• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812

  Medya Trabzon Gazi Meclisteydi

  Medya Trabzon Gazi Meclisteydi
  13.10.2016 13:37
  Medya TRABZON, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminde bombaların hedefi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret eti.

  Aradan iki aya yakın bir süre geçmesine rağmen 15 Temmuz saldırının izleri hala tazeliğini koruyor.
  TBMM bir yandan yaralarını sarmaya çalışırken, bir diğer yandan çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
  AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora anlattı, Ali Kemal Yazıcı kaleme aldı.

  Türkiye Büyük Millet Meclisinin ziyaretçi kapısından girerken bizi nasıl bir fotoğrafın beklediğini açıkça fazla düşünmedik. Kimliklerimizi verdik, ziyaretçi kimliklerimizi yakamıza takıp içeri girdik. Oflu olduğunu söyleyen bir polis içeride fotoğraf çekmemizin yasak olduğunu, malum yerlerde fotoğraf çekmenin izne tabi olduğunu söyledi. “Tamam” dedikten sonra meclis binasına girdik. 15 Temmuzla ilgili olarak güzergahımızda göze çarpan her hangi bir olay yoktu. Biz 15 temmuz’a odaklandığımızdan olacak Meclisin ek binasında yapılan inşaat çalışmasını da saldırının eseri olduğunu düşündük. Neyse sonunda sayın Cora’nın ofisine ulaştık. Daha öncede meclise gitmişliğimiz olmasına rağmen bu kadar dikkatli davranmamıştık. Cora’nın odası bir milletvekili odasından çok danışma merkezi gibiydi. Geleni, gideni telefon trafiği gerçekten, “yapılacak iş mi” diye düşünmedik de değil… 

  FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

  Sayın Cora, partili partisiz herkese ulaşmaya, herkese yetmeye herkese dokunmaya çalışıyor. Bu yoğun gündemin içinde çabuk çabuk içilen çaydan sonra sıra 15 Temmuz ile yüzleşmeye geldi.

  Koridorları geçerken bombalanan alanın soğukluğu alana yaklaştıkça kendisini hissediyor, soğuk adeta yüzümüze vuruyordu. Koridorları geçtik, alt kata indik ve işte o bombanın birkaç saniye daha geç atılması halinde o anda mecliste olan 50 milletvekili beklide bugün hayatta olmayacaktı…

  Meclisin bomba atılan bölümü adeta inşaat şantiyesi gibi, büyük bir çalışma içinde onarım çalışmaları devam ederken, 15 Temmuz’un izlerinin de silinmemesine dikkat ediliyor. Mesela kırılan camlar değişmiyor, arkasından yeri çerçeve ile yeni camekan yapılıp müzedeki sergiler gibi sergileniyor. Bombanın karton gibi büktüğü koca kolon yerli yerinde dururken, bina başka kolanlarla takviye ediliyor.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu bölümü gerçekten geleceğe ışık tutmak adına önemli bir belgeyi yüreğinde saklıyor. 

  Bahçede durum binadan farklı değil. Bombalama yüzünden kırılan ve yanan ağaçlar, toprakta açılan derin çukur derbe kalkışmasının soğukluğunu iliklerinize kadar işliyor.

  Aslında hani anlamak için yaşamak gerek derler ya işte öyle bir şey…
  Görüntülerin şoku altında Av. Salih Cora’nın bombanın etkisiyle parçalanmış kolondan bize hatıra olarak verdiği parçayı alarak avluya çıkıyoruz.

  Fazla soruya gerek duymadan sözü AK Parti Trabzon Milletvekili Av. Salih Cora’ya bırakıyoruz..

  Fethullah Terör örgütünden, PKK terör örgütüne kadar uzanan ihanet zincirinin kırılacağına yürekten ve kararlılıkla inanan AK Parti Trabzon Milletvekili Cora, önemli mesajların altını da çiziyor…
  Araya iki kez girip soru sorduğumuz Cora, yaşananların perde arkasını ve kararlılıklarını başlıyor anlatmaya…

  “15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine zaman içinde sızmış olan Fethullahçı Terör Örgütü'nün üniformalı teröristleri tarafından ülkemizde hain bir kalkışma yaşanmıştır ve bugün burada gördüğünüz üzre TBMM en ağır silahlarla bombalanmıştır. İçerisinde milletvekillerimizin olduğunun bilinmesine rağmen tamamen onları öldürmeye kasteden bu zihniyet o gece cani bir şekilde eylemlerini gerçekleştirmiştir.

  Sadece TBMM değil, Cumhurbaşkanı Külliyesi etrafında ve İstanbul'da Boğaziçi köprüsünde biriken vatandaşlarımıza da ağır silahlarla saldırılmıştır. Elinde bayrağından başka bir şey olmayan masum vatandaşlarımızın canına kastetmişlerdir.

  Bu Fethullahçı Terör Örgütü'nün amacı 2009 yılından itibaren Türkiye'deki devlet yapılanmasıyla birlikte devleti ele geçirmek ve devleti kendi emelleri doğrultusunda yöneltme arzusunun son hareketidir. Bu son hareketle yıllarca bir çakı bile taşımaz denilen kişilerin bu milletin paralarıyla alınan silahları ele geçirerek bu millete karşı nasıl doğrulttuklarını hep beraber gördük.

  Bu terör örgütü hain, sinsi, riyakar, alçak, sahtekar ve aynı zamanda katil bir terör örgütü olduğunu o gece tüm çıplaklığıyla gösterdi. O gün demokrasimize kara bir leke sürmek isteyenler milletimizin eşsiz duruşuyla beraber bir demokrasi mücadelesi ve demokrasi zaferine dönen bir geceyi aynı anda yaşamış olduk. Dolayısıyla bizim burada bir milletvekili olarak milletimizin o duruşu karşısında milletimize bir can borcumuzun olduğunu hiçbir zaman unutmayacağız. Çünkü bu darbe kalkışmasını duyan vatandaşlarımız henüz Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın açıklaması olmadan sokaklara dökülmüş olması, vatanına, bayrağına, ezanına sahip çıkmış olması takdire şayandır.

  Her zaman söylediğimiz tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan olgusunu o gece bütün vatandaşlarımız, sağcısından solcusuna herkes o duygularla sokağa dökülerek vatanına devletine bayrağına sahip çıkmıştır. Önceden darbelerle ezanların susturulduğu bir dönemden selalarla darbelerin susturulduğu bir dönemi hep beraber yaşadık.

  O gün aslında dünyaya bir demokrasi mesajı verdik. Dünyada uygulanmaya çalışılan yönetim sistemlerine de bir mesaj verdik. Tankla uçaklarla bir ülkeyi dizayn etmek isteyenlere karşı milletimiz tek vücut olmasıyla birlikte her şeyin teknoloji olmadığını, her şeyin silahla halledilemeyeceğini göstermiş oldu. Aslında bu emperyalizme karşı kazanılmış ikinci bir kurtuluş savaşı olarak değerlendirilebilir. TBMM de bu manada ikinci kez gazi sıfatına nail olmuştur.

  Daha önce TBMM'yi Yunan askerleri bile bombalamazken maalesef kendi içimizdeki hainler bu cüreti göstermiş oldular. Dolayısıyla bunları unutmamız mümkün değildir. Bunları da affetmemiz söz konusu değildir.”

  -Şu anda Türkiye bu zamana kadar karşılaşmadığı bir olayla karşılaştı. Herkes aynı şaşkınlığı yaşıyor. Ceza sistemi bu olayı en azından caydıracak boyutta mı? Bu yakalanan hainler üzerinde yeterli olacak mı yoksa değişmesinde yarar var mı?

  “Milletimiz 15 Temmuz'dan sonra 27 gün demokrasi nöbetleriyle beraber kahramanca sokaklarda durmasıyla her biri bizim gözümüzde birer kahraman olmuşlardır. O demokrasi nöbetlerinde milletimizin bize ifade ettiği üzere bu hainlerin cezasız kalmaması, en ağır şekilde cezalandırılması ve idam cezasının geri getirilmesi çok ciddi şekilde milletimizce seslendirilmiştir. Bu sese duyarsız kalmamız söz konusu değildir. Elbette idamla ilgili kararı verecek olan TBMM'dir. Böyle bir karar verilmesi söz konusu olduğunda bizde buna imza atma noktasında net duruşumuzun olduğunu meydanlarda gösterdik.
  Ancak idam cezası geri gelse bile 15 Temmuz'daki hainlerin idam cezasıyla yargılanmaları maalesef mümkün değildir.
  Fakat bundan sonraki darbe girişimleri açısından caydırıcı olacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla idam cezasının geri gelmesi vatana ihanette, çocuk tecavüzlerinde, terör suçlarında, cinsel saldırı sonucunda kadınları öldürenlere karşı idamın gelmesini savunan bir kişiyim. Hem milletvekili olarak hem de bir hukukçu olarak bunun artık ülkemizde tekrar tekrar değerlendirilmesinde fayda görüyorum. Bir çok ülkede idam cezası var. Türkiye bunu Avrupa Birliği sürecinde kaldırmıştı ama tekrar bunun değerlendirilmesi gerekmektedir.”

  -15 Temmuz'dan sonra Türkiye'de terör artışı var. Sistemli olarak bu duruma Fethullah Gülen'in kalkışmasının devamlılığı diyebilir miyiz?

  “Türkiye jeopolitik konumundan dolayı stratejik öneme sahiptir ve coğrafyada barışı bozmak için sürekli ülkemiz üzerinde hain emellerin olduğunu biliyoruz. Terör örgütleri adeta sıraya girmiş halde birinin bıraktığı bayrağı diğer almış durumda.
  Dikkat ederseniz PKK'ya karşı çok büyük bir mücadele gösterdik. Tabiri caizse PKK'yı açtığı çukurlara gömdüğümüz bir süreçte, geri adım attıkları bir dönemde Fethullahçı Terör Örgütü'nün çok kısa süre sonra böyle bir darbe girişimine teşebbüs etmesi tesadüf değildir. Bunlar tamamen dışarıdan kullanılan aklın senaryosu olarak değerlendirilmeli.
  Fethullahçı Terör Örgütü ile mücadelemiz belirli bir aşamaya geldiğinde bir bakıyorsunuz birçok terör örgütü ülkemizin gelişmesini engelleyecek girişimlerde bulunmaya çalışıyor. Dolayısıyla bizim hangi terör örgütü olursa olsun acımasız ve amansız mücadelemizi sürdüreceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Tüm bunlara rağmen hala ekonomisi ayakta duran ve yatırımlarından geri durmayan ve birçok projeyi hayata geçirmiş durumdayız. Son olarak şunu ifade etmeliyim ki terör örgütünün kökü dışarıdadır.
  Son 15 Temmuz olayından sonra ordumuzdan bunca hain çıkmasına rağmen yine ordumuzdaki kahraman askerlerimizle beraber şu anda Suriye'de terör örgütlerinin Türkiye'ye sızmasını engelleyecek bir askeri operasyonu başarıyla sürdürmekteyiz. Bunun başarıya ulaşmasıyla birlikte PKK'nın kökünü kazıyacak hamleleri de ortaya koymuş olacağız. “

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Akçaabat'a Galericiler Sitesi İstiyorlar24 Mart 2018 Cumartesi 00:01
 • Taşönü Turizm Merkezi Olsun22 Mart 2018 Perşembe 15:26
 • Gedikli'den Kandil Mesajı22 Mart 2018 Perşembe 15:23
 • Trabzon'da Ormancılık Haftası Kutlamaları22 Mart 2018 Perşembe 15:19
 • Metin Kara Yeniden Başkan Seçildi19 Mart 2018 Pazartesi 21:43
 • Salih Cora'dan Haluk Pekşen'e Cevap19 Mart 2018 Pazartesi 11:20
 • Gedikli'den Çanakkale Zaferi Açıklaması17 Mart 2018 Cumartesi 19:51
 • İsmail Saymaz İş Kazalarını Trabzon'da Anlattı16 Mart 2018 Cuma 13:49
 • KİKAP'tan Trabzon'da Sempozyum16 Mart 2018 Cuma 13:46
 • Düzköy'de Okuma Seferberliği Başlatıldı16 Mart 2018 Cuma 13:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim