• BIST 110.059
 • Altın 174,787
 • Dolar 4,0903
 • Euro 4,9985

  İçişleri’nden “Usulsüz Dinleme’’ Açıklaması

  İçişleri’nden “Usulsüz Dinleme’’ Açıklaması
  23.10.2015 14:13
  İçişleri Bakanlığı, "Usulsüz dinleme iddiaları bakan imzasıyla çöktü" başlığı ile yayımlanan haberi yalanlayarak, konu ile ilgili soruşturmada...

  İçişleri Bakanlığı, "Usulsüz dinleme iddiaları bakan imzasıyla çöktü" başlığı ile yayımlanan haberi yalanlayarak, konu ile ilgili soruşturmada 257 personelin meslekten çıkartıldığını açıkladı.

  İçişleri Bakanlığı, "Usulsüz dinleme iddiaları bakan imzasıyla çöktü" haberine ilişkin yazılı açıklama yayımladı. İlgili haberin 22 Ekim 2015 tarihinde başta www.zaman.com.tr olmak üzere çeşitli internet sitelerinde; "usulsüz dinleme iddiaları bakan imzasıyla çöktü" başlığı altında yer alan haberde; Bakanlık makamı oluruyla, "Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı ve Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli toplam 52 personelin yaptığı dinlemelerin hukuka uygun olduğu ve böylece 31 ili kapsayan usulsüz dinleme iddialarının çöktüğü" şeklinde yayımlandığının hatırlatıldığı açıklamada haberin bütünüyle çarpıtıldığı ve gerçeğe aykırı olduğu belirtildi.

  Habere konu olan soruşturma kapsamında çeşitli sayısal verilerin paylaşıldığı açıklamada, "Usulsüz dinlemelerle ilgili olarak 2014 yılından bugüne kadar 532 personel hakkında meslekten çıkarma cezası verilmiş ve cezası zaman aşımına uğramayan 257 personelin kurumla ilişiği kesildi, 677 personele ise meslekten çıkarma dışında çeşitli disiplin cezaları verildi, 717 personelin disiplin soruşturma dosyası, görüşülmek üzere disiplin kurulu gündemindedir" denildi.

  Açıklamanın devamında, usulsüz dinlemelerden dolayı bugüne kadar toplam 1209 personele disiplin cezası verildiği belirtilerek, disiplin cezası ile cezalandırılanlardan 160 personelin İstihbarat Daire Başkanlığı'nda, 70 personelin ise Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde geçmişte görev yapan personel olduğunun tespit edildiği bildirildi.

  Açıklamaya şöyle devam edildi:

  "Habere konu olan usulsüz dinleme iddiası incelendiğinde; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen listede hakkında dinleme kararı alınan 76 kişi ile ilgili yapılan dinlemelerin sahte isimler üzerinden yapılıp yapılmadığının araştırılmasının talep edilmesi üzerine yapılan araştırma ve soruşturmada: 42 kişi hakkında alınan dinleme kararının usulsüz olduğu tespit edildiğinden suçlu görülen personele, meslekten çıkarma dahil, çeşitli cezalar verilmiştir. 26 kişi hakkındaki usulsüz dinleme kararlarına ilişkin müfettişler tarafından soruşturma halen devam etmektedir. 8 kişinin dinlenilmesine ilişkin olarak; müfettişlerce belirtilen; "sahte isim kullanılmadığı ve dinleme gerekçelerinin doğru olup olmadığı konusunda herhangi bir tespit yapılamadığı" görüşü üzerine işlemden kaldırma onayı alınmıştır. Habere konu olan Bakanlık onayında yer alan; "…. araştırma raporu kapsamında, kapsam dışı bırakılan konular dışında dosyanın işlemden kaldırılması" ifadesinde de açıkça görüldüğü üzere işlemden kaldırma, sadece 8 kişi hakkında alınan dinleme kararı ile ilgilidir. Diğer kişiler hakkında yapılan usulsüz dinlemelerde sorumlu görülen personel hakkında disiplin hükümleri uygulanmıştır."

  Anayasa ve kanunlara aykırı şekilde vatandaşın haberleşme hürriyetini ortadan kaldıran, bu işlemleri örgütsel şekilde yaptığı belirlenen toplam 1209 personele disiplin cezası verildiği vurgulanarak, "Halen devam eden soruşturmaların varlığı dikkate alındığında; haberin gerçek dışı, kasıtlı, hukuk bilgisinden yoksun ve sadece algı yaratma amacı ile yapıldığı aşikardır" ifadeleri kullanıldı.

  Kaynak: Haber Kaynağı

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim