• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812

  Kişi Başına Düşen Milli Geliri 3 Kat Arttırdık

  Kişi Başına Düşen Milli Geliri 3 Kat Arttırdık
  07.03.2016 12:44
  TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi ve AK Parti Trabzon Milletvekili Avukat Salih Cora, TBMM'de Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bütçe görüşmeleri sırasında bir konuşma yaptı.

  TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi ve AK Parti Trabzon Milletvekili Avukat Salih Cora, TBMM'de Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bütçe görüşmeleri sırasında AK Parti grubu adına söz alarak bütçeyle alakalı olarak düşüncelerini ifade etti. Cora konuşmasında AK Parti iktidarının yakaladığı istikrarın ekonomik istikrara da yansıdığını ve bu dönemde önemli gelişmeler olduğunu söyledi.

  SİYASİ ZAFERİMİZİ EKONOMİK ZAFERLE TAÇLANDIRDIK

  Salih Cora konuşmasında, “Sözlerime Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Siyasi zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça bu başarıla uzun süreli olmaz” sözleri ile başlamak istiyorum. AK Parti 2002 yılında büyük bir siyasi zaferle tek başına iktidara gelmiştir. 14 yıldır iktidardayız. Siyasi zaferlerimizi ekonomik zaferlerle, ekonomik zaferlerimizi de siyasi zaferlerimizle taçlandırdık. Bir ülkenin gelişmesi, kalkınması ve büyümesi için siyasi istikrar-sosyal istikrar-ekonomik istikrar ortamının oluşması gerekir. İstikrar olmazsa güven olmaz, güven olmazsa yatırım olmaz. Yatırım olmazsa istihdam olmaz. İstihdam olmazsa sosyal huzur olmaz. Biz Dünyadaki tüm krizlere rağmen tüm dünyada örnek gösterilen sağlam mali politikalar sayesinde dimdik ayakta durduk. Şeffaf, denetlenebilir ve geliri ile giderini öngörebilen bütçeler yaptık.Parayı, zamanı ve insanı iyi yönettik. Başarılı olduk. Bankacılık sektörü şu anda dünyada örnek gösterilen bir sektördür.” ifadelerini kullandı.

  ÜLKENİN HER METREKARESİNDE TARİHİ REFORMLAR VE YATIRIMLAR YAPTIK

  Salih Cora konuşmasının devamında, “2002 yılında vergi gelirlerinin %85,7’si faiz ödemelerine giderken bugün vergi gelirlerinin sadece %13’ü faiz ödemelerine gitmektedir. Aradaki fark, sağlıkta, ulaştırmada, eğitimde, her alanda milletimize hizmete dönüşmüştür. Kişi başına düşen milli geliri 3 kat artırarak 10.000 dolarlara çıkardık. Enflasyonu tek haneli rakamlara düşürdük. Hatırlayın; IMF kapılarında ağlayan, yalvaran, yakaran bir Türkiye vardı. Şimdiyse IMF’ye borç vermeye hazır bir Türkiye var. Milli gelirimiz 800 milyar TL’ye çıktı. OECD ülkeleri arasında en uzun süre en hızlı büyüyen ülke konumuna eriştik. Bütçemizde toplumun tüm dezavantajlı gruplarına( yaşlı-engelli-çocuk) büyük imkanlar sağladık. Sosyal devlet ilkesini gerçek manada hayata geçirdik. Biz bütçeyi belirli grupların değil herkesin bütçesi olarak gördük. Enlerin ve ilklerin ülkesi olduk. Ülkemizin her bir metrekaresine tarihi reform ve yatırımlar yaptık. Kuşkusuz ki; Bunda en büyük katkı bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan milletimize aittir. Biz bu hizmetleri milletimizden topladığımız vergilerle sağladık. Toplanan vergilerin milletimizin bize emaneti olduğunu hiçbir zaman unutmadık. O nedenledir ki bu vergileri her zaman milletimizin sosyal ve ekonomik refahının gelişmesi için kullandık.” dedi.

  VERGİ ORANLARINI DÜŞÜRÜP TOPLANAN VERGİYİ ARTTIRDIK

  Gelir İdaresi Başkanlığı'nda AK Parti döneminde yapılanları “ Adaletli bir vergi sistemi ile Vergi gelirlerimizi artırdık, 2002 yılında 60 milyar TL olan vergi gelirlerimiz, 2015 yılında (yeni para ile) 400 milyar TL’ nin üzerine çıkmıştır, Kurumlar vergisini %33’ten %20’ye düşürdük, Katma Değer Vergisini de birçok alanda (eğitim, sağlık, giyim) %18 den %8’ lere hatta %1’ lere (gıda) düşürdük, bazı alanlarda vergiyi tamamen kaldırdık, Devlet üniversitelerinde harcı kaldırarak üniversiteye erişimi kolaylaştırdık, çağdaş vergi sistemlerinin çoğunda yer alan asgari geçim indirimi müessesesini 2008 yılında vergi sistemimize dahil ettik.” şeklinde sıralayan Salih Cora, “OECD ülkeleri arasında en düşük vergi yüküne sahip 7. Ülke konumuna geldik. Arkadaşlar vergi oranlarını düşürüyoruz ve toplanan vergi artırıyoruz. Bunu nasıl izah edebiliriz? Biz buna ancak azimle ve ihlasla çalışan bir iktidarın bereketi diyebiliriz.” şeklinde konuştu.

  Devletin vergi başarısının sebebini, “Başarının en önemli sebebi Vergi sisteminin sadeleştirerek mükelleflerin bilinçlendirilerek ve mükellefe kaliteli hizmet sunarak ve birçok alanda tanıtım faaliyetleri ile mükellefin vergiye gönüllü uyumunu sağlamakla elde edilmiştir.” şeklinde belirten Salih Cora, “Gelir idaresi kurumu vergi toplamada yeni nesil teknolojileri de kullanarak tahsilat kanallarını açmış e-yoklama, e-ticaret, e-beyanname, e-tahsilat, e-fatura, e-devlet gibi uygulamalarla vergi uyum maliyetlerini düşürmüş aynı zamanda kayıt dışı ekonomiyle de mücadelesi de başarıya da büyük katkı sağlamıştır.” sözleriyle konuşmasına son verdi.

  Etiketler:

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Türkyılmaz
  08 Mart 2016 10:10
  Milli geliri 3 kat arttırmış lar da biz niye göremiyoruz
  66.249.93.242
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim