• BIST 110.932
 • Altın 175,054
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845

  KIZLIK ZARI DİKİMİ TABU MUDUR?

  KIZLIK ZARI DİKİMİ TABU MUDUR?
  05.01.2016 13:49
  Latince “hymen” kelimesinden gelen ve tıpta himen olarak isimlendirilen kızlık zarı, vajinanın dışarı açılan bölgesinde 1 ya da 1,5 santim kadar iç kısmında bulunan ve yapısı deri olan bir doku parçasıdır.

   

  Kızlık Zarı Nedir?

  Latince “hymen” kelimesinden gelen ve tıpta himen olarak isimlendirilen kızlık zarı, vajinanın dışarı açılan bölgesinde 1 ya da 1,5 santim kadar iç kısmında bulunan ve yapısı deri olan bir doku parçasıdır. Kızlık zarının ön kısmı deri yapıdadır ve arka kısmı mukoza ile kaplıdır. Kızlık zarı kişiden kişiye yapısal olarak pek çok farklılık gösterebilmektedir. Esneklikleri, şekilleri, sertlikleri ve bulundukları noktalar değişkenlik gösterebilir.

  Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Kültürel, dini, sosyal vb. sebeplerle kızlık zarı dikimi yani himenoplasti yaygın bir şekilde gerçekleştirilen bir operasyondur. Kızlık zarı tamiri, kızlık zarı onarımı gibi farklı şekillerde de halk arasında isimlendirilir. Uygulamada hem genel hem de lokal anestezi kullanılabilir. Hangisinin tercih edileceği yapılacak işlemle alakalıdır. Ortalama olarak 30 dakika kadar sürebilen bir uygulamadır.

  Kalıcı ve geçici himenoplasti olmak üzere iki ana yöntem ele alınabilir. Geçici kızlık zarı tamirinde bölgede bulunan dokular kullanılarak zar yenilenir. Kalıcı kızlık zarı onarımındaysa bölgedeki dokulardan oluşturulan “flep” şeklinde isimlendirilen vajinal doku kullanılara himen oluşturulur.

  Himenoplasti, yüzeysel bir operasyondur ve bölgede derin bir girişim yapılmaz. Bu sebeple lokal anesteziyle rahatlıkla yapılabilmektedir. Genel anestezinin kullanıldığı durumlarda kişinin altı saat süreyle aç ve susuz kalması gerekir. Geçici kızlık zarı tamiri yönteminde himenoplasti 10-15 dakika kadar sürebilmektedir. Kalıcı teknikle ise yaklaşık 30-40 dakika süren bir operasyondur.

  Kızlık Zarı Dikimi Sonrası

  Kişilerin himenoplasti ardından ağır spor ve zorlayıcı aktivitelerden uzak durması gerekmektedir. Bunun dışında günlük yaşamı etkileyebilecek herhangi bir sorun görülmez.

  Kızlık Zarı Tamiri Hamile Kalmayı Etkiler mi?

  Kızlık zarı dikimi ardından gebe kalmayı engelleyecek herhangi bir etken yoktur.

  Himenoplasti ile Cinsel Birleşmede Kanama Kesinlikle Görülür mü?

  Bu konuda kesin konuşmak mümkün değildir. Kadınlarda himen yapısı oldukça farklılık gösterebilmektedir. Örneğin esnek yapıdaki kızlık zarı bulunan kişilerde cinsel birleşmede kanama hiç görülmeyebilir.

  Kızlık Zarı Dikimi Yapan Doktorlar

  Himenoplasti, kadın doğum uzmanı ve estetik plastik cerrahlar tarafından yapılabilmektedir. Bu noktada önemli olan kızlık zarı dikimi yapan merkezin hijyen koşullarına ve tıbbi medikal alt yapıya uygun olması ve doktorun tecrübesidir.

  Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

  Kızlık zarı tamiri fiyatları yapılacak işlemin çeşidine, şehre, yıllara ve merkezlere göre farklılıklar gösterebilir. İzmir kızlık zarı dikimi fiyatları ile diğer illerdeki fiyatların farklı olması, 2016 himenoplasti ücretlerinin diğer yıllardan fazla ya da az olması gayet normaldir.

   

  Kaynak: Haber Kaynağı

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim