• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812

  Hukuk Bürolarında Danışmanlık

  Hukuk Bürolarında Danışmanlık
  15.06.2016 04:47
  Birden fazla avukatın bir arada bulunduğu hukuk bürolarında danışmanlık hizmeti de daha farklı nitelikler kazanmaktadır.

  Birden fazla avukatın bir arada bulunduğu hukuk bürolarında danışmanlık hizmeti de daha farklı nitelikler kazanmaktadır. Her biri kendi alanında uzman avukatların bulunduğu hukuk bürolarında, icra iflas konularından boşanma konularına kadar her konuda danışmanlık hizmeti verilebilmektedir. Bu kapsamda; bireysel ya da kurumsal taleplerde hukuk büroları, her tür konuda bilgi ve hizmet alınabilecek bir adres haline gelmektedir.

  Hukuk Bürolarının Sunduğu Danışmanlık Hizmetleri

  1. Avukatlık Hizmetleri

  Şirketlerin T.C. Mahkemelerinde ya da Uluslar arası Tahkim Mahkemelerinde yer alan tüm başvuru ve davalarda vekil sıfatıyla temsil edilmesinin yanı sıra hakemlik, arabuluculuk gibi görevleri de kapsayan hizmetlerin tamamı avukatlık hizmetleri başlığı altında görülmektedir. Hukuk bürolarında danışmanlık hizmetlerinin en başında gelen avukatlık hizmetleri; hangi tarafta olunursa olunsun şirketlerin maddi ve manevi çıkarlarının korunmasını sağlamak üzere davalara müdahil olunmasını gerektirmektedir.

  Ayrıca 1136 sayılı Avukatlı Kanunu’nun 35. Maddesi gereğince Türk Ticaret Kanununda belirtilen şartları taşıyan anonim şirketlerin sözleşmeli avukat bulundurma zorunlulukları bulunmaktadır. Kanunun öngördüğü esaslara uygun olarak sürdürülen sözleşmelik avukatlık da avukatlık hizmetleri kapsamında değerlendirilmektedir.

  1. Genel Hukuki Danışmanlık Hizmetleri

  Genellikle şirketlere verilen genel hukuki danışmanlık hizmetleri kapsamında; şirketin faaliyet konusu dâhilinde gerçekleştirilen tüm iş ve işlemlerin hukuk kurallarına uygun yürütülmesi için gerekli hukuki incelemeler yapılmakta, eksik ve hatalı uygulamaların tespiti halinde düzeltme ihtiyaçları belirlenmektedir.

  Güvenli bir hukuki altyapının kurulmasında ve hukuki açıdan yaşanan ihtilafların en aza indirilmesinde, anlaşmazlıkların oluşması halinde ise, şirket çıkarlarının korunmasını sağlayacak uygulamaların getirilmesinde öne taşıyan genel hukuki danışmanlık, hukuk bürolarında danışmanlık hizmetlerinden, sektöründe lider konuma yükselmiş şirketler tarafından çok yararlanılan bir hizmettir.

  İhtilaf ve anlaşmazlıklar ortaya çıkmadan önce önlem alınmasını öngören ve bir anlamda hukuki koruma kalkanı niteliği taşıyan genel hukuk danışmanlığı, şirketlerin çıkarlarının korunmasında ve sürdürülebilirliklerinde oldukça önemli rol oynayan bir hizmettir.

  1. İş Hukuku Danışmanlık Hizmetleri

  İşletmelerin İnsan Kaynakları ve Personel ilişkilerini düzenleyen bölümleri için oldukça büyük bir önem taşıyan iş hukuku danışmanlığı da hukuk bürolarında danışmanlık hizmetleri kapsamında yer almaktadır. İş hukuku danışmanlığı ; personel ile ilişkileri düzenleyen tüm dokümanların gözden geçirilmesi ve iş kanunu hükümlerine uygun olarak yeniden düzenlenmesini esas alan bir çalışmadır. Hizmet sözleşmelerinin hazırlanmasından çalışanlara verilecek izinlerin kullandırılmasına kadar tüm çalışmaları kapsayan iş hukuku danışmanlık hizmetleri, özellikle çalışan sayısının fazla olduğu şirketlerde oldukça önem kazanan bir hizmet haline gelmektedir. İşveren ile çalışan arasında çıkabilecek anlaşmazlıkların çözülmesinde ve işverenin haksız taleplere maruz kalmasının önlenmesinde, İş Hukukuna uygun olarak oluşturulan sistemler son derece etkili olmaktadır.

  1. İcra Takip Hizmetleri

  Ticari faaliyetler söz konusu olduğunda, ödemeler konusunda yaşanan sıkıntılar da kaçınılmaz hale gelmektedir. İstanbul'daki hukuk büroları kapsamında sürdürülen hizmetlerden biri de icra takip hizmetleridir. Şirketlerin her tür alacaklarının icra takibi yoluyla tahsil edilmesi ve bu tür işlemlerden doğan dava, haciz ve benzeri işlemlerin gerçekleştirilmesi, icra hukukundan kaynaklanan tüm hukuki işlemlerin takibi, icra takip işlemleri çatısı altında gerçekleştirilmektedir. İcra hukuku, deneyimli ve bu alanda uzman avukatlara gereksinim duyulan bir alandır. İcra ve iflas hukukuna uygun olarak piyasadan olan cari hesap, fatura, çek, senet gibi belgelere bağlanan alacakların takibini yapmak, bu amaçla hukuksal işlemleri yerine getirerek tahsilâtların gerçekleştirilmesini sağlamak, çeşitli nedenlerle tahsilâtın imkânsızlaştığı durumlarda ise; ceza davalarını açarak aciz belgesine bağlanması ve yılsonunda vergi avantajı yaratılmasını sağlamak icra takip hizmetleri içeriğinde yer alan uygulamaların başlıcaları arasında sayılabilir. 

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim