• BIST 100.237
 • Altın 280,080
 • Dolar 5,7344
 • Euro 6,3129

  Kaya’nın Sorusuna, Bakan Turhan Ne Cevap Verdi?

  Kaya’nın Sorusuna, Bakan Turhan Ne Cevap Verdi?
  06.07.2019 14:38
  CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzon’dan yapılan uçuşlarda bilet fiyatlarının düşürülmesi, iç hat seferlerinin artırılması ve Kıbrıs’a direkt seferler konulması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına verdiği soru önergelerine verilen cevapları, res

  Kaya, cevapları, “Trabzon'dan uçuşlarda; bilet fiyatlarının düşürülmesi, iç hat seferlerinin arttırılması ve Trabzon-Kıbrıs direkt sefer konulması için bir girişiminiz olacak mı?” diye Ulaştırma Bakanı Sn. Cahit Turhan’a sormuştuk. İşte verilen cevaplar. Takdiri milletimize bırakıyoruz.” diyerek paylaştı.

   

  Milletvekili Kaya’nın ilk soru önergesi şu şekilde:

  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

  Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Mehmet Cahit Turhan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96'ıncı maddeleri gereği talep ederim.

  Trabzon Havalimanı taşınan yolcu sayısı bakımından Türkiye'nin 7. hava limanıdır. Trabzon Havalimanı'ndan taşınan yolcu sayısı bir önceki yıla göre yüzde 8 artış göstermiştir. Havalimanı'nı kullanmak isteyen yolcular özellikle yaz aylarında iç hat uçuşlarında bilet bulmakta çok zorlanmaktadırlar. Bilet bulunsa da fiyatları çok pahalıdır.

  Bu durum Trabzon ve bölge turizmini de olumsuz yönde etkilemektedir. Trabzon Havaalanı'nı kullanan Trabzon, Rize, Gümüşhane ve Bayburtlu vatandaşlarımız ile şehrimizi ziyaret etmek isteyen turistler büyük mağduriyet yaşamaktadır.

  Vatandaşların mağduriyet yaşamaması, Karadeniz Bölgesi'nin turizm potansiyelinin verimli bir şekilde değerlendirilebilmesi için bu sorunun çözümüne yönelik adımların ivedilikle atılması gerekmektedir.

  Buna göre;

  1.            Trabzon Havalimanı'ndan gerçekleştirilen iç hat uçuşlarına ek sefer konulması ve bilet fiyatlarının makul seviyelere düşürülmesi için bir girişimde bulunacak mısınız?

  2.            Turizm amaçlı seyahatlerde Trabzon Havalimanı'na iç hat ve dış hat charter seferlerinin düzenlenmesi için yerel seyahat acentalarını desteklemeyi düşünüyor musunuz?

  Ahmet KAYA Trabzon Milletvekili

  Kaya’nın ilk önergesine Bakanlık şu cevabı verdi:

  T.C. ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı

  TRABZON MİLLETVEKİLİ SAYIN AHMET KAYA'NIN 7/1086 ESAS SAYILI YAZILI SORU ÖNERGESİ VE CEVABI

  Trabzon Havalimanı taşınan yolcu sayısı bakımından Türkiye'nin 7. hava limanıdır. Trabzon Havalimanından taşınan yolcu sayısı bir önceki yıla göre yüzde 8 artış göstermiştir. Havalimanı'nı kullanmak isteyen yolcular özellikle yaz aylarında iç hat uçuşlarında bilet bulmakta çok zorlanmaktadırlar. Bilet bulunsa da fiyatları çok pahalıdır.

  Bu durum Trabzon ve bölge turizmini de olumsuz yönde etkilemektedir. Trabzon Havaalanı'nı kullanan Trabzon, Rize, Gümüşhane ve Bayburtlu vatandaşlarımız ile şehrimizi ziyaret etmek isteyen turistler büyük mağduriyet yaşamaktadır. Vatandaşların mağduriyet yaşamaması, Karadeniz Bölgesi'nin turizm potansiyelinin verimli bir şekilde değerlendirilebilmesi için bu sorunun çözümüne yönelik adımların ivedilikle atılması gerekmektedir.

  Buna göre;

  SORULAR:

  1-            Trabzon Havalimanından gerçekleştirilen iç hat uçuşlarına ek sefer konulması ve bilet fiyatlarının makul seviyelere düşürülmesi için bir girişimde bulunacak mısınız?

  2-            Turizm amaçlı seyahatlerde Trabzon Havalimanı'na iç hat ve dış hat charter seferlerinin düzenlenmesi için yerel seyahat acentalarını desteklemeyi düşünüyor musunuz?

  CEVAPLAR:

  Havayolu işletmeleri, serbest piyasa koşullarında faaliyet gösteren ticari kuruluşlardır. İlave hat konulması, uçuş saatlerinin değiştirilmesi vb. hususlar, havayolu işletmelerinin filo büyüklükleri ile orantılı olarak kendi ticari tercihleri doğrultusunda belirlenmektedir. Sefer sayılarının artırılması ile ilgili olarak, uçuş başvurusu olması halinde başvurular, Bakanlığımız tarafından ilgili mevzuat kapsamında değerlendirilmeye alınmakta ve bu konuda yapılacak her türlü çalışmaya da destek verilmektedir

  Bilet fiyatları da serbest piyasa koşulları çerçevesinde; uçuş sayısı, uçuş mesafesi, yakıt tüketimi, yolcu talebi vb. faktörlerin birleşimi sonucunda havayolu işletmelerince belirlenmektedir. Bilet fiyatları ile ilgili tek düzenleme; yurtiçi aktarmasız ekonomi sınıfı biletler için belirlenmiş olan 352 TL'lik tavan fiyattır. Bunun dışında bilet fiyatlarına Bakanlığımızın herhangi bir müdahalesi olmamaktadır.

  Diğer taraftan, Trabzon Havalimanı'na iç hat ve dış hat charter seferlerinin düzenlenmesi için yerel seyahat acentalarının desteklenmesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın uhdesinde bulunmaktadır.

   

  Kaya’nın ikinci yazılı soru önergesi şu şekilde:

  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

  Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Mehmet Cahit Turhan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96'ıncı maddeleri gereği talep ederim.

  “Trabzon'umuz ulaşım ve turizm alanında Doğu Karadeniz Bölgesi'nin merkezi konumundadır.

  Trabzon'un yanı sıra Rize, Gümüşhane ve Bayburt illerine de hizmet eden Trabzon Havalimanı taşınan yolcu sayısı bakımından Türkiye'nin 7. Havalimanıdır ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nin ulaşımı için büyük önem taşımaktadır.

  Ancak, uçak biletlerindeki pahalılık, sefer sayısındaki yetersizlik, otopark ücretleri ve dış hat uçuşlardaki güvenlik ücreti gibi uygulamalar nedeniyle Trabzon Havalimanı etkin bir şekilde kullanılamamakta, yolcular mağdur edilmektedir.

  Dış hat uçuşlarında alınan güvenlik ücreti uygulaması birçok havalimanından 1 Euro olarak belirlenirken Trabzon Havalimanı'nda yolcu başına 3 Euro'dur. DHMİ tarafından kiraya verilen veya işletilen otoparklardaki ücret tarifeleri diğer havalimanlarına göre %50 daha pahalıdır.

  Tüm bu eksiklikler ve yanlış uygulamalar nedeniyle Trabzon Havalimanı'nı kullanan yolcu sayısında azalma gözlenmektedir.

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi Müdürlüğü'nün 2019 Ocak verilerine göre iç hat yolcu trafiğinde önceki yıla göre %13 düşüş yaşanmış 273 bin 252 yolcu seyahat gerçekleştirmiştir. İç hat uçuşlarında iniş-kalkış yapan uçak sayısında da bir önceki yıla göre %11 azalma vardır.

  Ayrıca, Kıbrıs'ta 25 bin civarında Karadenizli vatandaşımız yaşamaktadır. Öğrenciler ve askerler de eklenince bu sayı 50-60 bini bulmaktadır. Şu anki Trabzon-Kıbrıs arası aktarmalı uçuşlar nedeniyle mağduriyetler yaşanmaktadır. Haftada bir de olsa Trabzon-Kıbrıs arası direk uçuş seferleri düzenlenmesi önemli bir ihtiyaçtır ve taleptir.               '

  Buna göre;

  1.            Trabzon Havalimanı'nın sorunlarının çözümü noktasında bir çalışmanız var mıdır?

  2.            Trabzon-Kıbrıs arası direk uçuş seferlerinin düzenlenmesi konusunda bir girişiminiz olacak mıdır?

  3.            Trabzon'a uçuşlardaki bilet fiyatlarındaki pahalılık ile ilgili bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

  4.            Trabzon Havalimanındaki otopark ücretleri ve dış hat güvenlik ücreti gibi ücret uygulamalarının diğer havalimanlarındakinden daha pahalı olmasının gerekçesi nedir? Bu farkı ortadan kaldırılması için bir girişiminiz olacak mıdır?

   

  Kaya’nın önergesine Bakanlık şu cevabı verdi:

  T.C. ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı

  TRABZON MİLLETVEKİLİ SAYIN AHMET KAYA'NIN 7/9714 ESAS SAYILI YAZILI SORU ÖNERGESİNİN CEVABI

  Tüm havalimanlarında olduğu gibi Trabzon Havalimanının işletim faaliyetleri de takip edilmekte ve gereken önlemler bütçe imkanları doğrultusunda alınmaktadır.

  Havalimanlarına düzenlenen uçak seferlerinin çeşitliliği, fiyat uygulamaları ile sefer zamanlan, bölgenin yolcu potansiyeline bağlı olarak havayolu kuruluşlarının filo büyüklükleri ve ticari tercihleri doğrultusunda yine havayolu kuruluşlarınca belirlenmektedir. Ancak, uçuş başvurusu olması halinde, başvurular ilgili mevzuat kapsamında değerlendirilmeye alınmaktadır.

  Diğer taraftan, her yıl ulusal ve uluslararası kuruluşlarca temini zorunlu olan güvenlik cihazlarının temin ve tesisine ilişkin yüksek maliyetlerinin Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından karşılandığı dikkate alınarak, yurt dışındaki havalimanlarında da örneği olduğu üzere, havalimanlarında verilen güvenlik hizmetlerinin ücretlendirilerek anılan maliyetlerin bir kısmının bu şekilde karşılanması için dış hat yolcu güvenlik ücreti tarifeye konulmuştur.

  Yatırım Finansman Kararnamesi ekindeki Kararın Satış Fiyatlarının ve Tarifelerinin Belirlenmesi başlığı altındaki "Satış fiyatları ve tarifelerin uygulanan ekonomik programda yer alan ilke ve politikalar, programdaki mali hedefler, teşebbüsün finansman ihtiyacı ve geçmiş yıllar vergi yükümlülükleri dikkate alınarak, kamu teşebbüsünü zarara uğratmayacak şekilde belirlenecektir." hükmü DHMİ Havalimanı Ücret Tarifelerinin hazırlanmasında dikkate alınmakta olup, tarifeye konulan güvenlik ücreti; yıllardır yapılmakta olan güvenlik harcamalarının havalimanı kullanıcılarına yansıtılmasının günümüz şartlarında kaçınılmaz olmasından kaynaklanmaktadır.

  Dış hat yolcu güvenlik ücreti dış hat giden yolculardan alınmakta, dolayısıyla iç hat yolcu trafiğinde herhangi bir düşüşe yol açma imkanı bulunmamaktadır. Bilakis dış hat yolcu güvenlik ücretinin uygulanmaya başladığı 2019 döneminde, 2019 Şubat sonu istatistiklerine göre Trabzon Havalimanında dış hat yolcu trafiğinde önceki yıla göre % 47 artış; dış hat ticari uçak trafiğinde ise % 40 artış yaşanmıştır.

  Ayrıca, DHMİ Havalimanı Ücret Tarifelerinde yer alan otopark ve güvenlik ücretleri; DHMİ tarafından işletilen havalimanlarında yolcu-uçak trafiğinin yoğunluğuna göre kategoriler oluşturularak belirlenmektedir.

   

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 684 08 93 | Faks : | Haber Yazılımı: CM Bilişim