• BIST 117.235
 • Altın 161,959
 • Dolar 3,7784
 • Euro 4,6204

  GÖRÜNEN KÖY KİLAVUZ İSTER!

  10.01.2013 11:45
  Hasan Suiçmez / yazar

  Hasan Suiçmez / yazar

   

  Toplumsal değişime ve yenileşmeye ayak diretmek mümkün değildir. Bunu deneyen toplumların tarihte hangi bedelleri ödediklerini en azından aydınlarımız çok iyi bilmektedirler.

  1980’li yıllardan sonra Türkiye deki toplumsal değişim ve yenileşmeyi programlayan toplum mühendisleri görevlerini çok başarılı bir şekilde yürütmüşlerdir.

   Her ne kadar bizim beklentilerimizi karşılayacak bir başarıdan söz etmek mümkün değilse de, bu görevi verenler açısından uygulayanların alkışlanması gerekir.

  Ciddi meselelere ilgi duymayan, araştırmayan ve okumayan; dahası çalışmadan kazanmadan tüketmek alışkanlığında olan milyonlarca genç yetiştirmeyi başarmış sayılırlar! Onların eksik bıraktığı alanları da internet denilen başa bela teknoloji tamamen doldurabilmiştir.

  Şimdilerde sokaklarda veya köşe başlarında gördüğümüz gençlerimizde; nezaketten hiç bir emare bulamazken, onları ağzında sakız, arkasında yamalı giysi, elinde cep telefonu ve kulağında kulaklık ile baktığımız zaman tanıyamayacağımız bir halde görüyoruz. Hayıflanmamak elde değil. Ancak bu hayıflanmakla düzeltilecek bir durum değildir. Bu olumsuzluğu bizler ancak eğitim ile ortadan kaldırabiliriz.

  Son dönemlerde bir kısmı tartışılsa bile eğitim alanında önemli değişikliklere giden Milli Eğitim Bakanlığının yeni bir değişim sinyali verilmiş gibi görülmektedir.

   Bizimkisi bir tahmin ama bu tahminimizi doğrulayacak gelişmeler çok yakında daha net görülebilecektir. Okullar arası farklılıklar ortadan kaldırılacak gibi görülüyor. Yani Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, sosyal Bilimler lisesi vb. gibi okullar yerine; bu okulların programlarına cevap verecek tek bir okul sistemine, yani “Genel Lise Sistemine” geçilecek. Eğer bu doğruysa aslında pekte yabana atılacak bir uygulama olmayacaktır.

   Çünkü okulların başarılı kıldığı öğrenciler değil, öğrencilerin başarılı gösterdiği okullar döneminde yaşıyoruz. Çok üst puanlı öğrencilerin seçilip bir okulda toplanması ve eğitim görmesi o okulun başarılı bir okul olduğunu tek başına gösteremez.

   Şimdilerde biraz böyle oldu. İlçelerden, köylerden seçilip gelen ve yıllarca bu amaç için dershanelere koşup giden, milyarlarca para harcayan aile çocuklarını düşünelim.

  Bu yetmiyor onların bakanlıkça taşınmasını düşünelim, bu yetmiyor yatılı olanlarının her türlü ihtiyacının karşılanmasını düşünelim, buda yetmiyor sınav kaygısı ve stresini yıllarca kendi kendine üreten bir sistemi düşünelim.

   Bütün bunları düşündüğümüz zaman; okulların tek isim altında toplanması, bugün kayıt olmak için can atılan okulların artık kendi bölgelerinden öğrenci almaları sağlandığında yoğunluğa sebep olan cazibesinin kalmayacağı ve öğrencinin başarılı kıldığı okul modeli yerine; okulun başarılı kılacağı öğrenci uygulamasına geçileceği gereği daha gerçekçi durmaktadır.

  Başarılı öğrenciler kendi bölgesinde değil de, belli merkezlerdeki başarılı bilinen okullara gittiği zaman kendisini yetiştiren bölgenin eğitim emeği de zayi olmakta ve motivasyonu kırılmaktadır. O zaman bırakalım her bölgenin zeki ve çalışkan öğrencileri o bölgenin eğitim kurumlarında okusun. Böylece dershanelere de artık o okula ya da bu okula gitmem gerekir diye çocuklarımızın gitmesine belki de gerek kalmayacaktır.

  Kendi çevresindeki okula giden daha zeki ve çalışkan bilinen öğrencilerimizin de o çevrenin öğrencilerinin bir bölümünü en azından harekete geçireceğini düşünmek hayalci olmaz. Gerçi seçkin okulların idarecileri çeşitli mazeretler öne sürerek bu yeni uygulamaya karşı çıkacaklardır. Ama bu karşı oluşumuz kendimizi yenileme zorluğu ile yakından ilgili olacaktır.

  Görünen köy kılavuz ister, bu kılavuzda değişimin değişmeyen özelliği olacaktır.

   Bizimkisi tahmin, görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler.

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Aklıselim
  11 Ocak 2013 Cuma 15:47
  BBazı cümlelere dokunacağım !
  Hocam yazınızda bazı kısımlarda anlatmak istediğinizi tam yansıtamadığınız kanaatindeyim, mesela "Onların eksik bıraktığı alanları da internet denilen başa bela teknoloji tamamen doldurabilmiştir." İnternete iftira olmuş bu. Birde "...onları ağzında sakız, arkasında yamalı giysi, elinde cep telefonu ve kulağında kulaklık ile baktığımız zaman tanıyamayacağımız bir halde görüyoruz. Hayıflanmamak elde değil" Halbuki bu durumdaki insanların hepsi bahsettiğiniz kategoriye girmez bence. Saygıları
  81.214.70.138
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim