• BIST 110.932
 • Altın 174,742
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845

  Kimse Terör Örgütünün Sırtını Sıvazlamasın

  Kimse Terör Örgütünün Sırtını Sıvazlamasın
  18.08.2015 12:27
  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, ''Yapılması gereken tek şey, tek bir terörist kalmayıncaya kadar bu ülkenin topraklarını terk etmelidirler ve silahları ebediyen bir daha ellerine almamak kaydıyla yerin 7 kat dibine gömmelidirler" dedi.

  Son günlerde yaşanan terör olaylarına ve PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonlara ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Soylu, milletin acısının büyük olduğunu belirterek, şehit cenazelerinin kendilerini ve milleti üzdüğünü söyledi.

  Soylu, milletin sabrının devletin ortaya koyduğu kararlılıkla güçlendiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "PKK'nın, HDP'nin, KCK'nın hem şımarıklığı hem de terör örgütlerinin ihaneti, milletimizin bu konuda ortaya koymuş olduğu hem milli birlik ve kardeşlik sürecindeki hem de bu sürecin içerisindeki şefkatini istismar ettiği apaçıktır. Onlar zannettiler ki Türkiye bu konuda gerekli adımları atmayacak, bu konuda kararlı adımları gerçekleştiremeyecek. Onlar zannettiler ki Türkiye'nin büyümesini, gelişmesini, zenginleşmesini kendi hareket kabiliyetlerinin ortaya koymuş olduğu süreçlerde Türkiye bu riski alamaz ve istedikleri gibi at oynatabilirler. Buna hem milletimizin kararlılığı, hem de bu noktada hükumetimizin attığı adımlar fırsat vermez."

  Topyekün bir mücadeleyi sürdürdüklerini vurgulayan Soylu, "Bu mücadele topyekün kararlılıkla devam edecektir. Defalarca gerek HDP'den, gerekse terör örgütünden hem milletimizi, hem Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, hem de hükümetimizi inciten açıklamalar yapıldı. Sözde yazarlar, sözde aydınlar ve sözde barış tellalları sözlerini ortaya koyarken, Türkiye'yi barışa davet etmekte ve şunu söylemektedirler, 'Türkiye savaşta bir ülkedir ve eğer Türkiye savaşta bir ülkeyse Türkiye'nin karşılığında bir ülke vardır'. Bunu söyleyenler gaflettedir ve dalalettedir" diye konuştu.

  - "Bunların hesabı soruluyor ve sorulacak"

  Soylu, PKK'yı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile aynı konuma sahip bulunduranların maalesef ne söylediklerini bilmediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

  "Onun için bu günü iyi okuyamayan, Türkiye'nin geleceğini okuyamayan zavallılar, bugün niye adım attığımızı, nasıl adım attığımızı bilmeyen zavallılar, bugün söyledikleri sözlerini herhangi bir şekilde bilmediklerini burada belirtmektedirler. Türkiye onlara sözlerini hatırlatıyor ve onlar ne kadar PKK sevicisi olmuşlar, ne kadar terör örgütü sevicisi olmuşlar ve Türkiye'de hainlikle, kalleşlikle pusu kurarak evlatlarımıza, güvenlik kuvvetlerimize kayıp verdirenler ne kadar da birileri tarafından övülüyorlar ve bu övücüler nasıl da terör örgütünün savunucusu haline gelmişler. Bunların hesabı soruluyor ve sorulacak. Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye bir çadır devleti değildir ve bunların hepsinin hesabı bugün sorulmaktadır. Bu hukuk içerisinde demokratik ve sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti hepsinin hesabını hem de hiç geciktirmeden sormaktadır."

  Meseleleri sağa sola çekmenin anlamı olmadığını da belirten Soylu, şu ifadeleri kullandı:

  "Türkiye, milli birlik ve kardeşlik süreci içerisinde uzunca bir süre milletimizin, halkımızın ve ülkemizin rahatlaması için önemli bir güzergaha oturtulmuş ve bu güzergahı başarılı bir şekilde yönetmiştir. Bu tek taraflı bir süreç değildir. Ancak bu sürecin bir tarafı da bu milletin bireyi olma sorumluluklarına uymamış ve bu ülkede silahın taraflısı haline gelmiştir. Oysa silahın en güçlü olduğu yer devlettir. Bugüne kadar milli birlik ve kardeşlik süreci içerisinde büyük bir şefkati, muhabbeti, merhameti ve kardeşliği ortaya koyan bir anlayışı ellerinin tersiyle itmişlerdir. Burada çağrı nettir ve açıktır. Tekraren söylüyoruz, hiç suyu bulandırmanın anlamı yoktur. Yapılması gereken tek şey, tek bir terörist kalmayıncaya kadar bu ülkenin topraklarını terk etmelidirler ve silahları ebediyen bir daha ellerine almamak kaydıyla yerin 7 kat dibine gömmelidirler"

  - "Kimse terör örgütünün sırtını sıvazlamasın"

  Süleyman Soylu, devletin bu konudaki kararlılığının devam edeceğini de anımsatarak, "Kimse terör örgütünün sırtını sıvazlamasın. Bugün Türkiye'de terör örgütünün sırtını sıvazlayanlar var ve bunu iki türlü yapıyorlar. Birincisi, onlara lojistik destek, uluslararası alanda destek ve moral sağlayarak yapıyorlar. İkincisi, bugün devletin en tepesinden, devletin en alt birimine kadar kararlılıkla süren terörle mücadele konusunda bu kararlılığı sürdürenlere hücum ederek, devletin bu kararlılığını zaafiyete uğratmak istiyorlar" dedi.

  Gazeteci Hasan Cemal'in de arkadaş grubuyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiğini ifade eden Soylu, "Sayın Cumhurbaşkanımıza hücum etmeyi, siz zannetmeyin ki kendi demokratik bilinci olarak ortaya koymaktadır. Tam tersi PKK'ya yardım ve yataklık yapmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret etmesinin, onu hedef göstermesinin yegane sebebi devletimizin kararlılığının bu konuda zaafiyete uğramasının gerçekleşmesidir. PKK'ya, bir terör örgütüne yardım ve yataklık yapanlara aziz milletimizin vereceği cevap net ve açıktır. Bunlar aynı tavrı uzunca bir süredir ortaya koymaktadırlar, talimat aldığı yerlerden ülkemizin terörle mücadeledeki kararlılığına sekte vurmaya, onu zayıflatmaya çalışmaktadırlar" diye konuştu.

  - "Devlet bu faaliyetlerin hepsini bertaraf edecektir"

  Soylu, Türkiye'nin istikrarsızlaştırılmaya çalışıldığını belirterek, "Türkiye'ye çeşitli noktalardan saldırarak aslında terör korkusunu yaymaya çalışıyorlar. Bu bir çaresizlik işaretidir. Terör örgütü gerek yurt içinde gerekse sınırlarımızın dışında çok büyük zaiyatlar aldı. Gerek kamplarına, gerek teröristlerine, belki de uzunca bir zamandır demokrasiye sığınan, demokrasiye yapmış oldukları pusuyu ortaya koydukları, gerçekleştirdikleri o kamplarına ciddi zaiyatlar verildi" ifadelerini kullandı.

  Devletin bu faaliyetlerin hepsini bertaraf edeceğini anlatan Soylu, "Kimsenin bir endişesi olmasın, her şey kontrol altındadır. Bunu herkesin bilmesini istiyoruz ve bu açıdan bunların adım atabilecek takatleri kalmayana kadar bu mücadeleye devam edilecektir" şeklinde konuştu.

  - "Devletin sabrını, devletin gücünü sınamasınlar"

  Soylu, HDP'nin toplumsal desteğini kaybettiğini de dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Seçimde de gördük, Türkiye'de HDP'nin bir toplumsal desteği, kendilerine oy verenlerden de anlaşılıyor ki eğer demokratik süreç içerisinde demokratik adımlar atılırsa, onlar bu demokratik adımları desteklerlerse, özellikle güneydoğu bölgelerinde bir toplumsal destekleri oluşuyor. Oylardan da belli fakat bugün tekrar teröre müracaat ettiklerinde hepimiz anlıyoruz ki oradaki toplumsal destekleri ciddi bir şekilde zafiyete uğramaktadır. Şimdi yeni bir baskı yöntemi uygulanıyor. Yani bir taraftan bu baskı metodunu özyönetimle beraber ortaya koymaktadırlar, bir taraftan da tehlikeli bir şey daha yapmaya çalışıyorlar. Özellikle gençleri bu özyönetim etrafında birleştirip bir romantik iklim oluşturup bu çatışmayı derinleştirmek istiyorlar. Buradan tekraren Kürt kardeşlerimize sesleniyorum, bu tuzağa düşmeyin. Yani bunlar Kürt kardeşlerimizin, bu milletin, bu ülkenin lehine davranışlar değildir. Bu davranışlar tamamen başkalarının talimatlarıyla yürüyen davranışlardır."

  "Türkiye Cumhuriyet Devleti, herkes bilir ki bu topraklar üzerinde Ameliyat yaptırmaz, hele böyle ufak çetecilik faaliyetlerine hiç müsaade etmez" ifadesini kullanan Soylu, şöyle devam etti:

  "Bunu yapanların acımasız bir şekilde tepelerine biner. Bu kadar basittir. Neyin ne şekilde olduğunun farkında değillerdir. Devletin sabrını, devletin gücünü sınamasınlar. Bu milletin sabrını da sınamasınlar ve inanıyorum ki çok yakın bir zamanda bir akıl ortaya çıkar, pes ederler ve pıllarını pırtlarını terör örgütlerini alıp buradan defolup giderler. Terör örgütünün buradan defolup gitmesi esastır ve kararlılığımız da odur. Bizim topraklarımızın dışına çıkacaklar, bundan sonra burada herhangi bir fitneyi sağlayabilecek bir eylemlik içerisinde olmayacaklar, silahlarını toprağa gömecekler ve burada demokratik siyasetin getirdiği kurallar içerisinde hareketlerini ortaya koyacaklardır."

  - "Bugün iç güvenlik yasası içerisinde bunların tamamı mevcuttur"

  Soylu, iç güvenlik yasası hakkında da bilgilendirmede bulunarak, "Bugün iç güvenlik yasası, yasalarımız, kanunlarımız askerimize ve polisimize silah doğrultulduğu an, onlarla ilgili gerekli işlemi yapmaya müsaade etmektedir. Bunda hiç kimsenin endişesi olmasın. Bugün iç güvenlik yasası içerisinde bunların tamamı mevcuttur. İç güvenlik yasasının çıkmasının temel sebebi, bu koşullar ve herkes dahil Türkiye'de kamu düzenini tam anlamıyla yerli yerinde muhafaza etmektir. Bunu muhafaza edebilmek için de Türkiye Büyük Millet Meclisi gereğini yerine getirmiştir" dedi.

  Güvenlik güçlerinin fedakarca bir mücadeleyi de ortaya koyduklarını kaydeden Soylu, "Güvenlik güçlerimiz fedakarca mücadeleyi ortaya koymaktadırlar ama birileri özellikle bunun olmadığı konusunda bir iddiayı halk arasında yaymaya çalışmaktadır. Bunun bir karşılığı söz konusu değildir. Devletimizin yetkisi de var, güvenlik görevlilerimizin yetkileri de var, valilerimizin yetkileri de var ve bu yetkilerini hepsinin meşru süreçler içerisinde kullanma hakları da söz konusudur" diye konuştu.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  ÖMER
  18 Ağustos 2015 Salı 13:36
  13:36
  HABURDA-OSLODA-DOLMABAHÇEDE YAPILAN GÖRÜŞMELERİN VERİLEN KARDEŞLİK MESAJLARININ-İHANET MESAJLARINI- VERİRKEN MİLLİYETÇİLİĞİ HİÇ DÜŞÜNMEDİNİZ, HATTA AYAKLAR ALTINA ALDINIZ. SONRADA VATANSEVER-MİLLİYETÇİ KESİLDİNİZ. YAZIK. MİLLETE ANCAK MÜSLÜMAN GÖRÜNÜYORSUNUZ AMA İSLAM'LA ALAKANIZ YOK. İSLAM SİZLER GİBİ İNSANLARI MÜŞRİK DİYE NİTELENDİRİYOR....İSRAİLİ KINA ONE MİNUTE DE SONRADA İSRAİLLE DIŞ TİCARETİNİ REKOR YAP. VE EN FAZLADA SENİN YAKIN ÇEVREN TİCARET YAPSIN. SONRADA BU İŞİ İSLAM İLE SIVAZLA.NEYMİŞ EFENDİM İSLAM TİCARETE ENGEL OLMUYORMUŞ. İSRAİL O TİCARETLE KAZANDIĞI İLE FİLİSTİNLİ MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZİ KATLETSİN, SEN İSE DOLARLAI CEBİNE İNDİR.SONRADA MÜSLÜMAN KARDEŞLERİM DE...
  VAY BE İYİ TİYATRO.. VE İYİ SEYİRCİ..
  88.253.57.110
  ÖMER
  18 Ağustos 2015 Salı 12:51
  12:51
  Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz...
  88.253.57.110
  ÖMER
  18 Ağustos 2015 Salı 12:51
  12:51
  Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz...
  88.253.57.110
  Diğer Haberler
 • Hakkımız Olan Kadromuzu İstiyoruz26 Mart 2018 Pazartesi 19:44
 • Akçaabat'a Galericiler Sitesi İstiyorlar24 Mart 2018 Cumartesi 00:01
 • Taşönü Turizm Merkezi Olsun22 Mart 2018 Perşembe 15:26
 • Gedikli'den Kandil Mesajı22 Mart 2018 Perşembe 15:23
 • Trabzon'da Ormancılık Haftası Kutlamaları22 Mart 2018 Perşembe 15:19
 • Metin Kara Yeniden Başkan Seçildi19 Mart 2018 Pazartesi 21:43
 • Salih Cora'dan Haluk Pekşen'e Cevap19 Mart 2018 Pazartesi 11:20
 • Gedikli'den Çanakkale Zaferi Açıklaması17 Mart 2018 Cumartesi 19:51
 • İsmail Saymaz İş Kazalarını Trabzon'da Anlattı16 Mart 2018 Cuma 13:49
 • KİKAP'tan Trabzon'da Sempozyum16 Mart 2018 Cuma 13:46
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim