• BIST 115.471
 • Altın 163,180
 • Dolar 3,8021
 • Euro 4,6597

  EĞİTİMDE BAŞARININ SIRLARI

  11.04.2013 10:57
  Hasan Suiçmez / yazar

  Hasan Suiçmez / yazar

   

  Olumsuz eleştiriler bir başarı metodu değildir. Trabzon ilimizin son yıllarda Üniversite imtihanlarında beklenen başarıyı elde edememesi şehirde olumsuz hava yarattı.

  Başarıyı elde etmek isteyenler bunu ancak; ciddi, pratik ve geçerli planlamalar ile elde edebilirler. Bundan yıllar önce bu amaca yönelik yapılan çalışmalar başarısızlıklar ortaya çıktıktan sonra daha net hatırlanmaya başlanınca herkes birbirine “ne olacak” diye sormaya başladı. Bu bile önemli bir gelişmedir. Çünkü biz farkında olamadıklarımızın başarısızlığını yaşıyoruz.

  Şöyle bir soru sorulabilir; Nedir farkında olamadıklarımız? Bunun cevabı gayet net ve pratik olarak verilmeli ve uygulanmalıdır! Farkında olamadığımız üç önemli faktör vardır:

  Okumak: Bu gün dünya milletlerini ileriye taşıyan, medeniyete götüren, güçlü kılan en önemli etkinlik o milletlerin okuma alışkanlıkları ve kültür seviyeleridir. Burada uzun uzadıya istatistikler vermemiz gerekmiyor ama okumayan bir toplum olduğumuz kesin. Bizim insanlarımız okumak denildiği zaman, çoğu kez okulda okumayı anlıyor. elbette ki okumak bu değildir. Okumak özellikle toplumun bütün katmanlarının ve de öğrencilerin kitap okuması olayıdır. Bunu gerçekleştiremezsek hangi donanımda olursa olsun ve hangi öğretmenlerle eğitim yaparsa yapsın öğrencilerimiz istenilen başarıyı elde edemezler. Bu konu ilimizin en yetkili amirlerinde programlanıp bir üst kurul tarafından takip edilirse sonuç mükemmel olacaktır.

  Kişilik ve özgüven kazanımı: Okullarda okuyan öğrencilerimizin kişilik erozyonuna uğradıkları hepimizi üzmektedir. Sadece okuyan öğrencilerimiz değil, toplumun diğer bölümlerinde de bu olumsuz görüntülerin olduğu herkes tarafından gözlemlenmektedir. Bu konu ile ilgili eksikliklerimiz giderilemezse öğrencilerimizin alacağı bilgilerin hiçbir değeri kalmayacaktır. Yıllar önce bir okulumuzda bu eksikliğimize yönelik mükemmel bir uygulama yaptık ve sonuçlarını da fazlasıyla aldık. Her gün sabah sıra olunduğu zaman daha önceden yapılan bir plan gereği öğrencilerimiz, ön şart ve inceleme olmadan sadece siyasi ve müstehcen konuşmamak şartı ile 5 dakika serbest konuşma yapar; okul yönetimi başta olmak üzere, eksiği olan öğretmenlerini, okul çalışanlarını ve öğrenci arkadaşlarını eleştirebilirdi. Bu programla öğrenciler eleştiri ile karalamanın farkını anlar, haklı isteklerini meşru zeminlerde uygun ifadeler ile anlatma kabiliyetlerini geliştirir ve daha önemlisi söyledikleri doğru ise okul idaresinin eksiklikleri düzeltme hamlesi öğrencilerin kendilerine güven duymalarını sağlayan önemli bir gelişme olurdu. Kendine özgüveni olan öğrencinin ise çok daha başarılı olması sağlanmış olurdu.

  Kurumsal disiplin:Üniversite sınavları ile ilgili ideal başarının bir türlü elde edilememesinin en önemli sebeplerimden biride “kurumsal disiplin” eksikliğidir. Yarım asra varacak olan eğitimcilik hafızam ile ve samimiyet ile söylüyorum ki; bir tarla ekime hazır olmadan içindeki ayrık otları ve dikenlere rağmen tohumla ekilirse, o tarladan ürün çıkmaz. Bunun gibi okullarımız öğrenci davranışları ile ilgili mevzuata uygun uygulamalar yapmaz, şimdi herkes böyle mantığına esir olursa ve bu kadarından ne çıkar diye düşünürse öğrencinin kafası öğrenmeye hazır hale getirilmeden asla anlatılanları kavramaz. Dinler görülür ancak anlamaz. Okulda anlamadığını dershanede anlayacağını zanneder, orada da aynı kafa yapısıyla olduğu için yeterli bilgiyi alamaz ve sonuçlar toplandığı zaman Trabzon’umuz başarısız olur.

  Özetlemek gerekirse; Trabzon’umuzun eğitimde başarılı olmasının en pratik ve en önemli üç ögesi olan; kitap okuma, kişilik ve özgüven kazandırma vekurumsal disiplin çalışmalarını her okulumuz aynı standartta ve kararlılıkta yaparsa; ben iddia ediyorum ki, gelecek ilk sınavda bunun olumlu sonuçlarını mutlaka alabileceğiz. Örnek mi istiyorsunuz? Lütfen Araklı Anadolu Öğretmen Lisesinin geçmiş on yılını inceleyin. Bu anlattıklarımın uygulaması orada başarı ile yapıldı ve bu okulumuz 4 yıllık ve üzeri Üniversite bölümlerini kazanma sıralamasında Trabzon da son 10 yılda %90 başarı oranı ile birinci olmuşsa; yukarıda anlatılan uygulamaları kararlı, ısrarlı ve başarılı bir şekilde yaptığından dolayı olmuştur.

  Yetkililere, etkililere ve de velilerimize önemle arz olunur!

   

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim