• BIST 91.686
 • Altın 211,693
 • Dolar 5,3854
 • Euro 6,1343

  Efsane Başkan Şamil Ekinci

  Efsane Başkan Şamil Ekinci
  17.06.2014 22:58
  Ali Özbak'ın , "Trabzon Futbolunun Kökleri" kitabının yayınına "Efsane Başkan Şamil Ekinci" yazısıyla devam ediyoruz.

  Serkan AYDOĞDU, efsane Başkan’dan Trabzon’a nasıl geldiğini anlatmasını istiyor…

  Şamil EKİNCİ: Bu yolculuğum, babam Ali RIZA ve amcam Muammer beylerin isteği üzerine 19 yaşında başladı. Nereden bilebilirdim ki bu yolculuk, beni Trabzonspor kulübü yöneticiliğine ve başkanlığına taşıyacağını…

  AYDOĞDU: Başkanım, Trabzonspor öncesinde hangi kulüp ile duygu bağınız vardı?

   

  Şamil EKİNCİ: İstanbul erkek lisesi öğrencisiydim. Üç büyük kulüp olmasına rağmen, okulumuz İstanbulspor kulübünün bir ölçüde alt yapısı idi. O nedenle ben, en öndeki duygu bağlılığımı İstanbulspor ile bütünleştirmiştim. Yani, bir İstanbulspor taraftarıydım dersem, en doğruyu söylemiş olurum.

  1-109.jpg

  Şamil EKİNCİ anlatmaya devam ediyor:

  Henüz 19 yaşında idim. Ailemin ortak kararı üzerine, amcam ile birlikte, ticari yatırım amacı ile bir Karadeniz turnesine çıkmıştık. İlk durağımız Samsun idi. Amacımız yeni bir un değirmeni (fabrikası) kurmaktı. Orada bir araştırma yaptık; fakat aradığımız koşulları bulamadık. Oradan Orduya geçtik. Yine orada da, bir Samsun örneği yaşadık.

   

  Yola devam ettik ve Giresun’a vardık. Orada çalışan üçtaşı olan bir köy değirmeni bulduk. Değirmenin bulunduğu arazi amcamın kafasındaki açılıma yeterli idi. Amcam, pazarlık yaptı ve değirmen sahibiyle anlaştı. Bu üçtaş için oldukça yüksek bir kaparo verdi (tam hatırlamıyorum ama 1500–3000 TL arası idi) Yalnız, taşların biri vâkıfa aitti. Babam bunu öğrenince, onlardan vazgeçtik. Babam, vakıf malı yaramaz dedi ve ekledi: Zaten kime yaramış ki? Bu defa ver elini Trabzon diyor ve amcam ile birlikte Trabzon’a geliyoruz. Amcamın, yaptığı araştırmalar sonucunda Değirmendere mevkiinde “Ali KEÇECİOĞLU’na” ait bir yeri kiralıyoruz. Böylece, bu un işinin Trabzon’daki temelini 1961 yılında atmış oluyoruz. Sonra, ben vatani görevimi yapmak için gidiyorum. Vatani görevim bitince, 1964’te kurulmuş olan bu işin başına dönüyorum. Dönüş, o dönüş. Sonrası zaten herkesçe biliniyor. Bugünkü Zigana Medyanın yerini, bilahare satın alıyor ve oraya o bilinen un fabrikasını kuruyoruz.

  2-085.jpg

  Serkan AYDOĞDU: Sayın Başkanım, siz aslen nerelisiniz?

  Şamil EKİNCİ: “Ecdadım Kırşehirli. Ben Ankara-Keskin’de doğdum. 7 yaşında İstanbul’a ailece göç ettik. 1974’te ise kendi isteğim üzerine nüfus kütüğümü Trabzon’a naklettirdim.”

  Serkan AYDOĞDU: Teşekkürler Efsane Başkanım.

  * * *

   

  Şamil Ekinci’nin Trabzonsporlu oluşu

   

  1970–71 sezonu için Trabzonspor’da yeni yönetim yapılanma çalışmaları başlatılmıştı. Bunun tartışıldığı yer, “Seçim ekibinin toplantı odak noktası idi.”

   

  Kimler vardı bu toplantıda?

  “Lütfettin EYÜBOĞLU, Mesut SAĞLAM, Vural GÜNER, Ahmet KUMAŞ, Ahmet Önal FETTAHOĞLU, Faruk POYRAZ, Fazıl PİRSELİMOĞLU, Edip KUTAY, Muharrem ARZ, Remzi ÖZÇAĞLAR, Zihni DİHKAN, Ali ÖZBAK, Tuncay HACALOĞLU ve Halil GÜNAYDIN, belki hatırlayamadıklarım…” Ve ayrıca, toplantıya katılmayıp da uzantımızda olan çok sayıda arkadaşımız da vardı. Bu toplantı Halil GÜNAYDIN’ın evinde yapılmıştı. İsimlerini saydıklarım, ilk toplantıya katılanlardı. Arka arkaya yapılan toplantılara ise farklı arkadaşlar da katılmıştı. Burada isimlerini zikrettiğim ya da zikredemediğim arkadaşlarımızdan ebediyete intikal edenleri rahmetle anıyorum. Yaşamakta olanlara ise sağlıklı uzun ömürler diliyorum…

   

  * * *

  Yapılan bu çalışmalar sonucunda, mevcut yönetim kuruluna 4 yeni ismin dahil edilmesi kararlaştırıldı. Bunların yönetici olmaları kesin gibiydi ve oldular da. Bu isimler: Mustafa FİLİZEL (o zaman ki çimento fabrikası müdürü), Mustafa Şamil EKİNCİ, Halil GÜNAYDIN ve Ergin ŞAHİN.

  Ancak iki Mustafa kulüp üyesi değildi. O günkü tüzük hükümleri gereğince, yönetim kurulu adayı olacak kişinin, seçim tarihinden en az bir ay önce kulüp üyesi olması gerekiyordu. Arkadaşlar, bu iki Mustafa ile ilişki kurdular. Olumlu bir sonucuna vardılar. Çünkü kulüp için, o günlerde de ekonomik sıkıntılar vardı. Bunun, bu arkadaşlara (Mustafalara) aktarılması gerekiyordu. Aktarıldığında da, bu arkadaşların yaklaşımı olumlu olmuştu.

  Sizler, öyle her söylenene pek inanmayın. Spor kulüpleri öyle boş vaatlerle yönetilmez!

  Çünkü…

  Trabzonspor tarihi sürecinin her noktasına “Ekonomik sıkıntı” yaşanmıştır. Bu sıkıntılar, bazen küçük bazen de büyük olurdu… Bunu, bilenlerde kolay kolayına görev kabul etmezlerdi!

   

  Sıra, bu iki Mustafa’nın üye yapılması gelmişti. O görev de, Halil GÜNAYDIN, Özkan KERİMOĞLU ve Edip KUTAY’a verilmişti. Onlar da görevlerini zamanında yapıp tamamlamışlardır. Ve nihayet, bu iki Mustafa 1970, Haziran ayı başında, yönetim kurulu üyesi seçilmişlerdi. Mustafa FİLİZEL, çimento fabrikası müdürü olduğu için bir yıl sonra tayin olup gitmişti.

  Ne hazindir ki, o ve onun gibileri bizim camia pek arayıp, sormaz! Bilinmelidir ki, o büyük eksikliklerimizden biridir. Sayın Mustafa FİLİZEL, bu yazıyı kaleme aldığım anda, kulübümüzden gelip geçen 308 yöneticiden biridir. Katkılarından ötürü ona bir kez daha teşekkürler…

   

  * * *

  Mustafa Şamil EKİNCİ ise, malumunuz, o başlayışla “Efsane başkanlık koltuğuna” hak ederek oturan oldu…

  3-072.jpg

  M.Şamil EKİNCİ’nin yöneticilik takvimi:

  1970–71: İlk altı ay yönetici, ikinci altı ay 2. Başkan.

  1971–72: Yönetim Kurulu Üyesi.

  1972–73: Genel Kaptan.

  1973–74: 2. Başkan.

  1974–75: 2. Başkan.

  1975–76: Başkan.

  1976–77: Başkan.

  1977–78: Başkan.

  1978–79: Başkan.

  1979–80: Başkan.

  1995- Yönetim Kurulu Üyesi (8 ay kadar)

  Ayrıca; bir dönemde (1983–85) “Kulüp Divan Başkanlık Kurulu” başkanlığı.

   

  4-045.jpg

  Onu, en yakın çalışma arkadaşı Nizamettin ALGAN’ dan da biraz dinleyelim:

   

  “Şamil EKİNCİ bir arayışın gereği Trabzonspor yöneticiliğine seçilip taşınmıştır. Ekinci, onu araştırıp yöneticiliğe taşıyanları mahcup etmemiştir. Bırakın mahcup etmeyi, onları ziyadesiyle de onurlandırmıştır. Çünkü olayın başında vermiş olduğu güven sözünü, fazlasıyla eyleme dönüştürmüştür. Ekinci, 5 yıl yönetim kurulu üyeliğinden sonra 5 yıl da başkanlık görevinde bulunmuştur. Yöneticiliğinde de başkanlığında da hep ekip olma anlayışına inanmıştır. İhtisasa son derece saygılı bir kişiliği vardır. Büyük başarısının sırrı da bu anlayışından kaynaklanıyordu…”

   

  Son bir anı…

   

  Şamil EKİNCİ, Trabzon Belediye Başkanlığının 2007 yılının Eylül ayında verdiği ödül için, Trabzon’a gelmişti.

  ÖDÜL; Trabzon İzzet Kazaz Kültür Merkezinde verilmişti. Çıkışta 30–35 yaşlarında bir delikanlı Ekinci’ye yaklaşarak, “Başkanım, izin verin de sizi doya doya bir öpeyim” O, Başkanı öptü. Arksından öpen öpene…

  Birine sordum ki niçin böyle yürekten öptünüz Başkanı?

  Ağabey, şampiyonluğun kokusunu tatmak için!”

  Gerçekten, Ekinci Başkan öpülmeye çok ama çok değer, ”Bir misyoner Trabzonsporludur.” Hele yaşadığımız o süreci ve bugünleri gördükçe!

  5-026.jpg

  Yapılan yorumlardan Medya Trabzon sorumlu tutulamaz.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Münazara…01 Temmuz 2016 Cuma 21:55
 • Reculen Koska!01 Temmuz 2016 Cuma 21:50
 • Birlikte olabilme ve moral desteği!01 Temmuz 2016 Cuma 21:45
 • YIL 1968 ve Mesut Sağlam!01 Temmuz 2016 Cuma 21:40
 • Süha Akçay ve hoca serüvenleri…01 Temmuz 2016 Cuma 21:35
 • 02 Haziran 1980 Genel Kurulu!01 Temmuz 2016 Cuma 21:30
 • FENER MAÇLARI…01 Temmuz 2016 Cuma 21:25
 • Ofsayt ve gol!01 Temmuz 2016 Cuma 21:20
 • TRABZONSPOR'DA “İLK KONGRE” VE SONRASI…01 Temmuz 2016 Cuma 21:15
 • Nitelik ve kulüp başkanlığı!01 Temmuz 2016 Cuma 21:10
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Medya Trabzon | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 321 10 75 | Faks : 0462 321 10 74 | Haber Yazılımı: CM Bilişim