• BIST 118.069
 • Altın 167,492
 • Dolar 3,9168
 • Euro 4,8244

  İNTERNET’LE HAYAT

  19.02.2014 13:26
  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Kenan Kuru / köşe yazarı

   Bildiğiniz gibi, internetle bilgilendirme, dayanışma ve birlik olma yapısı önemli bir noktaya gelmiştir.

  Çağa ve çağın gereklerine göre teknolojinin sunduğu imkânlarla bilgiyi ve öğrenmeyi hızlı iletişim aracı olarak internetle de temin etmek gelişmiş dünya hedeflerindendir. Ancak; internet yayıncılığının benimsenmiş olduğu ve bu anlayışın ne kadar desteklendiği görülebilmektedir.

  TBMM’de kabul edilerek onaylanmak için Cumhurbaşkanlığına sunulan ve niye bekletildiği anlaşılamayan yasa onaylanmıştır. İnternet ortamında yapılan yayınlara ait kanun düzenlemesinin, akılcı ve gerçekçi uygulamaya nasıl etki edeceği toplumda tartışılmadan düzenlediği görülmüştür. Sayın Cumhurbaşkanından kanun için vatandaşların düşüncesine göre milli ve manevi değerlerin de korunarak güvence altına alınması ve düzenleme yapılması isteği ortada iken, uygulama noktasında görüleceği yasaya onay verilmiştir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’nın basınla yaptığı mülakatında internet kullanımı için Avrupa’dan örnekler vererek açıklama yapmış ve onaylanması düşünülen ve daha sonra Sayın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan yasada mahkemeleri öne çıkarmıştır. Yani yayınlar kesilecek ama mahkeme kararı uygulanacak noktada olacaktır.

  Demokrasi ile dünyada yerini almakta olan ülkemizde objektif anlayış isteniyorsa, kişilere veya kurumlara göre demokratik anlayış olamaz, oluyor ise bu yaklaşıma demokrasi kisvesi denilmez mi?

  Teknolojinin imkânlarıyla toplumun tümüne aynı anda çalışmalarını ulaştırmayı önemli görenler, bir taraftan internet yayıncılığından neden rahatsızlık duyulduğunu anlamak zordur.

  Bilgiyi sunan insan, öğrenme ve öğrendiklerini anlatmayı dinin de gereği ve ilk emri olan “oku” inancında benimseyerek görmek gerekmektedir.

  İnternet yayıncılığı ile; ortada olan dayanışma, toplumsal tepkiyi ve toplumsallığını kaybetmiş bir nevi çöl ve çok nüfuslu çöl haline gelmiş bir dünya da bulunmaktır. Kişiler bilgi toplumu ile topyekûn okyanusu amaçlamıyor mu? Bu okyanustan her kişi uzaklaştırılmak istenilmekte ve kendi dışındaki herkesten nefret eder duruma gelebilmektedir. Kendi ilerlemesini engelliyorlar gibi afaki düşünce ile gelişmişlik mümkün olamamıştır.

  Her gün sunulan bilgi, objektiflikte aranması gerekmiyor mu? İnsan, demokrasilerde ilerleme ve daha doğruya gidebilmeyi, yönetim ve yönetimlerle çözülmesi gereken temel problemlerin değerlendirilmesinde görmelidir. Yönetim imkanları ile hayatın her alanında köklü değişiklikleri de dayanışma ile yapmaya zorlamaktır. Çok iyi bilinen problemlerden başkaları da etkileniyor ise hayalcilikten uzak durularak bilgiye öğrenmeye ve öğretmeye mutlak bağlılık gösterilmelidir.

  İnternet kullanıcılarının insanlar olduğu dikkate alındığında, teknoloji ile manalandıran da insan değil midir?

  İnsanlık tarihinde en iyinin olduğu kadar, en kötünün de olabileceği görülmüştür. Bu anlayış karşısında sorumlu ve mantıklı olarak tercihleri yerine getirmesi gereken insanın bu imkânlardan günümüz felsefi ve siyasi düşüncesinin içler açısı duyarsızlığı ile yoksun bırakılmaya çalışılması anlamsızdır

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim