• BIST 95.852
 • Altın 190,521
 • Dolar 4,6669
 • Euro 5,4353

  KTÜ'de 61. yıl zayıf kutlandı

  KTÜ'de 61. yıl zayıf kutlandı
  21.05.2016 01:32
  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) 61. Kuruluş Yıl dönümü Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törenle kutlandı. 61. kuruluş yıl dönümü sebebiyle ilginin yoğun olması beklenen tören, geçmiş yıllara göre sönük geçti.

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) 61. Kuruluş Yıldönümü Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törenle kutlandı. KTÜ Atatürk ve Gençlik Anıtı önünde sabah saatlerinde çelenk sunma ve bayrak töreniyle başlayan kuruluş yıldönümü etkinliği, öğleden sonra Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki programla devam etti. 61. Kuruluş Yıldönümü sebebiyle coşkulu geçmesi düşünülen program oldukça sönük geçti. Programa KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın, KTÜ eski rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, siyaset ve bürokrasiden isimler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

  BAYKAL'DAN SAYGI TEMELİNDE BİRLİKTELİK VURGUSU

  Türk Milleti'nin değer yargılarının korunup kollanmasının gereğinden bahseden Baykal; Milletimizi bunu her zamanki coşku ve istekle yerine getirecektir.Yerel değerlerin yanında evrensel değerler ve kabuller de üniversitemizin önceliği olmaya devam edecektir. Bu mandada KTÜ Trabzon özelinden Türkiye geneline kadar huzur ve barışın sağlanması için her zamanki gayret ve titizliği gösterecektir. KTÜ dün olduğu gibi bugün de ben değil, biz duygusuyla hareket ederek hem kurum bazında hem de şehir ve bölge genelinde karşılıklı sevgi ve saygı temelinde birlikteliğin adresi olmaya devam edecektir. Üniversitemiz bünyesinde bulunan akademik birimlerin kaydedeceği aşamalar herhangi bir ayrım gözetilmeksizin önceliğimiz olmaya devam edecektir ve koşulsuz bir şekilde desteklenecektir" dedi.

  SYKES-PICOT ANLAŞMASINDAN ÖRNEK VERDİ

  Tarihsel zeminde ülkemizi ve bölgemizi ilgilendiren konularla ilgili düşüncelerini de kısaca paylaşan Baykal, 9 Nisan 1916'da Kut'ül Ammare Kuşatması sonrasında İngiliz kuvvetlerinin Osmanlı'nın 6. Ordusu karşısında bozguna uğramasından 17 gün sonra, 16 Mayıs 1916 tarihinde Britanya ve Fransa arasında yapılan ve Osmanlı Devleti'nin Orta Doğu'daki topraklarının paylaşılmasını öngören gizli antlaşma olan Sykes-Picot Anlaşması'na değinen Baykal şöyle devam etti: "Geçtiğimiz asrın başında başlayan ve günümüze kadar etkileri devam etmekte olan 1. Dünya Savaşı, Ortadoğu'da, Kafkasya'da ve Balkanlar'da, günümüzde yaşanan ve pek çok insanlık dramına sahne olan olayların tetikleyicisidir. Bu savaş sürerken, bundan tam 100 yıl önce Mayıs 1916'da yapılan ve gizli bir deney olan Sykes-Picot Anlaşması, Ortadoğu'nun kaderine derinden hükmetmiş ve etkilemeye devam etmektedir. Bu anlaşmayla Ortadoğu'nun Müslüman halkları paramparça edilip birbirine düşman edilirken, ırak ve Suriye devletlerinin oluşturulmasıyla, aynı dili konuşan, aynı kökten gelen ve aynı dine mensup insanlar düşman hale getirilmiştir."

   'EMPERYALİST GÜÇLER 100 YIL ÖNCEKİ OYUNU OYNUYOR'

   'Bugün ise, aynı emperyalist zihniyet planlarıyla bu coğrafyayı karıştırmakta' olduğu görüşünü belirten Baykal; "Emperyalist zihniyet ateş çemberini genişletmekte ve milyonları bulan Müslüman kanının akmasına zemin hazırlamaktadır. Diğer taraftan, Misak-ı Milli anlayışıyla kurmuş olduğumuz cumhuriyetimizin birlik ve bütünlüğünü bozmaya çalışmaktadırlar. Türk Milleti 100 yıl önceki emperyalist oyunu nasıl bozmuşsa bunu da bozmaya muktedirdir. Tarih bunun sayısız örnekleriyle doludur. Tüm Ortadoğu halklarına akıl ve sağduyudan kopmamaları, akan Müslüman kanının bir an önce durdurulması en samimi temennimiz olacaktır. Aksi takdirde tarih önünde herkes bundan sorumlu olacaktır. KTÜ'nün ülkemizin birlik ve bütünlüğünün en ateşli savunucusu tarihte olduğu gibi etnik kökene bakmaksızın kardeşçe yaşamasının teminatı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin sonsuza kadar yaşaması için son nefesine kadar çalışacak bireylerden oluştuğunu gururla ifade etmek isterim. Sizlerden almış olduğumuz destekle bu yolda yılmadan yürüyecek, üniversitemiz, şehrimiz ve bölgemiz, en önemlisi ülkemiz için büyük başarılara imza atmanın gayreti içerisinde olacağız" şeklinde konuştu.

  TEK DİL TEK BAYRAK TEK MİLLET VURGUSU YAPTI, TERÖRÜ KINADI

  Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen menfur terör saldırısını kınadığını belirten Baykal, sözlerini; "Bu terör saldırısını kınıyor ve hayatını kaybeden 16 vatandaşımıza, kardeşimize Allah'tan rahmet, milletimize başsağlığı ve metanet dileklerimizi iletiyoruz. Elbette şehitlerimiz için de aynı duyguları paylaşıyoruz. Bu vesileyle tüm insanlık önünde terörü bir kez daha lanetlerken, milletçe her türlü teröre karşı birlik ve beraberlik içerisinde onurlu duruşumuzu tarihten aldığımız güçle sürdüreceğimizi vurgulamak istiyorum. Bu milletin tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek resmi dilden vazgeçmeyeceğini herkesin bilmesini isterim Kuruluşumuzun 61. kuruluş yıldönümünü onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum " diyerek noktaladı.

  GENÇ MİNNETLE ANDI

  Rektör Süleyman Baykal'ın ardından kürsüye Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç çıktı. 'En çok sevdiğimiz iki basamaklı 61' diyerek sözlerine başlayan Ahmet Metin Genç; "Bugün de üniversitemizin 61. yıldönümü. Bu şekilde çok daha anlam kazandı. 61 yıl önce 1955 yılında bu bilim yuvasını şehrimize kazandıran, kanun teklifini veren Mustafa Reşit Tarakçıoğlu Beyefendi'yi ve yasama vazifesinde ona katkı sağlayan çok milletvekillerini rahmetle ve minnetle anıyoruz" sözleriyle KTÜ'nün kuruluşunda emeği geçenleri yad etti.

  İKİNCİ DEVLET ÜNİVERSİTESİ GURUR MESELESİDİR

  KTÜ'nün Türkiye'nin 4. büyük üniversitesi olduğunu, Cumhuriyet döneminin esasında ise 3. büyük üniversitesi olduğunu söyleyen Genç; "Ülkemizin en köklü üniversitelerinden bir tanesi. Bugüne kadar 200 bine yakın genç beyinler bilgiyle donatılarak buradan mezun oldu. Bu milletimiz adına da memleketimiz adına da büyük gurur meselesidir. Şuanda 58 bin genç beyin üniversitemizin bünyesinde. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Süleyman Soylu'ya teşekkürler ifade etmeliyiz ki, Trabzon'umuza ikinci devlet üniversitemiz de kuruldu. Bunların hepsi şehir için, bölge için, memleket için gurur vesilesidir" dedi.

  ÇAĞ ARTIK BİLGİ ÇAĞI

  Çağın artık bilgi çağı olduğunu vurgulayan Genç; "Bilgiye hakim olan, bilgiye sahip olan güçlüdür. Şuan da maalesef bilgiye sahip olanlar tarafından hükmedilen yer yüzünde insanlık ve insana ait değerler ayaklar altındadır. İnsanlık artık denizden kıyıya vuran bir balık misali maalesef en kötü zamanını geçiriyor. O nedenle sorumluluğumuz büyüktür. Burada alacağınız eğitimle sadece mesleki ve kariyer anlamda veya bireysel hayat anlamında yetinemeyiz, yetinmemelisiniz. Ecdadımızın yer yüzünde üstlendiği misyonu yeniden yer yüzüne yayılması dönemidir. Yeni bir dönemde, yeni bir çağdayız. Türk Milleti olarak da yeni bir dönemdeyiz. Sorumluluğumuz ve sorumluluğunuz bir kat daha artmıştır. Donanmış ve tarihteki bilinci taşıyan bir nesille yola devam etmeliyiz. Şu anda tarih bunu bize mecbur kılmaktadır. Biz yeryüzündeki milletlerden bir tanesi değiliz. Biz yeryüzünde misyonu olan milletlerden bir tanesiyiz. Böyle bir asil bir geleneğe, kök'e ve bu asaleti donatan inanca mensup bir milletiz" şeklinde bir konuşma yaparak üniversitedeki öğretim üyelerine ve öğrencilere teşekkür ederek, 'Üniversitemizin 61. kuruluş yıldönümü kutlu olsun' dedi.

  2015 ÖDÜLLERİ VERİLDİ

  Konuşmaların ardından KTÜ 2015 yılı ödül törenine geçildi. Akademik Ödüllerin sahibi Sağlık Bilimleri Alanı'ndaki çalışmalarıyla Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ersan Odacı, Fen ve Mühendislik Bilimleri Alanı'ndaki çalışmalarıyla Fen Fakültesi Kimya Bölümü'nden Doç. Dr. Zekeriya Bıyıklıoğlu oldu. Ödüllerini Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu verdi. Üniversite Özel ödülüne ise en fazla doktora öğrencisi olan, Fen-Matematik Alanları'ndaki çalışmalarıyla Fatih Eğitim Fakültesi Orta Öğretim'den Prof. Dr. Adnan Baki layık görüldü. Baki'ye ödülünü KTÜ eski rektörü İbrahim Özen verdi. Genç bilim ve Sanat İnsanı ödülüne ise Fen Fakültesi Kimya Bölümü'nden Doç. Dr. Nuran Kahriman layık görüldü. 

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • İlçe Teşkilatlarına Teşekkür Ediyor09 Mayıs 2018 Çarşamba 17:26
 • Ortahisar Çalışanlarına Performans Eğitimi09 Mayıs 2018 Çarşamba 17:25
 • TES-İŞ Trabzon Genel Kurulu'nu Yaptı09 Mayıs 2018 Çarşamba 16:52
 • Salih Cora: 'Türkiye Şahlanışa Geçiyor'07 Mayıs 2018 Pazartesi 15:32
 • Harun Erdoğan, Çalışma Bakanı'na Sitem Etti06 Mayıs 2018 Pazar 22:02
 • İş Arayanlara İstihdam Fuarı Fırsatı06 Mayıs 2018 Pazar 21:47
 • Trabzon'da 1 Mayıs Coşkusu02 Mayıs 2018 Çarşamba 10:56
 • DKİB Onlara Emanet30 Nisan 2018 Pazartesi 23:51
 • Gedikli'den Kandil Mesajı30 Nisan 2018 Pazartesi 23:49
 • Gedikli'den 23 Nisan Mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 19:33
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim