• BIST 94.008
 • Altın 191,360
 • Dolar 4,6989
 • Euro 5,4936

  Kulaçoğlu'ndan Trabzonspor Hakkında Önemli Tespitler

  Kulaçoğlu'ndan Trabzonspor Hakkında Önemli Tespitler
  01.07.2015 00:08
  Trabzonspor camiasının önde gelen isimlerinden Prof.Dr. Hakan Kulaçoğlu, bordo mavili takımın gündemi ile alakalı olarak TV Bordomavi'nin sorularını cevaplandırıp önemli tespitler yaptı.

  TFF seçimlerinde İbrahim Hacıosmanoğlu’nun Yıldırım Demirören’i desteklemesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?

  Hacıosmanoğlu’nun federasyon seçimi sonuçlanıncaya kadar ortalıkta görünmemesi, açıklama yapamaması net bir suçluluk psikolojisi tezahürüydü. Yanlış olduğunu bildiği bir şeyi mecburen yapıyordu. Bir neden federasyondan gelen maddi yardım ama asıl büyük neden yukarıdan gelen talimattı. Demirören ikinci kez talimatla seçildi. Onun ve Hacıosmanoğlu’nun futbol adamlığı hayatı zaten talimat üzerine kurulu. İkisi de bağımsızlıktan milyon ışık yılı uzakta figürlerdir zaten.

  TFF seçimleri ile ilgili başka soru sormak istiyoruz size… Sizce 297 delegenin olduğu bir seçim için 8 sandık ortaya koyulması kulüpleri fişlemeye çalışmak mıdır? Ayrıca sandığa gidilmeden belki baskı altında belki şartların mecbur kılması ile seçim öncesi imza toplamak adayları ne kadar adil bir yarışın içine sokar?

  TFF yasası büyük ölçüde özerklik için oluşturulmuş ve iyi niyetle düzenlenmiştir. Ancak bir yerde yasa olması orayı demokratik ve bağımsız yapmaz. Siyasetten bağımsız olması gereken futbol Türkiye’de siyasetin oyuncağıdır. Futbol hiçbir zaman bu kadar baskı altında kalmamış, bu kadar aşağılanmamıştır.

  Trabzonspor yönetiminin Demirören’in yönetim kadrosuna Usta’yı yerleştirtmesi 13.sandığın diyeti olarak söyleniyor. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

  Hacıosmanoğlu’nun temel vazifelerinden biri İbrahim Usta’yı federasyon yönetimine sokmaktı zaten. Bu nedenle de asıl vazifesi bittiğinde bir an boş bulunup kongreye gideceğini ve aday olmayacağını açıkladı. Daha sonra siyasiler araya girip kendisine ayar verdiler, bir nevi “Senden iyisini mi bulacağız?” dediler. Siyaset gerçekten Hacıosmanoğlu’dan iyisini bulamaz, Trabzonspor ise daha kötüsünü.

  Hukuk Kurulu’nun istifa kararı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

  Hukuk Kurulu, çok zor şartlar altında, büyük baskı ve tehditlere rağmen çok önemli bir göreve imza attı. Böyle bir başkanla devam etmeme kararlarına saygı duyuyorum.

  Başkanlık seçimlerinde aday olmayı düşünüyor musunuz ? Başka bir adaydan güçleri birleştirme adına yöneticilik teklifi aldınız mı?

  Başkan adaylığı düşünmüyorum. Benim düşüncemde birinin bu durumdaki bir camiada başkan seçilmesi mümkün değil. Zaten durum iki sene öncesinin yüz katı kötü. Sadece mali anlamda değil. Hacıosmanoğlu camiayı tamamen parçaladı, kendisi için fanatik bir üye potansiyeli ve taraftar topluluğu oluşturdu. Kaybetmemek için Trabzonspor’u daha da bölmeyi, daha da rezil etmeyi göze almaktan kaçınmayacaktır. Bu durumda hiçbir başkan adayı tek başına bu işi kotaramaz. Büyük bir mutabakat lazım. Hızlı bir restorasyona ve toparlanma sürecine ihtiyaç var. Başkanlık konusu başta olmak üzere tüzük tadilatı zorunlu. Ben Trabzon’da yaşayan, herkesin saygı duyacağı bir başkanın yanında tüm önemli isimlerin bir araya gelmesini önerebilirim. Aldığım tekliflere de bu nedenle kapalıyım. Kolaycılık taraftarı değilim, kişilerle ittifak yapmayı düşünmüyorum. İlkeler ışığında geniş bir uzlaşma yönetimine evet diyebilirim.

  Mayıs 2013’e dönersek Kulaçoğlu özellikle Trabzon basınında seçimleri etkileyecek ciddi bir oy alacağınız konuşuluyordu. Fakat sandıkta otoriteleri şaşırtan bir sonuç ile 284 oy aldınız. Son anda başka yerlere oy kayması mı yaşadınız? Son anda desteğini çekenler oldu mu?

  Elbette beklediğimizden çok ama çok düşük bir oy aldık. O seçimde önemli bir oy alıp kaybeden bir ekip olsaydık bugün Trabzonspor geleceğe daha güvenle bakabilirdi. Ancak “parasız başkan” imajını yıkamadık. Aldığımız ağır yenilgi bize önemli bir ders oldu ama bu dersi bu seçimde kullanmamız için bile uygun ortam yok camiada. Yeterli oy alamamamızın sebeplerinden biri de, çok sayıda üyenin İbrahim Hacıosmanoğlu seçilmesin diye Muharrem Usta’ya, Usta seçilmesin diye de Hacıosmanoğlu’na yönelmesiydi. Son gün son ikiye kalan adayların 1000 oy sınırından hemen 1500 oy baremini yükseleceğini arkadaşlarıma söylemiştim. Özellikle merkezden beklediğimiz oylar toplu halde Metin Atasoy’a gitti. Son 3-4 gün anormal pazarlıklar yapıp nazar boncukları dağıtan Hacıosmanoğlu da bize gelecek önemli bir oy potansiyelini tarafına çekti. Onun yükseldiğini gören bazı makul oylar da bu kez Usta’ya döndü ve biz çok geride kaldık. Herkes kazanan adaya oy vermek ister. Seçmen hiçbir seçimde uzun vadeli düşünerek oy vermez. Nihayetinde hiçbir aday siyasi parti değil. İl ve ilçe örgütleriyle sürekli çalışma içinde kalamaz, oyumu ne kadar arttırdım diye de her seçime giremez.

  Trabzonspor başkan adayları ile birlikte bir bildiri yayınladınız. Bildiride bahsi geçen “Öze Dönüş” konusunda ne gibi çalışmalarınız olacak?

  Öze dönüş uzun soluklu bir çaba. Öncelik gerçeklerle yüzleşmekte. Trabzonspor’un şu durumu, mali durumdan öte, camianın hali şampiyonluğa oynamakla bağdaşmaz. Masraflar azaltılmalı, transfer dondurulmalı, maddi ve manevi restorasyona odaklanılmalı. Bugün A Milli Takım’da Trabzon futbol altyapısından çıkmış oyuncu yoksa ciddi bir sorun var demektir. Ancak bu sorun da gerçekle bağdaşmaz. Şartlar ne kadar olumsuz olursa olsun bu bölgenin futbol altyapısı en üst düzeye oyuncular verir. Zaten alt yaş gruplarındaki başarıları herkes görüyor. Bu oyuncuları hazır hale getirmek için ideal zaman bugün işte. Restorasyon sürecinde acil başarı odaklı değil, sürdürülebilir başarı için bu çocuklara ısrarla şans tanımamız gerekiyor. Bunu defalarca söyledik, hep de haklı çıktık. Çok kaliteli transferlerle kendi çocuklarımızı bir harmanlayarak çok önemli kadrolar kurulabilir. Bunu söyledikçe gelen eleştiri “Hakan Kulaçoğlu olsaydı, şimdi bol bol Hasan Üçüncü’lü bir kadro ile PTT 1.Lig’de mücadele ediyor olacaktık” şekline bürünüyor. Güzel espri ama gerçekle bağlantısı kopuk.

  Mali durumun birkaç yıl içinde bu kadar kötü duruma gelmesinin sebepleri sizce nelerdir?

  Temel neden “Müteahhit Futbolu” anlayışının sürdürülmesi, o çarkın başat aktörlerinden biri haline gelinmesidir. Diğeri ise Hacıosmanoğlu’na siyasetin dayattığı “Sen şike mücadelesine fazla yüklenme, sadece sözde devam ettir, biz de sana yıldızlar alalım, sen Trabzonspor’u 30 sene sonra şampiyon yapan başkan olarak tarihe geç” aklıdır. Trabzonspor kendi özgün modelini geliştirip uygulamadıkça bu tablo düzelmez.

  Bu mali durumu düzeltmek adına ne gibi projeleriniz mevcut?

  Ben aday değilim, aday olanlarınkini dinlemekten mutluluk duyarım.

  Stadyum inşaatının seyri konusundaki görüşleriniz nelerdir ? İleride bu stadın ekonomik olarak kulübe beklenen katkıyı vereceği konusunda tereddütünüz var mı?

  Trabzonspor taraftarının o stadyumu doldurması mümkün gözükmüyor. Bu stadyum konusu zaten ülke çapında bir sorun halinde. Ortalama seyirci sayısı 5 bin olmayan ülkede öyle stadyumlar yapılıyor ki. Çorum’a 19 bin kapasiteli stadyum yapılıyor ve bakanlık web sayfasında o stadın Çorum’da yeni bir spor kültürünü yaratacağı anlatılıyor. O zaman bir de devasa konser salonu yapı müziği, kütüphane yapıp okuma alışkanlığın şaha kaldırsınlar. Altyapısını, kültürünü oluşturmadan devasa binasını yaparak hiçbir alanda ilerleyemeyiz. Çok büyük adliye sarayları, HSYK binası yaptık, ama hukuk her yıl başkasının ellerinde perişan oluyor.

  Trabzonspor transfer politikası olarak nasıl bir yol izlemeli?

  Mutlaka mantıklı ve ekonomisi iyi planlanmış olmalı. Mutlaka yıldız oyuncular olacak zira üst düzey mücadele veriyorsunuz. Ancak hepsi bir hesap içinde olmalı.

  Trabzonspor’un bir televizyon kanalına sahip olması gerektiği uzun zamandır konuşuluyor, bu yönde bir çalışmanız var mı?

  Eninde sonunda olacaktır. Ancak şu an Trabzonspor’un buna ayıracak bütçesi var mı bilemiyorum. TV işinde talep edilen parayı ödemekte güçlük çektiğiniz an kanalınız, frekansınız elinizden gider. Bir iştahla başlayıp sonunda dosta düşmana mahcup olmak da var. Biz seçim sürecinde geçiş dönemi için farklı bir formül anlatmıştık. Burada uzun uzun tekrarlamayayım şimdi.

  Diğer branşlara yapılması gereken yatırımlar konusundaki fikirleriniz nelerdir?

  Farklı branşlar konusunda yeterli donanımım yok. Konunun uzmanlarını dinlemek şart.

  Kulübümüzün bu şartlarda şampiyonluk hedefi koyması ne derece gerçekçi?

  Sıfırın altında bir olasılıktan söz etmeye değmez şu an için.

  Yılan hikayesine dönen Kamerunlu oyuncu Stephane M’bia transferi ve bu transferin TFF seçimleri tepkilerinin hemen sonrasında yapılması konusunda görüşleriniz nelerdir?

  Federasyon konusuna en çok M’bia sevinmiştir en çok o kârlı çıkmıştır. Panik ile oyuncunun istedikleri yapılmıştır muhtemelen. Asıl mesele imza parası konusundaki farklı rakamlardır. Bu önemli noktanın gürültüye gitmemesi gerekir.

  Hak ettiğimiz 2010/2011 sezonu şampiyonluk kupasının müzemize geleceğine inanıyor musunuz? Bu konuda ne gibi çalışmalarınız olacak?

  Çalımalar elbette devam edecek. Ancak çok umutlu değilim. Zira kupayı vermeyen kişi şu ana Cumhurbaşkanı. Ondan yetkiyi devralacak siyasi güçlere bakınız. Hepsi şikecisever. Değişen bir şey olmaz. Sadece diğer iki parti lideri FIFA’nın kararlarına karşı duramaz. Erdoğan ise FIFA’dan yaptırım gelse bile buna karşı koyup milli takımın boykot edilmesine bile razı eder toplumu.

  Taraftarlarımıza yeni sezona ilişkin mesajınız nedir?

  Gerçekçi olsunlar. Bilgili olsunlar, bilinçli olsunlar. Dünya futbolu, futbol ekonomisi, idareciliği konusundaki kitapları okusunlar. Cahil cesaretli bir başkan var, cahil cesaretli bir taraftar topluluğunu kaldıracak durumda değiliz.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Trabzonspor'da Castillo Krizi13 Mayıs 2018 Pazar 21:26
 • Özkan Sümer'i Gururlandıran Kupa13 Mayıs 2018 Pazar 21:25
 • Olcay Şahan Öğrencilerle Buluştu09 Mayıs 2018 Çarşamba 17:23
 • Burak Yılmaz'dan Şok Haber09 Mayıs 2018 Çarşamba 17:10
 • Trabzonspor'a Dev Destek!09 Mayıs 2018 Çarşamba 17:09
 • Okay Yokuşlu'nun İçin Transfer Açıklaması09 Mayıs 2018 Çarşamba 17:07
 • Trabzonspor'da Kadro Takviyesi09 Mayıs 2018 Çarşamba 17:01
 • Trabzonspor'un Kaderi Milan'ın Elinde01 Mayıs 2018 Salı 12:10
 • Özkan Sümer'in Yeni Yıldızları01 Mayıs 2018 Salı 12:09
 • Trabzonspor'dan Çin Kulübüne Ödeme01 Mayıs 2018 Salı 12:08
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim