• BIST 110.932
 • Altın 174,978
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845

  Kime, Neye Göre Barış?

  10.06.2014 08:43
  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Kenan Kuru / köşe yazarı

   ‘’Nasılsın iyi misin den önce, ne olacak bu memleketin hali’’ diye millet birbirine sorar olmuştur. Gün geçmiyor ki; ülkemizde, içerideki ve dışarıdaki konularla karşılaşılmasın. Milletinin sembolü olan Türk bayrağının indirilişini kamuoyu hayalcilik olarak nitelese de, yukarıda ifade edilen düşünceler içerisinde yönetimin fonksiyonunu değerlendirmektedir.

  Göktürk kitabelerinde yazıldığı gibi devlet; ’’ Açı doyurmaya çıplağı giydirmeye’’ olan inancı ile yönetim sorumluluğuna öteden beri talip olunduğu ifade edilmektedir.

  Bilindiği gibi; iptal edilen ve yeniden yapılan belediye başkanlığı seçimleri demokrasi adına sevindirici görülmüştür. Çokta eşit şartlarda olmasa da, seçimler uğruna her şeyin makul karşılanabileceği düşüncesi hakim olsa da, vatandaşın kendi yönetimini seçmesi önemli olmuştur.

  Seçimin sonuçlanmasından hemen sonra göreve gelen Ağrı belediye başkanının açıklamaları, demokrasi ve hukuk devleti adına düşündürücüdür. Ağrı Belediye Başkanlığına seçilen kişi ‘’Belediye Başkanlığı yapmaya gelmediğini, ancak, barıştan bahsetmiştir’’ ve Kazım KARABEKİR adını taşıyan anıtı ve cadde isimlerini kaldıracağını icraatları arasına almıştır. 

  T.C. Anayasa’sı 127. maddesinde tarifi bulunan mahalli idareler görevleri ve 22. maddesinde bağlayıcılığı ve üstünlüğü bulunmaktadır.

  Vatan yaptığımız coğrafyaya sahip çıkabilmek adına tarih boyunca ağır bedellerle mücadeleler verildiği, tarih sahnesine asırlardır Türk Milleti olarak ulaştığımız uygar bir toplum olmamızın temelinde belediyecilik önemli yere sahiptir. Herkesin mutluluğunu doğrudan etkileyen belediyecilik anlayışı ile nüfusumuzun büyük bir çoğunluğunun şehirlerde hayatını idame ettirdiği ortadadır. vatandaşların kamu alanı sınırları içinde hizmeti belediyeden alma zorunluluğu vardır. ve Şehrin gelişmişlik düzeyinin önemli göstergesi olan belediyecilik sorumluluk gerektirdiği halde; Ağrı Belediye Başkanı belediyecilik yapmaya gelmediğini açıklaması Ağrı halkına ihanettir. İlk icraatının Doğu Cephesi Komutanı olarak tarihte Türk Milletinin bekasına büyük hizmeti bulunan Kazım KARABEKİR isminin silinmesi düşüncesi, Tarihi hakikatler ışığında Türk Milletine haksızlıktır.

  Hal böyle iken;

  Belediye Başkanlığı yapmaya gitmeyen ve ne olduğu anlaşılamayan barışla kime, hangi barışa hizmet edecektir. Bu gün şanlı Türk Bayrağının indirilmesi ihaneti karşısında barış havarisi kesilenler  neden susmaktadır?       

  Sorumlu noktada olanların T.C. Anayasaya bağlılığını ve hukukun üstünlüğüne halkı davet etmesi gerekmiyor mu?  Hukuka uyma zorunluluğu gerekirken; Yavuz Sultan Selim’im fethi ile tarihe ışık olan Diyarbakır ve çevresinin kara yolunu günlerce kapalı tutup maddi ve manevi zarara neden olan terör örgütü mensuplarının kınanmasını, Türk Bayrağına yapılan ihaneti  ve zorbalığa son verilmesi için görüşün ortaya konulmaması barış adına size ne kadar yakındır.

  Türk Devletine sadık Kürt kökenli vatandaşlar bu anlayış sahiplerinin ne milletvekili nede belediye başkanı olarak halkın temsilcisi olmadığının bilincindedir. Amacınızın barış sağlamaktan, vatandaşın haklarını aramaktan ziyade ülkede kargaşaya sebep olmaktır.

  Tek devlet, tek millet, tek bayrağı tartışılmaz olarak niteleyen Misak-i milli içerisinde yaşayan herkes, doğu cephesi komutanı Kazım KARABEKİR paşanın anıtının kaldırılmasını kabul etmeyecektir. Tarihte doğu cephesindeki “Cihan yıkılsa, Türk yılmaz” mücadelesini kimlerle yaptığı bilinmektedir. 

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim