• BIST 116.036
 • Altın 166,292
 • Dolar 3,9383
 • Euro 4,8462

  GEZİ PARKI MI?

  13.06.2013 17:36
  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Taksim’de ağaçla başlayıp, günlerdir ülkemizin birçok ilinde de ortaya konulan ve halen devam eden, hukuken yerinin anlaşılamadığı demokratik mücadele adı altında ki metot,  teknolojiye de yeni boyut ve anlayış kazandırmıştır.
   
  Bilgi ve enformasyon akışında etkileyici olacağını yıllar önce düşünülen Herbert Schiller internet teknolojisinden bahsetmekte idi. Bugün gelişen anlayışla internet çok daha ileriye gitmiş ve insanlarca benimsendiği görülmektedir.  Schiller’e göre; Açık olan bir zihin kirlenmesini de sağlayabileceğine işaret etmiştir. Dünyayı yakınlaştıran veya hızlı iletişimle zamanı yönlendirmede sınır tanımayan teknoloji, Gezi Parkı’ndaki masum ağaçların mağduriyeti, insanlara tabloda görülen tepki hakkını mı vermiştir?
   
   Ağaç sevgisinin ve kültürünün tarihte, insanların kalbinde doldurulamaz önemli yeri bulunmaktadır. 
   
  Kısa bir tahlil yapmakta yarar vardır. Hiçbir dönemde olmadığı kadar bütün bu yapılanlar ne için gerçekleştirilmiştir?   Maddi tahribat ne için yapılmaktadır?
   
  Dünya’nın yakinen izlediği,  takip ettiği,  bir takım yorumlar yapmasına ve kaygı duymasına bu masum ağaçlar mı vesile olmuştur? Gezi Parkı için müracaat edip, görüşme talebinde olanların, ne adına muhatap alınma gayretin de olunduğunu kamuoyu anlayamamıştır. Demokratiklik adı altında, Türkiye’yi dünya kamuoyunda köşeye sıkıştırmak için mi yaptırımlar sarf edilmektedir? Neden tatminkâr olunmamaktadır?
   
  Ani ve tarihinde pek az görülebilen iletişimle ortadaki içinden çıkılamaz noktalar, iyi analiz edilmemiş olacak ki, bazı insanlar ne olup bittiğinin farkına daha yeni varmaya başlamaları sonucunda, bütün bunlar ne için gerçekleştiriliyor diye sormaya başlanması, boyutun farklılığına dikkatleri çekmektedir. Farklı spor taraftarlarının kendi aralarında tribündeki ve sahadaki saldırgan tutumlarından uzak olarak, Taksim için aynı anlayışta olmaları sonucu verdikleri destekleri, Gezi Parkı’nı bilmediklerinden midir?  Gezi Parkı için karşılıklı anlaşma ile sonuca gidileceğinin kararı dün neden alınamamıştır? Eski Kültür ve Turizm Bakanı, burada istenenlerin ve talep edilenlerin tek taraflı yapılamayacağını ifade ederken muhataplara dikkatleri çekerek haklılığını söylemiştir. Daha acısı meselelerde başka tespit ve teyit imkanlarına sahip olunmadığı gibi hak mücadelesi verenler ile istismarcıların aynı noktada görülmeleri olmuştur.
   
  TÜRKAV olarak yaralı olanlara şifalar, hayatını kaybeden vatandaş ile güvenlik görevlisine Allah’tan   (c.c)  rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.
   
  Şiddetin karşılık bulması üzücü olanı olmuştur. Yapılan yağmalamalar, kullanılamaz hale getirilen otobüsler, itfaiye araçları, ambulanslar …… ne için tahrip edilmiştir, ağaçlar için mi? Vatandaşın faziletli bir anlayışla itirazlarının yoğunluğu, teknolojinin insanlara sunduğu bilgi ile görülse de şiddete nasıl sürüklendiğini ve bu modernlik içinde tezahürünün nasıl mümkün olabileceğinin daha çok tartışılacağını bu günden söyleme noktasına gelinmiştir. Şu ideolojik enstrüman mı yada küresel nitelikli ölçütler mi olmaktadır? 
   
  Bu tablonun değerlendirilmesini gerçekçilikle yaparak çözüm yolları aramak mecburiyetinde olunması gerekirken,  makul yollar aramak yerine birbirlerini anlamamak yollarının tercihi Türkiye’yi huzursuzluklarla karşı karşıya getirmemiş midir?
  Demokrasi, Milli iradenin ve düşüncenin gerçekleştiği anlayıştır. Dolayısı ile yaptırımın demokratik haklarla yerine getirilmesi olması gerekmektedir. Vatandaşların düşüncesinde haklı olarak yer tutan sosyal yapı hedefinden saptırılmamalıdır. Bu gün vatandaşın düşüncesi ile ortada olan bu tablo aynı olmamıştır.
   
  İnsanlar şaşkınlığından sıyrılır sıyrılmaz bu soruları soracak gücü kendinde bulacaktır.
   
  Türk Milletinin şuurlu birliği; bozguncu ve tahrik anlayışlarını yok sayarak hukuka bağlılığını göstermek suretiyle teknolojinin olumluluğuna inanmaktadır.
   

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim