• BIST 93.353
 • Altın 195,936
 • Dolar 4,7566
 • Euro 5,4938

  KTÜ'de gelişim için değişim şart

  KTÜ'de gelişim için değişim şart
  11.07.2016 13:20
  Medya TRABZON Genel Koordinatörü Ali Kemal Yazıcı, KTÜ'de yapılacak rektörlük seçimiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

  Yarım asırdır bir ilin ciğerinde yer alıp ta o şehirle bir türlü bütünleşememek, düşünce birliği sağlayamamak, sorunları birlikte çözememek nasıl bir çabanın başarısıdır(!) Ayrıca akademik kariyeri olan Üniversite gibi bir kurumla, 4000 yıllık kültür şehrinin entegre olamama başarısı! nasıl sağlanabilmiştir?

  Trabzon’un en önemli nüfus yoğunluğunu içinde barındıran ve en önemli akademik kariyer üretim merkezinin bu kadar silik, bu kadar misyondan ve vizyondan uzak olması nasıl bir çabanın başarısıdır(!)

  Bu; şu veya bu iktidarların, bilmem şu partinin, bilmem hangi bakanı ya da milletvekiliyle ilintili bir sorun değildir. Bunun temel sorunu olarak yerel yönetimlerle aristokrat yapıya bürünmeye çalışan, ancak başaramadığı için bu kısır döngü içinde kalan Karadeniz Teknik Üniversitesi yönetimlerinin hatasıdır.

  Zaman zaman toplumsal birlikteliği sağlama adına hamleler yapılsa da, zamansız yönetim değişiklikleri ile sekteye uğratılan bu birlikteliğin sağlanması için bir türlü akıl ve çalışma bütünlüğü sağlayamayan Karadeniz Teknik Üniversitesi,yeni bir rektörlük seçimine gidiyor.

  Bir gazeteciden öte Trabzon’da yaşayan bir birey olarak yıllardır içinden çıkamadığım kısır döngünün cevabını bulma adına yaptığım her gözlem hamlesinde önüme mutlaka bir duvar çıktı. Bu sadece benim önüme çekilen değil, Trabzon’da yaşayan herkesin cevap aradığı soruların önüne çekilen bir duvardı. Trabzon’da yapılan Avrupa gençlik olimpiyatları ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler oyunlarında şehrin bir parçası olarak gösterilmeye çalışılan Karadeniz Teknik Üniversitesi, çocukken korkularını yenemeyip bu korkularıyla büyüyen bir birey gibi organizasyonlar sonrası hemen içine kapanıveren bir kurum olarak yaşamını sürdürüyor.

  Karadeniz Teknik Üniversitesinin, ülkenin en eski üniversitelerinden biri olmasına rağmen kendi içinde entegre olamadan, isminin başında yer alan Karadeniz bölgesiyle, ya da ülkeyle entegre olmasını nasıl bekleyeceğiz? Bazı yabancı uyruklu öğrencilerin tercih etmesine rağmen ülkenin tercih edilen üniversiteleri arasında zirve yarışından uzak kalan KTÜ, bir kez daha kendi göbeğini kendisi kesecek.

  Başta da belirttiğim gibi; zaman zaman saman alevi gibi parlayan ancak akademik kariyer elde edilecek bir kurum olarak görünmeyen, sosyal yaşam ile öğrenci ve öğrenci ailelerini cezbeden görüntüden uzak olan KTÜ, son dönemde yine içine kapanan, geçmişteki korkularıyla çırpınan bir görüntüye büründü.

  Kişisel çıkarlarını ön planda tutarak adaylar arasında tercih yapanların boğduğu! akademisyenlerin oylarıyla kendi kaderini belirleyecek olan KTÜ, treni kaçırmak istemiyorsa beyin göçünü önlemek için önce kendi içinde ki entegrasyonu tamamlamak zorunda.

  Yıllardır yapılan değişimlerin gelişimi beraberinde getirmediğinden yola çıkarsak, bu değişimin; gelişimi, çağdaşlığı, önce şehir, sonra bölge, sonra ülke, en sonunda da uluslararası entegrasyonu sağlaması gerektiğine inanıyorum.

  Bana göre koca bir yarım yüz yılı dönem dönem kabuğunu kırmayı başarsa da genel olarak boşa kürek çekerek geçiren; tüm fakültelerinde, kampüslerinde, sosyal yaşam alanlarında üzerine ölü toprağı serpilmiş durumda bir üniversite ile kucak kucağa bir kent.

  Bu nedenledir ki yine bu ilde yaşayan bir birey olarak duygularından arınmış, siyasi baskıyı ve yönlendirmeyi bir kenara bırakmış anlayışın doğruyu bulacağına inanmak istiyorum değil, inanıyorum.

  Sadece bir üniversitenin, bir şehrin, bir bölgenin değil bir ülkenin kaderini yakından ilgilendirecek rektörlük seçiminde oy kullanacak akademisyenlerin, aynı zaman da kendileri gibi gelecek nesillerin kaderlerini de oylayacaklarını unutmamalarını temenni ederim…

  Çünkü; bu şehirde yaşayanlardan çok, bu şehri yaşanılabilir bir kent haline getirme sorumluluğunu en fazla taşıması gereken kurumun başında olanların, bu sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir.

  Kendi ailesi içinde kendi seçimini yapacak olan yarım yüz yıllık kurumun bireyleri mevcuttan memnunsa sorun yok. Yok değilse; önce KTÜ, sonra Trabzon, sonra bölge ve en son olarak ta ülkemizin gelişimi için “değişim” diyecek…

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Akın
  12 Temmuz 2016 Salı 01:53
  01:53
  Ali kemal Bey çok güzel noktalara temas ettiniz. KTÜ maalisef giderek kentten uzaklaşan ve içine dönük bir hale geldi. Kent sorunlarının çözümüne yönelik belirleyici olmasını bıraktık bir katkısını dahi görenmiyoruz. Üniversiteler bir kent için önemli ve yönlendirici kurumlardır. Kurumlarla işbirliği karşılıklı ziyaretler ve protokollerden öteye maalisef gitmedi. Ulaşım ile ilgili bir sorunda, sanayi ile lgili, kentsel dönüşüm, sağlık birçok alanda. Üniversite maalisef içine dönük. Kent ile bütünleşememiş. Uluslarası alandan bahsetmiyorum bile. Değişim yönetimle başlamalı belki. Ancak dediğiniz gibi bakış açısını değiştirmek şart.
  212.252.98.47
  Yenimahalle
  11 Temmuz 2016 Pazartesi 19:58
  19:58
  Ali Kemal abi, Yenimahalle de çocukluğum geçti. Bugün KTÜ nün bir hocasıyım. İnan ki bu şehir bütünleşmesi konusunda Süleyman Hoca çok güzel adımlar attı. Trabzon da ki kurumlardan belki de iş birliğine girilmeyen kalmadı. KTÜ nün kapılarını hem STK lara hem resmi kurumlara açtı. Başında Doğu Karadeniz olan hem Belediyeler Birliği hem de Bölge Kalkınma İdaresi ile bir çok faaliyet yürütülüyor. Ordu dan Artvine Bayburta. Süleyman Bey reklamı sevmiyor. Bunca faaliyeti allayıp pullayıp bugün birilerinin yaptığı gibi belediye hoparlöründen duyurmuyor. Bir gün KTÜ ye gelirsen bu çalışmaları bilgili belgeli detaylı paylaşırlar seninle. Kolay gelsin.
  193.140.168.108
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim