• BIST 116.432
 • Altın 165,962
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170

  EY MİLLET-İ MERHUME, SAKIN YE’SE KAPILMA

  28.06.2013 19:48
  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Kenan Kuru / köşe yazarı

  Gelir düzeyinin zorlaşması toplumun dayanışmasına etki ettiği bilinmektedir. Gelir dağılımından söz edildiğinde ise, tüm gelirlerin kişiler arasında nasıl paylaşılacağıdır. Ekonomik sorunlarla mücadele kültürel faktörlerden bağımsız düşünülemez. Ekonomik boyutlu olsun veya olmasın sorunların çözümü ortak bir tabandan güç almaya bağlıdır ve hayatını idame ettiren insanların imkanları ile anlam kazanır.

  Gelir dağılımı nasıl olmalıdır, şeklinde bir soru ile Akil İnsanlar Heyeti karşılaşmış ise mevcut duruma göre mi, yoksa daha iyi bir geliri olana göre mi raporda yer almıştır.

              Peki nasıl olmalıdır diye sorulduğunda ise,‘’eşit dağılmalıdır’’ anlayışı hakim olmamış mıdır?

              Sınırlı çalışma süresi ile yola çıkan akil insanlar heyetlerinin raporlarında ‘’Hakça paylaşım, sosyal ve ekonomik sorunlar yer almaktamıdır? ‘’ Yoksa,akil insanlar önceden bilinen kendi düşüncelerinin toplum tarafından anlaşışıp anlaşılamadığı kamuoyu ile paylaşılmış mıdır? Çalışma süreleri tamamlanan bu akil insanlar topluluğundan istifa edende, aktif çalışmayanda olmuştur. Ancak; raporların hazırlanmasına ne katkıları olduğunu kamuoyu anlayamamıştır. Bölgeler itibari ile, basın yoluyla yaptıkları mülakatla, raporlarında bahsettikleri birkaçını sizlerle paylaşmak istiyorum;

              Hava Yolları ile seyahat yapılırken yolculara yapılan anons ve bilgilendirmelerin  Kürtçe olarak da yapılmasının istenildiği raporlarda yer almaktadır.

  Anadilde eğitimin yapılmasının istendiği  raporlarda yer almaktadır.

              Akil insanlar Karadeniz heyeti, bu bölgenin önemine binaen, destek gördüğünü ifade etmiştir.

  Raporlardaki ifade edilenleri kamuoyu zaman içinde detaylarıyla öğrenerek yakinen görür ise, objektif değerlendirme yapması mümkün olacaktır.

              İmralı ile kaçıncı dalga diye yeniden heyetlerin çalışmalar yapmaya başlamaları gündeme gelmiştir.Yatırımı engellemek için araçların yakılması, şantiye şefinin pkk terörü tarafından kaçırılması, bilinen niyetlerini göstermemiş midir? Çözüm süreci diye pkk teröristlerinin  nasıl çekilip nasıl çekilmeyeceği safsataları günlerce gündemde tutulmamış mıdır? %15 gibi rakamlarla çekilmenin telaffuz edilmesi, akil insanların raporlarında yer almış mıdır?

              Ekonomik şartlarının zorlaşmasından, olumsuzlukları ortadan kaldırmak için gelir dağılımının önemi bilinen bir durum olarak gösterilmiş midir? Kişiyi, bölgeyi ve geniş bir çerçeveyi rahatlatmasına akil insanlar heyeti raporlarında yer verilmiş midir?

              Bu belirsizlik, fertleri sorumluluktan uzaklaştırmaya, gündelik düşünmeye talepsiz olmaya, zihinlerinin bulanmasına sebep olmakta değil midir? Tartışma ve gündem maddeleri öteden beri ortaya konan ana dilde eğitimin yanında uçak seyahatinde Kürtçe anonsu getirmek gelir dağılımındaki yapıya katkı koymak ve sosyal barışı sağlamakta mıdır?

              Değişen dünyayı iyi yorumlamakla moralin ve iradenin sağlanması gerekmektedir.

  Şairin ifadesiyle;

  İş bitti… Sebatın sonu yoktur! deme, yılma.

  ‘’Ey millet-i merhume, sakın ye’se kapılma.’’

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim