklığının net olarak ortaya konulmaması çözümsüzlük olmaktadır. Parlamenter sistemde deneyimi olan ülkemiz, “TBMM’nin seçtiği Cumhurbaşkanı’ndan, Halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı’na ”giderek geçmişten günümüze yeni bir anlayış eklemiştir. Başkanlık sistemi ile parlamenter sistemi birbirlerinin alternatifi olarak görmek yerine, siyası açıdan var olan sorumsuzluk konumu ile verilen kararlara ve yapılan tercihlerdeki siyasi içeriğin tabiatıyla ortaya çıkardığı hukuksal sorumluluk arasındaki dengenin nasıl sağlanacağıdır.
  Türkiye’de Başkanlık sisteminin tartışılıp hatta konuşulmasında parti Genel Başkanlığından Çankaya’ya çıkmış, 8,9. Cumhurbaşkanlarının açıklamalarına kısaca bakılır ise bu gün daha iyi analiz edilmiş olacaktır. Başkanlık sistemi ile ilgili içinde bulunulan çıkmazlara “Anayasal yetkilerin kendine yetmezliği, görev süresi, seçiliş tarzı gibi tartışmalarının tanımlamalarına kadar” cevap arandığı hafızalarımızdadır.
  Seçimle gelen Cumhurbaşkanının güçleneceğinden bahseden 9. Cumhurbaşkanı’na ise, dönemin Başbakanı, Başkanlık sisteminin Türkiye’yi maceraya götüreceğine dair görüşü ile yorumunun olduğu bilinmektedir. Halkın ilk defa seçtiği 12. Cumhurbaşkanı daha farklı bir boyutla Türkiye’nin gündeminde yerini korumaktadır. Cumhurbaşkanlığına Parti Genel Başkanlığından gelen 8,9 ve 12 Cumhurbaşkanlarının dışında Başkanlık sistemi konusu fazlaca öncelik olmamıştır.
  Parlamenter rejimlerde Devlet kurumlarının çalışmaları arasında uyum sağlama görevi, yürütmede iki başlı olmama ya da yansızlığı ilkeleriyle de her hangi bir çelişki içinde olmaması Cumhurbaşkanı’nın önemli özelliği olmaktadır. Aslında 1982 Anayasasının belirlediği çerçeve içinde Cumhurbaşkanı’na tanınan yetkiler klasik parlamenter rejimlerde görülenlere göre oldukça fazladır.
  Bunlardan; Cumhurbaşkanı Meclisi fesh edebilmekte, bu günde Ülkenin içinde bulunduğu tabloda bilindiği gibi TBMM’den Hükümet kurulmaması sonucu anayasanın 116 maddesi ile seçimlerin yenilemesi, yargı üyelerine üye atayabilmekte, kararnameleri imzası ile geçerli kılmakta ve önemsenmesi gereken benzer nitelikli yürütme yetkilerine sahip bulunmaktadır.
  Bu yetkilerine karşılık Cumhurbaşkanı’nın siyası açıdan bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
  Anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir durumdur. Zira halk tarafından seçilmeden önce de Cumhurbaşkanı sorumluluğu aynı olmuştur. Dolayısıyla, halkın seçtiği Cumhurbaşkanı olunsa da siyasi sorumluluk yüklememiştir. Parti Genel Başkanlığından Cumhurbaşkanı seçilenlerin geçmişte var olan uygulamalarıyla parti ile ilişkilerini kesmiş olduğunu ve geriye dönüp bakmadıklarını ifade ederek siyası açıdan sorunsuz olmasına dikkatleri çekmişlerdir.
  Türkiye’de demokrasinin işlerliği ve devlet yönetiminde verimlilik, etkinlik düzeyinin artırılması çalışmalarında içinde bulunulan konumda ele alınması önemli görülmektedir. Ülkenin meselelerinin çözümünde en üst merci ve hakem olabilmek imkânını önemli ölçüde zedelememek gerekmektedir.
  Millet iradesi ve demokrasinin gerekleriyle ortada olan “sandık” çözümdür.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim