• BIST 116.603
 • Altın 172,599
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052

  Faroz Ve Arafilboyu Tartışması Pontus Oyunudur

  Faroz Ve Arafilboyu Tartışması Pontus Oyunudur
  07.01.2016 13:27
  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ortahisar Belediye Meclisi Grup Başkanı Davut Çakıroğlu, gizli ve bazı sinsi ellerin Faroz ve Arafilboyu isimleri üzerinden Trabzon'u kaşıyarak, yeni bir kirli tezgâhın peşinde olduklarını söyledi.

   Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ortahisar Belediye Meclisi Grup Başkanı Davut Çakıroğlu, gizli ve bazı sinsi ellerin Faroz ve Arafilboyu isimleri üzerinden Trabzon'u kaşıyarak, yeni bir kirli tezgâhın peşinde olduklarına dikkat çekerek "Trabzon insanı bu sinsi oyuna asla izin vermeyecektir" dedi.

  Yakın bir zamanda, Trabzon'un Yalı Mahallesi ve Esentepe mahallesi isimlerinin mahallelerin eski isimleri olan "Faroz ve Arafilboyu'na çevrilmesi için yakın zamanda referandum yapılacağını belirten Çakıroğlu " "Bu fikri ortaya atanlar kimlerdir?" diye sorulacak olursa; bu fikri ortaya atanlar, asla hiç kimsenin tanımadığı ve bizden olmayan art niyetli bir takım gizli güçlerin insanlardır. Bunlar önce mahalle, semt kahve ve çay ocaklarına sokulurlar, buralarda bir iki defalığına "Yahu arkadaşlar! Bizim mahallenin eski ismi daha güzeldi, tekrar eski isimlerine dönsek ne iyi olurdu" şeklinde fısıldarlar ve bir daha ortalıkta görülmezler. Bu sinsi fısıltı gittikçe yüksek sesle konuşulmaya başlar. Bir zaman sonra bu fikri bizim samimi insanlarımız benimseyip sahiplenirler. Kendilerinde oluşan duygusallık ve bilmeden düştükleri bu tuzak onları referandum istemeye kadar sürükler. Bugün Arafilboyu ve Faroz isimlerine tekrar dönüş isteği işte bu duygusallığın neticesindedir. Duygusal davranan masum ve tertemiz insanlarımız, içine düşürüldükleri tuzağın farkında olamadan "Biz mahallemizin eski adına dönmesini istiyoruz, referandum yapılsın" derler. Yalı ve Esentepe mahalleleri gerçekten iki farklı mahallemizdir, bu mahalleden olmak farklı bir duygudur. İşte birileri bu farklı duyguları istismar ederek, o mahallenin insanlarını etkilemişler ve onlar da tekrar Faroz ve Arafilboyu ismine dönülmesi fikrini uyandırmışlardır. Buradaki asıl gayeleri, mahalle ve köy isimleri üzerinden Trabzon ve havalisini kaşıyarak, bu bölgenin asıl sahiplerinin Türkler değil de başka milletler olduğunu ispat etmektir ve bölgede farklı farklı kültürlerin izlerini sürerek hayali Pontus'a zemin hazırlamaktır. Önce bu iki isim değişecek ve hemen arkasından daha birçok yer, mahalle, köy isimlerinin değiştirilmesi gündeme getirilecektir. Faroz ve Arafilboyu, bu sinsi ve kirli tuzağın ilk basamağı ve anahtarıdır. Asla bu tuzağa düşülmemelidir. Yalı ve Esentepe mahallelerimizin insanları, yapılacak olan referandumda, Faroz ve Arafilboyu isimlerine geri dönüşe hayır diyerek bu sinsi oyuna gelmeyecektir" dedi.

  "BU BİR PONTUS OYUNU'DUR"

  Oynanan oyunların bir Pontus oyunu olduğunu belirten Çakıroğlu "İstanbul ve Trabzon, bu iki şehrimiz üzerinde hesapları olanlar, hummalı bir gayretin içinde olanca melânetleriyle saldırıp, en ufak bir duygusallığımızı, çok küçük bir boşluğumuzu fırsat bilip, dünyanın belli merkezlerinde aleyhimizde senaryolar geliştirip kamuoyu oluşturuyorlarken; acaba idarecilerimiz, siyâsilerimiz ve bölge insanları olarak bizler ne ile meşgulüz ve hangi tedbirleri alıyoruz ?. Yunanistan, Trabzon üzerinde "Pontus" adı altında hak iddia edebilmek gayesiyle kendi ülkesinde ve dünyanın çeşitli devletlerinde 200 ün üzerinde dernek kurmuştur. Dünyada hiçbir devletin, başka bir devletin her hangi bir şehrini ele geçirmek maksadıyla, kendi içinde 54, başka ülkelerde ise 176 dernek kurduğu vaki olmamıştır. Yunan Devleti, Trabzon ve havâlisi üzerindeki Pontus'u yeniden kurma faaliyetlerini askeri bir disiplin ve hiyerarşi ile yürütmekte olup, bütün faaliyetlerini Selânik'te bulunan Kolordu'nun askeri karargâhından yönetmektedir. Yunanistan, Trabzon ve havalisi üzerinde sözde Pontus faaliyetlerini yürütebilmek için ödenek ayırmış ve sırf bu işle ilgili olarak "Pontus Küçükasya Bankası'nı kurmuştur" ifadelerini kullandı.

  Kaynak: Haber Kaynağı

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  saral
  14 Temmuz 2016 Perşembe 19:55
  19:55
  arifilboyu adı çokmu rumca aslında rumca diye bilinen bir çok eski köy isimlerinin rumca yunanca ile alakası dahi yoktur
  212.252.83.223
  Türkyılmaz
  07 Ocak 2016 20:37
  Yali mahallesinin isminin faroz olarak değiştirilmesini belediye meclisinin gundemine getiren meclis uyeniz Ali Sağır şimdi mi aklınız başınıza geldi bırakın artık kafa tasciligi inandırıcı olamiyorsunuz
  66.249.93.238
  Asaletli Türk
  07 Ocak 2016 Perşembe 14:02
  14:02
  bence mantıksız bir açıklama. biz dinlerini aldığımız Arapların bir sürü kelimelerini kullanıyoruz ve herkes çok memnun. ne hikmetse kültürünü aldığımız Rumlardan kimse haz etmiyor. Allah bunca milletler arasında taraf tuttuğuna beni inandıramazsınız. kanaatim şu dur ki toplumlarda bazı çıkarcı çevreler taraftar, oy, güç kazanmak için kendilerinden olmayanları dışlama derdindedirler. Oysaki Allah herkesin Allahıdır. ve ne hikmettir ki sadece geri kalmış ülkelerin partileri ve siyasileri insanları milletlere ve dinlere bölüyorlar. İhtiyaçtan demek ki. 1461 den sonra yıllar geçmiş ve Trabzon, Faroz ve Arafil boyu isimleri hala yaşıyorsa ve millette bu isimlerle barışıksa bırakın bu isimler kalsın. Milliyetçi Hareket Partisi. Bildiğim kadarıyla Milli ve Parti isimleri de yabancı dillerden geliyor. ben bir olarak Rumları da, Ermenileri de kafa kesmedikten sonra Arapları da çok seviyorum. onların biz Türk milletine saygı duymasını istediğim için bende onlara saygı duyuyorum.
  95.13.126.106
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim