• BIST 100.396
 • Altın 260,062
 • Dolar 5,6958
 • Euro 6,3861

  "Hedefimiz Enflasyon Ve Faizi Yüzde 5’e Kadar İndirmek"

  Hedefimiz Enflasyon Ve Faizi Yüzde 5’e Kadar İndirmek
  09.02.2015 16:38
  SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Türkiye’nin son on yılda tek haneli faiz ve tek haneli enflasyonu yakaladığını belirterek, “Şimdiki hedefimiz enflasyon ve faiz oranlarını yüzde 5’e kadar indirmek. 2015 y...

  SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Türkiye’nin son on yılda tek haneli faiz ve tek haneli enflasyonu yakaladığını belirterek, “Şimdiki hedefimiz enflasyon ve faiz oranlarını yüzde 5’e kadar indirmek. 2015 yılı Türkiye için 2014 yılından çok daha iyi geçecek” dedi.

  Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ertaş, İhlas Haber Ajansı (İHA) ve TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın programına konuk oldu. Batuhan Yaşar’ın gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Ertaş, 2008 yılında ABD’de başlayan ekonomik kriz ve sonrasında yaşanan olayları değerlendirdi. Vahdettin Ertaş, dünyanın 2008 yılından bu yana çok büyük bir küresel krizi yaşadığını söyledi. Pek çok akademisyene göre 2008 yılındaki küresel krizin son yüzyılda en büyük krizlerden bir tanesi olduğunun ifade edildiğini belirten Ertaş, “Neden çıktığı konusuna değinmek lazım. Pek çok akademik çalışmada krizin konut sektöründeki ABD’de önce kredilerin fazla yükselmesi, bunun sonucunda konut fiyatlarının artması ve bu kredileri kullanan kişilerin de borçlarını ödemede karşılaştıkları sıkıntılar sonucunda bankalar bu konutlara el koydular ve bunları da tekrar piyasaya sürünce konut sektöründe büyük bir çöküş yaşandı. Fakat bunun bu kadar dünyanın her tarafına bulaşmasının başka nedenleri de vardı. Sadece tek başına konut sektöründeki balonla ya da krediyle açıklamak mümkün değil. Bunun en önemli nedeni küresel ölçekte yayılmasının ve halen etkisinin devam etmesi, dünyada son yıllarda borçluluk çok büyük bir artış yaşandı. Hem bireyler, hem şirketler hem de ülkeler çok aşırı derecede borçlandı. Bugün kişi başına borcu en yüksel olan Japonya, ABD, İspanya, İtalya, Yunanistan, pek çok ülke kamu borçlarını çok yükselttiler” dedi.

  “AVRUPA’DA KAMU BORCU EN DÜŞÜK OLAN ÜLKEYİZ”

  Ertaş, dünya başka yere giderken Türkiye’nin başka bir yere gittiğine dikkat çekerek, “2002’den bu yana gerçektende bunu övünerek söylüyoruz, şuanda AB içerisindeki 28 ülkede kamu borcunun milli gelire oranı en düşük olan ülkeyiz. Bu da şöyle oldu; yüzde 77’lerde 2012 başındaki oranımızı şuanda yüzde 35’e çektik. Dünya borçluluk oranını yükseltirken bizde kamu borcunun milli gelire oranı son 12 yılda sağlanan istikrarla birlikte ciddi şekilde azaldı. Biz hep küresel krizlerden teğet olarak etkilendik. En az etkilenen ülkelerden bir tanesi biziz. Dolayısıyla devletler bu şekilde borçluluğa devam ederken şirketler de borçlanmaya özellikle bireyler 30 yıl vadeli konut kredisi kullanarak, taşıt kredisi kullanarak adeta bu krize bir kapıyı açmışlardı ve aradan geçen 6-7 yıllık süre içerisinde devletler ciddi önlemler almasına rağmen henüz küresel krizden dünya tam olarak çıkabilmiş değil. Bir rahatlama var ama tam anlamıyla çıkılmadı” diye konuştu.

  “KÜRESEL KRİZİN GERİDE BIRAKTIĞI ETKİ HALEN DEVAM EDİYOR”

  2014 yılında finansal piyasaları da değerlendiren Ertaş, açıklamalarına şöyle devam etti:

  “2013 halen küresel krizin etkileri ile devam ediyor. Küresel kriz dünyada büyüme oranlarını çok düşürdü. Halende ABD dışında ciddi toparlanma sağlanamadı. AB sıfır düzeyde, Japonya ve Asya’da pek çok ülke öyle. Küresel krizin geride bıraktığı etki halen devam ediyor. Yine borçluluk oranları devam ediyor. Yatırım iştahını azalttı. Faiz oranları Batı’da, Avrupa’da çok düşmesine rağmen bireylerin, şirketlerin yatırım iştahını azalttı. Ama bütün bunlara rağmen önemli değişiklikler de yaşadık. Bunlardan bir tanesi doların geçen sene tüm para birimleri karşısında aşırı değer kazanmasıydı. ABD bu küresel krizden en erken çıkan ülke oldu ve geçen senede yüzde 3’ün üzerinde büyüme ile açık bir şekilde ayrıştı. Böyle olunca dünyada önemli bir yatırım, tasarruflar ABD piyasalarına yöneldi. Bunun sonucunda da dolar ciddi şekilde değer artışı sağladı.”

  “FAİZ ORANLARINDAKİ DÜŞÜŞ HALEN DEVAM EDİYOR”

  Doların bütün para birimleri karşısında değer artışının olduğu bir yıl yaşandığına dikkat çeken Ertaş, “Artı faiz oranlarındaki düşüş halen devam ediyor. Küresel krizden çıkamayan ülkeler, Merkez Bankaları parasal genişleme politikası uyguluyorlar. En son AB Merkez Bankası açıkladı biliyorsunuz, önümüzdeki aydan itibaren 60 milyar euroluk her ay tahvil alım programı devreye soktu” dedi.

  “BİZİM BORSAMIZ YÜZDE 26.7 ARTARAK TÜM DÜNYA BORSALARI İÇERİSİNDE EN FAZLA ARTAN 6. BORSA OLDU”

  Ertaş, bunun faizlerde ciddi şekilde düşüş meydana getirdiğini söyledi. Borsaların geçen sene iyi bir performans gösterdiğine dikkat çeken Ertaş, “ABD borsası yüzde 19 arttı. Birkaç gelişmiş ülke borsası da yüzde 10’a yakın arttı. Bizim borsamız yüzde 26.7 artarak tüm dünya borsaları içerisinde en fazla artan 6. borsa oldu. Dolayısıyla geçen küresel krizin etkileri devam etti. Ama Türkiye sermaye piyasaları faizlerde düşüş, kurlarda aşağıya yönlü bir hareket ve borsada ciddi bir artışla yılı sonlandırdı” diye konuştu.

  “YABANCI YATIRIMCILAR BİZİ TERCİH ETTİLER”

  Türkiye’de borsa yatırımcılarının üçte ikisinin küresel yatırımcılar olduğunu, üçte birinin ise yerli yatırımcılar olduğuna dikkat çeken Ertaş, “Yabancı yatırımcılar genelde büyüme potansiyeli olan, hikayesi olan, projesi olan, gelecekte bir ışık gördüğü, kazanç gördüğü borsalara ve ülkelere yatırım yapıyorlar. Bu noktada bizi tercih ettiler. İkinci olarak da bu artışın nedeni son yıllarda faiz oranlarındaki çok aşırı düşüş nedeniyle şirketler yeni halka arz yapmıyorlar. Halka açılmıyorlar. Yatırımcılarda yeni hisse senedi bulamadığı içinde borsadaki mevcut hisse senedine yatırım yapıyorlar, o da endeksleri yukarıya taşıyan önemli faktör” şeklinde konuştu.

  “PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ CARİ AÇIĞIMIZI CİDDİ ŞEKİLDE DÜŞÜRECEK”

  2015 yılındaki öngörülerini açıklayan SPK Başkanı Ertaş, konuşmasına şöyle devam etti:

  “İhtiyatlı olunması gerektiğini söylüyorum. Ülke, şirket ve birey bazında. Elbette dünya son yıllarda geçmişte yaşamadığı kadar jeopolitik risklerle karşı karşıya. Rusya-Ukrayna, Suriye-Irak, Mısır-Libya halen çözülebilmiş değil. Bunlar jeopolitik risklerde öne çıkanlar. Artı, FED faiz artırımına bu yıl içerisinde başlama ihtimali çok yüksek. Bu ne demek, diğer ülkelerden ABD’ye yeniden parasal kayma söz konusu olabilir. Bu birazda faiz oranının ne kadar artacağına bağlı olarak şekillenecek. Çin’den çok iyi haberler gelmiyor. Geçmişte dünyayı sürükleyen önemli bir ülkeydi. Orada büyüme oranlarında ciddi bir azalış beklentisi var. Petrol ihraç eden ülkelerin gelirlerinde bir azalma var. Bizim gibi ülkelerin lehine bir durum ama diğer ülkelerin de gelirlerini azaltan bir etkisi var. Dünya halen çok borçlu. Yunanistan örneğinde olduğu gibi bütün dünyanın gözü kulağı oradaki borçların nasıl ödeneceğine kilitlenmiş durumda. Her risk bir fırsat penceresini de beraberinde getiriyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş hem bizim gibi petrol ithal eden ülkelerin orta ve uzun vadede ekonomik performansını ciddi şekilde iyileştirecek. Cari açığımızı ciddi şekilde düşürecek, enflasyonun düşmesine ciddi katkı sağlayacak, büyüme oranımızın daha yukarıya yükselmesine katkı sağlayacak. Bu bir fırsat penceresidir.”

  “FAİZ VE ENFLASYONU YÜZDE 5’E KADAR İNDİRME HEDEFİMİZ VAR”

  Ertaş, bir ülkeye küresel sermaye giderken en öncelikli baktığı konunun istikrar olduğunu, bunun son 12 yılda sağlandığına dikkat çekti. Küresel sermayenin ekonomik istikrar istediğini vurgulayan Ertaş, “Bunu da faiz ve enflasyon oranında makul bir bakış açısını görmek istiyor. Türkiye son on yılda tek haneli faiz ve tek haneli enflasyonu yakaladı. Hatta şimdi belki yüzde 5’e kadar indirme hedefimiz var. Faiz ve enflasyon ikisi birlikte. Düşük enflasyon ve düşük faiz ister küresel yatırımcı. Küresel sermaye bizim gibi ülkeleri öncelikle tercih ediyor. 2015 yılı Türkiye için 2014 yılından çok daha iyi geçecek. Bunun en önemli iki nedeni bir petrol fiyatlarındaki ciddi düşüş, cari açığımızı muhtemelen yüzde 3 kadar indirecek. İkincisi biliyorsunuz sayın Başbakanımız tarafından açıklanan 25 tane öncelikle dönüşüm programı var. ”

  Kaynak: Haber Kaynağı

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Kozoğlu: "Fındıkta Spekülasyon Yapılıyor"02 Temmuz 2019 Salı 11:33
 • Patronlara Çağrı: İşçi çıkarmayın!29 Haziran 2019 Cumartesi 15:00
 • İş Dünyası ÖTV İndiriminin Devam Etmesini İstiyor29 Haziran 2019 Cumartesi 12:11
 • İhracat Arttı, İthalat Azaldı29 Haziran 2019 Cumartesi 12:03
 • Muhasebeciler Odası, TTSO’yu ziyaret etti27 Haziran 2019 Perşembe 16:41
 • Dolar Düşüşte, Borsa Yükselişte24 Haziran 2019 Pazartesi 13:41
 • İşsiz Sayısı 4,5 Milyonu Geçti!17 Haziran 2019 Pazartesi 12:32
 • Benzine 9, LPG'ye 14 Kuruş İndirim03 Haziran 2019 Pazartesi 15:30
 • Mayıs Ayı Enflasyonu Açıklandı03 Haziran 2019 Pazartesi 15:16
 • Ekonomi yüzde 2,6 daraldı31 Mayıs 2019 Cuma 15:35
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 684 08 93 | Faks : | Haber Yazılımı: CM Bilişim