• BIST 90.186
 • Altın 232,763
 • Dolar 6,1028
 • Euro 6,9689

  ’’İç Güvenlik Paketi’’ Açıklaması

  ’’İç Güvenlik Paketi’’ Açıklaması
  19.02.2015 18:03
  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ‘İç Güvenlik Paketi’ görüşmeleriyle ilgili, “Bu güvenlik paketinde bu anlamdaki düzenlemede yine bizim sağlıktaki şiddetin önlenmesine çok önemli katkı sağlayacaktır....

  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ‘İç Güvenlik Paketi’ görüşmeleriyle ilgili, “Bu güvenlik paketinde bu anlamdaki düzenlemede yine bizim sağlıktaki şiddetin önlenmesine çok önemli katkı sağlayacaktır. Kamuoyuna paketi yanlış anlatma derdi olanların da işin bu boyutlarıyla görmeleri gerekir” dedi.

  Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’i ziyaret etti. Sağlık Sen’i çalışmalarından dolayı da önemsediklerini ve teşekkür ettiklerini belirten Bakan Müezzinoğlu, “Gerçekten baktığımız zaman talepler zaman zaman çok olağanüstü olabiliyor ama imkanlarla taleplerin dengesini bulmak reel bir mücadeleyi aramak ve makulü aramak yönünde iyi niyet ve gayret dolayısıyla teşekkür etmek istiyorum. Çünkü biz makulü bulabildiğimiz sürece sonuçlara gidebiliriz. Bu anlamda Sağlık-Sen’de makulü güçlü arayan bir çalışma ortamımız oldu. İnşallah da devam edecek” ifadelerini kullandı.

  Lisans tamamla konusunda YÖK ile bir noktaya geldiklerini ifade eden Bakan Müezzinoğlu, “Bunun önümüz 2015 itibariyle bir planlama çerçevesinde, çünkü sayı çok yüksek ve bunu planlamayla ancak götürebiliriz. Yol haritasını belirlediğimiz zaman arkadaşlarımız mutlaka orada bir kendilerine göre hem idari planlama yapacak hem talip olanlar o yol haritasına göre kendilerini hazırlayacaklar. Diğer 12 Mayıs’ta konusunda konuşulan kreş konusu biz şuan bütün projelerimize kreşi proje boyutuyla artık süreçlerimize girdi” şeklinde konuştu.

  “YIPRANMA PAYI KONUSU GEÇTİĞİMİZ BAKANLAR KURULU’NDA BU ANLAMDAKİ ÇALIŞMALARIN DEĞERLENDİRMESİNİ YAPTIK”

  “Yıpranma payı konusu geçtiğimiz Bakanlar Kurulu’nda bu anlamdaki çalışmaların değerlendirmesini yaptık” diyen Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

  “Süreç seçim atmosferine giriyor. Seçim atmosferi malzemesi olmasını da açıkçası arzu etmiyoruz. Çünkü bu seçim atmosferlerinde bir hadise farklı farklı alanlara da farklı dinamikler getiriyor. Seçim sonrası seçim öncesi artık hükümet olarak şekillendireceğiz. Önemli olan siyasi istikrar planlamayı getiriyor. O planlama hedeflerimizi basamak basamak ulaşmayı getiriyor. İyi niyet ve iletişim. Biz masanın iki tarafında oturan ve bilek güreşi kurumlar değiliz. Bu ülke bizim ülkemiz. Sağlık çalışanları mesleklerini 78 milyon insana sunabiliyorlarsa anlamlıdırlar, saygındırlar. 78 milyondan memnuniyet ne kadar arttıysa onlar o kadar saygındırlar. Biz o hizmet sunanlara ne kadar güçlü sahip çıkabiliyorsak, onların hak ve hukuklarını millet adına ne kadar güçlü götürebiliyorsak bu denge sağlıklı yürüyecektir.”

  “KEŞKE ÜLKEMİZ BÜTÇESİ ÇOK DAHA GÜÇLÜ OLSA DA İSTEDİĞİMİZDEN BİR YÜZDE 20 DAHA FAZLASINI YAPABİLSEK”

  Son 12 yılda sağlıktaki vatandaş memnuniyetinin yüzde 75’lere çıkıyor olmasının sağlık camiasının bir başarısı olarak gördüğünü ifade eden Müezzinoğlu, “Aynı zamanda sağlık camiasının da 78 milyon tarafından ödülü olarak görüyorum. ‘Hemşireden memnunum, ebenizden memnunum, hastanenizden memnunum, hekimlerinizden ve sağlık hizmetlerinden memnunum’ demek Sağlık Bakanı olarak beni mutlu ediyor. Şurada şurada sorunlarımız var; o sorunları da hem vatandaş adına olanları hem de sağlık hizmetleri sunanlar adına olanları olabildiğince azami duyarlılıkla ideal çözümleri de yakalama gayreti içindeyiz. Bunu bugüne kadar başardık ama her istediğimizi yaparak başaramadık. Bundan sonra da yine her isteneni yaparak başarabilme şansını arzu ederiz. Keşke ülkemiz bütçesi çok daha güçlü olsa da istediğimizden bir yüzde 20 daha fazlasını yapabilsek ama neticede bu milletin bütçesini yönetiyoruz. 24 saat gece gündüz ve derdi olan insanların derdini çözmeye çalışan bir mesleğin mensuplarıyız. Sağlıkta şiddeti konuşuyoruz. Diğer farklı sorunları konuşuyoruz ama her geçen gün bugüne göre daha iyi olma derdimiz var bunu başarabiliyorsak inanıyorum ki gelecek hem sağlık çalışanları için daha anlamlı ve daha değerli olacak hem de 78 milyon ülke insanımız sağlıkta güvendiği bir muhatap kitleye olan güveni her geçen gün aratacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

  Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş ise toplumsal şiddetin arttığını belirterek, toplumsal şiddet içerisinde sağlık çalışanlarına şiddetin daha fazla olduğunu ancak o süreçte kararlı duruşunu sergileyerek, Meclis’te sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlarla ilgili yapılan düzenlemeden dolayı Bakan Müezzinoğlu’na teşekkür etti.

  “BU GÜVENLİK PAKETİNDE DÜZENLEMEDE YİNE BİZİM SAĞLIKTAKİ ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE ÇOK ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAKTIR”

  Bunun üzerine Müezzinoğlu ise şunları kaydetti:

  “Son 2 yılın rakamlarına baktığımızda hakimlerimize ve savcılarımıza büyük oranda teşekkür ediyorum. Gerçekten cezaları üst limitten veriyorlar. Buda tabi caydırıcılığı güçlü hale getiriyor ama esas arzu ettiğimiz savcılara yasal düzenleme yaptık. İlk andan tutuklama yetkisini verdik. O da bir caydırıcılık. Diğeri şuanda Meclis’te kamuoyunu birazcık da bazı boyutlarıyla yanlış algı yönetimi yapılan bu ‘Güvenlik Paketi veya Yasası’ baktığımızda tasarıya burada da yine sağlıkçıya veya sağlığın fiziki mekanına yani ağaç ile gelmiş pencereleri indirmiş kırmış dökmüş ondan sonra hakim ne karar verecek deyip, polise bu anlamda 24 saat ile 48 saat arasında bir gözaltında tutma yetkisi veriyor. Bana göre caydırıcılık ilk anda ki müdahale. İlk psikolojik algı yanlışı yapan anında bir müdahale görüp görmediğidir. Şimdi bu süreçte bu güvenlik paketinde bu anlamdaki düzenlemede yine bizim sağlıktaki şiddetin önlenmesine çok önemli katkı sağlayacaktır. Kamuoyuna paketi yanlış anlatma derdi olanların da işin bu boyutlarıyla görmeleri gerekir. Çünkü toplumda 78 milyonun huzuru bence birinci öncelik. ‘Önce vatandaşın sağlık hizmeti alması çok önemli’ diyorsak ‘onun önünde bütün engellerin kaldırılmalıdır’ diyorsak toplumun güvenliği açısından da güvenlik merkeze alınmalı. Herkes şu sokaklarda mahallesinde veya bir araca bindiğinde, minibüste insani değerlerle bırakın hayvani duygularla bile izah edemeyeceğiniz bir suçla muhatap oluyoruz. Böyle bir suç zeminlerini emniyet çok daha güçlü müdahalelerle yetkilendirilmezse en güçlü hakim, en güçlü savcı olsa ne olur bu hadisede. O nedenle biz toplumun güvenliğini, sokak güvenliğini mutlaka güçlü hale hele hele sağlıkta, sağlık hizmeti sunanın ve sunum mekanının güvenliğini mutlaka merkeze almalıyız. İnşallah bu düzenlemede bir basamak daha bizi emniyete almış olacak.”

  Konuşmaların ardından Sağlık-Sen Başkanı Metin Memiş, Bakan Müezzinoğlu’na bir tablo hediye etti.

  Kaynak: Haber Kaynağı

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim