• BIST 117.110
 • Altın 167,881
 • Dolar 3,9332
 • Euro 4,8403

  "Gönül Elçileri Projesi" Fidan Dikim Töreni

  Gönül Elçileri Projesi Fidan Dikim Töreni
  26.03.2015 17:13
  Proje kapsamında Samsun, Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Sinop, Amasya ve Rize'de "Bereket Ormanları" oluşturuldu

  SAMSUN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yürütülen Gönül Elçileri Projesi kapsamında Samsun, Bayburt, Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Sinop, Amasya ve Rize'de oluşturulan "Bereket Ormanları"na fidan dikildi.

  Samsun'un Atakum ilçesi Büyükoyumca Mahallesi'nde oluşturulan dikim alanındaki programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Etkinlik, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve Kültür İşleri Daire Başkanlığı Halk Oyunları Topluluğu'nun gösterisiyle başladı.

  Vali İbrahim Şahin, Bereket Ormanı'na sembolik bin fidan dikimi yapılacağını söyledi.

  Türkiye'nin yeşilinin çok gibi gözüktüğünü ancak her geçen yıl çölleştiğini belirten Vali Şahin, "Özellikle son 13 yılda Türkiye'de 2 milyar 250 milyon civarında fidan dikildi ancak ortalamaya bakıldığında yüzde 15 civarında olan orman alanlarımızın muhakkak geliştirilmesi gerekiyor. Türkiye'de ormanı en çok olan il Kastamonu. Coğrafyasının yüzde 63'ü ormanlarla kaplı. Samsun da şanslı illerden biri çünkü yüzde 30'u orman kaplı. Bu sembolik tören ama her bir insanımızın ortalama 20 veya 25 fidan dikmesi gerekiyor" dedi.

  Konuşmaların ardından sembolik olarak bin fidan dikimi gerçekleştirildi. 

  - Bayburt

  Bayburt Aslandağı Vilayet Ormanı'nda yapılan fidan dikim törenine, Vali Yusuf Odabaş ve eşi Songül Odabaş, Belediye Başkanvekili Filiz Öztürk, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Bayburt Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sezgin Akbulut, İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi, kamu kurumu müdürleri, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

  Vali Odabaş, fidan dikimi öncesinde yaptığı konuşmada, çok güzel bir gün yaşandığını, cemrelerin toprağa, havaya ve suya düştüğü bir gün olduğunu söyledi.

  Orman Haftası'nın her yıl çeşitli etkinliklerle kutlandığını, bunun amacının da orman sevgisini halka ve gençlere sahiplendirmek olduğunu belirten Odabaş, "Allah kainatı, bir ekolojik denge içerisinde yaratmış. Eğer bu ekolojik denge bozulursa kainat ve hayat istediğimiz gibi gitmez. Dolayısıyla biz ormanlarımıza sahip çıkmak zorundayız. Ormanlarımız bizim iklimimizi, tabiat şartlarımızı, coğrafi ve toprak güzelliğimizi sağlayan unsurlarımız. Ormansız ülke zaten olmaz. Onun için özellikle gençlerimize ve halkımıza orman sevgisini aşılamak zorundayız" dedi.

  Konuşmanın ardından Vali Odabaş ile beraberindekiler, Aslandağı Vilayet Ormanı'nda oluşturulan "Bereket Ormanı" alanına fidan dikti ve fidana can suyu verdi.

  - Gümüşhane

  Merkeze bağlı Akçakale köyünde geçen yıl yanan ormanlık alanda düzenlenen törene, Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz'un eşi Şengül Yavuz, Vali Yardımcısı Şenol Turan, Orman İşletme Müdürü Veysel Kodalak, kurum müdürleri, vatandaşlar ile Orman İşletme Müdürlüğü personeli katıldı.

  Vali Yardımcısı Turan, insan hayatında yeşil yoksa onu kapkara günlerin beklediğini belirterek, şunları söyledi:

  "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde 81 ildeki Gönül Elçileri Projesi kapsamında Bereket Ormanları kurulmaktadır. Yaratılanların en şereflisi insandır. Dünyayı paylaştığımız başka canlılar var. Onlar bizlere hizmet etmek için yaratıldılar. Onların bizlere karşı sorumlulukları olduğu gibi bizim de ödev ve sorumluluklarımız var. Her zaman bunun bilincinde olmalıyız. Küresel ısınmanın, iklim değişikliğinin hüküm sürdüğü bir dönemden geçiyoruz. Hayatımızda mutlaka yeşil olmalıdır. Dikeceğimiz fidanlarla yeşillenecek bu alan, adı gibi bereketli olsun."

  Gümüşhane Orman İşletme Müdürü Kodalak ise bu yıl bin 593 dekarlık alana 127 bin sarıçam, akasya, akçaağaç ve ıhlamur dikileceğini söyledi.

  - Ordu

  Ordu'nun Çamaş ilçesinin Sakar Girişi Mahallesi'nde düzenlenen törenle 70 dönüm alana bin dut, bin ceviz ve 500 elma fidanı dikildi.

  Törene, Vali Yardımcısı Salih Keser, Çamaş Kaymakamı Hasan Gökpınar, Çamaş Belediye Başkanı Alaattin Giden, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Demiröz, Giresun Orman Bölge Müdür Yardımcısı Metin Kırcı, Fatsa Orman İşletme Şefi Özgür Ünlü, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

  Vali Yardımcısı Keser, 2 bin 500 fidanın büyüyerek bölge halkına ekonomik katkı sağlayacağına dikkati çekerek, "İlimizin en küçük ilçesinde böyle bir etkinliğin yapılmasından mutluluk duydum" dedi.

  - Sinop

  Merkeze bağlı Dibekli köyü İpekçi Mahallesi'nde düzenlenen fidan dikim töreninde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan adına fidan dikildi.

  Vali Yasemin Özata Çetinkaya, yaptığı açıklamada, tüm Türkiye'de Gönül Elçileri Bereket Ormanları oluşturulduğunu anımsattı.

  Türkiye'de proje kapsamında 100 bin fidan dikiminin hedeflendiğini dile getiren Çetinkaya, "Biz sadece Sinop olarak 150 dönüm içerisinde16 bin 500 fidana ulaştık. Hafta sonuna kadar fidan dikme işini tamamlayacağız. Çünkü bu alan daha önceden endüstriyel amaçla üretim yapan bir orman alanıymış. Burada üretim gerçekleşmiş ve yeniden dikilmesi gereken bir alan. Biz bu alanı değerlendirdik. Diktiğimiz çam fidanları, fıstık çamı. Bu çam fidanları 5 yaş ve üzeri, oldukça da boylu. Sayın Cumhurbaşkanı ve eşi adına diktiğimiz çamların boyları daha büyük" ifadesini kullandı.

  Törene, Vali Çetinkaya'nın yanı sıra Belediye Başkanı Baki Ergül, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şefaattin Serten, Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, Emniyet Müdürü Yusuf Biner, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, Orman İşletme Müdürü Hakan Orhan, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

  - Giresun

  Giresun merkeze bağlı Osmaniye köyünde dikim alanında düzenlenen törene, Vali Hasan Karahan ve eşi Şule Meral Karahan, Giresun Orman Bölge Müdürü Celal Pir, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

  Törende konuşan Pir, proje kapsamında Giresunlu çiftçilere gelir sağlamak amacıyla bölgeye ceviz fidanları dikmeyi uygun gördüklerini dile getirerek, "Bin 200 ceviz fidanını 100 dönümlük alana dikeceğiz. Bu ceviz fidanlarını köylülerimize dağıtarak, ürünlerinden ekonomik gelir sağlamalarını hedefliyoruz" dedi.

  Giresun Valisi Karahan'ın eşi Şule Meral Karahan ise "İnşallah hayırlı uğurlu olur. Her fidan bir umuttur. Sadece dikmekle yetinmeyeceğiz. Ormanlarımızı, ağaçlarımızı koruyacağız. Gelecek nesillere güzel bir miras olarak bırakacağız" diye konuştu. 

  Konuşmaların ardından törene katılanlar fidanların dikimini gerçekleştirdi.

  - Amasya

  Amasya'da, Suluova Besi Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen törenle 500 fidan dikildi.

  Vali İbrahim Halil Çomaktekin, buradaki konuşmasında, Türkiye genelinde önemli bir projenin başlatıldığını belirtti.

  Projenin amacının orman alanlarının genişletilmesi, gelecek nesillere, insanlara daha yeşil, güzel bir ülke armağan etmek olduğunu ifade eden Çomaktekin, "Ağaç tabiata, insana, bütün canlılara hayat veren, can veren, nefes veren bir candır. Dolayısıyla alan ne kadar ağaçla dolu olursa biz insanlar, bütün canlılar bedensel ve ruhsal olarak o kadar huzurlu ve mutlu oluruz" dedi.

  Orman Bölge Müdürü Yaşar Sarı ise 2003-2014 yıllarında ağaçlandırma seferberliği kapsamında 241 bin hektar alanda 115 milyon fidan diktiklerini söyledi.

  Amasya'da 2 bin hektar sahada 800 bin fidan dikeceklerini anlatan Sarı, "Yine bölge müdürlüğümüzce bu yıl 13 milyon fidan üreteceğiz. Bunun 3 milyon 400 binini Amasya ilindeki fidanlığımızda üreteceğiz. Bereket Ormanı olarak tesis edeceğimiz sahaya da 5 bin 600 fidan dikeceğiz. Bu sahayı yeşil kuşak olarak ağaçlandırmış olacağız" diye konuştu.

  Daha sonra Vali Çomaktekin, protokol üyeleri ve öğrenciler 500 fidanı toprakla buluşturdu.

  - Rize

  Rize İslampaşa Mahallesi'nde düzenlenen törenle 4 dönüm alana 202 fidan dikildi.

  Törene, Vali Yardımcısı Mehmet Özer, Vali Ersin Yazıcı'nın eşi Hanife Yazıcı ve Belediye Başkanı Reşat Kasap'ın eşi Menduha Kasap, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

  Proje kapsamında çam, ıhlamur, karayemiş, elma, mandalina, süs sarı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan tarafından gönderilen bir mavi ladinin dikimi gerçekleştirildi.

  Hanife Yazıcı konuşmasında, gelecek nesillere bırakılacak en önemli miraslardan olan yeşili, kentin her alanında çoğaltmak istediklerini belirterek, "Ümit ediyorum Bereket Ormanları adı altında dikilen bu fidanlar yarınlarımıza umut olacaktır. Burada diktiğimiz fidanların binlerce gönüle ulaşması en büyük dileğimizdir" dedi.

  - Artvin

  Ardanuç ilçesinde Karanlık Meşe Ormanları İşletme Şefliği'ne ait orman sahasında yapılan fidan dikim törenine, Vali Kemal Cirit ve eşi Seval Kaya Cirit, Kaymakam Mutlu Almalı, daire amirleri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Gönül Elçileri ile öğrenciler katıldı.

  Vali Cirit, törendeki konuşmasında, Artvin'in, ormanlık alan bakımından Türkiye'nin en şanslı illerinden biri olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

  "Yüzde 54'ün üzerinde ormanlık alana sahibiz. Ülkemiz genelinde ormanlık alanların fazlalığı bakımından ilk 15 il arasındayız ancak ilimizde ormanlık alanı az olan birkaç ilçemiz var. Bunlardan biri de bugün fidan dikimi gerçekleştireceğimiz Ardanuç. Bu ilçemizin toprağı ve coğrafi konumundan kaynaklı bir durumla karşı karşıyayız. Bu ilçemizde ormanlık alanı çoğaltmak amacıyla çorak olan araziyi Orman Bölge Müdürlüğü personeli düzeltti, fidan dikimi yapacağız. Gönül elçilerimizle yaklaşık 17 bin fidanı toprakla buluşturacağız."

  Konuşmanın ardından Vali Cirit ile beraberindekiler, yaklaşık 36 hektarlık alanda fidan dikti.

  Kaynak: Haber Kaynağı

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim